پزشکی

غدد لنفاوی متورم: تورم غدد لنفاوی همیشه نشانه ای از بیماری نیستند

علت تورم غدد لنفاوی

در حالی که همیشه پیدا کردن توده ای ترسناک است غدد لنفاوی متورم اغلب یک محصول جانبی عفونت معمول مانند آنفولانزا است نه نشانه ای از سرطان.

پیدا کردن یک توده ترسناک است - مهم نیست که کجاست. گره های لنفاوی متورم شده، راه بدن شما را به شما می گویند که چیزی اشتباه است. معمولاً، آنها به شما هشدار می دهند که عفونت و یا بیماری ملایم دارید. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما با مهاجم مزاحم مبارزه می کند گره های لنفاوی شما نسبت به اندازه عادی آنها به عقب فشرده می شوند گاهی اوقات، گره های لنفاوی متورم می توانند وضعیتی جدی مانند سرطان را نشان دهند.
علاوه بر تورم که می تواند در هر نقطه به اندازه نخود تا لوبیا باشد سایر علائم مرتبط با غدد لنفاوی متورم شامل حساسیت و یا درد در این ناحیه وجود دارد.
وقتی مردم با غدد متورم مراجعه می کنند اغلب اوقات آنها به غدد لنفاوی متورم (لنفادنوپاتی) اشاره می کنند. بر خلاف غده هایی که بزاق، عرق، اشک و یا شیر را ترشح می کنند غدد لنفاوی موادی را آزاد می کنند که به مبارزه با عفونت مثلا گلو درد یا دندان آلوده کمک می کنند.
گره های لنفاوی شما، که بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند مبارزان عفونی ساخته شده در بدن شما هستند. در بدن شما بیش از 600 عدد از آنها وجود دارد که برای به دام انداختن و کشتن ویروس و یا باکتری های عامل بیماری شما آماده هستند هنگامی که گره های لنفاوی شما متورم می شوند اغلب به این معنی است که آنها دارند کار خود را انجام می دهند.

یک گره لنف چیست؟

لنف به یک مایع بدون رنگ حاوی گلبولهای سفید اشاره دارد. از طریق بافت های بدن و عروق لنفاوی به جریان خون منتقل می شود. یک گره لنفاوی یک توده گرد است که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند. طبق گزارش موسسه ملی سرطان، "گره های لنفاوی مواد فیلتر را از طریق مایع لنفاوی عبور می دهند و حاوی لنفوسیت ها (گلبول های سفید خون) هستند که به بدن کمک می کند تا از عفونت و بیماری جلوگیری کنند." اساساً این گره ها سلول های غیر طبیعی یا بیمار شده را از حرکت در سیستم لنفاوی متوقف می کنند در هنگام مبارزه با عفونت، این گره با باکتری ها و سلول های مرده یا بیمار پر می شود. بدن شامل صدها گره است که شما می توانید گره های لنفاوی را در قسمت های زیر از بدن خود پیدا کنید:
پشت سر (اکسیپیتال)
جلو گوش (preauricular)
پشت گوش (posttauricular)
تحت فک (submandibular)
زیر چانه (submental)
منطقه گونه (صورت)
جلو گردن (سرویکال قدامی)
پشت گردن (سرویکال خلفی)
بالای ترقوه (supraclavicular)
پشت زانو (پوپلیتیال)
در زیر بغل (اگزیلاری)
در زیر گوش (epitrochlear)
منطقه کشاله ران (اینگوئینال)
شکم
قفسه سینه
هر خوشه یک منطقه خاص از بدن را تخلیه می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم

اگر یک گره لنفاوی متورم داشته باشید و علائم دیگری نداشته باشید و اگر شما و پزشک شما نمی تواند علت را به درستی پیدا کنید ممکن است انتخاب کنید که کمی تماشا کنید و منتظر بمانید. با این حال، اگر یک گره لنفاوی متورم همچنان رشد کند یا بعد از چند هفته یا چند ماه اندازه آن را کاهش نیابد ممکن است آزمایش بیوپسی یا تست خاصی انجام شود.
برخی از نشانه های دیگر:
گره های لنفاوی دردناک و قرمز
گره های لنفاوی سخت و نامنظم یا ثابت
تب پایدار یا ناشناخته
کاهش وزن ناخواسته
خستگی،
عرق شبانه،

