پزشکی

چگونه جرم یا رسوبات روی دندان را حذف کنیم

جدا کردن جرم و رسوبات روی دندان ها

پلاک یک فیلم نرم و چسبنده است که در قسمت بیرونی دندانها و در امتداد خط لثه ایجاد می شود. فرد اغلب می تواند از تجمع پلاک در خانه جلوگیری و درمان کند. اگر فردی بهداشت دهان و دندان را به خوبی تمرین نکند پلاک می تواند به یک ماده زرد قهوه ای سخت به نام تارتار تبدیل شود.

هنگامی که مردم غذا می خورند باکتری های موجود در دهان کربوهیدرات ها را از مواد غذایی به اسید تبدیل می کنند که با ذرات مواد غذایی باقی مانده و بزاق مخلوط می شوند و پلاک کمی ایجاد می شود.
مسواک زدن و نخ دندان اغلب از تشکیل پلاک و تارتار جلوگیری می کند. با این حال، برداشتن تارتار دشوارتر است و بعضی اوقات نیاز به مراجعه به مطب دندانپزشک برای نظافت حرفه ای است.
بهداشت ضعیف دهان همچنین می تواند باعث بوی بد دهان، پوسیدگی دندان و بیماری لثه (ژنژیویت) شود. تحقیقات اخیر همچنین ارتباطات احتمالی بین بیماری لثه و سایر شرایط سلامتی، از جمله ذات الریه، زوال عقل و بیماری های قلبی را کشف کرده است
سهل انگاری و بهداشت نامناسب دهان شایع ترین علل اکثر مشکلات دندانپزشکی است.
همین امر در مورد تجمع پلاک و رسوبات بر روی دندان های شما نیز صادق است در صورت عدم درمان به موقع، زمینه آسیب های جدی تر را ایجاد می کند.
پلاک در واقع لایه ای باریک از باکتری های دهانی است که بر روی دندان ها، لثه ها، زبان، پر کردن دندان ها، تاج ها، پروتزها و بطور کلی پوشش داخلی حفره دهان شما قرار می گیرد.
این پلاک تمایل به اضافه شدن ضخامت دارد زیرا چندین لایه بر روی یکدیگر ساخته می شوند و به عنوان سایه ای زرد کمرنگ روی دندان ها قابل مشاهده می شود.
بزاق شما حاوی مواد معدنی خاصی است که به آسانی توسط پلاک باکتریایی جذب می شود و به طور فزاینده ای سخت می شود.
ماده سفید قلیایی که ناشی از افزایش ماده معدنی پلاک است به عنوان رسوبات یا سنگ است.
تجمع پلاک و تارتار روی دندانهای شما محیط مناسبی را برای تکثیر باکتریهای دهان ایجاد می کند.
این میکروارگانیسم ها از قندها و نشاسته های موجود در ذرات غذایی که در دهان شما باقی مانده است تغذیه می کنند و در طی فرآیند فرآورده های اسیدی را آزاد می کنند.
این ترشحات خورنده به دلیل تماس طولانی مدت، به تدریج مینای دندان را تراشیده و در نهایت منجر به ایجاد حفره های دندانی می شود.
باکتریهای دهانی پلاک نیز باعث افزایش بار سمی در دهان می شوند و راه را برای تعدادی از مشکلات پریودنتال هموار می کنند.

علل پلاک و تارتار

دهان شما به طور طبیعی دارای چندین گونه باکتری، خوب و بد است. رشد زیاد باکتری های مضر باعث می شود محیط دهان و دندان شما بیش از حد اسیدی و مستعد تعدادی از مشکلات دندانپزشکی شود.
این باکتری ها هنگامی که از ذرات مواد غذایی تغذیه می کنند گلوکز، فروکتوز و ساکارز را به مواد زاید اسیدی تبدیل می کنند که تأثیر ضد عفونی کننده روی مینای دندان دارند.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این ترشحات اسیدی منجر به فرسایش تدریجی و تضعیف ساختار دندان شما می شود.
اگر متعهد به بهداشت منظم دهان نیستید و به خوردن رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات یا قند در بالای آن ادامه می دهید این باکتری ها تمایل دارند که روی لثه ها و دندان های شما تکثیر کنند.
این فیلم باکتریایی که معمولاً از خط لثه شروع می شود و تمام سطح دندان های شما را امتحان می کند به عنوان پلاک گفته می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم و نشانه ها

