پزشکی

علت و درمان سردرد آنفولانزایی

سردرد آنفولانزایی

سردرد ناشی از آنفولانزا می تواند کاملاً دردناک و ناتوان کننده باشد به خصوص اگر در معرض علائم دیگر مانند تب و خستگی رخ دهد سردرد یک عارضه رایج در بیماری آنفولانزای فصلی است. معمولاً چند روز طول می کشد در حالی که علائم آنفلوآنزا شدیدتر است.

برخی از افراد مبتلا به سردرد شدید آنفلوانزایی هستند در حالی که برای دیگران ممکن است فقط درد جزئی باشد. درد بعد از چند روز به همراه عوارض دیگر آنفلونزا مانند خستگی، اختلال، تب، آبریزش بینی و سرفه کاهش می یابد. سردرد آنفلوآنزا معمولاً جدی نیست و بعید است که منجر به عوارض شود. سردرد ناشی از آنفلوآنزا معمولاً در کنار علائم دیگر رخ می دهد. درد ناشی از سردرد می تواند فکر و تمرکز را دشوار کند اما این در کنار علائم دیگر آنفولانزا اغلب باعث می شود که تجربه ای ناخوشایندی از آنفولانزا داشته باشید. این نوع سردرد نباید بیش از چند روز طول بکشد.

بیشتر بدانید: واکسن آنفلوانزا

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سردرد فقط با آنفلوآنزا

یک سردرد آنفلوانزایی که معمولاً به آن مبتلا می شوید با انفولانزا شروع می شود و پس از آنکه عفونت برطرف شد شروع به کاهش می کند. اغلب سردرد یکی از اولین نشانه های آنفولانزا است و علائمی مانند خستگی، اختلال (احساس ناتوانی یا احساس بیماری) و درد های بدن موجود است. در موارد دیگر با یک سردرد آنفلوانزا ممکن است فقط یک یا دو روز در معرض عفونت باشید.
علل احتمالی بسیاری از سردردها وجود دارد. بنابراین مهم است که بین سردرد آنفلوانزا و سایر انواع سردردی که ممکن است در طی آنفلوآنزا ایجاد یا تشدید می شود، تفاوت باشد. به غیر از شروع، زمانی که علائم دیگر آنفلوآنزا ایجاد می شود سردرد آنفلوآنزا در عرض چند روز برطرف می شود. این ثابت می کند که سردرد به احتمال زیاد به علت عفونت ویروس آنفلوآنزا است و نه برخی از علل دیگر.

بیشتر بخوانید: علائم اولیه آنفولانزا

علت سردرد آنفلوانزا

دلیلی دقیق برای اینکه سردرد آنفلوانزا رخ دهد همیشه روشن نیست. عفونت ویروسی تمام بدن را تحت تاثیر قرار می دهد اگرچه در ابتدا یک عفونت تنفسی است. پاسخ بدن به ویروس یکی از عواملی است که ممکن است به سردرد کمک کند به غیر از عمل خود ویروس. با این حال، چندین عامل دیگر نیز ممکن است در ایجاد یک سردرد مرتبط با آنفولانزا دخیل باشند.
تغییرات در فشار خون (فشار خون بالا یا فشار خون پایین)، میزان قند خون پایین (هیپوگلیسمی) هنگام ناشتا، کم آبی بدن احتمالاً به دلیل عرق کردن زیاد، اسپاسم عضلانی گردن و خواب در موقعیت ناخوشایند، بعضی از عواملی هستند که می تواند در آنفلوانزا منجر به ایجاد سردرد شود این عوامل کوتاه مدت هستند. بنابراین سردرد هنگامی که عفونت حل می شود متوقف می شود.

خطرات یک سردرد آنفلوانزا

عوارض عصبی ناشی از آنفلوآنزای فصلی نادر است اما می تواند رخ دهد. ممکن است علایم مانند تشنج یا ضعف اندام در موارد شدید ایجاد شود. این بیشتر احتمال دارد که با سویه های خاص ویروس آنفولانزا مانند آنفولانزای H1N1 مرتبط باشد. سردرد شدید نیز ممکن است وجود داشته باشد.
با این حال، دو بیماری مرتبط با مغز، انسفالیت و مننژیت که ممکن است با علائم آنفولانزا ظاهر شوند که اغلب به دلیل عفونت ویروسی در طبیعت است. مننژیت، التهاب پوشش در اطراف مغز و نخاع است. این نیز معمولاً توسط عفونت ویروسی ایجاد می شود.
سردرد یک علامت رایج و برجسته در هر دو آنسفالیت و مننژیت است. شباهت علائم دیگر با آنفولانزای فصلی، سبب می شود تا بسیاری از مردم فکر کنند که آنفولانزا دارند. سردردهایی هستند که با سردرد آنفلوانزای انسانی اشتباه می شوند. با این حال، به عنوان ensephalitis و مننژیت بدتر می شود و آشکار می شود که این فقط آنفولانزای فصلی نیست.
ضروری است که در اسرع وقت نیازهای پزشکی مورد توجه قرار گیرد. هر دو آنسفالیت و مننژیت می توانند به عوارض جدی با اثرات دائمی منجر شوند و حتی تهدید کننده زندگی باشند.

