پزشکی

تست های هورمون رشد: آنچه شما باید بدانید

آزمایش های هورمون رشد

بدن ما معمولاً بی سر و صدا، تقریباً بدون اطلاع قبلی تغییر می کند. کودکان قد بلندتر می شوند. موهای ما اغلب با افزایش سن نازک می شوند. این بخشی از بلوغ است و توسط هورمون ها کنترل می شود. اما گاهی اوقات کارها اشتباه می شود.

هورمونی که به کنترل رشد و واکنشهای شیمیایی بدن کمک می کند هورمون رشد انسان نامیده می شود. (ممکن است به طور خلاصه آن را به عنوان HGH یا GH بنویسید.) بدن شما ممکن است آن را در مقادیر زیاد یا اصلاً درست نکند.
HGH خیلی زیاد یا خیلی کم می تواند منجر به انواع مختلفی از جمله موارد زیر شود:
کوتولگی
خستگی
آکرومگالی (رشد بیش از حد دست، پا، استخوان صورت و سایر اعضای بدن)
ضعف استخوان
بلوغ تاخیری
اگر شما یا فرزندتان هرکدام از این شرایط را دارید پزشک ممکن است شما را به انجام تست تحریک هورمون رشد توصیه کند. اساس این آزمایش یک نمونه خون ساده است که سپس در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد.
اگرچه مسائل مربوط به هورمون رشد در صورت عدم درمان ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شوند اما درمان آنها ممکن است به آسانی تزریق منظم هورمون رشد باشد. و در کودکان، این مسائل ممکن است به مرور زمان بهبود یابد.
هورمون رشد (GH) یکی از چندین هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز در مغز شماست. همچنین به عنوان هورمون رشد انسانی (HGH) یا سوماتوتروپین شناخته می شود.
GH نقش مهمی در رشد و پیشرفت عادی انسان به ویژه در کودکان و نوجوانان دارد. سطح GH که بالاتر یا پایین تر از حد ممکن است می تواند منجر به مشکلات سلامتی در کودکان و بزرگسالان شود.
اگر پزشک شما مشکوک باشد که بدن شما ممکن است GH بیش از حد یا خیلی کمی تولید کند آنها آزمایشاتی را برای اندازه گیری سطح GH در خون شما سفارش می دهند. شناسایی هرگونه مسائل مربوط به GH به پزشک شما کمک می کند تا تشخیص را انجام دهد و بهترین دوره درمانی را برای شما تعیین کند.

بیشتر بخوانید: حقیقت هایی در مورد هورمون رشد انسانی و رشد ماهیچه

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع و پروتکل تست GH

چندین نوع تست مختلف GH وجود دارد و بسته به نوع آزمایش درخواستی پزشک، پروتکل تست خاص متفاوت است.
مانند همه آزمایش های پزشکی، پیروی از همه دستورالعمل های آماده سازی تیم مراقبت های سلامت شما مهم است. بطور کلی، برای آزمایشات GH، پزشک از شما می خواهد:
برای مدت زمانی خاص قبل از تست ناشتا باشید.
حداقل 12 ساعت قبل از آزمایش مصرف ویتامین بیوتین یا B7 را متوقف کنید.
اگر ممکن است در نتایج آزمایش تداخل ایجاد کند چند روز قبل از آزمایش برخی از داروهای تجویزی را متوقف کنید.
برای برخی از آزمایشات، پزشک ممکن است دستورالعمل های اضافی آماده سازی را ارائه دهد.
برای افراد غیر معمول است که سطح GH در خارج از محدوده معمول باشد بنابراین آزمایشات GH به طور معمول انجام نمی شود. اگر پزشک فکر کند که سطح GH در بدن شما غیر طبیعی است به احتمال زیاد یک یا چند آزمایش زیر را سفارش خواهد داد.

تست سرم GH

یک آزمایش GH سرم برای اندازه گیری مقدار GH در خون شما انجام می شود. برای آزمایش، یک متخصص مراقبت های سلامت از یک سوزن برای جمع آوری نمونه خون شما استفاده می کند. این آزمایش کاملاً روتین است و ناراحتی یا خطر کمی را به همراه دارد.
نمونه خون برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود. نتایج آزمایش GH سرم سطح GH در خون شما را در یک لحظه زمانی که نمونه خون شما گرفته شده است به دکترتان نشان می دهد.
با این حال، این ممکن است اطلاعات کافی برای کمک به پزشک شما در تشخیص نباشد زیرا سطح GH در بدن شما به طور طبیعی در طول روز بالا و پایین می رود.