تشکیل پلاک معمولاً نتیجه ضعف بهداشت دهان و دندان است و اگر فقط زبان خود را روی دندان خود بکشید به راحتی قابل شناسایی است.
پلاک دندان چسبنده و تا حدودی درشت است و حتی به عنوان یک لایه رنگ پریده رنگ لعاب مینای دندان شما را نشان می دهد.
تشکیل پلاک مخصوصاً برای افرادی که هر چند وقت یک بار مسواک می زنند صحیح است.
با توجه به اینکه معمولاً سطح داخلی دندان به اندازه سطح جلو تمیز نمی شود این نوع سهل انگاری می تواند منجر به افزایش پلاک در قسمت پشتی دندان ها شود.

تشخیص پلاک و تارتار

برای تعیین میزان تجمع پلاک، دندانپزشک شما ممکن است یکی از این دو آزمایش را انجام دهد:
روش اول شامل جویدن قرص مخصوص حاوی رنگدانه قرمز است که سپس در حفره دهان شما آزاد می شود و هر ناحیه ای را که ممکن است با پلاک پوشیده شود لکه دار می کند.
برای اینکه این روش کار کند لازم است که قرص را کاملاً جویده و سپس حداقل 30 ثانیه با بزاق و رنگ مخلوط کنید به طوری که دندان و لثه شما شسته شود.
این رنگ به پلاک می چسبد و با قرمز رنگ شدن تمام مناطق مشکل را برجسته می کند. شما حتی می توانید این آزمایش ساده را خودتان انجام دهید و از یک آینه کوچک دندانپزشکی برای مشخص کردن جرم ها استفاده کنید.
روش دیگر برای مشخص کردن مناطق پوشاننده پلاک، به استفاده از نور پلاک ماوراء بنفش بستگی دارد.
دندانپزشک به شما یک محلول فلورسنت ساخته شده برای شما می دهد تا اطراف دهان خود را بچرخانید تا دندان و لثه شما کاملاً رنگ شود.
سپس شما باید مایعات را بیرون بریزید و دهان خود را به آرامی با آب تمیز بشویید.
این مورد با بررسی دقیق حفره دهان شما در زیر پرتو نور پلاک ماوراء بنفش انجام می شود که باعث می شود هر اثری از درخشش پلاک ایجاد شود و زرد-نارنجی روشن به نظر برسد.
بر خلاف روش قبلی، محلول مورد استفاده در این آزمایش هیچ لکه ی سرخ رنگ قرمز را در دهان شما باقی نمی گذارد. از این رو، این روش ترجیح داده می شود.

درمان پزشکی پلاک و تارتار

تنها درمان استاندارد در بیشتر موارد تجمع پلاک یا تارتار، دبریدمان است. این فرایند تمیز کردن دندان های شما توسط یک متخصص است.
بسته به میزان آسیب، دندانپزشک شما به احتمال زیاد روشهای زیر را برای تمیز کردن عمیق انجام خواهد داد:
اسکیلینگ (جرم گیری): پزشک با استفاده از ابزارهای ویژه طراحی شده، پلاک دندان و تارتار را از روی مینای دندان و همچنین از بالا و پایین لثه جدا می کند.
روت پلینینگ: پزشک به منظور جلوگیری از ایجاد بیشتر تارتار و پوسیدگی دندان، ترکیبات اسیدی خورنده تولید شده توسط باکتریهای دهان را از بین می برد.
این فرایند همچنین باعث نرم شدن، سطوح در معرض دندانهای شما می شود.
پولیش دندان: این یک روش معمول دندانپزشکی است که شامل خراشیدن لکه های سطحی و رسوبات پلاک نرم از مینای دندان های شما می شود تا به پایان آن برسید.
این عمل بدون درد و سبب زیبایی دندان می شود با توجه به اینکه دندان شما را صاف، سفید و براق می کند و ضمن تمیز کردن دندان های شما از هرگونه ناخالصی های بیرونی برای جلوگیری از بروز مشکلات دهان و دندان موثر است.
پلاک و تارتار روی دندانهای شما: کارهایی که باید در خانه انجام دهید
به منظور تمیز نگه داشتن دندان ها، سفید و قوی بودن دندان ها، می توانید علاوه بر رژیم منظم برای سلامت دندان خود، چند درمان خانگی را امتحان کنید.
اگر متوجه می شوید که دندانهایتان رنگ مایل به زرد دارد وقت زیادی برای تمیز کردن آنها، تلف نکنید.
درمان زودهنگام برای جلوگیری از وخیم تر شدن شرایط مهم است زیرا به محض اینکه پلاک به سختی شکل گرفت و رسوب کرد جابجایی آن دشوارتر می شود.
داروهای زیر می توانند به کند شدن رشد باکتریهای پلاک کمک کرده و دندانهای شما را برای مدت طولانی سالم نگه دارند.

