پزشکی

فسفر بالا: تشخیص، علل و درمان

هیپرفسفاتمی

حد فسفات بیش از موجود در خون به عنوان هیپرفسفاتمی شناخته می شود. شایع ترین علت، بیماری کلیه است اما سایر شرایط می تواند باعث شود که سطح فسفات از تعادل خارج شود.

فسفات موجود در آزمایش خون میزان فسفات موجود در خون را اندازه گیری می کند. فسفات یک ذره با بار الکتریکی است که حاوی فسفر معدنی است. فسفر به همراه کلسیم معدنی برای ساختن استخوان ها و دندان های قوی کار می کند.
به طور معمول، کلیه ها فسفات اضافی را از خون تصفیه و حذف می کنند. اگر میزان فسفات در خون شما خیلی زیاد یا خیلی پایین باشد می تواند نشانه بیماری کلیوی یا اختلال جدی دیگر باشد.
فسفات یک ماده شیمیایی است که در بدن یافت می شود. این ماده حاوی ماده معدنی به نام فسفر است که به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد. فسفر به توسعه استخوان ها و دندان ها کمک می کند و به تبدیل مواد غذایی به انرژی برای استفاده بدن کمک می کند.
کلیه ها به طور طبیعی میزان فسفات ها را کنترل می کنند. با این وجود، اگر کلیه ها به طور مؤثر کار نکنند ممکن است قادر به از بین بردن فسفات کافی نباشند و منجر به سطح بالایی در بدن شود.
درمان هیپرفسفاتمی به شرایط اساسی بستگی دارد. برای مبتلایان به بیماری کلیوی، ترکیبی از رژیم غذایی و دارو برای کنترل سطح فسفات مورد استفاده قرار می گیرد.
اگر آزمایش شما نشان داد که میزان فسفات / فسفر بالایی دارید ممکن است به این معنی باشد که:
بیماری کلیوی.
هیپوپاراتیروئیدیسم، وضعیتی که غده پاراتیروئید شما به اندازه کافی هورمون پاراتیروئید را ایجاد نمی کند.
ویتامین D بیش از حد در بدن شما وجود دارد.
بیش از حد فسفات در رژیم غذایی شما می باشد.
کتواسیدوز دیابتی، یک عارضه خطرناک برای دیابت است.
اگر آزمایش شما نشان دهد که میزان فسفات / فسفر پایین دارید ،ممکن است به این معنی باشد که:
هایپرپاراتیروئیدیسم، وضعیتی که غده پاراتیروئید شما بیش از حد هورمون پاراتیروئید تولید می کند.
سوء تغذیه.
مشروبات الکلی.
پوکی استخوان، وضعیتی که باعث نرم شدن و تغییر شکل استخوان ها می شود. این بیماری ناشی از کمبود ویتامین D است. وقتی این شرایط در کودکان اتفاق بیفتد به عنوان ریکتز شناخته می شود.
اگر سطح فسفات / فسفر شما طبیعی نباشد لزوماً به معنای این نیست که شما یک وضعیت پزشکی دارید که نیاز به درمان دارد. سایر عوامل مانند رژیم غذایی شما می توانند نتایج شما را تحت تأثیر قرار دهند. همچنین، کودکان اغلب فسفات بالاتری دارند زیرا استخوانهای آنها هنوز در حال رشد است. اگر در مورد نتایج خود سؤالی دارید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.

علائم فسفر بالا چیست؟

هیپرفسفاتمی معمولاً علائم ظاهری ندارد. بیشتر محتمل است که ابتدا علائم بیماری زمینه ای که می تواند باعث بالا رفتن میزان فسفات مانند دیابت کنترل نشده شود مشاهده شود.
اگر سطح فسفات در خون بیش از حد زیاد شود ممکن است باعث اختلالات معدنی و استخوانی و کلسیفیکاسیون شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اختلالات معدنی و استخوانی

