پزشکی

نفس بد بو در صبح - علل و چگونگی پیشگیری از آن

نفس بد بو در صبح

به سادگی، نفس صبحگاهی معمولاً نتیجه تعداد زیادی باکتری خوراکی است که در طول شب، تکثیر می یابد. با انجام این کار، آنها ترکیبات گوگردی فراری (VSCs) تولید کرده اند که بوی ناخوشایندی از خود نشان می دهند

تنفس بد صبح غیر معمول نیست و می تواند از بوی مانده تا نفس کمی بد متفاوت باشد. اما در بعضی موارد بو ممکن است آنقدر اهانت آمیز باشد که ممکن است نفس بوی مدفوع، باد شکم، ماهی یا حتی فاسد شدن یا ماده ارگانیک فاسد (شبیه به سطل آشغال یا حیوان مرده) باشد. با وجود بهداشت دهان و دندانهای خوب قبل از خواب و تایید سلامتی از دندانپزشک، ممکن است بوی بد دهان در صبح ادامه یابد.
فرد با بوی بد دهان مزمن (هالیتوز) به احتمال زیاد دارای نفس بد صبحگاهی است. با این حال، بوی بد صبح می تواند تقریباً به طور انحصاری و بدون هیچ گونه نشانه ای از هالیتوز وجود داشته باشد. علت بوی بد دهان ممکن است از ضعف بهداشت دهان و دندان تا مشکلات دهان، مجاری هوایی، ریه ها و حتی روده متفاوت باشد. Halitosis همیشه باید توسط یک متخصص پزشکی مورد بررسی قرار گیرد و در صورت وجود بیماری زمینه ای باید درمان شود.

دلیل نفس بد صبحگاهی

با رعایت بهداشت خوب دندان در شب، تنفس صبحگاهی بویی بین کهنه و ناخوشایند خفیف دارد. اغلب به "نفس توله سگ" یا "نفس بچه گربه" گفته می شود. بعضی اوقات بوی دهان می تواند توهین آمیز باشد. بوی تنفس صبحگاهی به دلیل ترکیبی از عواملی است که صرف نظر از هرگونه بیماری زمینه ای، تقریباً در هر فرد مبتلا می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

باکتری های دهان

انواع مختلف باکتری وجود دارد که در دهان یافت می شود. باکتری ها در دهان شکوفا می شوند و گازهای مختلفی را به عنوان یک محصول جانبی آزاد می کنند. این امر بدون در نظر گرفتن زمان روز می تواند عاملی برای بوی بد دهان باشند.

ذرات غذا

بدون بهداشت صحیح دندان، ذرات مواد غذایی در دهان باقی می مانند. این باقیمانده های غذایی ممکن است توسط باکتری ها تجزیه شوند و به سرعت تجزیه شوند. این یکی از دلایل شایع نفس بد صبح است که معمولاً کمی اهانت آمیز است.

دهان خشک

تولید بزاق در هنگام خواب در شب کاهش می یابد. از آنجا که بزاق دارای خواص ضد باکتریایی است باکتری ها می توانند در هنگام خواب در دهان رشد کنند. این می تواند بیشتر به نفس بد صبح کمک کند. اگر مشکلی در ایجاد خشکی دهان وجود داشته باشد ممکن است بدتر شود.

علل بد تنفس در صبح

بوی بد دهان در صبح ممکن است به دلایل مشابه هالیتوز باشد. اگر قبل از خواب بهداشت دهان و دندان خوب انجام شود اما بوی زشت یا فاسد در هنگام بیدار شدن وجود دارد بررسی پزشکی بیشتر ضروری است. بوی بد دهان در این موارد می تواند نشانه برخی بیماری زمینه ای باشد.

بهداشت دهان

بهداشت ضعیف دهان و دندان یکی از شایع ترین دلایل بوی نفس بد صبح است. با وجود تولید بزاق در هنگام خواب، باکتری ها می توانند در دهان رشد کنند. ذرات غذایی که در دهان باقی می مانند ممکن است توسط باکتری ها و تجزیه مواد غذایی در دهان مصرف شود. بنابراین بهداشت مناسب دهان و دندان (مسواک زدن، نخ دندان و شستشوی دهان) قبل از خواب اهمیت دارد.

