پزشکی

تفسیر تست CRP: سطح بالا، سطح پایین و محدوده طبیعی

تفسیر تست CRP

CRP یک بیومارکر غیر اختصاصی التهاب است. به این معنی است که وقتی سطح CRP بالا می رود این نشانه ای است که التهاب در جایی در بدن اتفاق می افتد.

بنابراین، به عنوان مثال، اگر شما یک عفونت یا بورسیت فعال دارید سطح CRP شما احتمالاً زیاد است. با این حال، معلوم می شود زمانی که سطح CRP در افراد ظاهرا سالم با هیچ نشانه ای از التهاب فعال افزایش می یابد می تواند نشانه ای از التهاب مزمن رگ های خونی باشد. این نوع التهاب خفیف عروق به بیماریهای آترواسکلروز و بیماری قلبی عروقی نسبت داده می شود. پروتئین واکنش C ماده ای است که کبد در پاسخ به التهاب ایجاد می شود. آزمایش پروتئین واکنش پذیر C مقدار این پروتئین را در خون اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند به تشخیص بیماری های حاد و مزمن که باعث التهاب می شود کمک کند.
طیف گسترده ای از شرایط التهابی می تواند سبب افزایش سطح پروتئین واکنش پذیر سی CRP شود از جمله موارد زیر:
شرایط خود ایمنی، از جمله آرتریت روماتوئید (RA)، لوپوس و انواع خاصی از بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو
پریکاردیت، که التهاب پوشش قلب است
عفونت
عفونت های باکتریایی مانند سپسیس، یک بیماری شدید که بعضی اوقات تهدید کننده زندگی است
عفونت قارچی
آسیب ارگان و بافت
عفونت استخوان به نام استئومیلیت
سرطان
چاقی
سطوح بالای CRP با بیش از 350 میلی گرم در لیتر (mg / L) تقریباً همیشه نشانه ای از وضعیت بیماری جدی پزشکی است. شایعترین علت عفونت شدید است اما بیماری اتوایمیون ضعیف کنترل شده یا آسیب جدی بافتی می تواند منجر به افزایش سطح CRP شود.

آزمون CRP چیست؟

آزمون CRP نوعی از آزمایش خون است.
قبل از آزمون CRP نیازی به ناشتا بودن و یا اجتناب از مایعات نیست. با این حال، افراد مبتلا به تست CRP (حساسیت بالا) (hs - CRP) احتمالا در همان زمان آزمایش های دیگری را انجام می دهند و ممکن است از 9 تا 12 ساعت قبل از آن ناشتا باشند.
آزمون hs - CRP متفاوت از آزمون CRP است. آزمون hs - CRP سطوح پایین تر CRP را در جریان خون (0.5 تا 10 میلی گرم در لیتر) تشخیص می دهد در حالیکه آزمون CRP سطوح بالاتر را در مقیاس بالاتر (10 تا 1000 میلی گرم در لیتر) اندازه گیری می کند. پزشکان از آزمون hs - CRP برای ارزیابی خطر ابتلای فرد به بیماری قلبی عروقی استفاده خواهند کرد.
برخی از شرایطی که ممکن است باعث افزایش سطح hs - CRP شوند عبارتند از:
سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
آترواسکلروز
دیابت
شیوه زندگی کم تحرک
گرفتن نمونه برای آزمون تنها چند دقیقه طول می کشد و نسبتاً بی دردسر به جز یک سوزن کوچک می باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم

علائم بالا بودن سطح CRP به طور کامل بستگی به شرایط اساسی آنها دارد.
بسیاری از افراد مبتلا به عفونت متوسط یا صدمات و یا شرایطی که موجب التهاب مزمن می شوند ممکن است علائم مشابهی را تجربه کنند. این شامل:
خستگی ناخوشایند
درد
سفتی ماهیچه، درد و ضعف
تب با درجه پایین
لرز
سردرد
تهوع، از دست دادن اشتها و سوء هاضمه
خواب کم یا بی خوابی
کاهش وزن غیر قابل توضیح
افرادی که سطح CRP بسیار بالاتری دارند به احتمال زیاد عفونت حاد باکتریایی دارند.

