پزشکی

دوره قاعدگی طولانی مدت: علل غیر طبیعی خونریزی قاعدگی طولانی مدت چیست؟

 علل پریود طولانی مدت

به طور کلی یک دوره قاعدگی بین سه تا 7 روز طول می کشد. یک دوره قاعدگی که بیش از هفت روز طول بکشد یک دوره طولانی است. پزشک ممکن است مدت زمان طولانی تر از یک هفته را منوراژی در نظر بگیرد.

اگر خونریزی غیرطبیعی شدید داشته باشید که کمتر از یک هفته طول می کشد نیز ممکن است با منوراژی تشخیص داده شوید. پنج درصد زنان مبتلا به منوراژی هستند. یک دوره طولانی ممکن است نشانه ای از وضعیت سلامتی در معرض خطر جدی باشد مانند:
بی نظمی هورمون
ناهنجاری های رحمی
سرطان
مهم است که پزشک خود را ببینید اگر دوره ای طولانی یا شدید داشته باشید تا بتوانید علت اصلی را شناسایی کرده یا علل احتمالی جدی تری را بیابید.
منوراژی می تواند در طول دوره شما ناراحتی ایجاد کند و همچنین روال معمول شما را مختل کند. ممکن است متوجه شوید که خونریزی روی فعالیت شما یا خواب شما تاثیر می گذارد. اگر به طور منظم دوره های قاعدگی طولانی را تجربه می کنید به ویژه اگر آنها سنگین هستند شما ممکن است کم خونی فقر آهن را تجربه کنید. قاعدگی یک روند فیزیولوژیکی طبیعی در دختران نوجوان و زنان در سن باروری است. با این حال، می تواند در میان زنان متفاوت باشد. همه قاعدگی ها مدت مشابه ندارند. حتی اندازه قاعدگی (دوره خون) متفاوت است. با این حال، مدت زمان متوسط قاعدگی و مقدار متوسط خونریزی قاعدگی که در محدوده طبیعی در نظر گرفته می شود وجود دارد.

مدت زمان عادی دوره قاعدگی چیست؟

متوسط چرخه قاعدگی 28 روز است و قاعدگی 2 تا 7 روز است. در طی این مدت میانگین میزان خونریزی 25 تا 80 میلی لیتر (حدود 0.8 تا 2.7 اونس) است. اگر دوره ها بیش از حد طولانی و یا بیش از حد خونریزی باشد پس از آن به عنوان منوراژی شناخته می شود.
خونریزی طولانی مدت و شدید قاعدگی غیر معمول نیست. ممکن است نشانه ای از مشکلات اساسی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، اندومتریوز یا فیبروئیدهای رحمی باشد. با این حال، برخی از زنان ممکن است دوره ای غیرمعمول سنگین یا طولانی مدت را بدون هیچگونه شرایطی تجربه کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه مدت زمان، قاعدگی طولانی مدت نامیده می شود؟

همانطور که اشاره شد اصطلاح منوراژی به دوره های طولانی و سنگین اشاره می کند. از لحاظ مقدار، دوره های سنگین به معنی عبور بیش از 80 میلی لیتر (2.7 میلی لیتر) می باشد. دوره های طولانی مدت به بیش از 8 تا 10 روز به خونریزی قاعدگی اشاره دارند. بنابراین منوراژی به عنوان hypermenorrhea شناخته می شود که به ندرت به "قاعدگی بیش از حد" تبدیل می شود.
مهم است که به یاد داشته باشید که دوره های طولانی یا سنگین نباید با سایر اختلالات قاعدگی، مانند قاعدگی نامنظم، اشتباه گرفته شود. یک زن ممکن است دوره های طولانی یا سنگین را تجربه کند اما هنوز هم قاعدگی منظم داشته باشد.

سایر انواع دوره های غیرعادی

منوراژی باید از سایر شرایط مشابه اختلاف داده شود از قبیل:
منوراژی یا خونریزی میان قاعدگی یا خونریزی که هر زمان در میان دوره ها رخ می دهد و یا خونریزی واژینال غیر طبیعی.
منومترروراژی یا دوره های نامنظم است خونریزی در فواصل نامنظم، با تغییرات در مقدار و مدت رخ می دهد. شرایطی که خونریزی داخل قاعدگی را ایجاد می کنند ممکن است منجر به منومترروراژی شود.
پلی منوره قاعدگی بیش از حد مکرر است در کمتر از 21 روز اتفاق افتد. این نیز به عنوان چرخه قاعدگی بسیار کوتاه شناخته می شود.

علل خونریزی طولانی مدت قاعدگی

شایعترین علل منوراژی عبارتند از:
فیبروئید های رحم، رشد غیر سرطانی (خوش خیم) غیر طبیعی در داخل رحم یا روی رحم می باشد. از انواع مختلف فیبروئیدهای رحم، فیبروئیدهای زیرمخاطی احتمالاً باعث ایجاد منوراژی می شوند.
پولیپ های رحم رشد های غیر عادی دارد که در پوشش داخلی رحم پیش می آید. اکثر این پولیپ ها خوش خیم (غیر سرطانی) هستند.
سرطان رحم یکی دیگر از انواع رشد غیر طبیعی است که در آن سلول های رحم معیوب و سریع رشد می کنند. این رشدها بدخیم هستند (سرطانی).
هیپرپلازی اندومتر، رشد بیش از حد سلول های آندومتر است. این یک وضعیت خوش خیم است اما در بعضی موارد ممکن است به سرطان رحم منجر شود.

