رژیم غذایی

بهترین چای ها برای هضم تا تسکین نفخ، گاز، ناراحتی معده و یبوست

بهترین چای ها برای هضم

یکی از بهترین چیزهایی است که می توانید برای سلامت خود انجام دهید و به مسائل مربوط به نفخ و معده بپردازید این است که به دنبال لذت بردن از یک فنجان چای گیاهی باشید.

در حالی که معمولاً چای گیاهی نامیده می شود آماده سازی برگ ها، ساقه ها، ریشه ها، گل ها یا انواع توت ها از گیاهان با خواص دارویی و شفا دهنده نیز به عنوان جوشانده، خیسانده و یا عصاره شناخته می شود.
نوشیدن چای های گیاهی و سبز می تواند هضم شما را، با کمک به خلاص شدن از احساس سیری و نفخ پس از خوردن غذا، بهبود بخشد. چای هایی مانند چای بابونه، چای زنجبیل، خیسانده رازیانه و یا چای نعناع به از بین بردن نشانه های بسیاری از علائم سوء هاضمه کمک می کنند. بهترین چای ها برای هضم کمک به کاهش گاز بیش از حد، نفخ و ناراحتی معده است.
چای های گوارش به روش های مختلفی به سلامت دستگاه گوارش کمک می کنند. بسیاری از چای های گیاهی برای سوء هاضمه، آرام کردن معده شما مناسب هستند برخی از چای ها به کاهش گازها و یبوست کمک می کنند در حالی که برخی دیگر به خنثی کردن سموم کمک می کنند. برخی از بهترین چای های گیاهی مانند چای زنجبیل برای طیف گسترده ای از مسائل گوارشی مفید هستند.

چرا چای های گیاهی هضم خوب را ترویج می دهند؟

اگر بعد از غذا از احساس سنگینی، سیری، نفخ یا گاز بعد از غذا رنج می برید سپس نوشیدن چای های گوارشی می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند.
دلیل اینکه چای های خاصی برای معده مفید هستند این است که آنها به درمان بعضی از علل اساسی سوء هاضمه کمک می کنند.
استرس می تواند یکی از دلایل ابتلا به نفخ، گاز یا ناراحتی معده باشد. مطالعات نشان داده است که استرس عامل علائم گوارشی شامل تهوع، کرامپ های شکم پس از غذا، اسهال و ناراحتی روده است.
برخی از چای ها مانند چای زنجبیل، چای بابونه و چای اسطوخودوس برای از بین بردن استرس کمک می کنند و همچنین روده شما را آرام می کنند. این چای ها دارای خواص ضد اسپاسم می باشند که می تواند باعث تسکین ناراحتی معده شوند.
دلیل دیگری برای نوشیدن چای های گیاهی برای هضم این است که افزایش مایعات باعث افزایش سلامتی گوارشی می شود. بسیاری از پزشکان می گویند که کمبود مایع یکی از دلایل یبوست است. خوردن مایعات بیشتر به شکل چای های گرم تسکین دهنده می تواند برای کاهش شکایات گوارشی مفید باشد.
چای سبز برای هضم شما نیز مفید است زیرا تحقیقات نشان داده است که به سم زدایی سموم در روده کمک می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چای زنجبیل برای هضم بهتر، نفخ و گاز

چای زنجبیل یکی از بهترین چای ها برای هضم و کمک به از بین بردن مشکلات مختلف دستگاه گوارش است.
مجله جهانی گاسترواندرولوژی گزارش می دهد که زنجبیل توانایی کمک به هضم را دارد. مصرف زنجبیل باعث کاهش ناراحتی معده، گاز و درد شکم شد. تحقیقات نشان داده است که زنجبیل ممکن است به کاهش یبوست کمک کند زیرا باعث تسریع در تخلیه معده می شود.
چای زنجبیل قبل از غذا خوردن خوب است اگر بعد از خوردن غذا از نفخ و باد شکایت دارید. مطالعات نشان داده اند که زنجبیل برای معالجه بسیاری از مشکلات گوارشی یک چای خوب گوارشی است. ترکیبات زنجبیل اثر مهمی بر روی معده دارند و مانع از افزایش حجم گاز می شوند.
اگر مبتلا به یبوست هستید می توانید چای زنجبیل را نیز نوش جان کنید. به عنوان مثال، برخی مطالعات نشان داده اند ترکیبات زنجبیل در داروهای ملین و آنتی اسیدها استفاده می شود.
دلیل دیگری برای نوشیدن چای زنجبیل این است که زنجبیل برای گاستریت ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری مفید است. گاستریت التهاب دیواره معده شما است که می تواند باعث ایجاد گرفتگی و حالت تهوع پس از غذا شود.
زنجبیل در صورتی که ناراحتی معده ناشی از زخم معده ایجاد شود هضم آن را تضمین می کند. تحقیقات نشان داده است که زنجبیل با افزایش ترشح معده برای محافظت از دیواره معده به جلوگیری از زخم معده کمک می کند.
برای ساخت یک چای هضم با استفاده از زنجبیل، می توانید 1 اینچ ریشه زنجبیل را خرد کرده و برای مدت 5 دقیقه در آب گرم بگذارید. شما همچنین می توانید تکه های باقیمانده از زنجبیل را بخورید تا بتوانید تمام آب زنجبیل شفا دهنده را دریافت کنید.
اگر یک ریشه تازه زنجبیل نداشته باشید می توانید ½ یک قاشق چای خوری پودر زنجبیل را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید تا چای گیاهی برای سوء هاضمه ایجاد شود.

