پزشکی

وقتی که مدفوع سخت و بزرگ دارید چه کارهایی باید بکنید؟

علت داشتن مدفوع سخت و بزرگ

یبوست می تواند باعث ایجاد مدفوع سخت و خشک شود که دردناک است یا عبور آن دشوار است. مدفوع سخت متداول است و بیشتر افراد گاهی اوقات آنها را تجربه می کنند. با این حال، تقریباً 20٪ از افراد، یبوست مکرر را تجربه می کنند.

دلایل احتمالی مختلف زیادی وجود دارد از رژیم غذایی فرد یا داروها گرفته تا شرایط پزشکی مختلف، مانند سندرم روده تحریک پذیر(IBS) و دیابت. در بیشتر موارد، افراد می توانند از روشهای خانگی برای نرم شدن مدفوع و سهولت یبوست استفاده کنند. از آنجا که هضم، فرآیندی کاملاً متغیر است بیشتر افراد گاه به گاه مدفوع سخت را تجربه می کنند. با این وجود، مدفوع سخت ممکن است برای برخی از افراد مشکلی مزمن باشد. بیایید نگاهی بیندازیم که چه چیزی ممکن است باعث شود شما مدفوع سخت را تجربه کنید و چه کارهایی را برای نرم کردن آنها انجام دهید.

علل

برای درک اینکه چه عواملی باعث مدفوع سخت می شود ابتدا باید با نحوه عملکرد دستگاه گوارش خود آشنا شوید. هنگامی که بیشتر مواد مغذی از غذایی که می خوریم توسط روده کوچک جذب می شود روده کوچک سپس مایع و فیبر باقی مانده را به داخل روده بزرگ رها می کند جایی که این مواد روند شکل گیری در مدفوع را تجربه می کنند.
از آنجا که مواد مدفوع از طریق روده بزرگ راه خود را باز می کند بیشتر مایعات بیرون کشیده می شود و یک مدفوع را تشکیل می دهد که در حین حرکت روده تخلیه می شود. هنگامی که مواد مدفوع بیش از حد طول بکشد تا از قسمت تحتانی روده بزرگ عبور کند ممکن است مایع خارج شود و در نتیجه مدفوع سخت و خشک ایجاد شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا می توانید مدفوع سخت و بدون یبوست داشته باشید؟

بدون یبوست می توانید مدفوع سخت داشته باشید. یبوست به عنوان شرایطی تعریف شده است که در آن فرد کمتر از سه حرکت روده در هفته داشته باشد ممکن است یک حرکت روده روزانه انجام شود و هنوز هم مدفوع سخت و بزرگ را تجربه کنید.

عوارض

مدفوع سخت می تواند منجر زورپیچ هنگام دفع مدفوع شود. علاوه بر ناراحت کننده بودن، ممکن است در ایجاد بواسیر، شکاف مقعد و حتی پرولاپس رکتوم نقش داشته باشد.

راه هایی برای جلوگیری یا تسکین مدفوع سخت

می توانید از این نکات برای کمک به تسکین گاه به گاه مدفوع سخت استفاده کنید. اگر مشکلات شما ادامه دارد باید به پزشک مراجعه کنید. این نکات مدفوع سخت همراه با یبوست و هم بدون آن را پوشش می دهد.

یبوست خود را درمان کنید

حرکات نادر روده اغلب نقش عمده ای در تجربه مدفوع سخت دارد. اگر به طور مرتب یبوست را تجربه می کنید ضروری است که با پزشک خود برای پیدا کردن علت ایجاد مشکل مشورت کنید. تشخیص دقیق در تدوین استراتژی درمانی ضروری است. اگر یبوست به عنوان مشکل تأیید شده است خود مراقب باشید در مورد یبوست و چگونگی درمان یبوست مزمن یاد بگیرید.

فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

اگرچه تحقیقات در مورد فیبر رژیم غذایی و مدفوع سخت قطعی نیست اما برخی از نشانه ها وجود دارد که افزایش فیبر محلول ممکن است مفید باشد. فیبر محلول در آب حل می شود بنابراین مدفوع را نرم می کند . فیبر محلول در بسیاری از میوه ها، سبزیجات، لوبیا و غلات یافت می شود. دانه کتان، دانه چیا و psyllium نیز منابع عالی فیبر محلول هستند. قوانین ساده ای را برای اضافه کردن فیبر به رژیم غذایی خود بیاموزید بهترین غذاهایی که هنگام یبوست باید از آنها بخورید و غذاهایی که هنگام یبوست باید از خوردن آنها خودداری کنید.

آب بیشتری بنوشید

اگر کاملاً هیدراتاسیون نشوید بدن با بیرون کشیدن مایعات بیشتر از مدفوع، آب مورد نیاز خود را دریافت می کند. این می تواند یک دلیل اصلی مدفوع سخت باشد. یکی از ساده ترین کارهایی که می توانید برای نرم نگه داشتن مدفوع خود انجام دهید نوشیدن مقدار کافی آب در طول روز است
در تلاش برای رسیدن به یک مدفوع نرم تر، ممکن است مجبور شوید تغییراتی را که نوشیدن ایجاد کنید. الکل و کافئین هر دو دهیدره کننده هستند بنابراین ممکن است نیاز به مصرف قهوه، کوکتل و نوشابه داشته باشید. اگر نوشیدنی دهیدره کننده را انتخاب می کنید با یک لیوان آب حتماً جبران کنید.

