پزشکی

چگونه از شر بوی بد دهان خلاص شویم؟

درمان بوی بد دهان

بوی بد دهان (هالیتوز) یک مشکل شرم آور است که می تواند ناخوشایندی اجتماعی، خجالت و اضطراب را ایجاد کند. درمان خانگی برای تنفس بدبو کمک می کند تعداد باکتری ها و میکروب ها را در دهان خود کاهش دهید که باعث بوجود آمدن تنفس بدبو می شود.

راه های طبیعی برای خلاص شدن از تنفس بدبو عبارتند از شستشوی دهان با سالین، شستن دهان با جوش شیرین و تمرین بهداشت دهان و دندان خوب است.
در بعضی موارد، برای درمان بوی بد دهان، شما باید هر مشکل معده یا مسائل مربوط به دهان را که ممکن است داشته باشید درمان کنید. اگر مشکلات دستگاه گوارش علت هالیتوز باشد پروبیوتیک ها، آنزیم های گوارشی یا زغال چوب فعال می تواند به طور دائم نفس بدبو را درمان کند. آدامس نعناع، مقدار زیادی آب آشامیدنی و یا شستشو با جوش شیرین می تواند به حداقل نفوذ روزمره کمک کند.
اگر بوی بد دهان به علت بیماری لثه باشد به دندانپزشک خود مراجعه کنید. بیماری لثه یک علت شایع از نفس بدبو است و یک دندانپزشک قادر خواهد بود تا درمان مناسب را توصیه کند.
اگر شما تعجب می کنید که چرا نفس شما همیشه بوی بد می دهد این مقاله به شما در درک دلایل نفس بدبو کمک می کند. شما همچنین در مورد برخی از بهترین درمان های تنفس طبیعی یاد می گیرید.

علل بوی بد دهان چیست؟

علل شایع نفس بدبو (halitosis)
Halitosis نام پزشکی برای بوی ناخوشایند از دهان شما است به عبارت دیگر - نفس بدبو.
محققان می گویند علت اصلی منشاء نفس بدبو در دهان است نه در معده. معمولاً ایجاد یک باکتری و دیگر میکروارگانیسم ها باعث نفس بدبو می شود تا یک بوی بد تولید کند. هالیتوزیس می تواند نتیجه یک رژیم غذایی ضعیف، بهداشت دهان و دندان بد یا مشکلات دندانپزشکی یا سلامتی اصولی باشد.
برخی از باکتری ها می توانند ترکیبات سولفوریک را در دهان ایجاد کنند که بوی نفس شما را مانند تخم مرغ فاسد می کند.
مجله BMJ گزارش می دهد که پلاک در دندان ها و زبان می تواند باعث بیماری لثه و التهاب شود. این می تواند محیطی ایجاد کند که نفس بدبو یک مشکل مزمن شود.
یکی دیگر از دلایل تنفس بدبو می تواند خشکی دهان باشد (xerostomia) پزشکان کلینیک Mayo می گویند که بزاق دارای یک عمل پاک کننده در دهان است که کمک می کند تا باکتری ها را از دندان ها و لثه ها شستشو دهد. شرایط خشکی دهان معمولاً سبب نفس بد صبح یا نفس بد صبحگاهی می شود. همچنین بعضی از داروها می توانند به طور غیر مستقیم باعث خشکی دهان شوند و باعث تنفس بدبو شوند.
البته، بعضی از غذاها باعث بوجود آمدن تنفس بدبو می شوند زیرا پس از مصرف آنها بوی قوی می دهد. پزشکان می گویند مواد غذایی مانند پیاز، سیر، قهوه، پنیر و ماهی یکی از بدترین مجرمین هستند که باعث بوی بد دهان می شوند.
سیگار کشیدن نیز یک علت شایع بوی بد دهان است. پزشکان می گویند سیگار کشیدن منجر به مشکلات دندانی مانند نفس بدبو و افزایش خطر بیماری لثه می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل بوی بد دهان از معده شما

