پزشکی

مدفوع دردناك (سفت، بزرگ، خونريزی) علل و درمان

اجابت مزاج دردناکمدفوع سخت می تواند ناخوشایند باشد و ممکن است بعضی اوقات و یا به طور مداوم رخ دهد. هنگامی که ما غذا می خوریم مواد مغذی در روده کوچک جذب می شوند و مایع و فیبر را در روده بزرگ آزاد می کند.

در روده بزرگ، مدفوع شکل می گیرد. همانطور که مدفوع تازه ایجاد شده در طول روده بزرگ حرکت می کند مایع خارج می شود. اگر مدفوع در روده بزرگ و کولون برای بیش از حد طول بماند مایع ان جذب می شود و مدفوع خشک و سخت است. عمل عبور مدفوع، همچنین به عنوان دفع یا داشتن حرکت روده شناخته شده است و بدون احساس درد است. در برخی موارد ممکن است برخی از ناراحتی ها وجود داشته باشد اگرچه اکثر مردم احساس تسکین می کنند. این به علت رکتوم کشیده شده پر از مدفوع است که به طور معمول ناراحت کننده است با انتقال مدفوع در طول حرکت روده به اندازه اصلی آن بازگشت می کند.

چرا مدفوع دردناک است؟

داشتن حرکت روده ای نباید دردناک باشد. وقتی این اتفاق می افتد آن غیر طبیعی است. مدفوع خود نمیتواند دردناک باشد. بیشتر درد در هنگام خروج مدفوع از مقعد و رکتوم وجود دارد. گاهی اوقات نیز ممکن است در طول حرکت روده ای درد شکمی یا حتی کشاله ران دیده شود. صرف نظر از جایی که درد ناشی از آن است نشانه ای از تحریک، آسیب و یا آسیب بافت در منطقه است.
مدفوع دردناک ممکن است با علائم و نشانه های دیگر همراه باشد:
مدفوع سخت، خشک و یا بزرگ
خونریزی از رکتوم
مخاط در مدفوع
خارش مقعدی
عادت روده نامنظم، از جمله یبوست یا اسهال
حتی در صورت عدم وجود علائم و نشانه های دیگر، مدفوع دردناک توسط یک متخصص پزشکی ارزیابی می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درد با مدفوع سخت

به طور معمول، مدفوع باید نرم باشد ولی مایع نباشد. با این حال، در شرایطی که منجر به یبوست می شود مدفوع سخت می شود. این به دلیل طولانی بودن مدت مداخله مدفوع در داخل روده بزرگ به دلیل عدم مصرف آب و دفع بیش از حد آب در روده بزرگ است. با عبور مدفوع سخت بر دیواره های رکتوم و کانال مقعد خراش صورت می گیرد و این باعث درد می شود.

درد با مدفوع بزرگ

مدفوع بزرگ که ممکن است با یبوست نیز رخ دهد. بدون حرکت منظم روده، مدفوع فشرده و بزرگ می شود. همچنین ممکن است سخت شود و بنابراین می تواند در طول حرکت روده بزرگی خود را حفظ کند. این اندازه ممکن است موجب خراش در طول دفع شود. در نتيجه ميتواند سبب آسیب به قسمت رکتوم، کانال مقعد و مقعد شده و در نتيجه منجر به درد شود.

درد با خونریزی هنگام عبور مدفوع

آسیب دیدگی دیواره روده بزرگ، رکتوم یا مقعد، به خصوص مواقعی که مویرگ ها یا عروق خونی می شکنند می تواند خونریزی را در هنگام مدفوع منجر شوند. این ممکن است به عنوان خون در مدفوع و یا هنگام پاک کردن پس از یک حرکت روده مشهود است. در بعضی موارد غیر معمول است و آب در کاسه توالت ممکن است قرمز رنگ باشد. اگر این خونریزی همراه با درد باشد احتمالا به علت مشکل کولون کوچک، رکتوم و یا مقعد است.

علل مدفوع دردناك

بعضی از علل درد هنگام عبور مدفوع در زیر بحث شده است. این ها علل شایع تر هستند و علل دیگری نیز وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. همیشه با مددکار پزشکی در مورد مدفوع دردناک مشورت کنید زیرا تحقیقات بیشتری برای شناسایی علت دقیق لازم است.

فیشر مقعد

این ها شکاف های کوچک در پوشش مقعد هستند و در میان افراد مبتلا به یبوست شایع تر است. این به علت ترومای ناشی از مدفوع سخت یا بزرگ به نظر می رسد. هر گونه تروما ممکن است به این شکاف ها منجر شود. این ممکن است با اسهال و حتی با عفونت رخ دهد.

هموروئیدها

رگ های خونی رکتوم می توانند باعث التهاب و تورم شود که به عنوان هموروئید شناخته می شود. معمولا به علت یبوست، اسهال و مدت زمان طولانی در توالت نشسته است. هموروئید بیشتر در افراد چاق و در زنان باردار ایجاد می شود.

کولیت و پروکتیتیس

کولیت (التهاب روده بزرگ) یا پروکتیتیس (التهاب رکتوم اغلب همراه با التهاب مقعد) همچنین ممکن است هنگام عبور از مدفوع درد ایجاد کند. اغلب آن سبب عفونت و یا آسیب به منطقه می شود. علل دیگر ممکن است شامل آلرژی، شرایط خود ایمنی و قطع مصرف خون (ایسکمی) باشد. عفونت بیضه های کوچک غیرطبیعی در روده بزرگ (دیورتیکولیت) همچنین ممکن است باعث مدفوع دردناک شود.