یشتر بدانید: جوشانده ریشه زنجبیل در درمان رفلکس اسید معده موثر است؟

چای دانه رازیانه برای نفخ و دیگر موارد گوارش

چای دیگری که به حذف گاز بیش از حد و از بین بردن نفخ و مشکلات دیگر هضم کمک می کند چای دانه های رازیانه است.
عصاره های رازیانه برای قرن ها به دلیل تاثیر مثبت آن بر سلامت هضم استفاده شده است. مطالعات نشان داده است که استفاده از گیاهان دارویی با استفاده از رازیانه اثر مهمی بر سیستم گوارش دارد. چای رازیانه همچنین می تواند به کاهش اسپاسم معده، نفخ و گاز اضافی کمک کند.
مطالعات دیگر نشان داده است که چای رازیانه به هضم کمک می کند زیرا دارای خواص ضد التهابی، ملین و خواص بادشکن است.
مطالعه ای که در سال 2010 در پزشکی مکمل و جایگزین BMC منتشر شد دریافت که عصاره دانه رازیانه ریز شده دارای خواص ضد باکتری بوده و در مقابل باکتری های مختلف روده موثر است.
برای تهیه چای دانه رازیانه، یک قاشق چایخوری از دانه های رازیانه خرد شده خشک شده با یک فنجان آب در قابلمه درب دار ریخته و برای مدت 15 دقیقه بجوشانید (می توانید مقدار کمی از برگ های رازیانه خرد شده را اضافه کنید). حرارت را قطع کنید و 20 دقیقه صبر کنید. برای کمک به کاهش نشانه های ناراحتی معده 3 بار در روز بنوشید.

چای بابونه برای کاهش نفخ و باد شکم

بابونه یک گیاه طبیعی است که سلامت گوارشی خوبی را به وجود می آورد و در عین حال باعث کاهش استرس می شود.
یکی از دلایل اینکه بابونه یکی از بهترین چای برای هضم است این است که اسپاسم عضله و انقباضات را آرام می کند. مجله Frontiers in Pharmacology گزارش می دهد که بسیاری از مطالعات اثربخشی چای بابونه را به عنوان کمک هضم نشان داده اند. بابونه به خلاص شدن از شر گاز، کرامپ شکمی، نفخ و سوء هاضمه کمک می کند.
یک گزارش در مورد خواص درمانی بابونه نشان داد که بابونه برای هضم خوب است زیرا آن یک ریلاکس گوارشی است. شما می توانید از چای بابونه برای درمان سوء هاضمه و نفخ در بزرگسالان و همچنین کودکان استفاده کنید.
نوشیدن چای بابونه برای گاستریت همچنین می تواند یک درمان طبیعی مفید برای سوء هاضمه باشد. دانشمندان می گویند که بابونه از تحریک معده جلوگیری و مانع از ایجاد گازهای شکمی عامل نفخ می شود.
شما می توانید به راحتی چای گیاهی بابونه را برای هضم در خانه خودتان تهیه کنید 1-2 قاشق چایخوری گل بابونه خشک (یا دو برابر مقدار گل های تازه) را در یک فنجان آب گرم قرار دهید. برای مدت 10 دقیقه درب آن را قرار دهید و پس از غذا بخورید تا به تسکین تهوع، گاز اضافی و ناراحتی معده کمک کند.