گاهی اوقات هالیتوز یک نتیجه از مشکلات سیستم گوارش شما است. با این حال، این تنها 10٪ از دلایل اینکه مردم از نفس بدبوی پایدار رنج می برند به حساب می آیند.
دلایل اینکه شما تنفس بدبو از شکم دارید می تواند شامل ریفلاکس اسید، عفونت فوقانی تنفسی یا مسائل گوارشی باشد.
در معده، سنگهای لوزه نیز می توانند تنفس بدبو ایجاد کنند.
چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم: بهترین درمان های خانگی برای هالیتوزیس.
خوب است به یاد داشته باشید که نفس پایدار و یا دائماً داشتن طعم بد در دهان شما می تواند نشانه بیماری پریودنتال (لثه) باشد. در این موارد، بسیاری از درمان های بوی بد دهان در اینجا فقط یک راه حل موقت خواهد بود تا زمانی که بیماری لثه درمان شود.
در انتهای مقاله، شما دکتر یا دندانپزشک را برای نفس بدبو پیدا می کنید که از داروهای طبیعی دور نظده باشد.

بهداشت دهان و دندان خوب برای جلوگیری از بوی بد دهان

یکی از مهم ترین راه های درمان بوی بد دهان و کمک به اطمینان از نفس روزانه بوی تازه آن است که دندان هایتان را به درستی تمیز کنید.
طبق نظر مجله علوم طبیعی، زیست شناسی و پزشكی، 90٪ تنفس بدبو به علت ضعف بهداشتی دهان مانند پوسیدگی دهان، بیماری لثه، پوشش زبان و پروتزهای ناخوشایند رخ می دهد.
دندانهایتان را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید زبانتان را تمیز کنید نخ ریسی معمولی و استفاده از یک دهانشویی کاهش پلاک، فقط بعضی از روشهای توصیه شده برای تمرین بهداشت دهان و دندان است.
محققان می گویند که تمیز نگه داشتن دهان و دندان شما را از نفس بد و بسیاری از مشکلات دیگر دور می کند. دندانپزشکان می گویند که مسواک زدن تنها برای از بین بردن تنفس بد کافی نیست. همانطور که مهم است زبان خود را تمیز کنید تا ترکیبات گوگرد را از دهان خود حذف کنید و بوی بد دهان را از بین ببرید.
مسواک زدن بین دندان های شما نیز کمک می کند تا بقایای باقی مانده و ذره های دیگر از مواد غذایی که می توانند پوسیدگی و مشکلات مانند تنفس بدبو ایجاد کنند را از بین می برند.

شستشو با آب نمک به درمان بوی بد دهان کمک می کند

شستشوی دهان با سالین راه ارزان و آسان برای از بین بردن باکتری ها ی عامل بوی بد دهان می شود.
مجله اروپایی دندانپزشکی در سال 2015 گزارش داد که یک شستشوی نمکی می تواند باعث کشتن باکتری استرپتوکوک خوراکی شود. یک کارآزمایی بالینی دربرگیرنده کودکان نشان داد که شستشو با آب نمک دو بار در روز منجر به کاهش باکتری در حفره دهان می شود. محققان همچنین یادآور شدند که مسواک زدن نیز به از بین بردن باکتری های تشکیل دهنده بو در دهان کمک می کند.

یک دهانشویه شور برای مبارزه با بوی بد دهان

شما می توانید به راحتی دهانشویه آب شور را برای درمان بوی بد دهان تهیه کنید. یک قاشق چای خوری نمک را در لیوان آب گرم حل کنید. برای یک دقیقه برای از بین بردن باکتری ها از محلول شور در اطراف دهان خود استفاده کنید و به حذف بوی بد دهان کمک کنید.
یاد بگیرید چگونه یک دهانشویه شور می تواند به طور طبیعی به درمان عفونت لثه کمک کند.

