پزشکی

نفخ مکرر – علل دفع باد و گاز مداوم (عبور گاز)

علل دفع گاز و باد مداوم از مقعد

آیا نگران این هستید که نفخ بیش از حد نرمال دارید؟ آن را گاز عبوری، باد شکن، یا فارتینگ بنامید. اکثر مردم این را بین 14 تا 23 بار در روز انجام می دهند. علامت یک وضعیت سلامت جدی تر است

.
نفخ بیش از حد برخی از دلایل مشترک و بی ضرر مانند بلع هوا، غذاهای تولید گاز و نوشیدنی ها، اضطراب، زایمان و اثرات پیری وجود دارد. اما گاز زیاد و نفخ زیاد می تواند نشانه ای از شرایط سلامتی باشد. درباره آنچه طبیعی است چه کاری می توانید برای کاهش گاز و نفخ و همچنین در مورد علائم خود با پزشک در میان بگذارید.
نفخ شکم عمل عبور گاز از طریق مقعد است که بخشی طبیعی از فیزیولوژی انسان است. بیشتر اوقات این انتقال گاز که از آن به عنوان فارتینگ یاد می شود جدی گرفته نمی شود. معمولاً به عنوان یک علامت گزارش نمی شود مگر اینکه بیش از حد منجر به عبور نفخ مکرر شود. بنابراین نفخ به عنوان نفخ بیش از حد یا نفخ مکرر بیش از 15 تا 20 بار در روز پذیرفته می شود.
جدا از ناراحتی، نفخ مکرر می تواند ناراحتی عاطفی قابل توجهی ایجاد کند زیرا عبور نفخ ممکن است غیرقابل کنترل باشد. این ممکن است در محیط های اجتماعی، اغلب در بیشتر مواقع غیرمعمول رخ دهد که می تواند شرم آور باشد. این امر در صورتی تشدید می شود که نفخ شکم بطور غیرمعمول ناخوشایند باشد و عبور گاز بلند باشد. با این حال، نفخ پایدار همیشه مشکلی نیست و می تواند با عادتهای غذایی اخیر مرتبط باشد.

بیشتر بدانید: غذاهای که باعث تولید گاز می شوند

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه عواملی باعث شادابی فرد می شود؟

این مهم است که درک کنیم چگونه نفخ شکم در شرایط نرمال شکل می گیرد. گازی که شامل یک گوز (نفخ) است ترکیبی از گاز محیطی و گازی که در روده تولید می شود. هوا یک جزء اصلی است. در هنگام خوردن و آشامیدن و همچنین در هنگام صحبت کردن از دهان وارد روده می شود. این یک نتیجه از بلع هوا است که ممکن است به صورت آروغ زدن نیز منتقل شود.
باکتریهای روده ای در روده، به ویژه روده بزرگ، مواد غذایی موجود در مدفوع را تجزیه کرده و در این فرآیند گاز تولید می کنند. این یکی دیگر از مشارکت کنندگان بزرگ در نفخ است و غالباً بوی ناخوشایند، گاز مشابه تخم مرغ های فاسد را نشان می دهد. تجزیه مواد غذایی هنگام هضم شیمیایی همچنین می تواند گاز را به عنوان یک محصول فرعی آزاد کند که ممکن است تا حدی نفخ شکم ایجاد کند. غذاها و نوشیدنی های گازی و همچنین گاز حاصل از خونی که وارد روده می شود نیز در شکل گیری نفخ تا حد کمتری نقش دارند.
فرد ممکن است به دلایل فیزیولوژیکی یا عملکردی دچار نفخ شود یا ممکن است نشانه برخی بیماری زمینه ای (دلایل آسیب شناختی) باشد. برخی از دلایل فیزیولوژیکی نفخ مکرر یا بیش از حد شامل موارد زیر است:
بلع بیش از حد هوا (آئروفاژی)
کربوهیدرات، چربی و یا فیبر بسیار زیاد مصرف می کند.
مصرف زیاد نوشیدنی های گازدار.
قبل از قاعدگی (قبل از دوره پریودی در زنان)

بیماریهایی که باعث نفخ شکم می شوند

مشکلات نفخ ممکن است به خودی خود رخ دهد یا ممکن است علائم دیگری را همراه داشته باشد به ویژه تغییر در عادت روده مانند یبوست یا اسهال. دلایل مختلفی از نفخ غیرطبیعی مکرر یا نفخ مداوم وجود دارد. این ممکن است نشانه ای از اختلال یا بیماری اساسی باشد که معمولاً روده را درگیر می کند. با این حال، همچنین می تواند با عوامل رژیم غذایی و شیوه زندگی مرتبط باشد.