یشتر بدانید: داشتن خواب بهتر با نوشیدن بهترین چای ها قبل از خواب (بر اساس شواهد)

چای سبز برای گاز و نفخ

مصرف منظم چای سبز به کاهش نفخ کمک می کند زیرا باعث افزایش سلامتی گوارشی و پر از آنتی اکسیدان ها است.
تحقیقات در مورد مزایای نوشیدن چای سبز نشان می دهد که چای سبز می تواند به هضم کمک کند. Catechins در چای سبز اثر محافظتی بر سیستم گوارشی دارد و می تواند به کاهش التهاب کمک کند. نوشیدن چای سبز نیز به هضم غذا کمک می کند چربی ها را از بین می برد و کلسترول را کاهش می دهد.
چای ماتچا نیز برای هضم غذا مفید است. ماتچا یک شکل از چای سبز است که به صورت پودر به فروش می رسد. مزایای سلامتی زیادی برای نوشیدن چای matcha وجود دارد نه فقط برای سلامتی گوارشی.
شما همچنین می توانید از کیسه های چای سبز قدیمی برای کمک به از بین بردن پف چشم به دلیل اثر قابض تانن در برگ چای استفاده کنید.

بیشتر بدانید: روزانه چقدر چای سبز باید بخورید؟ | تاثیر چای سبز در لاغری

چای نعناع برای ناراحتی شکم

خواص آرامش بخش نعناع می تواند به درمان درد معده کمک کند و گاز را کاهش دهد.
دم کردن یک فنجان چای نعناع برای هضم کمک می کند تا روغن های ضروری را از برگ ها آزاد کنید. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که عصاره های نعناع می توانند به کاهش تعدادی شکایات گوارشی کمک کند.
متخصصان گوارش دریافته اند که روغن نعناع می تواند به کاهش میزان نفخ، درد شکمی، گاز و احساس پری پس از خوردن کمک کند. یک مطالعه نشان داد که کپسول های روغن نعناع برای هضم و نفخ مفید بودند.
آزمایش های دیگر نشان داده اند که چای نعناع دارای اثرات جانبی نادر است و می تواند به درمان درد شکم، گاز اضافی و اسهال کمک کند.
برای تهیه چای نعناع چند برگ تازه نعناع را بشویید و بگذارید در یک فنجان آب گرم 5 دقیقه بماند. به یاد داشته باشید که درپوش فنجان را قرار دهید تا روغن ضروری نعناع فرار نکند.

بیشتر بدانید: نعناع فلفلی: فواید سلامت و اقدامات احتیاتی

چای بالم لیمو برای تسکین ناراحتی معده

بالم لیمو با خانواده نعناع مربوط است و چای خوب برای هضم است زیرا به آرامش بخشیدن و ناراحتی دستگاه گوارش کمک می کند.
اثر آنتی اکسیدانی چای هضم بالم لیمو در از بین بردن بسیاری از مشکلات گوارشی مفید است. مطالعات نشان داده اند که عصاره های بالم لیمو کمک می کند تا اسپاسم عضله معده را آرام کند و علائم سوء هاضمه را کاهش دهد.

چای ریشه شیرین بیان برای هضم سالم

بسیاری از محققان، ریشه شیرین بیان را به عنوان یک گیاه گوارشی که ناراحتی و نفخ شکم را کاهش می دهد طبقه بندی می کند.
مطالعات در اثرات محافظتی گوارش ریشه شیرین بیان پیدا کرده اند که ریشه شیرین بیان یک چای خوب برای یبوست است. شیرین بیان دارای اثر ملین ومحرک ترشح صفراوی است.
بررسی 2015 خواص دارویی ریشه شیرین بیان این است که چای ریشه شیرین بیان می تواند به درمان گاستریت کمک کند. مصرف چای ریشه شیرین بیان می تواند باعث جلوگیری از بروز باکتری های H. pylori شود. استفاده از چای لاغری به عنوان یک چای گیاهی برای هضم می تواند به جلوگیری از زخم معده کمک کند.
ریشه شیرین بیان یک چای هضم عالی است که دارای مزایای بیشتری برای سلامتی است. شما می توانید نحوه استفاده از ریشه شیرین بیان را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، بهبود سلامت قلب و کاهش وزن خود پیدا کنید.
برای ایجاد چای ریشه شیرین بیان، ریشه را به تکه های کوچک ریز ریز کنید. ریشه را در یک قابلمه درپوش دار حدود 15 دقیقه بجوشانید. حرارت را قطع کنید و 20 دقیقه صبر کنید.

چای ریحان مقدس برای کمک به مشکلات گوارشی

ریحان مقدس (Ocimum Tenuiflorum) یکی دیگر از چای های خوب برای هضم است زیرا ترکیبات آن به ترمیم آسیب دیواره معده ( عامل ناراحتی معده) کمک می کند.
محققان دریافتند که ریحان مقدس (Tulsi) بهبودی در دستگاه گوارش را ترویج می دهد. مصرف عصاره ریحان مقدس همچنین ترشح موکوس را افزایش می دهد که بافت معده را برای آسیب های ناشی از سموم محافظت می کند.