آلوئه ورا به عنوان درمان برای بوی بد دهان است

راه دیگری برای کمک به متوقف کردن بوی بد دهان تمام وقت این است که از خواص ضد باکتری آلوئه ورا برای برای درمان بوی بد دهان استفاده کنید.
آلوئه ورا یک گیاه شناخته شده است که برای درمان زخم ها، کشتن عفونت ها و کاهش التهاب استفاده می شود.
یک بررسی سیستماتیک 2016 نشان داد که آلوئه ورا برای درمان تعدادی از بیماری های دهان مفید است. آلوئه ورا برای درمان شرایط دندانی مانند التهاب لثه، لیکن پلان دهان، سندرم سوزش دهان و کاندیدای دهان مناسب است.
یک مطالعه نشان داد که دهانشویه آلوئه ورا به اندازه دهانشویه کلرهگزیدین در کاهش تعداد باکتری های ایجاد کننده پلاک در دهان موثر است.

بیشتر بدانید: 9 مزایای سلامت نوشیدن آب آلوئه ورا

نحوه استفاده از آلوئه ورا برای کشتن بوی بد دهان

شما می توانید یک ژل آلوئه ورا را بر روی مسواک خود قرار دهید و دندان هایتان را برای چند دقیقه بشویید تا به کاهش پلاک کمک کنید. یا، شما می توانید مقداری از ژل آلوئه ورا را بر روی قسمت های ملتهب لثه خود بمالید تا به سرعت به روند بهبودی کمک کنید.
شما همچنین می توانید دهانشویه آلوئه ورا برای درمان بوی بد دهان بسازید. یک قاشق چایخوری از ژل آلوئه ورا را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و در اطراف دهان خود را بپاشید تا نفس خود را تازه تر کنید و باکتری ها را از بین ببرید.

چای سبز برای درمان هالیتوزیس

نوشیدن چای سبز به طور منظم یا استفاده از چای سبز به عنوان یک دهانشویه می تواند به حذف باکتری های دهان و کاهش بوی بد دهان کمک کند.
تحقیقات علمی نشان داده است که آنتی اکسیدان ها در چای سبز در برابر یک ترکیب سولفید که با هالیتوز ارتباط دارد موثر است. محققان دریافتند عصاره چای سبز می تواند به کاهش بوی بد از دهان کمک کند.
مطالعات دیگر نشان داده اند که چای اولانگ حاوی خواص ضد میکروبی است که در مقابل استرپتوکوک موتانس موثر است – یک نژاد باکتری که مسئول بسیاری از مشکلات دندان است.
از آنجا که مصرف چای سبز برای سلامت دندان شما مناسب است برخی از محققان توصیه می کنند که یک فنجان چای سبز با غذا های خود مصرف کنید. این کمک می کند تا میکروبیوتا را در دهان شما بهبود بخشد و ممکن است پس از خوردن غذا به جلوگیری از بوی بد دهان کمک کند.

آنزیم های گوارشی برای درمان بوی بد دهان از معده

اگر تنفس بد شما به علت مشکلات گوارشی شما ایجاد شود آنزیم های گوارشی می تواند برای از بین بردن نفس بد برای شما مفید باشد.
اگرچه شایع نیست، هالیتوز از مشکلات دستگاه گوارش می تواند نتیجه عفونت هلیکوباکتر پیلوری یا ریفلاکس اسید باشد. محققان دریافته اند که در مورد مسائل مربوط به گوارشی اغلب مشکلات تنفسی بدست می آید.
مجله متابولیسم فعلی گزارش می دهد که مصرف آنزیم های گوارشی می تواند به بهبود تعدادی علائم از شکایات گوارشی کمک کند.
محققان خاطرنشان كردند كه آنزیم های گوارشی می توانند به درمان بسیاری از اختلالات گوارشی كمك كنند كه بعضی از آنها با هالیتوز مرتبط بوده اند.