سردرد قبل و بعد از آنفلوآنزا

گاهی اوقات سردردهای آنفولانزایی ناشی از عفونت آنفولانزا نیستند. در عوض ممکن است در طول آنفولانزا فقط تشدید یا بدتر شود. این معمولاً در میان افراد مبتلا به میگرن دیده می شود.
حمله میگرنی با آنفولانزا شروع می شود و برای چند روز یا حتی چند هفته پس از بروز عفونت آنفلوآنزا ادامه می یابد. علاوه بر این درد ممکن است شدید تر از آن باشد که معمولاً در سایر حملات میگرنی احساس می شود. علائم مرتبط با آن مانند حساسیت به نور و حالت تهوع نیز در اثر آنفولانزا تشدید می شوند.
یکی دیگر از عوامل که می تواند به سردردهای مداوم پس از آنفولانزا کمک کند سینوزیت است. بدتر از همه در افراد مبتلا به سینوزیت است که پیش از انفولانزا، به هر دلیلی، آلرژیک، عفونی یا علل دیگری گرفتار سینوزیت شده اند. سینوزیت در طی آنفلوآنزا بدتر می شود و پس از آن ادامه می یابد و باعث سردرد می شود. بنابراین سردرد سینوزیت یا سردرد آلرژیک ممکن است در حال انجام باشد.
حتی سایر انواع سردرد، مانند سردرد تنش یا سردرد خوشه ای، ممکن است به علت آنفولانزا ایجاد یا تشدید شوند و اغلب بعد از آنفولانزا ادامه خواهند یافت.

بیشتر بخوانید: رینیت آلرژیک

درمان سردرد آنفلوانزا

هیچ درمانی برای سردرد آنفولانزایی یا معمول وجود ندارد. درمان در بسیاری از موارد آنفلوانزا ضروری نیست. این یک عفونت کوتاه مدت است که به تنهایی حل می شود. تعدادی از اقدامات حمایتی می تواند در مقابله با علائم آنفلوانزا، کاهش طول مدت و جلوگیری از عوارض کمک کند.

دارو

داروهای مختلف می توانند در درمان و مدیریت سردردهای آنفولانزا و سایر علائم آنفلوانزا کمک کنند. شایع ترین داروهایی که در طی آنفلوآنزا استفاده می شود داروهایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن هستند. هر دو از این داروها دارای خواص ضدالتهابی و ضد درد هستند که می تواند به کاهش سردرد آنفلوانزا کمک کند. آسپرین نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما نباید در بچه ها تجویز شود.

هیدراتاسیون

مهم است که مقدار زیادی مایعات بنوشید. مقدار زیادی از آب و الکترولیت ها می تواند از طریق عرق کردن غلیظ، از بین برود. اگر استفراغ یا اسهال اتفاق بیفتد تشدید می شود. صرفنظر از افزایش مصرف آب، باید محلول های آبرسانی خوراکی نیز مصرف شود. این محلول ها تعادل مطلوب مایع و الکترولیت ها را دارند. آنها می تواند سردردها در اثر کم آبی را پیشگیری و درمان کند.

استراحت

اجتناب یا حداقل فعالیت بدنی نیز بسیار مهم است. بدن تحت فشار قرار می گیرد زیرا مبارزه با ویروس آنفولانزا است و باید از استرس بیشتری اجتناب کرد. استراحت در تخت نیز می تواند با کاهش کشش بر روی عضلات گردن به درمان سردرد کمک کند. دراز کشیدن در اتاق کم نور نیز ممکن است هنگامی که سردرد توسط نور بدتر می شود کمک کند.

حرارت

گرما درمانی نیز ممکن است برای از بین بردن سردردهای آنفولانزا مفید باشد. این می تواند به گردن، بالای پشت، کنار سر یا پیشانی اعمال شود. یک کیسه گرم یا بطری آب گرم می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما با توجه به نزدیکی به مغز و آسیب های پوستی نباید بیش از حد گرم باشد. اگر یک فرد تب داشته باشد باید از گرما اجتناب کرد.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی سرماخوردگی و آنفولانزا

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

  1. Ssss

سلام من آنفولانزا گرفتم و وقتی سرفه میزنم درد عجیبی توی سرم میپیچه این طبیعیه؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    Ssss
  1. 5 / 5

سلام سردرد از علائم انفولانزا است

  پیوست ها
 

  1. Hiva

سلام من ۶روزه که بیمارم الان دوروزه که سردردشدیدگرفتم جوری که چشمامم درگیرشدن ازدردگاهی گریه میکنم واسه درمانش بایدچیکارکنم؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    Hiva
  1. 5 / 5

سلام
احتمال سینوزیت وجود دارد جهت دریافت انتی بیوتیک به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

  1. Sifollah

سلام من سه ماه پیش انفولانزا گرفتم سر درد زیادی داشتم بعد ازاون سرم درد میکنه مخصوصا پشت سرم وقتی از حموم در میام خیلی درد سرم بیشتر میشه شبا پتو میپیچم به سرم خیلی هم قلنج میشم خیلی زود خسته میشم ،لطفا راهنمایی کنید .

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    Sifollah
  1. 4.5 / 5

سلام احتمال سینوزیت وجود دارد جهت معاینه به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search