چه چیزی می تواند گره های لنفاوی را تحریک کند؟

گره های لنفاوی متورم می توانند به دلایل مختلف ظاهر شوند. خوشبختانه، تنها تعداد کمی از آنها شامل موارد جدی پزشکی هستند. اغلب آنها با یک باکتری یا ویروس (به عنوان مثال یک سرماخوردگی) ایجاد می شوند. "برای اکثر بیماران، دلایل اصلی گره های لنفاوی متورم [a.k.a. لنفادنوپاتی] خوش خیم و خود محدود هستند "، دکتر استیون T. Benaderet، M.D. پزشکی خانواده و مدیر منطقه ای گروه پزشکی شمال شرقی در وستپورت، CT می گوید: "آنها اغلب با عفونت های معمولی مانند آنفلوآنزا، عفونت های معده و یا عفونت های پوست مرتبط هستند. به طور معمول آنها می توانند با بیماری های ایمنی بدن، داروها یا سرطان ها مرتبط باشند. [i.e. lymphoma]
سایر علل تورم غدد لنفاوی عبارتند از:
عفونت گوش
سوزاک
اچ آی وی
منونوکلئوز
عفونت پوست
استراپ گلو
استرس
سیفلیس
عفونت دندان
حتی علل کمتر رایج غدد لنفاوی متورم عبارتند از:
سرطان
تب خراش گربه
بیماری هوچکین
لوسمی
لوپوس
سرخک
زخم های دهان
لنفوم غیر هوچکین
آرتریت روماتوئید
تانسلیتیس
توکسوپلاسموز
بیماری سل
علائم تورم غدد لنفاوی
علاوه بر تورم که می تواند در هر نقطه از سایز نخود تا لوبیا باشد سایر علائم مرتبط با غدد لنفاوی متورم شامل حساسیت ویا درد در این ناحیه است. اگر علت آن یک عفونت باشد علائم نیز می توانند شامل موارد زیر باشند:
گلو درد
آبریزش بینی
تب
احتقان
سرفه
عرق شبانه

تشخیص

با یک تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی مختصر، پزشک اغلب قادر به گفتن اختلاف بین بین لنف نرمال وتوده ها (کیست های چربی و لیپوم)، تورم غدد لنفاوی طبیعی یا چیزی بیشتر مانند سرطان است.
برای تعیین این که آیا گره لنفاوی متورم طبیعی است یا خیر، پزشک همچنین اندازه و محل گره لنفاوی، میزان رشد، قوام (نرم، سفت یا لاستیک مانند) و اینکه آیا قرمزی یا حساسیت وجود دارد یا نه را بررسی می کند .
بسته به تشخیص مشکوک، تستهای بیشتری می تواند شامل آزمایش خون یا کشت (برای تایید عفونتهای ویروسی یا باکتریایی)، آزمایشهای تصویربرداری (برای رد کردن لوسمی یا لنفوم) یا بیوپسی می باشند.

