پزشکی

سوزش سر دل و سوء هاضمه بارداری، علل و درمان

سوزش سر دل: یکی دیگر از مشکلات سلامتی است که در میان زنان باردار معمول است.

اسیدیته یا سوء هاضمه موجب احساس سوزش ناگهانی و ایجاد درد در سینه شما می شود. اگر در دوران بارداری سوزش سر دل داشته باشید نگران نباشید اما هرگز آن را نادیده نگیرید. ما به شما می گوید که چرا شما می توانید این وضعیت را داشته باشید و چه کاری می توانید انجام دهید تا از آن نجات پیدا کنید.
علائم ناراحت کننده ای وجود دارد که ممکن است در دوران بارداری بوجود آیند و همه آنها مربوط به پایین شکم و رشد رحم نیست. بعضی از این علائم می توانند بالاتر تا نیم تنه و سلول های گوارشی را تحت تاثیر قرار دهند. گرگرفتگی و سوء هاضمه دو عارضه مشترک است که در بارداری اتفاق می افتد و اکثر زنان باردار آن را در برخی از دوره های حاملگی تجربه می کنند. زنان بارداری که در اواخر بارداری هستند نسبت به کسانی که در اوایل بارداری هستند بیشتر در معرض این مشکل هستند.
سوزش سر دل در شرایط زیر بدتر می شود:
اگر در رحم بیش از یک کودک وجود داشته باشد.
اگر کودک بزرگ باشد.
اگر کودک در رحم در موقعیت بریج باشد.

بیشتر بخوانید: احساس سوزش در معده | 11 غذا که می تواند باعث سوزش سر دل شود | سوزش معده، ترش کردن، آروغ زدن - علل و درمان

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا سوزش سر دل یک نشانه زودرس از بارداری است؟

بله، سوزش معده می تواند نشانه ای از حاملگی باشد. شما شروع به تجربه آن از قبل فراموش شدن دوره قاعدگی خود دارید.
با این حال، سوزش سر دل تنها به بارداری اشاره نمی کند زیرا به علت چند دلیل دیگر مانند خوردن غذای تند و یا داشتن ریفلاکس اسید نیز ناشی می شود.
گرگرفتگی همراه با ریفلاکس اسید در چند هفته اول حاملگی شروع می شود و در سه ماهه سوم شما بدتر می شود برای برخی از زنان، این علائم ممکن است شدید باشد و برای مدت زمان طولانی ادامه داشته باشد. حتی در دوران بارداری نیز ممکن است رخ دهد. با این حال، مهم است که از سوزش و سوء هاضمه مکرر که قبل از بارداری بوده است افتراق داده شوند و یا اینکه مربوط به بارداری است. حاملگی می تواند موجب تشدید شرایط و علائم پیش از آن شود.
گرگرفتگی در مقابل سوء هاضمه در بارداری
غیرمعمول نیست که سوزش سر دل و سوء هاضمه گیج کننده است. هر دو شرایط با نشانه های مشابه و علل ممکن است با هم همپوشانی داشته باشند.
سوزش سر دل یک درد سوزشی است که به علت محتوای اسیدی معده که از معده به مری می رود، رخ می دهد. با توجه به نام آن، هیچ مشکلی با قلب وجود ندارد. در عوض، سوزش سر دل ناشی از تضعیف دریچه بین معده و مری است. این بیماری به عنوان بیماری ریفلاکس معده (GERD) یا ریفلاکس اسید شناخته شده است. سرماخوردگی علامت است و معمولاً با علائم دیگر مانند تهوع و از دست دادن اشتها همراه است.
سوء هاضمه یک گروه از علائم گوارشی مانند ناراحتی شکمی بعد از غذا خوردن، احساس نفخ، سوزش در قسمت فوقانی شکم، تهوع و خارش بیش از حد است. ممکن است گاهی اوقات باعث استفراغ شود. اغلب اوقات پس از زیاد خوردن، وعده های غذایی چرب، با مصرف الکل و غیره ایجاد می شود. سوء هاضمه ممکن است در شرایط مختلف گوارش فوقانی مثل گاستریت، زخم های پپتیک و سنگ صفرا در میان بسیاری از شرایط دیگر رخ دهد.

علل سوزش سر دل و سوءهاضمه

بعضی از علل رایج سوزش سر دل و بارداری مرتبط با بارداری در زیر بحث شده است. با این حال، مهم است که همه علل سوزش سر دل و سوءهاضمه توجه داشته باشید حتی آنهایی که به بارداری وابسته نیستند باید مورد توجه قرار گیرند.

