پزشکی

بیماری التهابی لگن در زنان و دختران جوان

درد ناشی از بیماریهای التهابی لگنبیماری التهابی لگن ( PID )، عفونت دستگاه تولید مثل در زنان است. این عارضه اغلب با برخی از بیماریهای مقاربتی STDs مانند کلامیدیا و گنوره ایجاد می شود سایر عفونت هایی که از نظر جنسی منتقل نمی شود نیز می توانند سبب PID شوند. باکتری طبیعی موجود در مهبل ( واژن ) و گردن رحم گاهی اوقات می تواند باعث PID شود زنان جوان و از نظر جنسی فعال یا دارای شرکای جنسی متعدد و انجام دوش واژینال در معرض بیشترین خطر برای بیماری التهابی لگن می باشد. این بیماری هر سال روی حدود 1 میلیون زن و دختر جوان در ایالات متحده تاثیر می گذارد

عفونت دستگاه تناسلی در ( رحم، لوله های فالوپ، گردن رحم یا تخمدان ) است که اغلب با عدم درمان یا عفونت های جنسی ( امراض مقاربتی جنسی ) مزمن مانند کلامیدیا یا سوزاک درمان نشده ایجاد می شود بیماری التهابی لگن PID می تواند سبب ( ناباروری، درد مزمن لگن، بارداری خارج رحمی و عوارض ناشی از بارداری ) شود.

نشانه های PID چیست؟

علائم بیماری التهابی لگن شامل ( درد در ناحیه شکم، ترشحات غیر معمول همراه با بوی بد از مهبل ( واژن )، خونریزی هنگام رابطه جنسی،  مقاربت دردناک، درد در پایین شکم، درد در قسمت بالای شکم، خونریزی قاعدگی نامنظم، ادرار کردن دردناک، تکرر ادرار، حس سوزش هنگام ادرار، تب یا لرز ( در موارد شدید )، خونریزی در بین دوره های قاعدگی، استفراغ و  یا تهوع ( در موارد شدید )، خستگی، درد پشت ) می باشد. با این حال، بسیاری از دختران و زنان ممکن است دارای علایم خفیف و یا بدون علامت باشد به خصوص اگر علت PID کلامیدیا باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه بیماری بیماری التهابی لگن تشخیص داده می شود؟

بسیاری از زنان هیچ نشانه ای از بیماری ندارند علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد شایعترین علامت PID درد در ناحیه پایین شکم است  درد مبهم و یا حساس به لمس در معده یا ناحیه تحتانی شکم یا درد در قسمت بالایی راست شکم است ترشحات غیر طبیعی که زرد یا سبز رنگ و یا دارای بوی بسیار بد غیر معمول است پزشک یک معاینه لگنی برای بررسی سلامت اندام های تناسلی انجام می دهد پزشک با معاینه فیزیکی و گرفتن شرح حال بیماری را تشخیص می دهد گاهی پزشک برای شما آزمایشات HIV و سیفلیس، آزمایش خون برای تجزیه و تحلیل خون از نظر عفونت، عفونت دستگاه ادراری و در صورت نیاز تست بارداری درخواست می کند.
اولتراسوند ( سونوگرافی ) - یک تست است که از امواج صوتی برای گرفتن عکس از ناحیه لگن استفاده می شود .
نمونه برداری آندومتر رحم - پزشک یک قطعه کوچک از آندومتر ( پوشش داخل رحم ) را جهت پاتولوژی ارسال می کند.
لاپاروسکوپی - پزشک لوله کوچک نورانی را از طریق شکم ( ناحیه معده ) وارد و لگن را بررسی می کنید . این تست ها کمک خواهد کرد که پزشک شما بیماری التهابی لگن یا مشکلات مشابه PID را پیدا کند.

درمان بیماری التهابی لگن

اگر PID زود تشخیص داده شود، می توان آن را درمان کرد و درمان اولیه، از عوارض PID پیشگیری می کند درمان بیماری التهابی لگن ممکن است شامل آنتی بیوتیک، جراحی، و یا گزینه های دیگر باشد در بیشتر موارد بیماری التهابی لگن با آنتی بیوتیک درمان می شود. اما گاهی جراحی برای تخلیه آبسه و یا کاهش بافت اسکار مورد نیاز است. اگر شما باردار و با حال عمومی بسیار بد و دارای استفراغ می باشید ممکن است عمل جراحی برای آبسه لوله، تخمدان و یا حاملگی خارج رحمی نیاز داشته باشید و قادر به درمان خود در خانه نیستید. لذا پزشک شما را بستری می کند PID شدید نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد اما موارد خفیف و متوسط به صورت سرپایی درمان می شود. درمان معمولا با یک دوره دو هفته ای از آنتی بیوتیک ها به دست می آید. این مهم است که درمان به سرعت برای جلوگیری از آسیب به اندام های تناسلی آغاز شود. در طی درمان بیمار نباید مقاربت داشته باشد. شریک زندگی نیز حتی اگر بدون علامت باشد باید تحت درمان قرار گیرد. بیماریهای مقاربتی که می تواند به PID منجر شود بسیار مسری هستند. همه شرکای جنسی افراد مبتلا به کلامیدیا یا سوزاک حتی اگر هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد باید تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گیرند داشتن رابطه جنسی بیش از حد پس از درمان می تواند باعث بازگشت عفونت شود. حملات عود PID می تواند سبب زخم شدن لوله های فالوپ، که می تواند سبب ناباروری، بارداری خارج از رحم ( لوله های رحمی ) و درد مزمن لگنی شود. ناباروری در حدود یک نفر از هر هشت زن مبتلا بیماری التهابی لگن رخ می دهد.