1. نکات مربوط به مراقبت از خود

مسواک زدن دندانهای خود دو بار در روز شاید اساسی ترین مرحله از هر رژیم بهداشت دهان باشد. برای به دست آوردن بهترین نتیجه از یک مسواک نرم و خمیردندان با کیفیت خوب استفاده کنید.
تکنیک مسواک زدن نیز بسیار مهم است و شما باید اطمینان حاصل کنید که از سطح داخلی دندان غفلت نمی شود زیرا بیشترین پلاک را جمع می کند.
حداکثر برس زدن شما باید در زاویه 45 درجه در مقابل خط لثه شما باشد.
حتماً زبان خود را خراشیده و از بین بردن هرگونه مواد غذایی و جلوگیری از رشد باکتریها که در نهایت باعث ایجاد پلاک می شود جدا کنید.
مسواک زدن به طور مرتب دندانهای خود، بسیار توصیه می شود زیرا به بیرون آمدن لثه از مناطقی که معمولاً فراتر از دسترس مسواک هستند کمک می کند.
از دهانشویه حاوی کلرهگزیدین استفاده کنید تا به حفره دهان شما یک دوز اضافی از پاکسازی بدهد.
شستشوی دهان بعد از هر وعده غذایی می تواند به فعالیت غدد بزاقی کمک کند.
عمل متلاطم آب در دهان که با افزایش ترشح بزاق همراه است به از بین بردن هرگونه باکتری یا ذرات غذایی از دهان کمک می کند.
ضروری است که دندان های خود را به صورت حرفه ای هر ساله ترجیحاً هر 6 ماه یکبار بررسی کنید.
در صورت بروز بیماری پریودنتال، نیاز به تمیز کردن کامل دندان حتی بیشتر می شود در این صورت ممکن است شما به دفعات به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
انتخاب شما از محصولات بهداشت دهان و دندان نیز بر سلامت دندان شما تأثیر دارد به خصوص اگر مستعد ابتلا به موضوعاتی مانند تجمع پلاک باشید.
بسیاری از خمیردندان آماده با کنترل تارتار از نظر تجاری در دسترس هستند. این موارد بطور ویژه برای رفع چنین مشکل دندانی تدوین شده است.
در حالت ایده آل، خمیر دندان شما باید حاوی فلوراید باشد که یکی از بهترین مواد محافظ دندان در آن است. این کار به خنثی سازی آسیب های مینای دندان شما کمک می کند.
تریکوزان یکی دیگر از اجزای مطلوب در محصولات خوراکی است که به مبارزه با باکتریهای موجود در پلاک کمک می کند.
اگرچه جلا دادن دندان به بهترین وجه توسط یک متخصص انجام می شود اما در حال حاضر کیت های پولیش در منازل نیز موجود است.
اگر به خودتان فکر می کنید که پولیش دندان را امتحان کنید توصیه می شود ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کنید.
صیقل دندان ممکن است سبب آسیب به لثه ها بیشتر از مفید بودن باشد و فقط یک دندانپزشک قادر خواهد بود به شما بگوید که آیا این روش برای مورد خاص شما مناسب است یا خیر.
برای سالم نگه داشتن دندانها و لثه ها، یک رژیم غذایی سالم و متراکم از نظر مواد مغذی مصرف کنید.
غذاهای حاوی شکر، چرب و چسبناک برخی از مهمترین عوامل ایجاد پلاک خوراکی هستند که مسواک زدن دندانهای خود بعد از خوردن غذا بسیار مهم می کند.
همچنین به شما توصیه می شود که از میان وعده های غذایی مانند غذاهای بین وعده های غذایی خودداری کنید اما اگر لازم است پس از آن حتماً دهان خود را بشویید.
مصرف هرگونه مواد غذایی یا نوشیدنی با مسواک زدن بعد از خواب کل هدف این فعالیت را خراب می کند و بسیار سخت است.