علائم عفونت حاد عبارتند از:

تب شدید
ضربان قلب سریع
عرق کردن غیرقابل کنترل، لرز، یا تکان خوردن
استفراغ غیرقابل کنترل یا مداوم، اوغ زدن یا اسهال
دشواری تنفس
راش یا کهیر
لب های خشک شده، دهان و پوست
سرگیجه یا سبکی سر
سردرد شدید، درد بدن، سفتی یا درد
از دست دادن هوشیاری

محدوده طبیعی CRP چیست؟

نتایج آزمون نشان دهنده خطر در شرایط خاصی است.
در حال حاضر هیچ استانداردی برای سطح خون CRP وجود ندارد و دستورالعملها متفاوتند.
با این حال، به عنوان یک قاعده کلی، طبقه بندی های زیر برای CRP اعمال می شود:
سطوح بین 3 میلی گرم در لیتر و 10 میلی گرم در لیتر به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و معمولاً از شرایط مزمن مانند دیابت، فشار خون بالا یا عوامل سبک زندگی شامل سیگار کشیدن و عدم تحرک می باشد.
سطوح بین 10 میلی گرم در لیتر و 100 میلی گرم در لیتر به طور متوسط افزایش می یابد و معمولاً به علت التهاب قابل توجهی از علت عفونی یا غیر عفونی است.
سطوح بالای 100 میلی گرم در لیتر به شدت افزایش یافته و تقریباً همیشه یک علامت عفونت شدید باکتریایی است.
نتایج آزمون hs - CRP نشان دهنده خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی فرد است.
کم خطر کمتر از 1میلی گرم در لیتر است.
خطر متوسط بین 1 میلی گرم در لیتر و 3 میلی گرم در لیتر است.
خطر بالا بیشتر از 3 میلی گرم در لیتر است.

تفسیر نتایج CRP

سطوح CRP که کم یا متوسط هستند می توانند برای تفسیر سخت باشند.
طیف وسیعی از شرایط می تواند سطح CRP را کمی افزایش دهد و به این دلیل که هیچ محدوده مرجع استاندارد برای CRP وجود ندارد معمولاً راه به دست آوردن نتیجه ای با توجه به سطوح CRP وجود ندارد.
عوامل زیر نیز می توانند برای تفسیر سطوح CRP چالش برانگیز باشند:
داروها: داروهایی که التهاب بدن را کاهش می دهند مانند برخی از داروهای کاهش دهنده کلسترول (استاتین ها) و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی خاص (NSAID ها) ممکن است سطح CRP را کاهش دهد.
آسیب های جزئی یا عفونت: این شرایط می تواند به طور موقت سطح CRP را بالا ببرد و دیگر شرایط بالقوه مانند دیابت یا IBS را پنهان کند.
شرایط مزمن: شرایطی که باعث التهاب مداوم، از جمله بیماری های خودایمنی می شود ممکن است علل احتمالی CRP بالا مانند عفونت جزئی را پنهان کند.
سطوح استروژن: داروهای مبتنی بر استروژن مانند قرصهای کنترل تولد و داروهای جایگزین هورمون ممکن است سطح CRP را افزایش دهند.
بارداری: بارداری به خصوص در مراحل بعد می تواند سطح CRP را افزایش دهد.
یک دکتر معمولاً یک آزمون CRP را در کنار چندین آزمون دیگر سفارش می دهد تا یک نمای کلی از سلامت فرد را به دست آورد. این به آنها اجازه می دهد تا تعدادی از عوامل پزشکی را در نظر بگیرند.
همچنین پزشک اغلب می خواهد تست را تکرار کند تا ببیند که چگونه سطح CRP در طول زمان تغییر می کند تا علت را تشخیص دهد.
با این حال، بدون در نظر گرفتن عوامل خارجی دیگر، سطح CRP بالای 10 میلی گرم در لیتر به طور معمول یک موضوع التهابی زمینه ای را نشان می دهد.

تست hs-CRP

تست hs-CRP: آزمون hs-CRP برای اندازه گیری خطر ابتلا به بیماری های قلبی، که انجمن قلب آمریکا طبقه بندی کرده است به شرح زیر است:
ریسک کم: کمتر از 1 میلی گرم در لیتر
متوسط خطر: 0 و 3 میلی گرم در لیتر
ریسک بالا: بالاتر از 3 میلی گرم در لیتر
hs-CRP به طور دقیق سطوح پایین تر و مشخص تر CRP را نسبت به آزمون معمول می تواند تشخیص دهد به همین دلیل است که برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های قلبی استفاده می شود.