پیشگیری از بیماری التهابی لگن

PID کاملا قابل پیشگیری است و اقداماتی مانند ( اجتناب از شرکای جنسی متعدد، استفاده از روش های جلوگیری از بارداری ( کاندوم، دیافراگم و اسپرم کش ها حتی در حال استفاده از قرص های ضد بارداری ) برای پیشگیری مناسب است. بلافاصله اگر شما متوجه نشانه های PID و یا هر بیماری مقاربتی، از جمله ترشحات غیر معمول از واژن، درد لگن و یا خونریزی در بین دوره ماهیانه شدید باید به دنبال درمان باشید. زنان باید به طور منظم چک آپ برای عفونت گردن رحم انجام دهند.

آنتی بیوتیک مناسب برای بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن ( PID ) می باشد که اغلب با ترکیبی از انواع مختلف باکتری ها ایجاد می شود بنابراین ترکیبی از داروها برای درمان عفونت استفاده می شود درمان بستگی به شدت عفونت دارد این داروها ممکن است به صورت خوراکی یا به عنوان یک تزریق و یا از طریق رگ ( داخل وریدی یا IV  ) مصرف شود برخی از زنان باید برای درمان بیماری التهابی لگن در بیمارستان بستری شود.
سفتریاکسون (Rocephin )، سفوکسیم (Mefoxin)، داکسی سیکلین ( Doryx ،Vibramycin )، مترونیدازول ( Flagyl )، پروبنسید برای بیماری التهابی لگن مناسب هستند.
آنتی بیوتیک باکتری های مختلف را که سبب PID می شود می کشد
آنتی بیوتیک ها وقتی شما یک یا چند نشانه از PID و یا در معرض خطر ابتلا به PID باشید استفاده می شود.
همه زنانی با PID درد لگن دارند .
هر دارویی دارای عوارض جانبی می باشد ولی معمولا مزایای دارو از هر گونه عوارض جانبی جزئی مهم تر می باشد.
در مصرف سفتریاکسون و یا سفوگزتین، اگر  کهیر، مدفوع  سیاه یا خونی، خونریزی غیرمعمول یا کبودی، تب و لرز  پیدا کردید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
مترونیدازول ممکن است سبب ( کهیر، بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد یا ضعف در دست یا پا ) شود.
عوارض جانبی شایع این داروها عبارت از اسهال، تهوع یا استفراغ، سردرد، سرگیجه، درد شکم و درد می باشد.
هنگام مصرف داکسی سیکلین نکات زیر را رعایت کنید
در صورت امکان خارج شدن از آفتاب، پوشیدن شلوارهای بلند، پیراهن آستین بلند و کلاه و در صورت امکان.
استفاده از کرم های ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر خورشید ( SPF ) که دکتر شما توصیه می کند مناسب است
قرص های ضد بارداری همزمان با مصرف آنتی بیوتیک، ممکن است درست عمل نکند.
در مواقع مصرف مترونیدازول، به طور کامل از مصرف الکل اجتناب کنید هنگامی که شما در حال گرفتن مترونیدازول هستید. ترکیب الکل با این دارو ممکن است تهوع و استفراغ را شدیدتر کند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (22)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

 1. عاطيه

سلام وقت بخير من با تشخيص پي اي دي بستري و سه روز مروپنم گرفتم و الان مرخص كردن و دارو خوراكي تجويز كردن اما درد شديدي در ناحيه شكم و معده دارم ك خارج از استانه تحمل هست ميشه لطف كنيد راهنمايي بفرماييد

  پیوست ها
 

 1. كريمى

جهان سپاس بابت معلومات تان
لطف كردين

  پیوست ها
 

 1. لیلا

... سلام حالتون خوبه ؟من یه دختر 21 ساله هستم که تقریبن علاعمی مشابه عفونت لگن دارم
خاستم بپرسم ایا دختران نیز یه عفونت لکن مبتلا میشوند یا نه فقت مختص زنان و به شرط داشتن رابطه ی جنسیس؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلا
 1. 5 / 5

سلام در دختران هم عفونت ایجاد می شود نزد متخصص زنان بروید تا دارو نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. Shahrzad

