پزشکی

علل احساس طعم غیر طبیعی (طعم بد، نارسایی چشایی)

علل حس طعم غیر نرمال

طعم ممکن است توسط جوانه های طعم ساخته شود گرچه بو نقش مهمی در درک خواص دارد. انواع مختلف گیرنده های طعم یا جوانه های طعم دهنده برای تشخیص سلیقه های مختلف وجود دارد.

چهار طعم اولیه ترش، شور، شیرین و تلخ در نظر گرفته شده است اما در عین حال طعم umami (خوش طعم) نیز به عنوان یکی از سلیقه های اولیه در نظر گرفته شده است. تغییرات در سلیقه های مختلف غذاها به دلیل ترکیبی از احساسات طعم باعث می شود.
برخی از افراد با اختلالات طعم متولد می شوند. علل دیگر شامل عفونت های دستگاه تنفسی و گوش میانی، پرتودرمانی برای سرطان سر و گردن، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، برخی از آنتی بیوتیک ها و آنتی هیستامین ها، آسیب سر، جراحی گوش، بینی و گلو، بهداشت دهان و دندان می باشند .
بسیاری از انواع اختلالات طعم دهنده هنگامی که علت اصلی تشخیص داده می شوند درمان می شوند. اگر علت دارو باشد تنظیم یا تغییر دارو ممکن است کمک کند. اگر اختلال طعم به علت عفونت فوقانی تنفسی یا حساسیت باشد هنگامی که وضعیت درمان می شود احساس طعم به حالت عادی باز می گردد. بهداشت بالای دهان و دندان نیز می تواند برخی از اختلالات طعم را حل کند.

انواع طعم های غیرطبیعی

همانطور که با هر احساس، اختلالی در طعم وجود دارد. این می تواند کم باشد اصلاً وجود نداشته باشد و یا به عنوان طعم عجیب و غریب یا طعم بد در دهان توصیف شود. بسته به علت، ممکن است گزارش هایی از طعم ترش، تلخ یا فلزی وجود داشته باشد. Dysgeusia (نارسایی چشایی) یک اصطلاح گسترده برای توصیف هر گونه اختلال از احساس طعم است. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:
Ageusia: از دست دادن طعم و مزه.
Hypogeusia: احساس طعم کاهش یافته است.
Parageusia: وجود طعم و مزه بدون تحریک.
Cacogeusia: احساسات طعم ناپاک.
اختلال در احساس طعم و مزه نه تنها به علت مشکلات با جوانه های طعم و مراکز طعم در مغز است. احساس بو، دما و حساسیت لمسی در زبان نیز ممکن است بر حس طعم تاثیر بگذارد. یکی از علل شایع dysgeusia ناشی از کاهش بو (هیپوسمی) یا حتی از دست دادن حس بویایی (آنومیسا).
با این حال، در اکثر موارد یک مشکل با احساس طعم به علت مشکل در دهان است. به طور معمول، مشکلات طعم و مزه ممکن است به علت مشکلات عصبی یا مغز باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل Dysgeusia

علل زیر ممکن است موجب ایجاد اختلالاتی از طعم و مزه (ageusia) یا طعم کم (hypogeusia) تا یک طعم بد غیر طبیعی (cacogeusia) شود.
سوختگی دهان معمولاً به دلیل مصرف غذاهای گرم و نوشیدنی گرم است.
مواد شیمیایی - داروها و مواد ذکر شده در زیر، سم، اسیدهای قوی (از جمله اسید معده در GERD)، مواد سوزاننده
جراحی - آسیب به اعصاب و یا شاخه های جمجمه: عصب صورت (CN VII)، عصب گلوسوفارنژیال (CN IX)، عصب هیپوگلوزال (CN XII)
خونریزی (خونریزی در دهان، بینی، مری) - طعم فلزی در دهان
تروما به سر
مشکلات اورودنال
بهداشت دهان و دندان ضعیف
GERD (ریفلاکس اسید)
اختلالات خوردن - استفراغ مکرر در bulimia می تواند به جوانه های طعم و مزه آسیب برساند.
اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون و مولتیپل اسکلروز.
عفونت ها:
- دهان - زبان، گونه، لثه
- دستگاه تنفسی فوقانی - بینی، گلو و حنجره
- گوش - به خصوص عفونت گوش میانی
- دندان - حفره دندان، لثه، آبسه دندانی
- سیستمیک - HIV
داروها - برخی از آنتی بیوتیک ها، آنتی هیستامین ها، دپرس کننده یا محرک CNS مورد استفاده در درمان اختلالات روانپزشکی مختلف و بی خوابی.
الکل، مواد مخدر، سیگار کشیدن و محصولات جایگزینی نیکوتین.
شیمی درمانی و پرتودرمانی.
اختلالات دیگر:
- دیابت قندی (نوروپاتی دیابتی)
- کمبود روی
- کمبود ویتامین B12
- سندرم Sjogren
- نارسایی کلیه