هیپرفسفاتمی ممکن است در اثر عدم عملکرد کافی فسفات از بدن در کلیه ایجاد شود.
استخوان ها برای بازسازی، رشد و تقویت نیرو به مواد معدنی و هورمون نیاز دارند. کلیه ها میزان فسفر و کلسیم موجود در خون را متعادل می کنند. اگر این موارد خارج از تعادل باشد می تواند کلسیم را از استخوان خارج کرده و آنها را تضعیف کند.
از آنجا که کلیه تعادل مواد معدنی و سایر مواد شیمیایی را کنترل می کند بیماری مزمن کلیه می تواند باعث اختلالات معدنی و استخوانی شود. کسانی که نارسایی کلیه داشته اند و به دیالیز مبتلا هستند بیشتر در معرض خطر هستند.
این وخامت می تواند در طی سالها اغلب بدون علائم اتفاق بیفتد اما، با ضعیف شدن استخوان ها، ممکن است فرد شروع به احساس درد در استخوان یا مفاصل کند.
اگر این اتفاق در کودکانی که به بیماری کلیوی مبتلا هستند رخ دهد می تواند جدی تر باشد زیرا هنوز استخوانهای آنها در حال توسعه است. کودکانی که اختلال معدنی و استخوانی دارند ممکن است رشد قدی کامل نکنند. استخوان های موجود در پاهای آنها ممکن است به سمت داخل یا خارج خم شود که بعضی اوقات به عنوان ریکتز کلیوی شناخته می شود.

کلسیفیکاسیون

کلسیفیکاسیون هنگامی اتفاق می افتد که کلسیم در اندام ها یا بافت های بدن ذخیره می شود. این بیماری می تواند روی رگ ها و شریان ها تأثیر بگذارد و به عنوان کلسیفیکاسیون عروقی شناخته می شود. این یک بیماری به ویژه جدی است زیرا برای پمپاژ خون در بدن نیاز به قلب دارد. کلسیفیکاسیون می تواند دیالیز را دشوارتر کند.
مقادیر زیاد فسفر و کلسیم در خون نیز می تواند باعث خارش پوست و قرمزی چشم شود.

علل

بیماری کلیه و دیابت دلایل شایع هیپرفسفاتمی هستند.
بیماری کلیه شایعترین علت بیماری پرفشاری خون است. کلیه های سالم میزان مواد معدنی موجود در خون را تنظیم می کنند اما کلیه هایی که به درستی کار نمی کنند همیشه قادر به انجام این کار نیستند.
با این وجود شرایط دیگری نیز وجود دارد که با سطح بالای فسفات در خون مرتبط است از جمله موارد زیر:
دیابت کنترل نشده: این باعث بالا رفتن قند خون می شود که می تواند منجر به مشکلات جدی پزشکی مانند آسیب اعضای بدن شود.
کتواسیدوز دیابتی: عارضه دیابت است که اگر بدن شروع به خارج شدن انسولین کند می تواند رخ دهد. کتون های مضر در بدن ایجاد می شوند و قند خون افزایش می یابد.
هیپوپاراتیروئیدیسم: یک اختلال نادر هورمونی که در آن بدن به اندازه کافی هورمون پاراتیروئید (PTH) تولید نمی کند. PTH به کنترل میزان فسفر در خون و استخوان ها کمک می کند.
هیپوکلسمی: سطح پایین کلسیم در خون.
مصرف مکمل فسفات همچنین می تواند منجر به هیپرفسفاتمی شود. بیشتر افراد بیش از حد کافی فسفر از رژیم غذایی خود دریافت می کنند و بدن معمولاً در تنظیم سطح فسفر خوب است. هیچ کس نباید بیش از 250 میلی گرم (میلی گرم) مکمل فسفر در روز مصرف کند.
غذاهای فرآوری شده غالباً دارای فسفر اضافی برای نگهداری آنها هستند و رژیم غذایی با پروتئین بالا نیز ممکن است حاوی فسفر بیشتری نسبت به نیاز فرد باشد.