عدم تحمل

عدم تحمل غذایی جایی است که بدن قادر به هضم یا جذب برخی مواد مغذی نیست. شایع ترین این عدم تحمل، عدم تحمل لاکتوز است. بعضی از افراد کمبود یا عدم وجود آنزیم لاکتاز دارند. این آنزیم برای هضم قندهای شیر معروف به لاکتوز لازم است. لاکتوز هضم نشده در روده باقی می ماند و باعث تحریک می شود و باعث ایجاد علائم دیگری می شود.
این علائم معمولاً بلافاصله پس از خوردن غذا شروع یا تشدید می شود و ممکن است همراه با سوء هاضمه، درد شکم یا ناراحتی، آروغ زدن بیش از حد، حالت تهوع، صداهای بلند گاز معده یا اسهال همراه باشد.
بیماری سلیاک (عدم تحمل گلوتن)
عدم تحمل ساکارز
سوء جذب فروکتوز

بیشتر بدانید: غذایی هایی که سبب نفخ می شود ( جایگزین های مناسب برای آنها )

انسداد

انسداد ممکن است جزئی یا کامل باشد و در هر جای روده رخ دهد. حرکت مواد غذایی و زباله ها به طور کلی کند و یا حتی مسدود می شود دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود تولید گاز اضافی رخ دهد. نفخ شکم ممکن است با انسداد در روده کوچک یا بزرگ برجسته تر شود. مدت طولانی ماندن مدفوع در روده بزرگ به خصوص باعث می شود باکتری های روده مدت طولانی تری از مواد مغذی باقیمانده تغذیه کنند و گاز بیشتری تولید کنند.
انسداد درون روده می تواند جدی باشد. به غیر از افتادگی و نفخ شکم، درد شکمی، تهوع شدید، استفراغ جهنده، یبوست و ضعف را نیز نشان می دهد. برخی از دلایل انسداد جزئی یا کامل روده شامل موارد زیر است:
ولولوس که پیچش روده است.
تومورهای خوش خیم و بدخیم می توانند روده را مسدود کنند.
سنگ کیسه صفرا که یک سنگ کیسه صفرا روده کوچک را انسداد می دهد.
چسبندگی هایی که بافت زخمی هستند و ممکن است با عمل جراحی شکم ایجاد شود.
فتق که در بیرون دیواره شکم که ممکن است روده به دام افتاده و بیرون بزند.
پولیپ هایی که رشد غیر طبیعی دارند از دیواره داخلی روده بیرون می زند.
انقباض مدفوع در جایی که مدفوع یک پلاک سخت را تشکیل می دهد و روده بزرگ را بلوک می کند.

عفونت ها

عفونت های روده به ویژه روده کوچک تحتانی و روده بزرگ می تواند علائمی مانند نفخ مکرر ایجاد کند. این عفونت ها معمولاً به معنای حاد هستند که ناگهان بوجود می آید و معمولاً برای مدت زمان کوتاهی ادامه می یابد. این می تواند در شدت متفاوت باشد. برخی از این عفونت ها می توانند جدی و حتی تهدید کننده زندگی باشند.
علائم ممکن است به طور ناگهانی خصوصاً در عفونت های حاد مانند گاستروانتریت، همراه با حالت تهوع، استفراغ، تب و اسهال آبکی، به خصوص بعد از خوردن غذا بوجود آید. با وجود انگل های روده، علائم ممکن است خفیف تر بوده و به تدریج توسعه یابد اغلب بدون تب وجود دارد. کاهش وزن غیر عمد، یک ویژگی اساسی در این موارد است.
گاستروانتریت
کولیت عفونی
انگل های روده ای
اسپروی گرمسیری
رشد باکتریایی روده کوچک