به سیگنال های بدن برای دفع توجه کنید

بسیاری از افراد تمایل دارند سعی کنند حرکات روده را کنار بگذارند ترجیح می دهند صبر کنند تا در راحتی خانه خود قرار بگیرند یا تا وقتی زمان مناسب تری پیدا شود صبر می کنند.
مدفوع سخت نشانه این است که مدفوع وقت زیادی را در روده بزرگ می گذراند.
بسیار ضروری است که وقتی بدن شما سیگنال دفع را اعلام می کند نیازهای بدن خود را مرتب کرده و به سمت سرویس بهداشتی برای دفع بروید.

در صورت لزوم، از نرم کننده مدفوع استفاده کنید

نرم کننده های مدفوع محصولاتی بدون نسخه هستند که برای نرم کردن مدفوع و کمک به شروع حرکت روده مفید هستند. آنها مقدار مایعات جذب شده روده ها را کاهش می دهند و آب بیشتری را در مدفوع می گذارند. آنها در مدت 12 تا 72 ساعت حرکت روده را تحریک می کنند.
ماده اصلی فعال در محصولات نرم کننده مدفوع بدون نسخه، docusate است و نامهای تجاری رایج شامل Colace ،Correctol ،Diocto ،Doxinate ،Ex-Lax Stool Softener ،Fleet Sof-Lax ،Modane Soft، نرم کننده مدفوع فیلیپس و Surfak است. نرم کننده های مدفوع با شیاف متفاوت هستند که نوعی مسهل محرک هستند. نرم کننده های مدفوع معمولاً گزینه ای مطمئن تر محسوب می شوند اما فقط برای استفاده کوتاه مدت است.
همیشه قبل از مصرف کالاهای بدون نسخه، با پزشک مشورت کنید.

ماساژ، بیوفیدبک و روش های درمانی جایگزین را امتحان کنید

خود ماساژ شکم به عنوان درمانی برای یبوست مورد بررسی قرار گرفته است. این ممکن است عضلات درگیر در تولید حرکات روده و کاهش استرس را تحریک کند.
استفاده از پروبیوتیک ها به بیماران دارای یبوست کمک می کند. روش های درمانی جایگزین که اثرات اثبات نشده ای دارند شامل طب سوزنی و طب فشاری است. کارشناسان پزشکی نسبت به استفاده از محصولات طبیعی که به عنوان ملین به بازار عرضه می شوند هشدار می دهند زیرا از دوز و خلوص نمی تواند اطمینان داشته باشند و ممکن است با سایر داروهایی که مصرف می کنید تداخلات وجود داشته باشد.

از پزشک معالج خود کمک بخواهید

خوب است که برای علائم خود با پزشک خود مشورت کنید همچنین می توانید اطمینان بیشتری کسب کنید که این داروها با سایر داروهای مصرفی تداخل پیدا نمی کنند. پزشک شما می تواند نرم کننده مدفوع و انواع مسهل ها را به صورت بدون نسخه و به صورت نسخه توصیه کند. داروهای دیگری نیز وجود دارد که پزشک می تواند برای شما نسخه کند از جمله آمیتیزا (لوبیپروستون) و لینزس (لیناکلوتید) که آب را به روده شما می کشاند.

مدفوع سخت و IBS

تحقیقات کمی در مورد علائم خاص مدفوع سخت در IBS انجام شده است. یک مطالعه کوچک و قدیمی، یافته بسیار جالبی را به دست آورد: محققان ضمن بررسی تجربه درد پس از مصرف غذا، هیچ تفاوتی در تعداد دفعات حرکت روده در بیمارانی که خود را IBS-C یا IBS-D معرفی می کنند مشاهده نکردند. در عوض، بیماران این تمایز را مبتنی بر اینکه آیا مدفوع آنها سخت یا سست بود انجام دادند.
این نشان می دهد که افرادی که IBS-C دارند باید در ارزیابی خود از عملکرد اختلال روده خود مراقب باشند. اگر مشکل شما مدفوع نادر است در مقابل داشتن حرکات منظم با مدفوع سخت، استراتژی های مدیریت شما متفاوت است. در حالت اول، شما می خواهید با استفاده از راهکارهای یبوست مزمن، تمام تلاش خود را برای تحریک تحرک روده انجام دهید. اگر حرکات روزانه دارید اما مشکل مدفوع سخت است ممکن است با رعایت پیشنهادات فوق برای نرم کردن مدفوع، به خود خدمت کنید. در مورد این گزینه ها با پزشک خود صحبت کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر شخصی هنگام عبور مدفوع خونریزی را تجربه کرد باید با پزشک صحبت کند.
مدفوع سخت بیش از یک هفته طول بکشد یا یک مشکل مکرر باشد.
کودک نتواند برای چند روز مدفوع خود را دفع کند.
مدفوع سخت باعث خونریزی یا درد بشود.
یک داروی جدید باعث ایجاد مدفوع سخت شود.
کودک یا کودک خردسال به دلیل مدفوع سخت بسیار مضطرب به نظر برسد.
یبوست مزمن، درمان نشده ممکن است منجر به عوارضی از جمله بواسیر، شقاق مقعد، انقباض مدفوع و پرولاپس رکتوم شود.
خلاصه:
بسیاری از نکات مربوط به تسکین مدفوع سخت، عادات سلامتی خوب برای همه است. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی آب می نوشید و فیبر کافی در رژیم غذایی خود قرار می دهید. وقتی از عادت روده خود ناراحتی دارید خوب است که با پزشک خود در مورد این مشکل صحبت کنید.

حتماً بخوانید: رژیم غذایی برای درمان فیشر مقعد | مدفوع دردناك (سفت، بزرگ، خونريزی) علل و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search