تشخیص

اگر کسی علائم هیپرفسفاتمی یا بیماری مرتبط با این بیماری داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند. پزشک در مورد تاریخچه پزشکی او سؤال خواهد کرد در مورد هرگونه علائم بحث خواهد کرد معاینه جسمی انجام می دهد و گاهی اوقات آزمایش فسفات را توصیه می کند.
آزمایشات شامل:
اندازه گیری میزان فسفات در قسمت مایع خون به نام پلاسما. پزشک سوزن را داخل رگ در بازو قرار داده و نمونه کوچکی از خون را می گیرد و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.
نمونه ادرار به موقع فرد باید در مدت زمان معینی که معمولاً 24 ساعت است جمع آوری شود.
در صورت بروز علائم اختلال در مواد معدنی و استخوانی ممکن است به اشعه ایکس نیاز باشد. پرتونگاری ایکس هرگونه رسوب کلسیم در اندامها یا رگها و هرگونه ضعف یا تغییر در ساختار استخوان های فرد را نشان می دهد.
به طور معمول، افرادی که نارسایی کلیه دارند میزان فسفات خود را به طور منظم تحت نظر دارند به این معنی که معمولاً در بررسی های روتین، هیپرفسفاتمی مشاهده می شود.
آزمایش خون برای سلامتی استخوان معمولاً موارد زیر را شامل می شود:

نام آزمون

-------------------------------------

چه امتحانی را بررسی می کند؟

------------------------------------

آزمایش خون فسفر

توجه: این بعضی اوقات در نتایج آزمایشگاه به عنوان "فسفات" بررسی می شود که سطح فسفر خون را بررسی می کند.

------------------------------------

سطح بالا به این معنی است که فسفر بیش از حد در خون شما است. به این بیماری هیپرفسفاتمی گفته می شود.

 

--------------------------------------

آزمایش خون هورمون پاراتیروئید (PTH)

 

 

 

 

 

------------------------------------

سطح PTH را در خون شما بررسی می کند. PTH بیش از حد در خون می تواند نشانه مشکل باشد.

فسفر زیاد یا ویتامین D ناکافی سطح خون شما را از تعادل خارج می کند. بدن شما سعی می کند با استفاده از هورمونی به نام هورمون پاراتیروئید (PTH) این مشکل را "رفع" کند. PTH کلسیم را از استخوانهای شما بیرون می کشد تا خون شما را به تعادل برساند. این کاهش کلسیم در نهایت می تواند باعث بیماری استخوان شود.

--------------------------------------

آزمایش کلسیم خون

 

 

 

----------------------------------

میزان کلسیم موجود در خون را بررسی می کند. با بدتر شدن عملکرد کلیه، سطح کلسیم کاهش می یابد. این امر به دلایل زیادی اتفاق می افتد. سطح کلسیم خون شما به همراه میزان فسفر، ویتامین D و PTH مورد بررسی قرار می گیرد تا سلامت استخوان ها را تعیین کند.

------------------------------------

آزمایش ویتامین D خون

 

 

 

-------------------------------------

سطح ویتامین D را در خون بررسی می کند. ویتامین D فعال توسط بدن شما برای قوی نگه داشتن استخوان ها و سطح مناسب فسفر و کلسیم در خون استفاده می شود. کلیه های سالم ویتامین D را از مواد غذایی، مکمل های ویتامین D و نور خورشید فعال می کنند تا بدن شما بتواند از آن استفاده کند.

------------------------------------

 

تست های دیگر برای بیماری استخوان چیست؟

بیماری استخوان یا آسیب به استخوان ها می تواند با داشتن مقدار زیادی فسفر در خون به مرور زمان ایجاد شود. برای جلوگیری از آسیب دیدگی استخوان، پزشک ممکن است ترکیبی از داروها، تغییرات رژیم غذایی و ورزش را توصیه کند.
برای اینکه با اطمینان بدانید که آیا استخوان های شما آسیب دیده است ممکن است بیشتر از آزمایش خون انجام شود. آزمایش های دیگر برای سلامت استخوان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نام آزمون

آزمون شامل چه مواردی است؟

تراکم استخوان

از اشعه X استفاده می کند تا ببیند چه مقدار گرم کلسیم و سایر مواد معدنی در یک قطعه استخوان بسته می شود.