مقادیر آزمایشگاه ها متفاوت است و در حال حاضر هیچ استانداردی وجود ندارد. با این حال، به طور کلی، نتیجه به دوز mg / dl یا mg / L گزارش می شود. Hs-CRP معمولاً به میزان mg / L گزارش می شود. هنگامی که برای طبقه بندی ریسک قلبی استفاده می شود سطح hs-CRP کمتر از 1 میلی گرم در دسی لیتر کم خطر محسوب می شود. سطح بین 1 میلی گرم در دسی لیتر و 3 میلی گرم در دسی لیتر یک خطر متوسط محسوب می شود و سطح بالاتر از 3 میلی گرم در دسی لیتر در معرض خطر بالا برای توسعه بیماری های قلبی عروقی است.

تفسیر سطوح آزمایش CRP:

سطح آزمایش crp کمتر از 0.3 میلی گرم در دسی لیتر: نرمال (سطح در اکثر بزرگسالان سالم دیده می شود).
0.3 تا 1.0 میلی گرم در دسی لیتر: سطح طبیعی یا جزئی بالا رفته (در چاقی، بارداری، افسردگی، دیابت، سرماخوردگی، ژنژیویت، پریودنتیت، شیوه زندگی بی تحرک، سیگار کشیدن و پلی مورفیسم های ژنتیکی دیده می شود).
1.0 تا 10.0 میلی گرم در دسی لیتر: سطح متوسط بالا رفته (التهاب سیستمیک مانند RA ، SLE یا سایر بیماری های خود ایمنی، بدخیمی، انفارکتوس میوکارد، پانکراتیت، برونشیت).
بیش از 10.0 میلی گرم در دسی لیتر: سطح مشخص شده بالا رفته (عفونت های حاد باکتریایی، عفونت های ویروسی، واسکولیت سیستماتیک، ترومای بزرگ).
بیش از 50.0 میلی گرم در دسی لیتر: سطح شدید بالا رفته (عفونت حاد باکتریایی) - مقادیر بسیار زیاد CRP، بیشتر از 50 میلی گرم در دسی لیتر، حدود 90٪ از زمان با عفونت های باکتریایی همراه است. در مطالعات متعدد، CRP به عنوان یک عامل پیش آگهی در عفونت های حاد و مزمن، از جمله هپاتیت C، دنگو و مالاریا مورد استفاده قرار گرفته است. از طرف دیگر، افزایش خفیف ممکن است از نظر بالینی دارای اهمیت باشد. در ضمن تفسیر نتایج آزمایش CRP، با ارتباط بالینی به شدت توصیه می شود.
CRP یک نشانگر مهم در پیش آگاهی، پیگیری و درمان coronavirus جدید (2019-nCoV ) است.
آزمایش CRP یکی از نشانگرهای اصلی مورد نیاز برای تشخیص و پیگیری درمان (2019-nCoV ) است. در عمل، هر بیمار که با تب و سایر علائم مشکوک به کلینیکها یا بیمارستانها مراجعه می کند ابتدا با CRP و تعداد سلول های خون کامل بررسی می شود. این آزمایشات معمول به شناسایی سرماخوردگی ناشی از این عفونت شدید ویروس جدید کمک می کند. از تصویربرداری بیشتر قفسه سینه و آزمایش اسید نوکلئیک برای تأیید عفونت کروناویروس استفاده می شود. در طول درمان، پروتئین واکنشی C (CRP) نیز به همراه سایر نشانگرهای بیوشیمیایی در کل مراحل درمان و بازیابی کنترل می شود.