تست فاکتور- 1 رشد انسولین مانند 

یک آزمایش فاکتور- 1 رشد انسولین مانند (آزمایش IGF-1) ) اغلب همزمان با آزمایش سرم GH انجام می شود. اگر GH بیش از حد یا کمبود آن را داشته باشد سطح IGF-1 بالاتر یا پایین تر از حد طبیعی نیز خواهید داشت.
مهمترین مزیت بررسی IGF این است که برخلاف GH، سطح آن پایدار است. برای هر دو آزمایش فقط یک نمونه خون لازم است.
آزمایشهای سرم GH و IGF-1 معمولاً اطلاعات کافی را برای تشخیص بیماری در اختیار پزشك شما قرار نمی دهند. این آزمایشات معمولاً برای غربالگری استفاده می شود به طوری که پزشک می تواند در مورد نیاز به آزمایش های بعدی تصمیم بگیرد. اگر پزشک شما مشکوک باشد که بدن شما GH خیلی زیاد تولید می کند احتمالاً تست سرکوب GH یا آزمایش تحریک GH را سفارش می دهد.

آزمایش سرکوب GH

تست سرکوب GH به پزشک شما کمک می کند تا اگر بدن شما GH بیش از حد تولید می کند تأیید نماید.
برای این آزمایش، یک متخصص مراقبت سلامت از یک سوزن یا IV برای گرفتن نمونه خون استفاده می کند. سپس از شما خواسته می شود یک محلول استاندارد حاوی گلوکز، نوعی قند بنوشید. این، طعم کمی شیرین خواهد داشت و ممکن است طعم های مختلفی به خود بگیرد.
در طی دو ساعت پس از نوشیدن محلول، یک متخصص مراقبت سلامت چندین نمونه دیگر از خون شما را در فواصل زمانی مختلف می گیرد. این نمونه ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شوند.
در بیشتر افراد، گلوکز تولید GH را کاهش می دهد. آزمایشگاه سطح هورمون شما را در برابر میزان مورد انتظار در هر بازه آزمایش بررسی می کند.

تست تحریک GH

آزمایش تحریک GH به پزشک شما کمک می کند افزایش یا نقص در تولید GH را تشخیص دهد.
برای این آزمایش، یک متخصص مراقبت سلامت به طور کلی از یک IV برای گرفتن نمونه خون اولیه استفاده می کند. سپس آنها به شما دارویی را می دهند كه باعث می شود بدن شما GH را آزاد كند. این متخصص مراقبت سلامت شما را در فواصل زمانی به مدت دو ساعت تحت نظارت و بررسی چندین نمونه خون دیگر قرار خواهد داد.
نمونه ها پس از مصرف محرک به آزمایشگاه فرستاده شده و با سطح GH مورد انتظار در هر نقطه مقایسه می شوند.

تفسیر نتایج آزمون GH

پزشک شما نتایج آزمایشگاه شما را دریافت و آنها را تفسیر می کند. اگر نتایج آزمایش نشان می دهد که شما ممکن است یک بیماری مرتبط با GH داشته باشید یا نیاز به آزمایش بیشتر دارید مطب پزشک معمولاً برای یک قرار ملاقات پیگیری با شما تماس خواهد گرفت.
به طور کلی، نتایج آزمایش سرم GH و آزمایش IGF-1 اطلاعات کافی برای تشخیص اختلال مربوط به GH ارائه نمی دهند. اگر نتایج غیرمعمول باشد پزشک شما احتمالاً آزمایشات سرکوب یا تحریک GH را سفارش می دهد.
اگر سطح GH شما در طول آزمایش سرکوب بالا باشد به این معنی است که گلوکز همانطور که انتظار می رود میزان GH شما را کاهش نمی دهد. اگر IGF-1 شما نیز بالا بود پزشک شما ممکن است تولید بیش از حد GH را تشخیص دهد. از آنجا که شرایط مربوط به هورمون رشد نادر است و برای تشخیص می تواند چالش برانگیز باشد ممکن است پزشک آزمایش های اضافی را پیشنهاد کند.
اگر سطح هورمون شما در طی آزمایش تحریک GH پایین باشد بدن شما آنقدر که انتظار می رود GH را منتشر نکنید. اگر سطح IGF-1 شما نیز پایین بود ممکن است کمبود GH را نشان دهد. باز هم، پزشک شما احتمالاً آزمایش های بیشتر را به یقین توصیه می کند.