سرطان روده بزرگ

سرطان کولون و یا رکتوم یکی از شایع ترین سرطان ها در سطح جهان است. این همچنین در میان یکی از کشنده ترین سرطانها است. سرطان کولورکتال ممکن است با تغییر در عادت روده (یبوست یا اسهال)، خونریزی رکتال و کاهش وزن غیرقابل پیش بینی باشد. رشد خوش خیم کولون و رکتوم مثل پولیپ نیز می تواند مسئول باشد.

علل دیگر

تعدادی از شرایط دیگر که ممکن است شامل کولون، رکتوم یا مقعد نباشند همچنین می توانند هنگام عبور مدفوع درد ایجاد کنند. برخی از این شرایط ممکن عبارتند از:
سرطان مثانه، پروستات، تخمدانها، رحم یا واژن.
سيستيت (مثانه)، پروستاتيت (پروستات) يا واژينيت (واژن).
فتق در ناحیه شکمی یا لگن.
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا اندومتریوز.
حاملگی خارج رحمی.
بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs).

درمان برای مدفوع دردناك

علت مدفوع دردناک باید توسط یک متخصص پزشکی تشخیص داده شود. انتخاب درمان بستگی به علت اصلی دارد. با این حال، چند روش ساده رژیم غذایی و شیوه زندگی ممکن است با مدفوع دردناک ناشی از شرایط مشترک مانند یبوست کمک کند. این امر منجر به مدفوع سخت، بزرگ و خشک می شود و علت اصلی شکاف های مقعدی و هموروئیدها است.
غذاهای با فیبر بالا مانند میوه ها، سبزیجات و دانه های کامل بخورید. فیبر را نمی توان هضم کرد و آب را در روده جذب می کند. این کمک می کند تا مدفوع را نرم و لطیف کند. مکمل های فیبر نیز ممکن است مفید باشد.
در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید. برای بزرگسالان این باید حدود 2 لیتر (68 اونس) روزانه باشد هرچند ممکن است مقادیر بالاتری در محیط گرم یا فعالیت بدنی شدید لازم باشد.
از نوشیدنی هایی مانند الکل و نوشیدنی های کافئین که می توانند باعث کم آبی شوند اجتناب کنید. از دست دادن آب در ادرار می تواند به مدفوع سخت، خشک و بزرگ منجر شود.
فعالیت بدنی منظم می تواند به حفظ عادت روده سالم کمک کند. قبل از شروع هر برنامه ورزشی همیشه با یک پزشک مشورت کنید.
پس از داشتن حرکت روده ای، بیش از حد پاک و تمیز نکنید. این می تواند به عضله صدمه ببیند. با این حال، تمیز کردن ناکافی نیز می تواند یک مشکل باشد.
در یک حمام گرم و نرم خیس کنید. این می تواند به کاهش التهاب عضلانی کمک کند و علائم دیگر مانند خارش مقعد را کاهش دهد. با این حال، این تنها یک درمان کوتاه مدت است و مراقبت های پزشکی هنوز لازم است.

درمان های خانگی هموروئید - بواسیر

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (5)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 4 رای

  1. محمد
  1. 5 / 5

سلام دکتر اگر شخصی بلاجبار ازمتادن استفاده کند میشود یبوست را با قرص های ملین کننده وتعویض آنها هرشش ماه بخاطر اثر دهی آنها همیشه استفاده کنیم ودرآخرعلت لاغرشدن بیش از۱۵کلیو گرم از وزن بدنم درشش ماه اخیر و همزمان با مصرف ملینها آیا بخاطر همین قرض...

سلام دکتر اگر شخصی بلاجبار ازمتادن استفاده کند میشود یبوست را با قرص های ملین کننده وتعویض آنها هرشش ماه بخاطر اثر دهی آنها همیشه استفاده کنیم ودرآخرعلت لاغرشدن بیش از۱۵کلیو گرم از وزن بدنم درشش ماه اخیر و همزمان با مصرف ملینها آیا بخاطر همین قرض هاست؟؟؟؟؟یعنی ملین ها باعث لاغری وضعیف شدن بدن می شوند؟به نظر شما چکارکنم منو راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    محمد
  1. 5 / 5

با سلام .مصرف متادون را زیر نظر پزشک ترک نمایید مصرف ملین ها باعث دفع اب بدن و کاهش وزن می شود

  پیوست ها
 

  1. الهه
  1. 5 / 5

ممنون

  پیوست ها
 

  1. نیما

با سلام
من از بچگی ام مدفوع با اندازه بزرگ داشتم
ولی هیچکدام از مشکلات این مطلب را نداشتم تنها اندازه ی آن است که باعث خجالت من است
که معمولا حتی به خاطر این خانه فامیل هم حتی نمی مانم دنبال روشی بودم تا اندازه آن را کم کنم
لطفاً پاسخ دهید
با...

با سلام
من از بچگی ام مدفوع با اندازه بزرگ داشتم
ولی هیچکدام از مشکلات این مطلب را نداشتم تنها اندازه ی آن است که باعث خجالت من است
که معمولا حتی به خاطر این خانه فامیل هم حتی نمی مانم دنبال روشی بودم تا اندازه آن را کم کنم
لطفاً پاسخ دهید
با تشکر نیما

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    نیما
  1. 5 / 5

با سلام
مصرف آب و فیبرهای غذایی را افزایش دهید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search