چای قاصدک برای ناراحتی شکم

قاصدک یک چای گیاهی برای هضم است زیرا حاوی تعدادی از خواص درمانی است که از سلامت دستگاه گوارش شما محافظت می کند.
محققان دریافتند که ریشه قاصدک حاوی ترکیب اینولین است که به حذف پاتوژن ها از روده کمک می کند. مصرف محصولات قاصدک نیز با جلوگیری از جذب نشاسته به هضم کمک می کند.
اگر از مدفوع سخت رنج می برید همچنین می توانید چای ریشه قاصدک را برای یبوست امتحان کنید. مجله بین المللی علوم مولکولی گزارش می دهد که چای قاصدک، برای خواص ملایم آن، استفاده می شود. خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی نیز ممکن است علائم گوارشی شما را بهبود بخشد.
برای تهیه چای ریشه قاصدک، ریشه قاصدک را به تکه های کوچک ریز ریز کنید. ریشه را در یک قابلمه در پوش دار حدود 15 دقیقه بجوشانید. حرارت را قطع و 20 دقیقه صبر کنید.

چای اسطوخودوس برای آرام کردن شکم شما

دلایل متعددی برای چای اسطوخودوس برای هضم وجود دارد یکی از انها خواص بادشکن در روده است.
پزشکان گزارش می دهند که چای اسطوخودوس می تواند به کاهش بسیاری از علائم ناراحتی معده کمک کند. اسطوخودوس می تواند به درمان برخی از مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، گاز اضافی و از دست دادن اشتها کمک کند.
به غیر از نوشیدن چای اسطوخودوس برای نفخ، گاز و سوء هاضمه، شواهدی نیز وجود دارد که عطر اسطوخودوس دارای خواص درمانی گوارشی است. محققان دریافته اند که اسانس اسطوخودوس تأثیر مثبتی بر سیستم گوارش دارد. از جمله مزایای اسطوخودوس این است که آن حرکات روده را تنظیم و از گاز جلوگیری می کند.
اسطوخدوس یکی از گیاهان اغلب متنوع است که برای هضم خوب است و باعث آرامش ذهن شما، تسکین دهنده پوست تحریک شده و ترمیم زخم می شود.

بیشتر بدانید: روغن اسطوخودوس برای سوختگی

چای زیره سبز هضم سالم را ترویج می کند

زیره سبز برای سلامتی گوارشی بسیار عالی است زیرا به آنزیم های گوارشی کمک می کند.
تحقیقات از هند کشف کرد که ادویه جات مانند زیره سبز باعث افزایش اسیدهای صفراوی می شود که به کاهش چربی ها کمک می کند. ادویه جات مانند زیره سبز نیز باعث افزایش ترشحات گوارشی و آنزیم ها می شود.
مصرف زیره بیشتر در وعده های غذایی شما همچنین می تواند باعث کاهش گاز اضافی پس از غذا شود. به عنوان مثال، یک مجله پزشکی دستور العمل چای زیره زیر را توصیه می کند:
10 گرم دانه زیره سبز، 5 گرم دانه انیسون و 10 گرم دانه های fennelرا خرد کنید.
مخلوط پودر زیره را در یک فنجان آب جوش بریزید و درپوش آن را قرار دهید و برای 20 دقیقه صبر کنید.
چای زیره سبز را 30 دقیقه بعد از غذا بخورید تا از نفخ خلاص شوید.
اگر از سندرم روده تحریک پذیر (IBS) رنج می برید زیره سبز نیز می تواند به سلامت گوارشی شما کمک کند. در یک آزمایش شامل 50 بیمار دریافتند که مصرف 20 قطره روغن زیره سبز روزانه باعث بهبود علائم IBS شد. همه بیماران نفخ، درد شکمی و دفع دردناک کمتری را گزارش کردند.
مصرف روغن زیره سبز نیز به کاهش یبوست مرتبط با IBS کمک کرد.