علل احتمالی شایع چیست؟

آرتریت روماتوئید می تواند باعث افزایش سطح CRP شود.
معمولا، سطح CRP نسبتاً بالا به علت آرتریت روماتوئید یا آرتریت عفونی رخ می دهد که وقتی یک مفصل عفونی می شود رخ می دهد.
سطح CRP به میزان قابل توجهی با عفونت های شدید مانند عفونت های باکتری یا قارچی رخ می دهد. عفونت مسئول حدود 80 درصد مواردی است که سطح CRP بیشتر از mg / L 10 است.
گاهی اوقات سطوح بالاتری نیز به علت سرطان های خاص و سایر شرایطی که می توانند التهاب مهمی مانند پریکاردیت ایجاد کنند رخ می دهد.
توجه:
پزشکان از CRP و hs-CRP برای تشخیص سطوح CRP در بدن استفاده می کنند. سطح بالای پروتئین ممکن است یک وضعیت اساسی یا یک خطر بالقوه بیماری قلبی عروقی را نشان دهد. درمان سطح بالای CRP با توجه به علت متفاوت است.
طیف وسیعی از شرایط می تواند سطح CRP را به آرامی یا متوسط افزایش دهد اما سطح CRP بسیار بالا به طور کلی ساده تر است.

در ادامه بخوانید: آرتریت روماتوئید، علائم، تشخیص و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (28)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 12 رای

 1. روانشناس78

سلام خسته نباشید.
CRP کمتر از 1نشانه ی چیه؟CRP=0/2
ممنون از پاسخگویی

  پیوست ها
 

 1. کرمی

سلام تست CRPمن 48.0هست،این به چه معنا هست؟کمتر از یک ماه هست که واکسن آنفولانزا تزریق کردم

  پیوست ها
 

 1. سوسن

سلام،خواهرزاه ۱۶ساله هفته قبل دچار تب و لرز شدید شد که اول گفتن به علت crp بالا کروناست ولی تستش منفیه با وجود بستری شدن و دارو گرفتن طی یک‌هفته الان به ۹۰رسیده،چه بیماری میتونه باشه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سوسن
 1. 4.5 / 5

crp بالا علل زیادی دارد هر عفونت یا التهابی می تواند سبب بالا رفتن آن شود که کرونا هم می تواند عامل باشد

  پیوست ها
 

 1. راضیه

سلام من پنجشنبه عمل انتقال جنین دارم.تست سی آر پی من ۱۱هست.دکتر زنان به من گفت به دلیل استفاده داروهای هورمونی و استروژنی این عدد ممکنه تا ۲۰هم بالا بره.این درسته؟گفتند که مشکلی نداری

  پیوست ها
 

 1. سجاد

سلام اقای دکتر عزیز
من پدرم ازمایش داده تست crp ۵۲ و تست ESR از حد نرمال که از صفر تا ۲۰ هست دو تا بالا بود.
و تست PCRکرونا و اسکن ریه منفی و سالم بوده علائمش تب و لرز و عرق زیادی میکند خشکی دهان دارد تشنه میشود و میل به غذای کم دارد احساس خفگی...

سلام اقای دکتر عزیز
من پدرم ازمایش داده تست crp ۵۲ و تست ESR از حد نرمال که از صفر تا ۲۰ هست دو تا بالا بود.
و تست PCRکرونا و اسکن ریه منفی و سالم بوده علائمش تب و لرز و عرق زیادی میکند خشکی دهان دارد تشنه میشود و میل به غذای کم دارد احساس خفگی میکند از گلو به کدام پزشک مراجعه کنیم علت چی میتونه باشه پدرم ۶۰ ساله هست.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سجاد
 1. 5 / 5

سلام به پزشک متخصص عفونی مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. ناشناس

سلام آقای دکتر . من آزمایش دادم و crp بسیار بالایی داشتم و همچنین بدن درد و لرز بسیار شدید داشتم و اشتهامو کاملاً از دست دادم و سر درد و سرگیجه زیادی داشتم و این علائمی که گفتم هر چند وقت یکبار به سراغم میاد.آیا این می‌تونه خطرناک باشه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ناشناس
 1. 4.5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد اگر سی ار پی بالا دارید احتمال کرونا وجود دارد

  پیوست ها
 

 1. سینا

سلام جناب دکتر خسته نباشید من پسری 32 ساله هستم اسهال دو روزه داشتم با تب خفیف ، وزن من 58 بود الان 48 است دکتر آزمایش خون داد آزمایش CRP من هفت (7) نشون داده بنظر شما مشکلی است؟

  پیوست ها
 

 1. زهرامهرباني

سلام من چندسال هست كه crpوesrبالادارم اين باركه ازمايش دادم ١٧بوده مشكل خاصي ازلحاظ تب وروماتيسم هم ندارم فقط چاق هستم وفشارخون وكم خوني دارم بايدچيكاركنم؟دكترهم هرباركه ديده نگفته كه كارخاصي بايدبكنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهرامهرباني
 1. 5 / 5