2. کشیدن روغن

عمل کشیدن روغن برای سلامت دهان به مدت طولانی برمی گردد و در کاهش بار باکتریایی در دهان شما نتایج مثبتی به همراه داشته است.
اگرچه این روش با استفاده از انواع روغنهای خوراکی قابل انجام است روغن نارگیل فوق العاده خالص با توجه به خاصیت ضد میکروبی قوی آن یکی از گزینه های برتر است.
این گیاه به خوبی با اسید لوریک موجود است که به عنوان یک ماده ضد التهاب عمل می کند و رشد پاتوژن های دهان را مهار می کند.
یک مطالعه کنترل شده تصادفی در سال 2017 که بر روی 40 دانشجوی کالج دندانپزشکی انجام شده است توانایی های رفع پلاک روغن نارگیل را هنگام استفاده به عنوان شستشوی دهان به مدت یک هفته برجسته کرده است.(1
محققان ادعا كردند كه روغن نارگیل دارای درجه ای از فعالیت های ضد باکتری، ضد التهابی و تسکین دهنده است که ممکن است در این اثر نقش مثبت داشته باشد.
یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی دیگر در سال 2016 نشان داد که کشیدن روغن با روغن نارگیل به همان اندازه کلرهگزیدین در سرکوب رشدStreptococcus mutans مؤثر است که مهمترین میزان باکتریها در تشکیل پلاک دندانی است. (2)
دهان خود را با 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل فوق العاده خالص بشویید حداقل 15 تا 20 دقیقه آن را بچرخانید تا قبل از تف کردن آن روی دندانها و لثه های شما شسته شود.
تحت هیچ شرایطی نباید روغن را غرغره یا مصرف کنید. این فعالیت باید به طور ایده آل قبل از مسواک زدن منظم شما در صبح باشد.
همچنین می توانید روزانه لثه های خود را با چند قطره روغن نارگیل ماساژ دهید. اگر روغن نارگیل ندارید روغن کنجد گرم می تواند به عنوان جایگزین استفاده شود.
همه مواردی که در نظر گرفته می شود نباید از این واقعیت غافل شد که این اثرات مفید منتسب به روغن نارگیل، عمدتاً در مطالعات کوتاه مدت مشاهده شده و ممکن است در دراز مدت پایدار نباشد.
برای اثبات قطعی این ادعاها، مطالعات گسترده تر و طولانی مدت مورد نیاز است.
نتیجه:
روش آزمایش زمان کشیدن روغن به عنوان ابزاری طبیعی و قابل تحمل برای سلامت کلی دهان پدید آمده است. اگر به طور صحیح انجام شود بعید است که این درمان منجر به عوارض جانبی شود. این روش آسان برای انجام ممکن است به جلوگیری از تجمع پلاک دهان و سایر مشکلات مرتبط با آن کمک کند.