افزایش فشار

رحم در حال رشد فضای بیشتری را در حفره های شکم و لگن اشغال می کند. در نتیجه این باعث افزایش فشار داخل این حفره ها می شود. افزایش فشار داخل شکم در برابر معده فشار می آورد و می تواند محتوای معده را به مری وارد کند و باعث سوزش سر دل شود. همچنین می تواند کشش معده و تخلیه معده را مختل کند که ممکن است باعث سوء هاضمه شود.

هورمون های بارداری

هورمون های بالا که در دوران بارداری طبیعی هستند نیز می توانند اثرات نامطلوب داشته باشند. برخی از این اثرات به دستگاه گوارش گسترش می یابند. هورمون های بارداری ممکن است اسفنکتر مری (LES) را ضعیف تر کنند که منجر به ریفلاکس اسید می شود. بنابراین سوزش سر دل در بارداری معمول است.
هورمون های افزایش یافته در اوایل بارداری همچنین مسئول بیماری صبحگاهی هستند. در حالی که تهوع و استفراغ ممکن است در طول روز ادامه نداشته باشد با این حال می تواند به سایر نشانه های گوارشی که به طور گسترده ای به عنوان سوء هاضمه خوانده می شود کمک کند. با این حال، برخی از زنان ممکن است یک شکل مداوم از بیماری صبحگاهی را تجربه کنند که ممکن است تمام روز و در طول بارداری طول بکشد.

زیاد خوردن و رژیم غذایی

تغییرات در اشتها و رژیم غذایی در بارداری برای اکثر زنان باردار معمول است. و یکی از عواقب ناخوشایند است. این می تواند به هر دو سوء هاضمه و ریفلاکس اسید کمک کند. بنابر این آن برای زنان باردار غیر معمول نیست که غذاهای غیر معمول، غذاهای تند و یا چرب را به علت میل به آنها مصرف کنند.
گاهی اوقات گرایش به موارد غیر قابل تحمل وجود دارد. این به عنوان پیکا شناخته شده است و ممکن است به کمبود مواد غذایی مرتبط باشد. از سوی دیگر برخی از زنان ممکن است کاهش اشتها را تجربه کنند. به غیر از خوردن وعده های کوچکتر، ممکن است تمایل به خوردن غذا برای مدت زمان طولانی نیز وجود داشته باشد. پس از خوردن غذا، ممکن است دچار سوزش سر دل و سوء هاضمه شود.

عدم فعالیت و صاف خوابیدن

فعالیت فیزیکی می تواند به هضم کمک کند. آن تخلیه معده را تسریع می کند که ممکن است سوزش سر دل و سوء هاضمه را کاهش دهد. با این حال، بسیاری از زنان در دوران بارداری و به ویژه بعد از غذا فعالیت کمتری دارند. خوابیدن و یا خوابیدن پس از غذا نیز نقش مهمی در تشدید سوزش سر دل و سوء هاضمه دارد. این با احتمال بیشتر بعد از خوردن وعده های غذایی بزرگ اتفاق می افتد که به نوبه ی خود باعث می شود که فرد احساس سستی و نفخ کند.