چگونه غدد لنفاوی متورم را درمان کنیم؟

درمان این بیماری بستگی به علت تورم دارد. اغلب اوقات بنادرت می گوید: "تورم غدد لنفاوی به طور خود به خودی و بدون نیاز به درمان خاصی رفع می شود." کمپرس گرم ممکن است برای کمک به تسکین علائم شما مفید باشد. گاهی اوقات، گره های لنفاوی متورم ممکن است نیاز به نوع دیگری از درمان داشته باشند که بسته به علت آنها متفاوت باشد. این شامل:
آنتی بیوتیکها (به عنوان مثال برای یک عفونت).
قطع کردن دارو (داروهایی که از مالاریا جلوگیری می کنند و داروهای ضد تشنج، فنی توئین می توانند باعث افزایش غده های لنفاوی شوند).
پرتو درمانی یا شیمی درمانی برای درمان سرطان.
دیدن یک متخصص برای بیوپسی.
درمان بیماری خود ایمنی تشخیص داده شده.
گره لنفاوی متورم می تواند نشانه ای از مسائل سلامتی بزرگتر باشد.
یک گره لنفاوی متورم یا آنهایی که در یک ناحیه متمرکز هستند اغلب می توانند بر روی یک مشکل محلی به علت عفونت باشند. خبر خوب: اینها معمولاً به تنهایی حل می شوند. گره های لنفاوی متورم که در مکان های مختلف بدن قرار می گیرند یا یک گره لنفاوی متورم که با علائم سیستمیک (یعنی کل بدن) ارتباط دارد می تواند یک مشکل جدی سلامتی مانند سرطان یا بیماری ایمنی را نشان دهد.
کسانی که از یک عفونت جدی تر (به عنوان مثال HIV) یا یک بیماری ایمنی مانند لوپوس رنج می برند ممکن است تورم در گره های لنفاوی متعدد در نقاط مختلف بدن را تجربه کنند.
کسانی که دارای تومور هستند احتمالاً به یک گره سریع رشد کننده، سخت و غیر متحرک اشاره خواهند کرد. گره های لنفاوی متورم شده ای که درمان نمی شوند می توانند به آبسه (یک گره عفونی پر از چرک که ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد) و یا سپسیس (یک عفونت بالقوه کشنده در جریان خون) منجر شود.

چه هنگامی به دیدن یک دکتر برویم؟

پیشنهاد بنادرت این است که به محض پیدا کردن یک گره لنفاوی متورم، برای دیدن پزشک مراقبت اولیه خود بروید برای اکثر موارد، پیدا کردن گره های لنفاوی متورم می تواند هشدار دهنده باشد اما اغلب، با "یک تاریخچه پزشکی کامل و معاینه می توان فهمید که چرا یک گره لنفاوی به یک موضوع تبدیل شده است." در اولین دیدار، دکتر شما اغلب می تواند علت بیماری شما را تشخیص دهد و درمان را ارائه دهد. همانطور که قبلاً ذکر شد یک گره لنفاوی متورم اغلب با یک عفونت جزئی همراه است بنابراین هنگامی که این عفونت پاک شود احتمالاً گره هم ناپدید می شود.
با این حال گاهی اوقات فرد ممکن است از علائم نگران کننده ای که نیاز به آزمایش بیشتر دارند رنج ببرد. بنادرت می گوید: "نشانه های سیستمیک مثل تب، عرق شبانه و کاهش وزن غیر قابل توضیح ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری از گره های لنفاوی شما، از جمله آزمایش هایی مانند سونوگرافی، اسکن گره یا حتی بیوپسی گره لنفاوی برای کمک به کشف علت لنفادنوپاتی شما باشد." سایر علائم هشدار دهنده عبارتند از:
گره های لنفاوی متورم که بیش از دو هفته طول می کشد.
گره های لنفاوی متورم که سخت و غیر قابل حرکت هستند.
گره های لنفاوی متورم شده که به هیچ دلیلی ظاهر نشده اند (به عنوان مثال شما از یک عفونت پایدار رنج نمی برید)
مشکل بلعیدن
مشکل تنفس
توجه: لنفادنیت اصطلاحی است برای غدد لنفاوی متورم که توسط یک عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد شده باشد.
در انتها: هنگامی که متوجه یک گره لنفاوی متورم می شوید آرام باشید. در اغلب موارد، گره های لنفاوی متورم پاسخ های سازگار هستند - یعنی بدن شما کاری انجام می دهد تا اطمینان حاصل شود که بهترین احساس را داشته باشید. اگر نگران هستید تماس تلفنی با دکتر خود هرگز ضرر ندارد.

در ادامه بخوانید: تورم گره های لنفی پشت گوش: علت و درمان | علت توده زیر بغل چیست؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search