Cacogeusia چیست؟

Cacogeusia اصطلاح پزشکی برای یک طعم بد (ناپاک) در دهان است. آن معمولاً به تنهایی وجود دارد و لزوماً هنگامی رخ نمی دهد که غذا می خوریم یا طعم غذا یا اشامیدنی را تست می کنیم در غیر اینصورت مزه ناپیداست. در حقیقت احساس طعم تغییر یافته، به نام dysgeusia شناخته می شود که می تواند طعم بد غذا یا نوشیدنی را ایجاد کند گرچه در شرایط عادی مزه بد نیست.
علل طعم بد در دهان
علل شایعتری از Cacogeusia مربوط به آسیب شناسی در دهان است. همچنین ممکن است علل و اختلالات دستگاه گوارش و ریه در راه های هوایی نیز مسئول باشند. هالیتوزیس (نفس بد) اغلب در این موارد دیده می شود. در cacogeusia به دلیل علل روانی و دارو، معمولاً هالیتوزیس وجود ندارد. اگر cacogeusia با بوی های غیر طبیعی (cacosmia) همراه باشد باید عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و سینوزیت مورد توجه قرار گیرد.

مشکلات دندانپزشکی

پوسیدگی دندان احتمالاً شایع ترین علت cacogeusia است. ذرات مواد غذایی فاسد (تجزیه) در حفره باعث طعم بد در دهان و همچنین اغلب نفس بد نیز هست. بیماری های لثه مانند ژنژیویت و پریودنتیت ممکن است مسئولیت طعم بد و نفس بد را داشته باشد.

مشکلات دهان

زخم های آفت (زخم های دهان)، سرطان حفره دهان و سایر علل های استوماتیت نیز مسئول cacogeusia هستند. طعم بد در دهان ممکن است در ابتدا موجود نباشد و معمولاً در علل عفونی دیده می شود. شرایط گلو، مانند تانسیلیت و فارنژیت نیز ممکن است مسئول باشند. علل مختلف گزرستومی (خشکی دهان) ممکن است به ناحیه cacogeusia منجر شود اما این معمولاً به دلیل افزایش خطر ابتلا به عفونت دهان و دندان است که با کاهش تولید بزاق دیده می شود.

مشکلات گوارشی

تعدادی از شرایطی که بر دستگاه گوارش اثر می گذارند ممکن است باعث ایجاد cacogeusia شود. این ممکن است به علت تجزیه غذا به علت نقص حرکتی مانند گاستروپارزیس و تنگی پیلور، التهاب باشد همانطور که در گاستریت و عفونت های روده بزرگ دیده می شود.
موارد شدید GERD (بیماری ریفلاکس معده) همچنین ممکن است مسئول باشند بخشی از مواد غذایی هضم شده و گاهی اوقات تجزیه مواد غذایی و اسید معده به داخل فارنکس یا دهان منتقل می شود. این طعم بد اغلب در صبح روز بعد از بیدار شدن بیشتر برجسته می شود و همچنین در صبح گلو درد مداوم است و در طول روز و همچنین نفس صبح بد است.

مشکلات تنفسی

شرایطی که روی مسیرهای هوایی و ریه ها تأثیر می گذارند نیز ممکن است منجر به cacogeusia و معمولاً هالیتوز شود. بیشتر علل در طبیعت عفونی هستند. این شامل آبسه ریه، برونشکتازی و سل است. معمولاً علائم دیگری مانند سرفه و مشکل تنفس نیز وجود دارد. مراقبت های پزشکی ضروری است زیرا این مشکلات ریه می تواند منجر به عوارض جدی شود.

علل دیگر

بعضی از داروها مانند آنتی بیوتیک ها، ضد بارداری های خوراکی و برخی از PPI ها (مهارکننده های پمپ پروتون) در cacogeusia دخیل هستند. با این حال، در بسیاری از موارد ممکن است به علت عوامل دیگری باشد و شواهد کافی برای تأیید این به عنوان یک اثر جانبی وجود دارد.
بیماران دیابتی ممکن است طعم بدی را در دهان گزارش کنند هرچند که هالیتوز شایع ترین شکایت است و معمولاً به کتواسیدوز مرتبط است. استوماتیت عفونی و پوسیدگی دندان بیشتر در مواردی از دیابت کنترل نشده رخ می دهد که موجب هالیتوز و cacogeusia می شود.
علل روانپزشکی نیز ممکن است مسئول باشند اما علل فوق باید ابتدا از مطالعه حذف شوند. این جایی است که طعم غیرطبیعی یا طعم بد ناشی از هیچ گونه مشکل فیزیکی یا فیزیولوژیکی نیست اما این نشانۀ روانشناختی است.

در ادامه بخوانید: طعم بد در دهان: علائم و نشانه ها

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search