درمان بارداری سوزش سر دل و سوء هاضمه

بسیاری از داروهای بدون نسخه (OTC) و داروهای تجویزی وجود دارند که برای زنان باردار ایمن هستند و می توانند به سوزش سر دل و سوء هاضمه کمک کنند. با این حال، همیشه جلوگیری از دارو در دوران بارداری توصیه می شود. هر گونه دارو، بدون توجه به اطمینان از اثر آن و تنها زمانی که درمانهای دارویی و روش زندگی موفق برای انجام نتایج رضایت بخش نباشند باید تنها با نسخه یک پزشک مصرف شود.
اجتناب از وعده های غذایی چرب و تند. اگر برای این غذاها گرایش دارید آن را در مقادیر کم و نه با وعده های متوالی مصرف کنید.
خوردن وعده های کوچکتر بیشتر. سه وعده غذایی بزرگ نداشته باشید. در عوض 5 یا 6 وعده غذایی کوچک را در طول روز پخش کنید.
محدود کردن میان وعده ها. در حالی که تغذیه خوب در دوران بارداری نباید در معرض خطر قرار گیرد میان وعده های بیش از حد می تواند به سوزش سر دل و سوء هاضمه کمک کند.
تنقلات سالم را انتخاب کنید. غذاهای فرآوری شده بیشتر احتمال دارد که به سوزش سر دل و سوء هاضمه کمک کنند. برای انتخاب گزینه های میان وعده بخش کوچکی از میوه ها و سبزیجات را به جای آن انتخاب کنید.
شناسایی غذاهای ماشه. تحمل برخی غذاها در دوران بارداری تغییر می کند. بنابراین مهم است که مواد غذایی را که موجب سوزش سوزش و سوء هاضمه می شود را شناسایی و اجتناب کنید.
فعالیت بدنی سبک پس از غذا. قدم زدن در اطراف، انجام کارهای خانگی یا فعالیت بدنی دیگر پس از غذا می تواند باعث کاهش سوزش سر دل و سوء هاضمه شود.
پس از غذا خوردن بیدار بمانید. پس از غذا دراز نکشید حتی اگر در تختخواب بیدار هستید. هنگامی که فعالیت بدنی ذکر شده در بالا را انجام می دهید حداقل ایستاده یا نشسته باشید.
پیش از خواب غذا نخورید. خوردن غذا پیش از خواب نه تنها می تواند باعث سوزش سر دل و سوء هاضمه شود بلکه ممکن است باعث خواب کم کیفیت شود.
مقدار زیادی آب بنوشید. اطمینان حاصل کنید که مقدار کافی آب در طی و بعد از غذا مصرف می کنید. مایع می تواند به تخلیه معده کمک و از سوزش سر دل و سوء هاضمه جلوگیری کند.
اجتناب از الکل و کافئین. الکل به طور خاص نباید در هر بار بارداری مصرف شود. نه تنها می تواند باعث سوزش و سوء هاضمه شود بلکه باعث ایجاد خطر برای جنین می شود. کافئین خطرات مشابهی را در بر نمی گیرد گرچه باید مصرف آن را به حداقل برساند یا ترجیحاً در دوران بارداری اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید: در رفلاکس اسید معده از خوردن این غذاها اجتناب کنید | مواد غذای مناسب برای رفلاکس معده و افراد دارای مشکل در هضم غذا | رفلاکس یا ترش کردن

غذاهای عامل سوزش سر دل در طول بارداری:

برخی از غذاها از قهوه و الکل تا گوجه فرنگی و گریپ فروت شناخته شده است که موجب سوزش سردل می شود:

1. غذاهای تند

فلفل شیرین یا گرم، غذای مکزیکی و سایر ادویه ها طبیعت التهابی دارند. آنها اسیدهای بیشتری تولید می کنند و باعث سوزش سردل می شوند. از این غذاها به طور کامل اجتناب کنید و یا آنها را در مقدار کم مصرف کنید.

2. الکل

نوشیدنی های الکلی مانند شراب، آبجو و مشروبات الکلی عضلات اسفنکتر مری را شل می کنند. و باز می شود که غذای معده از طریق آن به مری بر می گردد. الکل همچنین تولید اسید در معده را افزایش می دهد.

3. غذاهای چرب

غذاهای پر چرب مانند پنیر، آجیل و گوشت قرمز می تواند باعث سوزش سردل شود زیرا غذاهای چرب باعث کاهش سرعت هضم می شود. معده باعث ایجاد اسیدهای بیشتری برای تکمیل هضم می شود بنابراین باعث سوزش سر دل می شود.

4. نوشیدنی های گازدار

گاز موجود در نوشیدنی های گازدار یا آب گازدار در شکم شما به دام افتاده و در نتیجه ایجاد فشار می کند. این باعث می شود اسید ها به مری بازگردند.

5. مرکبات

آنها حاوی اسید هستند که باعث می شود ضربان قلب به خصوص در معده خالی انجام شود. گریپ فروت، گوجه فرنگی و پرتقال برخی از میوه ها است که شما باید از خوردن آنها جلوگیری کنید.

6. کافئین

همانند الکل مقدار زیادی کافئین همچنین اسفنکتر را شل می کند که از طریق آن غذا می تواند فرار کند و منجر به سوزش سردل شود. بنابراین، قهوه، چای و سایر نوشابه های کافئین دار را در مقادیر کوچک داشته باشید.

7. سیر و پیاز

سیر و پیاز، مانند سایر سبزیجات ریشه ای، اسیدهای معده را افزایش می دهند. آنها همچنین تخلیه محتویات معده را کاهش می دهند و موجب ریفلاکس می شوند. اشکال خشک شده یا دهیدره از این غذاها بهتر از آنهایی است که تازه یا خام هستند.

8. نعناع بیابانی

نعناع بیابانی برای معده تسکین دهنده است اما باعث سوزش معده می شود. از خوردن نعنا بعد از غذا اجتناب کنید زیرا ممکن است سوزش سردل را بدتر شود. این عضله اسفنکتر را شل می کند و در نتیجه اجازه می دهد اسیدهای معده به مری بازگردند.

9. شکلات

شکلات دارای کافئین است و بنابراین باعث سوزش سر دل می شود. همچنین شامل محرک های سوزش سردل مانند تئوبرومین است. شکلات بیش از حد می تواند اسفنکتر را آرام کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search