پزشکی

7 نکته رژیم غذایی برای کمک به جلوگیری از ترومبوز ورید عمیق

رژیم غذایی برای ترومبوز ورید عمقی

لخته شدن خون یک فرآیند حیاتی است که در نتیجه آسیب به رگ خونی از خونریزی بیش از حد جلوگیری می کند. با این حال، لخته خون گاهی اوقات می تواند در رگ خونی تشکیل شود که هیچ آسیبی ندیده باشد.

برخی از این لخته ها می توانند از طریق سیستم گردش خون عبور کنند و ممکن است در نتیجه محدود کردن خونرسانی به یک عضو حیاتی باشد. این نوع لخته خون بسیار جدی است و نیاز به درمان فوری دارد. لخته های خون وریدی عمیق به طور معمول در ران یا پای شما شکل می گیرد اما می توانند در مناطق دیگر بدن نیز ایجاد شوند. نامهای دیگر مرتبط با این بیماری ممکن است شامل ترومبوآمبولی، سندروم پس از ترومبوتیک و سندرم پس از فلبیتی باشد.
علامت گذاری کردن بر روی غذاها و نوشیدنی های خاص می تواند یک محافظت قوی در برابر لخته های خون خطرناک باشد
لخته های خون اغلب در رگ های عمیق پایین پاها تشکیل می شود و می تواند باعث درد و تورم در ناحیه شود. iStock
از آنجا که همه ما در رگهای خود، خون را پمپاژ می کنیم همه ما در معرض خطر ترومبوز ورید عمقی (DVT) هستیم وضعیتی که لخته خون در رگ عمقی در بدن، به طور معمول در قسمت تحتانی پا یا ران شکل می گیرد.
خبر بد: DVT می تواند به بیماری جدی، ناتوانی یا در موارد شدید منجر به مرگ شود اگر قسمتی از لخته قطع شود به ریه های شما می رود و جریان خون را مسدود می کند و باعث آمبولی ریوی می شود.
خبر خوب: DVT هم قابل پیشگیری و هم قابل درمان است. یک قدم ساده که اکنون می توانید برای کاهش ریسک خود بردارید تغییر رژیم غذایی است. استیون ماسلی، MD، نویسنده کتاب 30 روزه تنظیم قلب می گوید: "بعضی از مواد غذایی خطر لخته شدن خون را افزایش می دهند." وی اظهار داشت: از طرف دیگر، افزودن غذاهای خاص به رژیم غذایی شما می تواند از ابتلا به DVT جلوگیری کند و خطر لخته شدن خون را کاهش دهد.
روش های زیر به مداوای DVT کمک کنید

1. نوشیدن آب برای هموار نگه داشتن جریان خون

کمبود آب بدن می تواند باعث غلیظ شدن خون شود و خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد. برای حفظ سلامتی، زنان باید مطابق دستورالعمل آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی، روزانه به طور متوسط 91 اونس آب از همه نوشیدنی ها و مواد غذایی و مردان به طور متوسط 125 اونس مصرف کنند.
یکی از راه های سنجش اگر در مسیر هستید بررسی ادرار است. اگر این یک رنگ زرد کمرنگ یا روشن است طبق گفته کلینیک کلیوند، احتمالاً به اندازه کافی آب می نوشید. اگر رنگ کهربا یا تیره باشد احتمالاً شما نیستید و باید میزان مصرف روزانه آب را افزایش دهید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. آب انگور قرمز چسبیدن پلاکت ها را کمتر می کند

نوشیدن مقادیر متوسط آب انگور قرمز روزانه به جلوگیری از چسبیدن پلاکت های خون و تشکیل لخته ها کمک می کند به لطف آنتی اکسیدان های قدرتمند به نام پلی فنول ها در انگورهای بنفش این عمل انجام می شود.

3. مواد غذایی را با سیر طعم دهید تا قبل از شروع کار مشکل خود را متوقف کنید

براساس تحقیقات منتشر شده در ژورنال کشاورزی و شیمی مواد غذایی، تصور می شود که سیر فواید سلامتی زیادی دارد از جمله احتمالاً شکستن دسته های مضر پلاکت ها در جریان خون. بهترین تحقیقات برای به دست آوردن مزایای آن از سیر، خرد کردن میخک های خام برای آزاد کردن ترکیبات مفید آنهاست سپس آنها را به صورت خام، بو داده در فر یا سه دقیقه یا کمتر آب پز بخورید.
گفتگو با پزشک خود در مورد اینکه چه مقدار سیر بخورید اگر از قبل در حال مصرف رقیق کننده خون هستید مهم است زیرا که سیر می تواند در اثر بخشی دارو تداخل داشته باشد.

