پزشکی

سوء هاضمه اسید - علل، علائم، درمان، پیشگیری

سوء هاضمه اسید

همه ما هم اکنون در معرض سوء هاضمه قرار داریم. پس از زیاده روی در خوردن و یا ورزش بلافاصله بعد از غذا، آن غیر معمول نیست. سوء هاضمه مجموعه ای از علائم مانند تهوع، نفخ و خارش بیش از حد است که ما به عنوان ناراحتی معده اشاره کردیم.

گاهی اوقات آن توسط اسید معده بدتر می شود و باعث سوزش روده می شود. در این موارد ما به آن سوء هاضمه اسید اشاره می کنیم. احتمال دارد پزشک معاینه شما را با یک تاریخچه سلامتی و یک معاینه کامل پزشکی شروع کند. این ارزیابی ها ممکن است کافی باشد اگر سوء هاضمه شما ملایم باشد و نشانه هایی از قبیل کاهش وزن و استفراغ مکرر را تجربه نکنید.
اما اگر سوء هاضمه شما به طور ناگهانی شروع شده و علائم شدید را تجربه کرده یا بالای 55 سال سن داشته باشید پزشک ممکن است توصیه کند:
آزمایشات آزمایشگاهی برای بررسی کم خونی یا اختلالات متابولیکی انجام شود.
آزمایشات تنفس و مدفوع برای بررسی هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori)، باکتری عامل سوء هاضمه انجام شود. تست H. pylori بحث انگیز است زیرا مطالعات نشان می دهد که منافع درمان باکتری محدود است مگر اینکه با یک زخم پپتیک همراه باشد.
آندوسکوپی، ممکن است برای بررسی اختلالات در دستگاه گوارش فوقانی انجام شود.
نمونه بافت (بیوپسی) ممکن است برای تجزیه و تحلیل گرفته شود.
تست تصويربرداری (اشعه ایکس یا سی تی اسکن) برای بررسی انسداد روده یا مسئله دیگر.
اگر تست اولیه نتواند علت ایجاد را مشخص کند پزشک شما ممکن است اختلال عملکردی را تشخیص دهد.

سوء هاضمه اسید چیست؟

سوء هاضمه اسیدی یک وضعیت خاص نیست اما به چندین شرایط فوق العاده گوارشی و علائم مرتبط اشاره دارد. از سوزش در قفسه سینه و شکم فوقانی تا تهوع و خارش بیش از حد، سوء هاضمه اسید معمولاً با شرایط مری و معده مرتبط است. ممکن است شامل گاستریت، زخم معده و بیماری ریفلاکس گوارشی (GERD) باشد.
همه این شرایط تحت تأثیر اسید معده یا تحریک کننده یا آسیب رساندن به مری، معده یا دوازدهه (قسمت اول روده کوچک) هستند. سوء هاضمه مجموعه ای از علائم مانند تهوع، التهاب و درد شکمی یا ناراحتی شکمی است. هنگامی که به علت شرایطی مانند ریفلاکس اسید، گاستریت یا زخم های گوارشی ایجاد می شود ممکن است به عنوان سوء هاضمه اسیدی اشاره شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل سوء هاضمه اسید

سه شرایط اصلی وجود دارد که باعث سوء هاضمه اسید می شوند. با این وجود ممکن است سوء هاضمه اسید بدون وجود این شرایط ایجاد شود زیاده روی در خوردن، افراط در مصرف الکل، غذاهای تند و یا چرب، فعالیت بدنی شدید پس از یک وعده غذایی بزرگ و یا خواب تخت پس از زیاده روی در خوردن می تواند باعث سوء هاضمه اسید شود.

رفلکس اسید

در اغلب موارد، سوء هاضمه اسید برای توصیف بیماری ریفلاکس معده (GERD) مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری این وضعیت را به عنوان رفلکس اسید می شناسند. این جایی است که محتوای معده اسیدی در سمت مری به سمت عقب حرکت می کند. معده با موکوس پوشانده شده است که باعث جلوگیری از آسیب به دیواره های معده می شود.
به طور معمول، اسید در معده به سمت مری به سمت عقب نمی رود. این به اسفنکتر مری (LES) بستگی دارد که از ورود اسید معده به مری جلوگیری می کند. وقتی اسید وارد مری شود بزاق در مقادیر زیادی برای خنثی سازی اسید ترشح می شود.
برخی از علل ریفلاکس اسید عبارتند از:
حاد: خوردن بیش از حد، خوابیدن، خوابیدن یا دراز کشیدن بلافاصله پس از خوردن، نوشابه های گازدار، نوشابه های کافئینه و الکل.
مزمن: اختلال اسفنکتر مری، فتق هیاتال، نقص حرکتی مری، تأخیر در تخلیه معده و افزایش فشار داخل شکمی.