عوارض بارداری مانند سقط جنین.

آدنومایوز ضخیم شدن رحم ناشی از اندومتریوز (جدار رحم) است که در دیواره عضلانی رحم رشد می کند.
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، جایی است که سطح هورمون مردانه در بدن یک زن غیر طبیعی بالا است و کیست هایی در تخمدان ها رخ می دهد. این باعث اختلالات مختلف در قاعدگی و باروری می شود.
سایر ناهماهنگی هورمونی نیز ممکن است منوراژی را به دنبال داشته باشد مثلا در زنان که به یائسگی نزدیک می شوند (perimenopause).
خونریزی رحم ناکارآمد (DUB) خونریزی غیرطبیعی رحمی بدون هیچ گونه آسیب شناختی است. ممکن است خونریزی سنگین و یا نامنظم داشته باشد. هنگامی که تمام علل دیگر خونریزی غیرطبیعی رحم حذف شده و معاینه هیچگونه آسیب شناختی را نشان نمی دهد معمولاً تشخیص DUB به دست می آید.
اندومتریوز جایی است که پوشش داخلی رحم (اندومتریوم) خارج از رحم رشد می کند.
دستگاه داخل رحمی (IUD) برای کنترل زایمان همچنین می تواند منوراژی را ایجاد کند.
اختلالات غدد درون ریز مانند اختلالات تیروئید یا هیپوفیز.
داروهای ضد انعقاد و داروهای ضد درد مثل آسپرین. داروهای هورمون، از جمله داروهای ضد بارداری خوراکی، زمانی که دکتر توصیه نمی کند.
اختلالات خونریزی مانند بیماری فون ویلبراند.
بیماری التهابی لگن (PID) التهاب اندام های زنانه تولید مثل است که معمولاً به علت عفونت است.

خطرات منوراژی چیست؟

منوراژی خودش معمولاً خطرناک نیست. بندرت ممکن است خونریزی طولانی و یا بیش از حد به نقطه ای برسد که بتواند تهدید کننده زندگی باشد. با این حال، این احتمال است و اگر خونریزی ناگهانی و شدید باشد آن را باید به عنوان یک اورژانس پزشکی درمان کرد.
در عوض عوارض شایع تر در دوره های سنگین یا طولانی، کم خونی است. این به این معنی است که ظرفیت حمل اکسیژن خون پایین تر از حد نرمال است. یکی دیگر از عوارض نسبتاً معمولی مونوراژیا، کرامپ های قاعدگی است که همراه با بروز لخته های خون است.

تشخیص مونوراژی

ارزیابی هر خونریزی غیر طبیعی رحم، از جمله منوراژی، ممکن است توسط:
تاریخچه معاینه کامل شامل مقدار و مدت جریان قاعدگی، آخرین دوره قاعدگی، سن قاعدگی و سایر علائم مرتبط است. حاملگی باید حذف شود.
معاینه فیزیکی، از جمله معاینه لگن، که ممکن است یک فیبرئید رحم، پولیپ رحم یا سایر شرایط را تشخیص دهد.
آزمایش خون برای بررسی کم خونی یا سایر شرایط پزشکی مانند ناهنجاری های تیروئید.
نمونه برداری از سلول های دهانه رحم
بیوپسی آندومتر
سونوگرافی
هیستروسالپینگوگرافی
هیستروسکوپی
سان هیستروسکوپی
لاپاروسکوپی
دیلاتاسیون و کورتاژ (D & C) "استاندارد طلایی" برای تشخیص خونریزی غیر طبیعی رحم مانند منوراژی است.

درمان مونوراژی

درمان های پزشکی اغلب موثر است و ممکن است در زنان که مایل به داشتن فرزند هستند ترجیح داده شود.

دارو

اصول کلی مدیریت شامل مکمل های آهن برای کم خونی و استفاده از NSAID ها مانند ایبوپروفن برای کاهش درد و همچنین کاهش جریان خون می باشد. درمان هورمون شامل داروهای ضد بارداری خوراکی مانند قرص های ترکیبی استروژن و پروژسترون است. استفاده از یک IUD هورمونی که لوونورژسترل را آزاد می کند ممکن است به کنترل خونریزی بیش از حد کمک کند. درمان بیماری های زمینه ای منوراژی بسیار مهم است.

عمل جراحی

دیلاتاسیون و کورتاژ (D & C)
برداشتن آندومتر که در آن ضخامت اندومتری چند میلی متر با استفاده از تکنیک های مختلف مانند لیزر یا گرما حذف می شود. حاملگی های آینده ممکن است تحت این روش درمان شوند.
برداشتن آندومتر جایی است که یک حلقه سیم الکترو جراحی برای حذف اندومتری استفاده می شود.
روشهای جراحی بسته به علت منوراژی، از قبیل میکومکتومی برای فیبروئید رحم یا پلیپکتومی برای حذف پولیپ رحمی است.
هیسترکتومی یک درمان قطعی برای منوراژی می باشد اما ممکن است از طرف زنانی که تمایل به داشتن فرزند دارند مورد توجه قرار نگیرند.

مطالب مرتبط:

  1. درد پریود
  2. دلایل تاخیر در دوره قاعدگی
  3. عقب افتادن پریود تا چند روز طبیعی است/ دلایل تاخیر در پریود دختر

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search