مکمل پروبیوتیک برای جلوگیری از هالیتوزیس

مصرف پروبیوتیک ها ممکن است یکی از راه های خلاص شدن از شر ریشه ای بوی بد دهان شما باشد.
دلیل آن که پروبیوتیک ها می توانند بعضی افراد را از بوی بد دهان خلاص کنند این است که آنها به درمان عفونت زخم معده کمک می کنند. محققان دریافتند که حدود 90٪ افراد مبتلا به عفونت H. pylori (باکتری هایی که زخم معده ایجاد می کنند) تنفس بدی دارند.
بسیاری از مطالعات نشان داده اند که برخی از گونه های پروبیوتیک در درمان عفونت های H. pylori مفید هستند.
بررسی سیستماتیک منتشر شده در سال 2017 نشان داد که برخی از گونه های پروبیوتیک ممکن است به درمان هالیتوز کمک کنند. پس از بررسی نتایج بسیاری از مطالعات در مورد تاثیر پروبیوتیک ها بر نفس بد، دانشمندان نتیجه گرفتند که شواهد کافی برای توصیه نژاد لاکتوباسیلوس برای کنترل بیماری های قلبی وجود دارد.

شارکول برای درمان بوی بد دهان

زغال فعال راه دیگری برای حل کردن بوی بد دهان است که از معده شما می آید.
برخی از افراد اختلالی دارند که trimethylaminuria نامیده می شوند که بوی ماهی مشخصی از دهان ایجاد می کند. محققان دریافته اند که استفاده از زغال چوب فعال می تواند به حذف بوی بد ماهی از دهان کمک کند.
آیا می دانستید که خمیر دندان زغال فعال برای سفید کردن دندان ها و حذف پلاک کمک می کند؟

جویدن گیاهان

اگر غذاهای مصرفی مانند سیر و پیاز موجب بوی بدی شود می توانید با جویدن گیاهان خاصی برای کمک به پوشاندن بوی بد دهان استفاده کنید.
محققان دریافته اند که جویدن گیاهان مانند نعناع، ریحان مقدس و برگ های کاری می تواند به تحریک بزاق کمک کند که بعد از خوردن مانند یک دهانشویه طبیعی عمل می کند. افزایش بزاق به کاهش اسیدیته و جلوگیری از تشکیل پلاک کمک می کند.
محققان همچنین دریافتند که گیاهان سبز که در کلروفیل بالا هستند شامل ترکیباتی هستند که به درمان هالیتوز و کاهش باکتری های دهانی کمک می کنند.
شما می توانید مقداری از برگ های جعفری، برگ نعنا یا برگ های ریحان پس از غذا بجوید تا به سرعت نفس خود را تازه کنید و بوی بد دهان خود را از بین ببرید.

دارچین می تواند بوی بد دهان را از بین ببرد

دارچین یک ادویه ضد باکتری طبیعی است که همچنین برای سلامت دندان ها مفید است زیرا این کمک می کند تا پلاک و بوی بد را از بین ببرید.
دارچین برای قرن ها برای درمان عفونت های دهان و از بین بردن نفس بد استفاده می شود. در واقع، دارچین به انواع خاصی از آدامس اضافه می شود تا نفس را تازه کند. تحقیقات اخیر علمی بسیاری از ادعاهای سنتی استفاده از دارچین به عنوان یک خوشبو کننده نفس را پشت سر گذاشته است.
تحقیقات منتشر شده در سال 2017 نشان داد که اسانس دارچین می تواند حفره دهان را در برابر باکتری های مرتبط با بوی بد محافظت کند. دانشمندان کشف کردند که ترکیبات دارچین باعث از بین بردن سلول های باکتریایی که موجب هالیتوزیس می شوند. این مطالعه نشان داد که محصولات دارچین می توانند به کنترل نفس بد بدون هیچگونه اثر سمی کمک کنند.
مطالعات دیگر نشان داده اند که دارچین نیز ضد قارچی است و می تواند کاندیداها را از بین ببرد.
4 قطره روغن اسانس دارچین را به یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل با ارزش اضافه کنید و دندانهای خود را بشویید.
یا شما می توانید آدامس دارچین برای کاهش نفس بد و حمایت از بهداشت دهان و دندان بجوید.