4. برای جلوگیری از کند شدن گردش خون از خوردن چربی های ناسالم خودداری کنید

دکتر ماسلی خاطرنشان می کند همان غذاهایی که به مقدار زیاد می توانند باعث ایجاد پلاک در رگ های خونی شوند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند همچنین می توانند خطر ابتلا به DVT را افزایش دهند. به گفته انجمن قلب آمریكا، این بدان معنی است كه شما می خواهید به طور كامل از چربی های ناسالم خودداری كنید و از چربی های اشباع شده در لبنیات پر چرب و چربی گوشت قرمز و همچنین شكر و نمك دور بمانید. ماسلی توضیح می دهد: "اینها همه غذاهایی هستند که باعث افزایش التهاب می شوند.
در نگاه اول، این مقصرات ممکن است در غذاهای بسته بندی شده آشکار نباشد بنابراین برچسب های مواد تشکیل دهنده را مطالعه کنید. به عنوان مثال، شکر به اشکال مختلفی وجود دارد - عسل، ملاس، شربت ذرت، شربت برنج قهوه ای - و شما می خواهید مصرف همه آنها را محدود کنید. شکر را می توان در زیر نام های دیگر - لاکتوز، فروکتوز، مالت جو، پودر مالت، اتیل مالتول و کنسانتره آب میوه و چند مورد دیگر ذکر کرد. چربی های ترانس ممکن است در برچسب ماده به عنوان روغن هیدروژنه جزئی و روغن هیدروژنه مخفی شوند. همچنین برچسب های حقایق غذایی را بررسی کرده و با کمترین مقدار قند، سدیم و چربی اشباع و ترانس در هر وعده مصرف را انتخاب کنید.

5. برای کاهش خطر لخته شدن خون از روغن زیتون اصل استفاده کنید

مصرف روغن زیتون حداقل هفته ای یک بار باعث کاهش فعالیت پلاکت در افراد غیر سیگاری در بزرگسالان چاق (کسانی که دارای شاخص توده بدنی یا BMI بالای 30 هستند)، نشانه این است که مصرف روغن زیتون ممکن است خطر لخته شدن خون را کاهش دهد. مطالعه انستیتوی سلامتی، در تاریخ 7 مارس 2019، در اپیدمیولوژی و پیشگیری از شیوه زندگی انجمن قلب آمریکا و جلسات علمی بهداشت قلب و عروق ارائه شد.
به طور مشابه، یک مطالعه قبلی که در ژورنال آمریکایی Clinical Nutrition منتشر شد نشان داد که آنتی اکسیدان هایی به نام فنل موجود در روغن زیتون اصل به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند. در این مطالعه، افرادی که روغن زیتون بکر با مقدار بالای فنل مصرف کرده اند دارای مقادیر کمتری از ماده ای هستند که باعث لخته شدن خون می شوند. آنها همچنین سطح پایین تری از ترویج لخته خون داشتند.

6. سبزیهای برگ دار را به صورت روتین مصرف کنید

در صورتی که وارفارین، یک ماده ضد انعقاد را برای جلوگیری از لخته شدن خون مصرف می کنید نوسان مقادیر زیاد مواد غذایی حاوی ویتامین K مانند سبزیجات سبز و برگ دار می تواند در داروهای شما تداخل داشته باشد. ماسلی می گوید: اغلب پزشکان به بیماران می گویند که از "همه سبزیجات برگ سبز خودداری کنند". در عوض، هر روز سبزیجات برگ دار را به طور مداوم میل کنید." هر روز یک سالاد کوچک بخورند و یک دفعه مقدار زیاد میل نکنند.

7. چربی های حیوانی را در رژیم غذایی خود محدود کنید

سرانجام، ماسلی می گوید همان غذاهایی که به طور کلی برای سلامت قلب و عروق بد نیستند نیز می توانند خطر ابتلا به لخته شدن خون را افزایش دهند. این بدان معناست که شما می خواهید از چربی های ناسالم ترانس، چربی های اشباع شده در لبنیات و چربی های پر چرب و انواع قندها دوری کنید. او می گوید: "اینها همه غذاهایی هستند که باعث افزایش التهاب می شوند." برچسب ها را بخوانید زیرا ممکن است بسیاری از مقصرین مواد غذایی آشکار در غذاهای بسته بندی نشده باشند.

حتماً بخوانید: علائم DVT، ترومبوز ورید عمقی و سندرم پس از فلبیت PTS

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. سمیه

پسرم 17سال دارن و بدون علت پای چپش ورم کرد بعد از سونو متوجهdvtشدم پس آزبستری در بیمارستان به تشخیص دکتر داروهای ضد انعقاد خون تجویز کرد.الان طب سنتی میره.به نظرتون چیکار کنم لطفاً راهنمایی کنید ??

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    سمیه
  1. 5 / 5

سلام تحت نظر متخصص عروق باشد و داروی ضد انعقادش را هم مصرف کند

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search