3. جوش شیرین

جوش شیرین یا بی کربنات سدیم همانطور که از آن به عنوان علمی گفته می شود ممکن است به عنوان یک عامل قلیایی عمل کند که می تواند به خنثی کردن pH بزاق شما کمک کند و دهان را برای باکتری های تولید کننده پلاک غیرقابل سکونت کند.
همچنین ممکن است به عنوان یک لایه بردار خفیف برای از بین بردن لکه ها از دندان های شما موثر باشد.
طبق یک بررسی منظم در سال 2019 از 21 مطالعه با تعداد 2517 شرکت کننده، استفاده از خمیر دندان حاوی جوش شیرین برای مسواک زدن منجر به حذف پلاک نسبتاً بهتری نسبت به گروه کنترل شد.
حتی اگر پیشرفت گزارش شده بسیار ناچیز باشد از نظر آماری قابل توجه تلقی می شد.(3)
این یافته ها توسط یک مطالعه متقاطع کنترل شده، چهار دوره ای با کنترل تصادفی در سال 2014 مورد تأیید قرار گرفت که همچنین نتایج مشابهی را به همراه داشت که به نفع استفاده از مواد دندانی حاوی جوش شیرین برای از بین بردن پلاک بر روی افراد بدون آن بود.
بررسی دیگری که در سال 2017 انجام شد نشان داد که استفاده از خمیر دندان حاوی جوش شیرین به طور منظم ممکن است به بهبود بهداشت عمومی دهان کمک کند اما بعید است تأثیر قابل توجهی در نمرات پلاک داشته باشد. (4)
می توانید دندان های خود را با مقدار کمی جوش شیرین به آرامی مسواک بزنید اما یادتان باشد که بعد از آن دهان و دندان های خود را کاملاً بشویید.
توجه: از نظر همه ارزش های آن، جوش شیرین هنوز یک ماده نسبتاً خشن است که نباید بیش از حد یا برای مدت طولانی استفاده شود زیرا ممکن است به مرور زمان باعث از بین رفتن مینای دندان شود. حداکثر هفته ای یک بار از آن استفاده کنید.
نتیجه:
جوش شیرین در صورت استفاده صحیح از تمام مواد سازنده پلاک موثر است. نان جوش شیرین نه تنها ارزان، به راحتی در دسترس و بسیار زیست سازگار است بلکه از نظر اثرات ضد باکتریایی آن در برابر میکروارگانیسم های خوراکی، رقم شستشوی دهان با رایج ترین کلرهگزیدین را نیز رقیب است. علاوه بر این، جوش شیرین به عنوان یک ساینده ملایم در نظر گرفته می شود که بدون از بین بردن مینای دندان باعث از بین بردن بیوفیلم پلاک از دندانهای شما می شود.

4. آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خاصیت ضد میکروبی آن شناخته شده است که به دلیل رشد باکتریایی ممکن است برای رفع پلاک و ساخت تارتار در دهان مورد استفاده قرار گیرد.
علاوه بر این، این نمک طبیعی با مقابله با بوی بد دهان، که به عنوان محصول جانبی تجمع باکتری ها در دهان است باعث ایجاد طراوت به دهان می شود.
یک مطالعه در سال 2014 که در مجله بهداشت دهان و دندان و مدیریت دندانپزشکی منتشر شد نشان داد که آلوئه ورا به همان اندازه دهانشویه دهانی کلرهگزیدین که بطور منظم در مبارزه با پلاک و لثه استفاده می شود مؤثر است.
یک بررسی منظم در سال 2019 که با در نظر گرفتن یافته های 6 کارآزمایی بالینی تصادفی شامل 1،358 آزمودنی، نقاط قوت استفاده از آلوئه ورا به جای کلرهگزیدین در کاهش پلاک دندانی و التهاب لثه را برجسته کرد. (5)
اگرچه مشخص شد که این دو گزینه برای مقابله با التهاب لثه در کنار هم قرار دارند اما کلرهگزیدین برای از بین بردن پلاک برتر است.
با این حال، آلوئه ورا با سمیت و عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به کلرهگزیدین همراه بود.
نتایج پژوهش فوق باید در چارچوب عوامل محدود کننده خاصی تفسیر شود. این مطالعات برای مدت زمان نسبتاً کوتاهی انجام شد به طوری که نتایج طولانی مدت آنها قابل تأیید نیست.
همچنین، افرادی که در مطالعه شرکت کرده اند عمدتاً یکدست بوده و همین تأثیرات ممکن است برای گروههای متنوع اعمال نشود.
گوشت خمیر موجود در برگ آلوئه ورا را به مدت تقریبی 10 دقیقه روی دندانها و لثه های خود بمالید و سپس آن را با آب سرد بشویید. برای حداکثر اثر، دو بار در روز از این داروی موضعی استفاده کنید.
:
کلرهگزیدین یکی از رایج ترین داروهای ضد میکروبی در آماده سازی دهانشویه است اما با حداقل عوارض جانبی همراه است که با استفاده از یک جایگزین ملایم تر مانند آلوئه ورا می توان از آن جلوگیری کرد. این عصاره گیاه نتایج امیدوارکننده در کاهش پلاک و لثه، بدون عوارض جانبی گزارش شده نشان داده است.