روی می تواند به خلاص شدن از بوی بد دهان کمک کند

روی یک ماده معدنی مهم در بدن شماست و به داشتن تنفس تازه و سلامت دندان ها کمک می کند.
برخی مطالعات نشان می دهد که داشتن روی در بدن به اندازه کافی برای جلوگیری از ایجاد ترکیبات گوگرد در دهان شما کمک می کند. در یک مطالعه، بیمارانی که لوزنجس حاوی روی خوردند گازهای سولفوریک کمتری داشتند.
بوی گوگرد یکی از دلایلی است که نفس شما ممکن است بوی تخم مرغ فاسد بدهد.
شما می توانید سعی کنید از لوزنجس روی برای کمک به خلاص شدن سریع از بوی بد دهان استفاده کنید. همچنین شواهدی وجود دارد که روی ممکن است به کاهش طول مدت عفونت سرماخوردگی نیز کمک کند.
داشتن طعم تلخ در دهان می تواند تنها یکی از نشانه هایی باشد که شما از کمبود روی رنج می برید.

روغنهای ضروری به عنوان یک خوشبو کننده طبیعی نفس هستند

روغن های ضروری زیادی وجود دارند که دارای خواص ضد باکتریایی و همچنین یک عطر و بوی تازه ای هستند که می توانید به سرعت از شر بوی بد دهان خلاص شوید.
در اینجا 4 نمونه از روغن های ضروری است که برای بوی بد دهان هستند.
روغن ضروری نعناع. یک مطالعه دربرگیرنده دانش آموزان دبیرستان نشان داد که به طور منظم شستشوی دهان با آن کمک می کند تا بوی بد دهان را در یک دوره 1 هفته ای برطرف کنید.
روغن ضروری دارچین. همانطور که قبلا ذکر شد اسانس دارچین ضد میکروبی است و اثری اثبات شده در کشتن باکتری هایی دارد که باعث بوجود آمدن نفس بد می شوند.
روغن ضروری علف لیمو. مطالعه 2015 در مورد مزایای روغن علف لیمو نشان داد که شستشو دهان با روغن علف لیمو کمک می کند تا بوی بد دهان کاهش یابد. همچنين تعداد باکتریهای تشکیل دهنده پلاک پس از دهانشويی علف لیمو پايين تر بود.
روغن درخت چای. بسیاری از مطالعات به تاثیر ضد باکتری روغن درخت چای در درمان بسیاری از بیماری های دهان اشاره دارند. یکی از این مطالعات نشان داد که شستشوی دهان با محلول روغن چای ممکن است با نابودی باکتری های دهان، به درمان بدی نفس کمک کند. شما نباید روغن چای را قورت دهید زیرا در صورت بلعیده شدن آن، سمی است.

بیشتر بدانید: روغن ضروری لمون گراس: مزایای پوست و روش های استفاده

چگونه از روغنهای ضروری برای خلاص شدن از بوی بد دهان استفاده کنیم

برای ایجاد بهترین دهانشویه برای نفس کشیدن، 4 - 5 قطره اسانس مورد علاقه خود را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید. خوب به هم بزنید و دهان را به طور معمول بشویید. پس از استفاده بیرون بریزید.
مهم این است که به یاد داشته باشید که هیچ کدام از دهانشویه های حاوی روغن های ضروری را بلع نکنید.

پراکسید هیدروژن برای کشتن بوی بد دهان

شما همچنین می توانید از اثر ضد باکتری پراکسید هیدروژن برای از بین بردن بوی بد ناشی از دهان خود استفاده کنید.
تحقیقات منتشر شده در سال 2016 نشان داد که شستشوی دهان با پراکسید هیدروژن 1.5٪ به کاهش باکتری هایی که می تواند باعث التهاب لثه و ژنژیویت شود کمک می کند. دهانشویه پراکسید هیدروژن در حفظ سلامت دندان ها همانند دهانشویه کلرهگزیدین موثر است.
برخی مطالعات نشان داده اند که دهانشویه هایی حاوی عوامل ضد باکتری مانند پراکسید هیدروژن به درمان بوی بد دهان می انجامد.
چگونگی استفاده از پراکسید هیدروژن به عنوان یک درمان برای بوی بد دهان
پراکسید هیدروژن 3٪ را با قسمت های مساوی از آب رقیق کنید. قبل از مسواک زدن، دندان ها را به مدت 30 ثانیه 3 بار در هفته بشویید.