تنفس دهانی

تنفس دهان به هر دلیلی ممکن است هنگام شب، نفس را بدتر کند. حفره دهان در هنگام نفس کشیدن در موقع خواب خشک تر از حد معمول است. هر علت احتقان بینی به طور معمول منجر به تنفس بد دهان خصوصاً هنگام خواب می شود.

رفلکس اسید

یک علت شایع، اما اغلب نادیده گرفته شده، از بوی بد صبحگاهی بیماری رفلاکس معده به دستگاه گوارش (GERD) است. افزایش اسید معده با غذای کمی هضم شده می تواند به گلو و حتی دهان برسد. GERD یا ریفلاکس اسید در طول شب میل به بدتر شدن و تا حدی در موقع دراز کشیدن تولید اسید افزایش می یابد گلو درد صبحگاهی نیز ممکن است در مواردی که رفلاکس در شب بدتر شود وجود داشته باشد.

استعمال دخانیات

این می تواند به دلیل بوی بد تنباکوهای بی حاصل و همچنین به دلیل کاهش تولید بزاق یا بیماری پریودنتال باشد که اغلب در افراد سیگاری مشاهده می شود.
بیماری هایی که ممکن است باعث تنفس بد صبح شود
بیماری های لثه و دندان از جمله لثه، حفره دندان و آبسه های دندان. بوی بد صبح گاهی ممکن است تنها علامت این بیماری ها باشد.
عفونت ها (باکتری ها یا قارچ ها مانند برفک دهان) یا تشکیل آبسه در بینی، سینوس بینی، گلو، لوزه ها، ریه ها یا مری نیز یکی دیگر از دلایل شایع است. تونسیلیت یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان در صبح است به خصوص

در هنگام بروز عفونت باکتریایی.

تومورهای بینی، گلو، دهان، ریه ها یا مری ممکن است به بوی بد دهان منجر شود به خصوص در صورت وجود عفونت تومور.
شرایط هضم از جمله بیماری ریفلاکس معده (GERD)، عفونت H.pylori معده، رشد باکتری های روده کوچک (SIBO)، دیورتیکول زنکر، گاستروپارزی و رژیم های غذایی مفرط به خصوص با رژیم های غذایی گرسنگی.
دیابت قندی همچنین وقتی بدن شروع به تجزیه چربی ها می کند می تواند به نفس بد صبحگاهی کمک کند. نفس ممکن است بوی میوه داشته باشد.
برخی از داروهای تجویز شده می توانند باعث بوی بد دهان صبح شوند. این احتمال بیشتر با داروهایی که باعث کاهش محصول بزاق و به ویژه با داروهای مصرفی در شب رخ می دهد.
مصرف زیاد الکل می تواند نفس صبح را بدتر کند. این ریفلاکس اسید را افزایش می دهد و محصولات تجزیه الکل موجود در تنفس ممکن است با بوهای دیگر دهان ترکیب شود.