5- چای سبز

چای سبز با دوز زیادی از کاتچین ها و پلی فنول ها همراه است که ممکن است به روش های بیشتری به سلامت دهان و دندان شما کمک کند.
شستشوی چای سبز با مهار فعالیت خوردگی باکتریهای دهان ممکن است خطر تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان را کاهش دهد.
چای سبز به عنوان یک معجون درمانی کامل شناخته شده است که به خوبی دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی است.
علاوه بر این، چای سبز از نظر فلوراید قابل توجهی است که فقط به استحکام محافظ دندان آن می افزاید.
یافته های یک مطالعه مقایسه ای در سال 2015 نشان داد که دهانشویه حاوی چای سبز تقریباً به اندازه یک تنوع منظم از دهانشویه با کلرهگزیدین استاندارد ضد میکروبی در کاهش باکتریهای دهانی و مدیریت لثه ناشی از پلاک دندان قادر است.(6 و 7)
مطالعه ذکر شده در بالا در اندازه نمونه نسبتاً کمی انجام شد بنابراین، ممکن است نتایج در مورد جمعیتهای بزرگتر اعمال نشود.
برای تعیین نهایی اثرات مفید چای سبز در مبارزه با پلاک دندان، مطالعات طولانی مدت بیشتر باید انجام شود.
یک فنجان چای سبز آماده کنید و بگذارید قبل از استفاده به عنوان آبکشی دهان برای از بین بردن پلاک، تا دمای اتاق خنک شود.
نتیجه:
شواهد علمی قابل توجهی استفاده از دهانشویه حاوی چای سبز را برای کاهش تجمع پلاک و التهاب لثه ترغیب می کند. با توجه به سلامت دهان و دندان، محققان موازی بین چای سبز و ماده ضد میکروبی که بیشتر از آن استفاده می شود کلرهگزیدین استفاده می شود تأکید می کنند و بیشتر تأکید می کنند که این نوشیدنی درمانی است.

6. زغال اخته

کران بری (زغال اخته) مملو از تانن هایی است که خاصیت ضد باکتریایی دارند.
به آن اثر آنتی اکسیدانی قدرتمند منتسب به این میوه را اضافه کنید که باعث می شود در مبارزه با مسائل دندانپزشکی مانند تجمع پلاک و تارتار و همچنین چندین عفونت سیستمیک که می توان در ریزگردها از دهان ردیابی کرد بیشتر به آن کمک می کند.
زغال اخته حتی ممکن است باکتری های تولید کننده پلاک را از چسبیدن به سطح دندان حفظ نکند و از بین بردن بیوفیلم را آسان تر می کند.
یک کارآزمایی بالینی دوسوکور، به صورت تصادفی به صورت موازی با گروه آزمایش، با حجم نمونه از 50 آزمودنی، از شباهت بیش از حد در فعالیت ضد باکتریایی هر دو دهانشویه کلرهگزیدین و زغال اخته در مقابل پلاکت های القا کننده استرپتوکوک جهشی گزارش داد. (8)
تأثیرات مشابهی در یک کارآزمایی بالینی دیگر در سال 2019 مشاهده شد که در آن عصاره زغال اخته تأثیر منفی بر رشد و اکولوژی میکروبهای دهان گذاشت.
با این وجود، یک مطالعه مقایسه ای دیگر در سال 2015، اثر مهاری دهانشویه حاوی زغال اخته را بر استعمار استرپتوکوکوس موتانس در بزاق و پلاک کودکان نشان داد.
با این حال، استفاده از زغال اخته در مواد معدنی هنوز در معرض تحقیقات بیشتر است زیرا تحقیقات حاضر در دسترس برای ایجاد توانایی های حذف پلاک خود به روش قطعی کافی نیست.
برای کاهش نمرات پلاک و بهبود سلامت کلی دهان می توانید از دهانشویه مبتنی بر زغال اخته استفاده کنید یا آب زغال اخته مصرف کنید.
نتیجه:
دهانشویه کرانبری می تواند به همان اندازه مورد استفاده در دهانشویه ها به نام کلرهگزیدین ضد باکتریایی مؤثر باشد و فواید محلی و سیستمیکی داشته باشد. بنابراین، یک دهانشویه آلوده به زغال اخته ممکن است به عنوان یک جایگزین ایمن و معتبر برای دهانشویه معمولی کلرهگزیدین خدمت کند.

