پزشکی

حرکات روده ناکامل - علل و درمان زورپیچ

علل و درمان زورپیچ

تخلیه غیرمستقیم مدفوع می تواند بسیار ناخوشایند باشد و ممکن است ناشی از سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، یبوست از کم آبی یا عوارض جانبی دارو باشد.

اکثر ما نمونه هایی را تجربه کرده ایم که جنبش روده ای کامل نیست. ما ممکن است از طیف وسیعی از واژه ها برای توصیف این نوع حرکت روده، از جمله ناکامل یا ناقص استفاده کنیم. ممکن است با توجه به حالت اورژانسی برای دفع مدفوع، هنوز پس از تحرک روده ناتوانی در دفع مدفوع وجود داشته باشد.
دلایل متعددی برای این احساس حرکت روده ناقص وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است به علت تخلیه ناقص رکتوم باشد. بنابراین مدفوع ممکن است در رکتوم حفظ شود. با این حال، با دیگر مراحل این احساس ناقص می تواند رخ دهد حتی اگر تخلیه مجدد مدفوع در رکتوم وجود داشته باشد.
تخلیه ناکامل مدفوع، احساس ناخوشایند نیاز به دفع است اگرچه روده در خالی است. شما ممکن است با در صحبت با ارائه دهنده مراقبت های سلامت در مورد مشکلات مربوط به حرکات روده خود خجالت بکشید. با این حال، مهم است که با پزشک خود در مورد علائم خود صحبت کنید زیرا دفع مدفوع ناقص اغلب نشانه ای از مشکل اساسی است.

زورپیچ چیست؟

تمایل مداوم به دفع مدفوع، با وجود داشتن حرکت روده ای، به عنوان زورپیچ شناخته می شود. قبل از اینکه یک حرکت روده ای داشته باشیم همه نیازهای دفع را تجربه می کنیم. همانطور که روده ها تخلیه می شوند این درخواست به تدریج کاهش می یابد. با این حال، با تنسموس دفع اورژانسی مدفوع وجود دارد و با حرکت روده تخفیف پیدا نمی کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا اضطرار در دفع مدفوع وجود دارد؟

همانطور که ذکر شد تمایل مداوم ممکن است به دلیل تخلیه ناقص رکتوم باشد. دیواره رکتوم همراه با حرکات جسمی در روده بزرگ مسئول این احساس است. بر اثر تحریکات دیگر، به غیر از کشش روده بزرگ و دیواره رکتال تحت تاثیر قرار می گیرد. با تخلیه روده، این احساس کاهش می یابد و فرد احساس آرامش می کند.
در زروپیچ، احساس ناخوشایند شدن یا احساس حرکت ناقص وجود دارد با وجود اینکه روده خالی است. تلاش برای دفع باعث دفع کم یا عدم دفع می شود اما این فشار برای ساعت ها یا حتی روزها ادامه می یابد. آن با تمایل ناخوشایند و ماندگار برای دفع مشخص می شود که اغلب همراه با درد، گرفتگی روده و انقباض در طی حرکت روده است.

علل حرکات روده ناکامل

احساس داشتن یک حرکت روده ناقص با تخلیه جزئی از روده ها مرتبط است که به دلایل مختلف از جمله یبوست، اضطراب، توده های رکتال و اختلالات در هنگام دفع، که مانع از داشتن یک حرکت کامل روده می شود رخ می دهد عوامل دیگری مانند هموروئید ممکن است باعث شود فرد به سرعت حرکت روده را پایان دهد تا از تشدید مشکل جلوگیری کند.
با زورپیچ، حرکت روده معمولاً کامل و راست روده خالی است اما احساس اورژانسی در دفع مدفوع به وجود می آید. این ممکن است مربوط به توده در راست روده (نه مدفوع)، کشش غیر طبیعی دیواره رکتال، تحریک و یا آسیب دیوار رکتال و اعصاب، رفلکس های رفع کننده بیش از حد و یا تحرک حرکت روده بزرگ بیش از حد باشد.

توده های آنورکتال

تعدادی از انواع مختلف توده در روده بزرگ، رکتوم و یا مقعد می تواند موجب احساس حرکت ناقص روده شود. این توده ها فضا را اشغال می کنند و حتی زمانی که مدفوع دفع می شود توده ممکن است موجب خستگی کامل شود. بعضی از توده ها نیز ممکن است به یبوست کمک کنند.
آبسه آنورکتال مجموعه ای از چرک (آبسه) در محلی است که مقعد و رکتوم با هم مواجه می شوند.
پولیپ های کولون رشد خارجی است که از دیواره های کلون برآمده می شود. بسیاری از این رشدها خوش خیم (غیر سرطانی) هستند اما برخی از پولیپ ها توانایی تبدیل شدن به سرطان را دارند.
سرطان کولورکتال یک رشد بدخیم در روده بزرگ و یا رکتوم است. این یکی از رایج ترین انواع سرطان و همچنین یکی از مرگبار ترین هاست.
هموروئید بزرگ یا ترومبوز زمانی است که سرخرگهای رکتوم ملتهب و متورم (هموروئید) و در نهایت توسط لخته شدن خون (ترومبوز) بسته می شوند.
مدفوع فشرده وقتی است که مدفوع به یک جرم سخت تبدیل می شود نمی تواند در طول حرکت روده منتقل شود و مانع عبور مدفوع در هنگام دفع می شود.