نحوه جلوگیری از تنفس بد صبح

هر بیماری که باعث بوی بد دهان در صبح شود باید مورد بررسی، درمان و مدیریت صحیح قرار گیرد. بوی بد صبح فقط یک علامت است و می تواند با درمان علت اصلی آن را تسکین داد. با این حال، چند اقدام ساده می تواند در به حداقل رساندن بوی بد صبح کمک کند.
قبل از خواب برس بزنید. ضروری است ذرات مواد غذایی را پاک کرده و دهان را با مسواک زدن با خمیردندان فلوراید، نخ دندان و شستشو با دهانشویه کاملاً تمیز کنید. بهداشت دندان شب باید به همان اندازه روزمره صبح کامل باشد.
یک بطری آب را در نزدیکی تخت نگه دارید. هر وقت در هنگام خواب شدید خشکی دهان وجود دارد مزمزه کنید با این حال، بیش از حد آب ننوشید زیرا این امر می تواند خواب را برای ادرار کردن مختل کند.
از تنقلات اواخر شب خودداری کنید و سعی کنید حداقل 2 ساعت قبل از خواب میل نکنید. این موضوع برای افرادی که دارای ریفلاکس اسید هستند بیشتر اهمیت دارد زیرا خوردن دیر هنگام می تواند ریفلاکس را بدتر کند.
وعده های غذایی اواخر عصر یا شب را ارزیابی کنید. از غذاهایی که دارای مواد معطر و بوی قوی مانند غذاهای زیاد گوگردی هستند خودداری کنید. سیر، پیاز و تخم مرغ آب پز از جمله غذاهایی هستند که گوگرد زیادی دارند.
قبل از خواب نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید. الکل می تواند LES (اسفنکتر پایین مری) را تضعیف کرده و ریفلاکس اسید را بدتر کند.
اگر رفلاکس اسید یک مشکل شایع در هنگام خواب است قبل از خواب از آنتی اسید استفاده کنید. همیشه توصیه می شود با یک متخصص پزشکی در مورد ریفلاکس مزمن مشورت کنید زیرا ممکن است داروهای نسخه ای لازم باشد.

4 مرحله کلیدی برای داشتن نفس تازه

1. تکنیک مسواک زدن خود را بهبود بخشید

بهترین راه برای مقابله با باکتری هایی که باعث ایجاد هالیتوز می شوند این است که هنگام مسواک زدن دندان های خود کامل مسواک کنید.
از مقدار خمیردندان فلوراید به اندازه نخود استفاده کنید.
یک برس نرم را با زاویه 45 درجه به سمت خط لثه خود زاویه دهید.
دندان های خود را با حرکات کوتاه مسواک بزنید و فقط فشار ملایم اعمال کنید.
تمام قسمتهای دندان خود را مسواک بزنید - سطوح داخلی، خارجی و سطح جویدن.
همیشه روزی دو بار مسواک بزنید.
برای تمیز کردن کامل تر، استفاده از مسواک برقی را در نظر بگیرید. در از بین بردن باکتری ها از مسواک دستی موثرتر است.

2. تمام دهان خود را تمیز کنید

همانطور که اکنون می دانید اگر باکتری هایی که باعث ایجاد هالیتوز می شوند محل مشخص داشته باشند احتمالاً پشت زبان شما خواهد بود. بنابراین، لازم است که روال بهداشت دهان و دندان خود را تقویت کرده و زبان خود را نیز تمیز کنید.
شما می توانید این کار را با خراشیدن زبان خود هر روز یا با استفاده از یک برس تخصصی زبان انجام دهید. با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که سطح زبان شما شروع به نظافت و احساس تمیز تر می کند. و اگرچه ممکن است خودتان نتوانید آن را بو کنید (دوست صادق شما می تواند به شما کمک کند)، این علامت آن است که نفس شما نیز تازه تر است!

3. هیدراته بمانید

بزاق پاک کننده طبیعی دهان شماست و آن در طول روز باکتری های ایجاد کننده بو را می شوید. ما در شب بزاق کمتری تولید می کنیم به همین دلیل نفس صبحگاهی را تجربه می کنیم. و اگر در طول روز آب کافی ننوشیم دهان ما خشک می شود.

4. خوب بخورید

به طور کلی، یک رژیم غذایی سالم و متعادل به شما در حفظ نفس تازه کمک می کند. مانند یک اکوسیستم بهم پیوسته به آن فکر کنید. هنگامی که بدن شما سالم است احتمالاً نفس شما تازه خواهد بود.
همچنین از خوردن چیزهایی مانند غذاهای شیرین و قهوه خودداری کنید و در عوض سعی کنید مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید.
خلاصه:
دو بار در روز، حداقل 2 دقیقه مسواک بزنید.
زبان خود را مسواک بزنید.
بین دندان های خود را تمیز کنید.
مقدار زیادی آب بنوشید.
از خوردن کافئین و غذاهای قندی خودداری کنید.

در ادامه بخوانید: بوی بد دهان | چگونه از شر بوی بد دهان خلاص شویم؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search