علائم و نشانه های ریفلاکس اسید

سوزش سر دل (درد قفسه سینه سوزشی)
قی کردن
ترش کردن (انباشت ناگهانی مقدار زیادی بزاق در دهان)
تحریک گلو
گاستریت
معده دارای یک سد محافظ از مخاط است تا مانع از تخریب استر معده از ترشحات اسیدی شود. اگر این آسیب پذیر باشد اسید معده می تواند باعث التهاب و حتی زخم شود. شایعترین علل گاستریت عفونت هلیکوباکتر پیلوری و استفاده از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAID) است.
هر دو این عوامل ترشح اسید معده را افزایش می دهند و سد مخاطی محافظ داخل معده را مختل می کنند. این نشان می دهد که معده در معرض آنزیم و اسید داخل آن قرار می گیرد. در نتیجه دیواره توسط این اسید مجروح شده و باعث التهاب می شود که به عنوان گاستریت نامیده می شود.

علائم و نشانه های گاستریت

درد معده یا درد شمکی (گرفتگی، گاز گرفتن یا سوزشی)
استفراغ
از دست دادن اشتها
زخم پپتیک
زخم پپتیک ممکن است در هر نقطه از دستگاه گوارش فوقانی، از مری و معده یا روده کوچک ظاهر شود. بیشتر زخم های گوارشی در دوازدهه رخ می دهد که اولین قسمت روده کوچک است. مواد غذایی و مایعات در معده با آنزیم های گوارشی قوی مخلوط می شوند. این مخلوط مایع به عنوان کیموس معده شناخته شده است و به تدریج به روده کوچک منتقل می شود.
دوازدهه با رقیق کردن و خنثی کردن آن با یک ترکیب از آب و یون های بی کربنات که توسط پانکراس ترشح می شود. علاوه بر این، ترشح هورمون هضم، همچنین ترشح اسید معده و تخلیه معده را کاهش می دهد. با این حال، هنگامی که یک عفونت با باکتری H.pylori وجود دارد یا مصرف بیش از حد NSAID ها، دوازدهه نمی تواند با اسید ورودی مقابله کند اکثر موارد زخم معده به علت:
زخم های دئودنال: عفونت H.pylori
زخم معده: عفونت H.pylori، استفاده از NSAIDs
زخم های مری: ریفلاکس اسید (بحث شده در بالا) و عفونت H.pylori

علائم و نشانه ها زخم های گوارشی

علائم شبیه به علائم گاستریت است و پس از غذا تمایل به تشدید دارند.
درد معده یا درد شکم (گرفتگی، گاز گرفتگی یا سوزشی)
استفراغ
از دست دادن اشتها
در زخم های شدید، ممکن است خونریزی معده بالا باشد که ممکن است به عنوان خون در استفراغ (هماتمزیس) یا مدفوع سیاه (melena) وجود داشته باشد.

نشانه های سوء هاضمه اسید

اکثر افراد احساس سوزش در سینه (با ریفلاکس اسید) یا شکم فوقانی (با گاستریت یا زخم پپتیک) را تجربه می کنند. علائم تیپیک سوء هاضمه وجود دارد که شامل موارد زیر است:
تهوع: احساس تمایل به استفراغ.
نفخ: احساس سیری در ناحیه معده.
آروغ زدن بیش از حد (burping)
از دست دادن اشتها
اتساع شکمی - بزرگ شدن شکم.

درمان سوء هاضمه اسید

خنثی سازی اسید معده یکی از راههای اصلی درمان سوء هاضمه اسیدی است. اکثر مردم نوشیدنی های قلیایی مانند شیر را مصرف می کنند یا از آنتی اسیدها استفاده می کنند. این معمولاً تسکین سریع، اما کوتاه مدت را فراهم می کند زیرا غذا می تواند از طریق معده به دوازدهه اول روده کوچک حرکت کند. با این حال، در موارد مزمن ممکن است از داروهای دیگر استفاده شود.
مهار کننده های پمپ پروتون (PPIs) و H2-blockers تولید اسید معده را سرکوب می کنند.
متوکلوپرامید، تخلیه معده را سریع می کند.
سوء هاضمه اسید یک بیماری گوارشی جدی نیست. این معمولاً در عرض چند دقیقه تا یک الی دو ساعت طول می کشد. بنابراین درمان همیشه ضروری نیست.

چگونه از سوء هاضمه اسید جلوگیری کنید

سوء هاضمه اسید می تواند تا حدودی با تغییرات  و تغییر سبک زندگی پیشگیری شود.
زیاد نخورید. در عوض اندازه های کوچکتر را انتخاب کنید و در عوض غذا را در طول روز بخورید.
اجتناب از خوردن غذاهای شروع کننده سوء هاضمه. غذاهای تند برای بسیاری از مردم مشکل ایجاد می کند اما ممکن است عامل مهمی باشد
غذاها و نوشیدنی ها.
مصرف الکل را قبل و بعد از غذا ترک کنید. نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه همچنین می تواند یک عامل تشدید کننده برای برخی افراد باشد.
پس از یک وعده غذا دراز نکشید. سعی کنید در اطراف حرکت کنید و فعالیت فیزیکی سبک مانند یک راه رفتن آهسته را انجام دهید.
مقدار زیادی آب با وعده های غذایی بنوشید. این کمک به هضم و سرعت تخلیه مواد غذایی از معده است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search