دامنه طبیعی برای نتایج آزمون GH

طبق آزمایشات سرکوب، نتایج زیر 0.3 نانوگرم بر میلی لیتر (ng/mL) محدوده طبیعی در نظر گرفته شده است. هر چیزی بالاتر نشان می دهد که بدن شما ممکن است هورمون رشد زیادی تولید کند.
برای تست های تحریک، غلظت اوج بالاتر از 5 نانوگرم در میلی لیتر در کودکان و بالاتر از 4 نانوگرم در میلی لیتر در بزرگسالان به طور کلی در محدوده طبیعی در نظر گرفته می شود.
با این وجود، دامنه نتایج طبیعی ممکن است بسته به آزمایشگاه و ارائه دهنده خدمات درمانی شما متفاوت باشد. به عنوان مثال، برخی از دستورالعملها از حداکثر غلظت بالاتر از 10 نانوگرم در میلی متر منبع معتبر در کودکان حمایت می کنند تا کمبود GH را با استفاده از تست های تحریک به طور کامل رد کنند.

آزمایش GH در کودکان

پزشک ممکن است آزمایش را برای کودکانی که علائم کمبود GH دارند سفارش دهد. این شامل:
تاخیر رشد و توسعه استخوان
بلوغ تاخیری
قد زیر میانگین
GHD نادر است و معمولاً علت کوتاه قدی یا رشد آهسته کودک نیست. ممکن است کودک به دلایل بسیاری از جمله ژنتیک ساده، کمتر از متوسط قد باشد.
اوقات رشد آهسته نیز مخصوصاً درست قبل از بلوغ برای کودکان معمول است. كودكان مبتلا به كمبود GH معمولاً كمتر از 2 اينچ در سال رشد مي كنند.
آزمایش GH همچنین ممکن است مفید باشد اگر علائمی وجود داشته باشد که بدن کودک GH بیش از حد تولید می کند. به عنوان مثال، این می تواند با یک بیماری نادر معروف به غول آسایی اتفاق بیفتد که باعث می شود استخوان های بلند، عضلات و اندام ها در کودکی بیش از حد رشد کنند.

آزمایش GH در بزرگسالان

بدن بزرگسالان برای حفظ توده عضلانی و تراکم استخوان و تنظیم سوخت و ساز بدن به GH تکیه می کند.
اگر GH خیلی کمی تولید کنید ممکن است تراکم استخوان و توده عضلانی کاهش یابد. یک آزمایش معمول خون به نام پروفایل لیپید ممکن است تغییر در سطح چربی خون شما را نشان دهد. با این حال، کمبود GH نادر است.
GH اضافی در بزرگسالان می تواند یک بیماری نادر به نام آکرومگالی ایجاد کند و باعث ضخیم شدن استخوان ها شود. عدم درمان آکرومگالی، می تواند تعدادی از عوارض از جمله خطر بیشتر آرتریت و مشکلات قلبی ایجاد کند.
نتایج به چه معناست
نتایج آزمایش طی چند روز آماده می شود.

سطح بالای GH ممکن است نشان دهنده:

امکان آکرومگالی
غول آسا بودن (در کودکان، می تواند علت واقعی استخوانهای دراز، تاخیر در بلوغ و مشکلات دیگر شود)
تومور

سطح پایین ممکن است نشان دهنده:

امکان کوتولگی
رشد آهسته
هیپوپیتوایتاریسم، به این معنی که غده هیپوفیز شما همانطور که باید کار نمی کند.
از آنجا که ممکن است مشکلات GH مربوط به غده های دیگر مانند تیروئید باشد پزشک ممکن است توصیه کند آزمایش های بیشتری انجام دهید. اگر پزشک شما به تومور مشکوک باشد ممکن است از شما بخواهد که MRI، سی تی اسکن یا پرتونگاری انجام دهید.
خلاصه:
سطح GH که خیلی زیاد یا خیلی پایین باشد می تواند شرایط جدی سلامتی را نشان دهد. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که این شرایط نادر است.
پزشک شما ممکن است آزمایش کند تا سطح GH شما را با استفاده از آزمایش سرکوب یا تحریک GH بررسی کند. اگر نتایج آزمایش شما میزان غیرمعمول GH را نشان دهد پزشک احتمالاً دستور آزمایش بیشتر را صادر می کند.
اگر به بیماری مرتبط با GH باشد پزشک بهترین روش درمانی را به شما توصیه می کند. GH مصنوعی اغلب برای کسانی که دارای نقص GH هستند تجویز می شود. برای بزرگسالان و کودکان، تشخیص زود هنگام برای افزایش شانس نتیجه بیماری خوب است

در ادامه بخوانید: تغذیه در افزایش قد | آیا امکان افزایش قد شما بعد از 18 سال وجود دارد؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. علی

سلام.
نیاز به تفسیر جواب آزمایش فرزند خود دارم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search