سلام من ۱۷ سالم رفتم دکتر گفت تخمدان پلی کییتیک داری منتها درد خیلی شدید هنگام پریود در تخمدان سمت راست دارم ایا امکان داره به این عفونت مبتلا باشم ممنون میشم جواب بدید

  پیوست ها
 

 1. باران ستاره

سلام عفونت پی آی دی اگه مربوط به ایدز باشه من که دختر هستم و هیچ گونه رابطه ای نداشتم و ندارم و این عفونت رو دارم آیا در من به ایدز ربطی دارد؟

  پیوست ها
 

 1. لیلی

باسلام و خسته نباشید..من مجردم و با تشخیص دکتر و آزمایشات و سرنو تشخیص دادن یک مایه در لگنم وجود داره درد شکم وکمر وپا دارم در ضمن سابقه سنگ کلیه هم دارم...ممنون میشم راهنماییم کنید...

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلی

با سلام در این زمینه با پزشک جراج متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. فرزانه

آیا دختران باکره که رابطه جنسی نداشته مریضی لگن یا همان پی ای دی ، میکیره؟؟ متشکرم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرزانه

بلی ممکن است از راه های دیگر مبتلا شود

  پیوست ها
 

 1. فریبا

با سلام
در حدود ۲ماه پیش یک روزبعد از رفتن به استخر احساس سوزش در واژن داشتم بعد از چند روز که سوزش و کمی خارش داشتم درد زیر شکم و احساس گرفتگی در ناحیه تخمدانها پیدا کردم. چند روز بعد به متخصص مرلجعه کردم بعد از معاینه و سونوگرافی پماد ترکیبی...

با سلام
در حدود ۲ماه پیش یک روزبعد از رفتن به استخر احساس سوزش در واژن داشتم بعد از چند روز که سوزش و کمی خارش داشتم درد زیر شکم و احساس گرفتگی در ناحیه تخمدانها پیدا کردم. چند روز بعد به متخصص مرلجعه کردم بعد از معاینه و سونوگرافی پماد ترکیبی کلیندومایسین و کلوتریمازول و اسپره اکتنی سپت تجویز بعد از مصرف بهتر شده بودم ولی باز هم یک درد مرده ای داشتم بعد از یکبار نزدیکی بدون کواندوم دوباره ماجرا تکرار شد. یک دوره دیگر از پماد استفاده کردم ولی باز در ناحیه زیرشکم خیلی درد دارم چه دارویی باید مصرف کنم؟و شوهرم هم باید دارو مصرف کند؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فریبا

با سلام
علاوه بر اینکه شما باید تحت درمان مجدد قرار گیزید شوهرتان نیز همزمان باید درمان شوند نزد پزشک بروید تا داروی لازم برایتان نسخه شود.

  پیوست ها
 

 1. سمیه

باعرض سلام و خسته نباشید
میخواستم بدونم ایا دختران مجرد هم دچار عفونت لگنی میشوند و علت ان چیست؟
باتشکر از زحمات شما

  پیوست ها
 

 1. عصمت

سلام من مجردم زیر شکم لگنم موقع مدفوع میگیره سیخ میچینه دکتر رفتم میگن عفونت رحم نداری مجردا عفونتی نمیشن لطف کنین راهنمایی کنید خیلی نگرانم

  پیوست ها
 

 1. لیلا

سلام دکتر ، من دو ماه پیش به تشخیص پزشک متوجه شدم مشکل التهاب لگن دارم اما چون برای درمان تنبلی تخمدان از قرص ال دی استفاده میکنم و همینطور از معاینه و آزمایش میترسم واسه درمانش اقدامی نکردم
نسبت به قبل درد در دو طرف قسمت لگن و شکمم بیشتر شده
لطف...

سلام دکتر ، من دو ماه پیش به تشخیص پزشک متوجه شدم مشکل التهاب لگن دارم اما چون برای درمان تنبلی تخمدان از قرص ال دی استفاده میکنم و همینطور از معاینه و آزمایش میترسم واسه درمانش اقدامی نکردم
نسبت به قبل درد در دو طرف قسمت لگن و شکمم بیشتر شده
لطفا راهنماییم کنید
آیا درمان سنتی و گیاهی وجود داره واسه التهاب لگن؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    لیلا

با سلام
بیماری التهابی لگن باید با درمان با داروهای طبی درمان شود نزد متخصص زنان بروید تا درمان را برایتان شروع نماید درمان های سنتی کمک کننده نیز وحود دارد.

  پیوست ها
 

 1. سليمان

امروز فهميدم كه پى اى دى چيست
سپاسگذارم

  پیوست ها
 

 1. فرشته

ممنون خیلی مطالب عالی بود

  پیوست ها
 

 1. فاطمه

ممنون از مطلب مفیدتون

  پیوست ها
 

 1. ش

یک دنیا تشکر

  پیوست ها
 

 1. زهرا

ممنون

  پیوست ها
 

 1. محدثه

ممنونم بابت راهنمایی تون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search