اشعه ایکس

تصویری از استخوان ایجاد می کند و برای مشاهده و ارزیابی استخوان درمورد علائم آسیب استفاده می شود.

بیوپسی استخوان

یک تکه بافت از استخوان خارج شده و برای علائم آسیب استخوان در زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

معاینه فیزیکی

بدن شما با دقت بررسی می شود تا تغییرات ظاهری در ساختار استخوان مشاهده شود.

درمان

داروها یا مکمل های حاوی کلسیم ممکن است برای معالجه و پیشگیری از هیپرفسفاتمی توصیه شود.
درمان هیپرفسفاتمی به علت اصلی بستگی دارد:
اگر فرد مبتلا به دیابت کنترل نشده است لازم است که این رژیم را با رژیم غذایی، ورزش و دارویی به نام انسولین کنترل کنید.
ممکن است فرد مبتلا به هیپوپاراتیروئیدیسم اختلال هورمونی نیاز به مصرف مکمل داشته باشد. این باعث می شود سطح کلسیم و فسفات موجود در خون به حالت عادی برگردد. رژیم غذایی سرشار از کلسیم و فسفر پایین می تواند به پایداری سطح کمک کند.
هنگامی که بیماری کلیوی باعث هیپرفسفاتمی شود معمولاً ترکیبی از تغییر رژیم و دارو برای درمان آن استفاده می شود. هدف اصلی جلوگیری از آسیب بیشتر استخوان ها است.
یک اتصال دهنده فسفات یک داروی حاوی کلسیم است. با مصرف یک وعده غذایی، دارو میزان فسفر را که بدن از مواد غذایی جذب می کند کنترل می کند.
کسی که نارسایی کلیه دارد اغلب به دیالیز نیاز دارد. این فرایند برای تمیز کردن مواد زاید و حذف مایعات اضافی از خون است اگر کلیه ها قادر به انجام این کار نباشند. دیالیز کلیه نیز مقداری فسفات را از خون خارج می کند.
علاوه بر رژیم غذایی و دیالیز، احتمالاً به دارو نیاز دارید تا به بدن کمک کنید فسفات اضافی را از بین ببرد. چند دارو به کاهش میزان فسفات روده شما از غذاهایی که می خورید کمک می کند. این شامل:
باند های فسفات مبتنی بر کلسیم (استات کلسیم و کربنات کلسیم)
لانتانیم (Fosrenol)
سولامر هیدروکلراید (Renagel) و کربنات sevelamer (Renvela)

پیشگیری

راه اصلی برای جلوگیری از هایپرفسفاتمی، کنترل سطح فسفات و کلسیم در بدن است. این کار معمولاً با خوردن غذاهای خاص و پرهیز از برخی دیگر انجام می شود.
غذاهای فرآوری شده اغلب حاوی فسفر به عنوان ماده نگهدارنده هستند که توسط ترکیباتی که حروف PHOS با هم دارند نشان داده می شود. ممکن است فردی با بیماری زمینه ای مرتبط با هیپرفسفاتمی مایل به اجتناب از این غذاها باشد.
برخی غذاهای طبیعی مانند نخود فرنگی، شیر و کره بادام زمینی نیز حاوی مقادیر زیادی فسفر هستند.
برای مبتلایان به بیماری کلیوی، خوردن رژیم غذایی با مقدار مناسب مواد معدنی، بخش اساسی در مدیریت این بیماری است. این می تواند پیچیده باشد و یک متخصص تغذیه می تواند به شما توضیح دهد که کدام غذاها را باید بخورید یا از آن پرهیز کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. رحیم

سلام. وقت بخیر. من دچار نارسایی کلیه هستم و بدنم مدام خارش دخرد بطریکه با خارندن زیاد پوست بدن زخم و خشک شده است . لطفا راهنمایز کنید چکار کنم تا اینها خارش ها کم شود و یا تزبین برود. ممنون

  پیوست ها
 

  1. جویا

خیلی مفید بود و اطلاعات لازم رو بهم داد. خیلی ممنون

  پیوست ها
 

  1. شاهین

سپاس فراوان از مطالب مفیدتان

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search