چای دارچین باعث تقویت سلامت دستگاه گوارش می شود

فعالیت ضد التهابی و ضد میکروبی دارچین به این معنی است که مصرف یک فنجان گرم چای دارچین یک راه عالی برای کمک به بهبود سلامت گوارشی شما است.
مطالعه ای از سال 2017 نشان می دهد که ترکیبات فنلی دارچین به از بین بردن برخی از انواع باکتری های مضر که باعث ناراحتی دستگاه گوارش می شوند کمک می کند.
مصرف منظم چای دارچین دارویی نیز می تواند باعث کاهش التهاب در سیستم گوارش شما شود. برای مثال، دارچین می تواند به کاهش التهاب همراه با اختلال التهابی روده (IBD) کمک کند.
مطالعات دیگر نشان داده اند که اثر ضد التهابی سینامالدئید از دارچین به حل و فصل بسیاری از شکایات گوارشی مانند سوزش سر دل، گاز بیش از حد، استفراغ و اسهال کمک می کند.
برای به دست آوردن مزایای زیادی از دارچین، می توانید یک قطعه بلند 3 اینچ دارچین سیلان را در یک قابلمه آب قرار دهید. آب را به جوش آورده، درپوش قابلمه را قرار دهید و 15 دقیقه بجوشانید. حرارت را قطع کنید و 20 دقیقه صبر کنید.
یکی دیگر از گزینه ها این است که 1/2 قاشق چایخوری پودر دارچین را در لیوان آب گرم مخلوط کنید اجازه دهید آن برای چند دقیقه دم بکشد و برای لذت بردن از مزایای سلامتی دارویی، دارچین را بنوشید.

چای دانه آنیسون برای یبوست

آنیسون یک گیاه بادوام است که به طور سنتی برای از بین بردن طیف گسترده ای از مسائل مربوط به گوارش مانند گاز اضافی و نفخ استفاده می شود.
مطالعه ای که در سال 2012 در مجله ISRN Pharmaceutics منتشر شد مطالعات علمی مزایای آنیسون را بررسی کرد. محققان دریافتند که آنیسون می تواند به طور موثر برای از بین بردن حالت تهوع، زخم معده و یبوست استفاده شود.
اثر ملین ترکیبات آنیسون در بیماران مبتلا به یبوست مزمن مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این مطالعه در مقایسه با دارونما اثرات ملین انیسون در مقایسه با دارونما را نشان داد. سبب کاهش زمان انتقال ترشحات کولون و همچنین افزایش تعداد حرکات روزانه روده ها می شود.
برای ایجاد چای دانه انیسون، یک قاشق چای خوری بذرهای آنیسون خرد شده را با یک فنجان آب در یک قابلمه درپوش دار ریخته و در حدود 15 دقیقه بجوشانید. حرارت را قطع کنید و 20 دقیقه صبر کنید.

چگونه چای های گیاهی را برای هضم خوب، بسازیم

چای هضم در خانه بسیار راحت ساخته می شود و برای درمان گاز، التهاب، ناراحتی معده و یبوست مفید است. برای ایجاد چای به عنوان کمک گوارشی، می توانید از برگ های تازه و گل، بخش های خشک شده گیاه یا کیسه های چای گیاهی استفاده کنید.
هنگام پر کردن چای های گیاهی برای خواص درمانی گوارشی آن، ضروری است که از جام یا قابلمه برای جلوگیری از تبخیر اسانس ها استفاده کنید.

چای هضم با استفاده از گل و برگ های تازه

اگر میخواهید بهترین چای را برای هضم تهیه کنید باید از یک قاشق غذاخوری برگ و گل تازه برای هر 8 اونس فنجان آب گرم استفاده کنید.
شما همیشه باید قطعات تازه گیاه را به طور کامل بشویید تا هرگونه ذرات، خاک یا ناخالصی را از بین ببرید.

چای برای هضم با استفاده از برگ های گیاهی خشک

هنگام ساخت چای گیاهی برای هضم با استفاده از قطعات خشک شده گیاه، فقط مقدار کمی از گیاه را نیاز دارید. معمولاً، 1-2 قاشق چای خوری برای هر 8 اونس از آب گرم کافی است.
از گیاهان یا دانه های ریشه ای برای ایجاد چای های گوارشی استفاده کنید
هنگام استفاده از ریشه ها مانند زنجبیل برای تهیه چای برای کمک به هضم، باید 1 قاشق غذاخوری ریشه را برای هر فنجان آب جوش خرد کنید.
هنگام استفاده از دانه ها، اطمینان حاصل کنید که به آرامی آنها را خرد کنید قبل از آنکه آنها بجوشند و روغن آنها آزاد شود.
15 دقیقه در پوش قابلمه را قرار دهید و بجوشانید و سپس، حرارت را قطع و 20 دقیقه صبر کنید.

مطالب مرتبط:

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. علی۸

هرنوع غذایی استفاده کنم دردبسیارشدیدی همراه باگاز رمعده ایجادمیشود بحدی که کنترل خودراازدست می دهم

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    علی۸
  1. 5 / 5

با سلام یک تست برای میکروب معده انجام دهید اگر میکروب معده بالا بود باید درمان لازم انجام شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search