سوء هاضمه و سوء جذب

سوء هاضمه و سوء جذب به ترتیب مشکلاتی با هضم یا جذب مواد مغذی می باشد. مشکلات هضم معمولاً مربوط به مشکلات مربوط به آنزیمهای گوارشی است مشابه عدم تحمل مواد غذایی مانند عدم تحمل لاکتوز. اگر این مواد مغذی هضم نشوند آن را نمی توان جذب کرد. مشکلات مختلف روده همچنین می تواند جذب مواد مغذی در روده را مختل کند. در نتیجه این مواد مغذی در روده باقی می مانند که می تواند به نفخ شکم کمک کند.
كاهش وزن ناخواسته، اسهال، مدفوع غیر نرمال مانند استئاتوره، عدم رونق و علائم و نشانه های كمبود مواد مغذی (ماکرو و میکرو مغذی ها) ممكن است مشاهده شود.
کمبود آنزیم های گوارشی - نارسایی اگزوکرین لوزالمعده، آکلورهیدریا ( کمبود اسید کلرریدریک در شیره معده)
انسداد مجرای صفراوی
عمل جراحی برداشتن روده یا بای پس معده
زمان انتقال غیر طبیعی روده همانطور که با گاستروپارزیس و سندرم روده تحریک پذیر مشاهده می شود.
سندرم دامپینگ

روانشناختی / روانپزشکی

نفخ مکرر ممکن است به دلایل مختلف در شرایط بهداشت روان نیز ذکر شود. از فشار روانی گرفته تا شرایط طولانی مدت سلامت روان، نفخ شکم ممکن است در کنار سایر علائم گوارشی مشکل ایجاد کند.
اضطراب
اختلالات اشتها

کارهایی که می توانید در مورد گاز بیش از حد انجام دهید

اگر پزشک به شما چراغ سبز بدهد که شما بدون بیماری هستید ممکن است شما را با تجویز داروهای ضد گاز مانند سایمتیکون simethicone به خانه بفرستد. علاوه بر این، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا به کاهش نفخ خود کمک کنید.
ترک سیگار.
به آرامی فیبر غیر محلول بیشتری را وارد رژیم غذایی خود کنید (به سبوس و پوست سبزیجات خوراکی فکر کنید).
مصرف کربوهیدرات ها مانند ماکارونی یا ذرت را محدود کنید.
غذاهای خود را با دقت بجوید زیرا هضم کربوهیدرات در دهان شروع می شود.
روزانه مقدار زیادی آب تازه بنوشید. آب گرم در صبح - به عنوان مثال، یک لیوان آب لیمو گرم - می تواند به حرکت روده کمک کند و از یبوست جلوگیری می کند که می تواند علت گاز و نفخ باشد. چای نیز می تواند کمک کند.
هنگام نوشیدن از نی استفاده نکنید.
از نوشابه های گازدار خودداری کنید.
بلافاصله بعد از غذا از دراز کشیدن خودداری کنید.
اگر انجام این کار برای شما ایمن است روزانه ورزش کنید.
جویدن آدامس را متوقف کنید.
هر وعده غذایی را آهسته بخورید و از خوردن آن لذت ببرید.
از حرارت استفاده کنید. به عنوان مثال، از یک پد گرم یا بطری آب داغ استفاده کنید گرما را امتحان کنید. گرما به آرامش عضلات داخل روده بزرگ کمک می کند و باعث می شود که آنها گاز به دام افتاده را آزاد کنند.
اگرچه برخی از این موارد در درجه اول باعث دفع گاز یا آزاد شدن گاز از طریق دهان می شوند اگر هوا از معده شما گذشته باشد دیر یا زود رها می شود.

راه های طبیعی برای کاهش گاز

گزینه های بدون نسخه همچنین می توانند به شما کمک کنند:
یک ملین (ابتدا با پزشک خود مشورت کنید) می تواند به حرکت چیزها کمک کند.
محصولات Simethicone مانند Gas-X می توانند امدادرسانی کنند اما برای همه کارایی ندارند.
Beano مفید است. اگر علائم شما بعد از خوردن لوبیا یا سبزیجات خاصی ظاهر شود.
برای کسانی که عدم تحمل لاکتوز هستند یک مکمل لاکتاز (به عنوان مثال لاکتید) به شما امکان می دهد از بخش های کمتری از محصولات لبنی لذت ببرید.
به طور کلی پروبیوتیک می تواند تعادل باکتری های روده شما را بهبود بخشد و به بهبود دلایل اساسی گاز و نفخ کمک می کند.

در ادامه بخوانید: روش هایی برای کاهش یا حذف نفخ شکم | بهترین چای ها برای هضم تا تسکین نفخ، گاز، ناراحتی معده و یبوست

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search