سلام مقدار crp برای تشخیص بیماری مهم است اگر هر دو آزمایش بالا باشد احتمال عفونت وجود دارد و باید نزد پزشک عفونی بروید تا بررسی شوید

  پیوست ها
 

 1. مریم

با سلام خدمت آقای دکترفتحی
من تست کرونا دادم منفی بود ولی CRP من 10.50 می باشد .دلیلش چه می تواند یاشد .تب ولرز ندارم ولی به دلیل اسم ،تنگی نفس دارم وگاهی بدنم کهیر می زند.چه توصیه هایی را باید از لحاظ مواد غذایی رعایت کنم؟

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام دکتر وقت بخیر. Crp+3 و ldh 546 هست. احتمال داره کرونا باشه؟

  پیوست ها
 

 1. فاطمه.ع
 1. 5 / 5

سلام جواب cprمن مثبت ۱۲ هست.من سابقه آسم هم دارم.دکتر اسپری سفید رنگ وقرص هیدروکلرین ویه شربت برمهگزین دادن.آیا شرایط من حاد هست وامکان کرونا وجود داره?

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه.ع
 1. 5 / 5

سلام احتمال عفونت ویروسی وجود دارد نزد متخصص ریه بروید تا بررسی شود در ضمن این مقاله را نیز بخوانید

  پیوست ها
 

 1. اسماعیل

سلام اقای دکتر مادر و خاهر من تست crp مثبت شده
یکیش مثبت۲
یکیش مثبت۱
تستای دیگشون همه تو رنج خودشونن
دکتر اینجا گفته مواظب باشین شاید کرونا باشه
نظر شما چیه دکتر
نگرانیم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    اسماعیل
 1. 5 / 5

سلام این امکان وجود دارد ولی این تست در بیماریهای زیادی همچون عفونت های باکتریایی، ویروسی مثبت می شود

  پیوست ها
 

 1. اسماعیل    دکتر فتحی

ممنونم دکتر

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

سلام .وقتتون بخیر.جواب ازمایش crp
weakly postive باشه.
نشانه چیست؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فاطمه
 1. 5 / 5

سلام crp به تنهایی یک تست مهمی نیست آزمایش های دیگری برای تشخیص لازم است یک سرماخوردگی نیز می تواند سبب بالا رفتن crp شود

  پیوست ها
 

 1. محمدی

سلام و ممنونیم .
خواهر wbc ۹.۸ و CRP +2 ازمایش خون و مقدار کمی اگزالات کلسیم در تست اداری دیده شده
لذا فکر میکنید تشخیص چیست ؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمدی
 1. 4.5 / 5

سلام احتمال بیماری عفونی وجود دارد باید علائم بالینی چک شود نزد پزشک بروید تا بررسی شوید

  پیوست ها
 

 1. احسان ع
 1. 4.5 / 5

سلام علیکم. خسته نباشید . آقای دکتر به علت سردرد و سرفه برای بررسی کرونا ویروس آزمایش cbc و crp دادم که crp عدد ۱۲ است . لنفوسیت هم ظاهرا ۳/۰۵ هست . تب و بدن درد ندارم . سرفه هم گاهی دارم . آیا کرونا دارم ؟

  پیوست ها
 

 1. مینا

سلام آقای دکتر در آزمایش CRP پدرم که نتیجه اش ۳۱.۷ H+ هست
Platelets: *L 135
Lymphocytes: 23
هست میتونم نظرتون رو بدونم؟
ممنون??

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مینا
 1. 5 / 5

سلام احتمال عفونت وجود دارد به پزشک عفونی مراجعه نمایید.

  پیوست ها
 

 1. علی جعفری

سلام آقای دکتر تو آزمایش زده+2شما تو مطلبتون به+اشاره نکردین ممنون میشم راهنمایی کنین

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی جعفری
 1. 5 / 5

با سلام. نتایج آزمایش کیفی CRP به کمک کیت های بیوتیک و امگا به صورت منفی (negative)، مثبت (1+) و دو مثبت (2+) گزارش می شود نتایجی که در مقاله گزارش شده است به صورت کمی است.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search