آسیب، تحریک یا اسکار روده

التهاب در روده ها به دلایل مختلف اعم از آسیب تا عفونت و بیماری های خود ایمنی رخ می دهد. بافت روده ای می تواند آسیب ببیند و در موارد شدید حتی بافت اسکار ممکن است در ناحیه آسیب دیده ایجاد شود.
بیماری التهابی روده (IBD) جایی است که التهاب در روده و گاهی در سایر قسمت های روده اتفاق می افتد احتمالاً به علت عوامل اتوایمیون است. دو نوع بیماری کرون، کولیت اولسراتیو وجود دارد.
کولیت عفونی التهاب کولون به علت عفونت باکترالم، پروتئوزوآل یا ویروسی است. اکثر موارد خفیف و حاد هستند اما برخی می توانند شدید باشند.
پروکتیتیس اشعه یا کولیت التهاب کولون یا رکتوم به علت قرار گرفتن در معرض تابش (اغلب پرتو درمانی برای هدف قرار دادن تومورهای همسایه) است.

اختلالات حرکتی کولورکتال

حرکت از طریق روده ها ممکن است با انقباض و آرام سازی عضله ein در دیواره روده امکان پذیر باشد. این نیز مسئول فشار دادن مدفوع از روده بزرگ و راست روده در طول دفع است. اختلالات حرکتی روده در ابتدا شامل روده بزرگ است اما می تواند به عنوان قسمت انتهایی روده کوچک به همان اندازه بالا باشد.
اسهال به علت هر گونه علت مانند گاستروانتریت عفونی بر روی حرکات طبیعی روده تاثیر می گذارد و معمولاً حرکت در داخل روده ها را تسریع می کند.
یبوست به هر گونه علت نیز بر حرکت نرمال از طریق روده تاثیر می گذارد و مدفوع می تواند انسداد روده را گسترش دهد و بنابراین روده نمی تواند منقبض شود. (شبه انسداد).
بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نیز ممکن است تنسموس را گزارش کنند و اغلب به هموروئید بزرگ نیز مرتبط است. این اغلب با IBS اسهال غالب دیده می شود که در آن پس از تحریک روده حالت اضطرار ناپدید نمی شود.
بی اختیاری مدفوع، جایی است که فرد کنترل روده را از دست می دهد و ممکن است برای نگه داشتن مدفوع تا زمان مناسب ناتوان باشد. علل مختلفی از بی اختیاری مدفوع و همراه با حرکات غیرواقعی روده وجود دارد اغلب تنسموس وجود دارد.

بیشتر بدانید: تاخیر جنبش روده - علت تاخیر در دفع مدفوع

درمان تنسموس (زورپیچ)

تنسموس علائم برخی بیماری های روده ای است. درمان خاصی برای تنسموس به تنهایی وجود ندارد. در عوض درمان باید به علت زمینه ای هدایت شود. این ممکن است تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی، داروها و حتی جراحی در زمان نیاز باشد. برخی از اقدامات رژیم غذایی و شیوه زندگی که می توانند در برخی موارد به رفع تنسموس کمک کنند شبیه به مدیریت شرایط مانند یبوست است.
هیدراته نگه داشتن کافی روزانه. بزرگسالان باید حداقل 2 لیتر (حدود 64 میلی لیتر آب) روزانه آب بخورند. این موضوع به آب و سایر نوشیدنی ها مربوط می شود.
اطمینان از مصرف فیبر کافی با خوردن غذاهایی با فیبر بالا. میوه ها و سبزیجات خام و تازه همچنین کل دانه ها باید بیشتر در غذا مصرف شوند.
مصرف الکل و کافئین را ترک کنید زیرا این مواد دیورتیک هستند و باعث افزایش میزان دفع آب می شود. در نتیجه، مدفوع ممکن است نرم و راحت نباشد و به سختی دفع شود.
سعی کنید فعالیت بدنی را از طریق برنامه تمرینی اختصاصی افزایش دهید. حتی فعالیت های ساده مانند راه رفتن روزانه می تواند سبب دفع روده شود.

بیشتر بخوانید: بی اختیاری مدفوع: علائم، درمان و پیشگیری

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. جعفری

سلام خسته نباشید.من کمتر از 10 روزی هست که دچار احساس دفع ناقص هستم و دائما احساس دفع دارم اما یا دفع نمیکنم یا مقدارش کم هست و دفع به صورت شل و نرم هست(اما آبکی یا اسهال نیست) و همیشه مقداری مدفوع در رکتوم باقی میمونه که بعد از چند ساعت و چند...

سلام خسته نباشید.من کمتر از 10 روزی هست که دچار احساس دفع ناقص هستم و دائما احساس دفع دارم اما یا دفع نمیکنم یا مقدارش کم هست و دفع به صورت شل و نرم هست(اما آبکی یا اسهال نیست) و همیشه مقداری مدفوع در رکتوم باقی میمونه که بعد از چند ساعت و چند بار مراجعه به دستشویی مقداری دفع میشه.هنگام دفع زور نمیزنم و فشاری روم نیست آنچنان. من مدتی یبوست داشتم که با خوردن آب زیاد و مصرف انجیر و بادام زمینی رفع شده تو این ده روز اما دچار این مشکل احساس دفع شدم. و اینکه در این مدت هم پماد ام جی مصرف میکنم چون فکر میکردم این حس زورپیچ و احساس دفع به خاطر شقاق یا بواسیر باشه اما تاثیری نداشته و من خونریزی بعد از دفع یا سوزش و التهاب هم ندارم. خواهش میکنم کمکم کنید.25 سالمه پسرم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search