7. پنیر

هنگامی که باکتری های نامطلوب بیش از حد در دهان وجود دارد pH بزاق شما اسیدی تر می شود که برای تشکیل پلاک مفید است و در نهایت منجر به پوسیدگی سریعتر دندان می شود.
یکی از راه های خنثی کردن محیط اسیدی دهان شما با خوردن محصولات لبنی بیشتری مانند پنیر است.
پنیر همچنین سرشار از مواد معدنی برای ساخت دندان مانند کلسیم و فسفات است که می تواند به متعادل کردن محیط اسیدی موجود در دهان شما کمک کند و باعث معدنی کردن سریع دندان های شما شود.
یک مطالعه مقایسه ای در سال 2012 که روی 68 نفر از دانش آموزان انجام شد نشان داد که مصرف لبنیات مانند پنیر بدون قند اضافه شده ممکن است با افزایش غلظت کلسیم و فسفر در پلاک دندان به تقویت و محافظت از دندان کمک کند.
با توجه به اینکه مطالعه ذکر شده اندازه نمونه نسبتاً کمی را در بر می گیرد یافته های آن واقعاً نماینده جمعیت عمومی نیست.
بنابراین، این ادعاها را می توان با تصمیم گیری دقیق تر هنگامی که مورد بررسی دقیق تر با اندازه های بزرگ نمونه تأیید شوند مورد حمایت قرار داد.
با این وجود، شما ممکن است از خوردن مقدار کمی پنیر سخت به عنوان میان وعده غذایی بعد از غذا بهره مند شوید.
نتیجه:
رشد بیش از حد باکتریایی در دهان باعث می شود محیط دهان شما بسیار اسیدی شود و راه را برای افزایش تشکیل پلاک و پوسیدگی سریع تر دندان هموار می کند. محصولات لبنی مانند پنیر و ماست و بدون هیچ نوع قند اضافه شده می توانند در ترمیم pH دهان به حالت عادی و مهار رشد باکتریها کمک کنند.

عوارض مربوط به پلاک و تارتار

پلاک بیش از حد و ایجاد تارتار در دهان شما می تواند زمینه را برای مشکلات جدی تر بهداشت دهان و دندان ایجاد کند مانند:
فرسایش مینای دندان و ضعیف شدن تدریجی ساختار دندان ناشی از باکتریهای دهان می تواند باعث حفره شود.
پلاک دندان ناشی از باکتری، دندان های شما را به طور فزاینده ای حساس و دردناک می کند.
این باکتری ها ممکن است در لثه ها عمیق تر گسترش یافته و باعث عفونت بنام عفونت لثه شوند که با التهاب و خونریزی بافت لثه مشخص می شود.
عفونت باکتریایی در لثه ممکن است به یک وضعیت جدی تر به نام پریودنتیت ادامه یابد جایی که این آسیب به استخوان و رباط هایی که دندان ها را در جای خود قرار می دهند گسترش یابد.
این حالت می تواند باعث درد دندان شود و حتی دندان شما را کاملاً بی حس کند.
تجمع بدون کنترل باکتری ها در دهان همچنین مسئول تنفس ناخوشایند است همچنین به عنوان هالیتوز شناخته می شود.
ممکن است در نتیجه افزایش تشکیل پلاک، آبسه هایی در دهان ایجاد کرده و توانایی استفاده از دندان های آسیب دیده را به طور قابل توجهی از دست بدهید.
ما نمی توانیم از این واقعیت غافل شویم که موضوعات شفاهی مانند پلاک و ساخت تارتار می تواند پیامدهای منفی بر سلامت کلی شما نیز داشته باشد.
این آسیب فقط به دهان شما محدود نمی شود و از جمله دیگر نگرانی ها می تواند خطر قلبی عروقی و احتمال زایمان زودرس را افزایش دهد.

مطالب مرتبط:

  1. علت دندان درد در اثر سرماخوردگی چیست؟
  2. کاشت دندان یا ایمپلنت های دندانی چیست؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search