دهانشویه بیکینگ جوش شیرین برای حذف بوی بد دهان

شما همچنین می توانید یک دهانشویه برای از بین بردن بوی بد دهان با استفاده از (بی کربنات سدیم) داشته باشید.
بررسی 5 مطالعه بالینی نشان داد که بی کربنات سدیم یک ماده طبیعی موثر برای حذف پلاک از دندان است. اثربخشی حذف پلاک با بیکینگ بی کربنات سدیم بطور معنی داری بیشتر از محصولات جوش شیرین بدون بیکینگ بود.
طبق مطالعه دیگری، بیکینگ جوش شیرین دارای آنتی باکتریال و خواص ضد میکروبی است که می تواند به کاهش عفونت کمک کند.
از آنجا که بیکینگ جوش شیرین قلیایی است اسید در دهان را خنثی می کند بنابراین خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه کاهش می یابد.

نحوه ساخت دهانشویه بیکینگ جوش شیرین

1 قاشق چای خوری بیکینگ جوش شیرین را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید. دهان خود را تا 30 ثانیه با آن شستشو دهید و سپس خارج کنید.

نوشیدن مقدار زیادی آب برای جلوگیری از هالیتوزیس

اگر احساس می کنید که همیشه نفس بدی دارید مهم است که مطمئن شوید که شما به اندازه کافی آب می خورید.
محققان دریافته اند که کمبود مایعات در بدن سبب می شود که بزاق دهان شما ضخیم تر شود. این کمبود مایع می تواند بوی دهان شما را بیشتر متمرکز کند و بوی بدی داشته باشد.

بیشتر بدانید: عجایب آب برای سلامتی

اجتناب از غذاهایی که باعث بوی بد دهان می شوند

از آنجا که علت اکثر نفس بد در دهان شما ایجاد می شود نباید از مواد غذایی مصرف کنید که باعث بوجود آمدن بوی بد دهان می شود.
محققان می گویند مصرف غذاهای حاوی گوگرد مانند سیر و پیاز ممکن است بوی بدی در دهان برای ساعت ها داشته باشد. غذاهای دارای ادویه بالا همچنین می توانند به تنفس شما یک بوی ناخوشایند مجزا بدهند.

چگونه می توانید بوی بد دهان در اثر غذا را حذف کنید؟

مجله علم مواد غذایی گزارش می دهد که نوشیدن شیر در از بین بردن بوی بد دهان ناشی از خوردن سیر موثر است. برای جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان در اثر سیر، مطالعه نشان داد که شما باید قبل از خوردن سیر شیر بنوشید.
مطالعات دیگر پیشنهاد کرده اند که خوردن جعفری، اسفناج، نعناع یا سیب خام می تواند به خنثی کردن بوی سیر کمک کند.

چه هنگامی برای بوی بد دهان به دیدن یک دکتر بروید

در بعضی موارد، تنها راه برای خلاص شدن از نفس بد برای همیشه، دیدن پزشک یا دندانپزشک است.
اگر در این مقاله بسیاری از درمان های خانگی را برای بوی بد دهان انجام داده اید و نفس شما همچنان بوی بدی می دهد به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک شما با بررسی علائم بیماری لثه یا پوسیدگی دندان از سلامت دندان شما مراقبت خواهد کرد.
اگر بوی بد دهان همراه با زخم دهان، درد هنگام جویدن، لکه های سفید روی لوزه ها یا تب باشد پس باید پزشک خود را ببینید.
اگر شروع به مصرف دارو کرده اید و متوجه شده اید که نفس شما بو می دهد بررسی کنید که آیا حساسیت یک اثر جانبی دارو است یا خیر.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search