پزشکی

جوش یا برآمدگی روی پلک: علل و درمان

میلیاهای زیر پلک

برجستگی پلک می تواند دردناک یا تحریک کننده باشد اما معمولاً بی ضرر است. اگرچه برجستگی ها به خودی خود از بین می روند اما درمان ساده در خانه اغلب بهبودی را تسریع می کند. در این مقاله درمورد انواع مختلف برجستگی پلک و عواملی که باعث ایجاد آنها می شود آورده می شود.

مژه، چشم را از اشیاء ریز مانند گرد و غبار محافظت می کند و باعث تحریک چشم می شود. غدد روغنی اطراف پلک ها به سالم ماندن مژه ها کمک می کند. اگر این قسمت های پلک آلوده یا متورم شده باشد ممکن است برجستگی پلک ایجاد شود.
شرایط گسترده است و هرکسی می تواند آن را بدست آورد. كودكان و كسانی كه مبتلا به بلفاریت چشم هستند احتمالاً دچار برآمدگی پلك می شوند. بلفاریت باعث می شود که لبه های پلک قرمز و متورم شود.
ناحیه اطراف چشم بسیار حساس است و داشتن برجستگی یا جوش بر روی پلک شما می تواند بسیار دردناک باشد. از آنجا که برجستگی پلک می تواند قرمز و متورم شود همچنین می تواند باعث پریشانی شخص و احساس خودآگاهی شود.
متداول ترین نوع برجستگی ها یا جوش های روی گل مژه ها، شالازیون، لکه های میلیا و پاپیلوماس هستند و می توانند در پلک یا در امتداد لبه پلک ظاهر شوند. بیشتر برجستگی هایی که بر روی پوست ایجاد می شود بی ضرر هستند و باید خودشان از بین بروند. بعضی اوقات، عفونت ها می توانند باعث قرمزی، تورم و خارش روی پلک یا لبه پلک شما شوند. این ممکن است منجر به چشمان آبکی و احتمالاً ترشحات از چشم شما شود. در سایر مواقع، توده هایی شبیه جوش های کوچک سفید روی پلک هستند و معمولاً می توانند تنها بمانند.
بسیاری از داروهای خانگی ساده وجود دارند که می توانند به درمان برجستگی های پوستی آلوده شده و به کاهش تورم و قرمزی کمک کنند. در صورتی که برجستگی پلک باعث ایجاد احساس خستگی و خارش در چشم شما می شود آنها می توانند تسکین یابند.
در موارد نادر ممکن است برجستگی یا جوش بر روی پلک شما از بین نرود یا ممکن است در بینایی شما اختلال ایجاد کند و در چنین شرایطی بهتر است به پزشک یا چشم پزشک مراجعه کنید.

برجستگی ها یا جوش های پلک ها - علل و معالجه

بیایید به دلایل مختلفی که ممکن است برآمدگی یا جوش بر روی پلک داشته باشید بپردازیم. شما همچنین می توانید داروهای خانگی مفید داشته باشید که به سرعت در درمان توده های قرمز آلوده روی پلک شما کمک می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

گل مژه ها (Sties)

یک گل مژه (اصطلاح پزشکی hordeolum است) به عنوان یک برآمدگی قرمز جوش مانند کوچک روی لبه چشم و یا در نزدیکی چشم شما شروع می شود و به طور فزاینده ای دردناک می شود. ممکن است لمس آن خارش و حساس شود و احتمالاً با بروز عفونت شروع به ایجاد ناراحتی می کند. اگر عفونت پلک وخیم تر شود ممکن است این مایع مانند جوش یا کیست روی پلک شما باشد. بعضی اوقات گل مژه ها می توانند یک برجستگی دردناک کوچک را در قسمت داخلی پلک شما ایجاد کنند که به آن یک هوردئولوم داخلی گفته می شود.
به گفته دکتر چشم پزشک، دکتر فرانکلین دبلیو لوسبی، از انستیتوی Lusby Vision، گل مژه ها هنگام انسداد یکی از غدد روغن روی پلک ایجاد می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد باکتری ها می توانند باعث عفونت استافیلوکوکی شوند که باعث می شود پوست اطراف غده مسدود شده قرمز و متورم شود. آنها معمولاً پر از چرک می شوند. در واقع، یک گل مژه شبیه جوش هایی است که هنگام انسداد فولیکول های مو رخ می دهد.
همچنین ممکن است گل مژه روی پلک شما خارش پیدا کند و باعث ایجاد حسی می شود که باید چشم خود بخارانید و یا جسم خارجی را از چشم خود خارج کنید. در بعضی موارد ممکن است چشم شما نسبت به نور حساس تر شود.
یکی از بهترین درمان های خانگی برای خلاص شدن از شر گل مژه، استفاده از یک کمپرس گرم روی توده پلک آلوده است. دکتر كاتلین رومیتو در WebMD توصیه می كند از كمپرس گرم مرطوب به مدت 5 تا 10 دقیقه و حداكثر 6 بار در روز استفاده شود تا بتوانید سریعتر بهبود یابید.
برای استفاده از یک کمپرس گرم برای خلاص شدن از شر گل مژه و سرعت بخشیدن به روند بهبودی، این کاری است که باید انجام دهید:
یک دستمال تمیز را در آب گرم خیس کنید و آب اضافی آن را بیرون بیاورید.
کمپرس گرم را به آرامی روی گل مژه قرار دهید و آن را 5 - 10 دقیقه در آنجا نگه دارید تا گردش خون به قسمت آلوده افزایش یابد و به تخلیه چرک کمک کند.
روند را 3-6 بار در روز تکرار کنید تا گل مژه از بین برود یا مقداری چرک بیرون بیاید.
از طرف دیگر، می توانید از کیسه چای گرم نیز استفاده کنید تا به شما کمک کند تا یک گل مژه به طور طبیعی و تسکین یابد. چای حاوی خاصیت قابض طبیعی است که می تواند به کاهش تورم و پف کمک کند. یک مطالعه همچنین نشان داد که چای سرشار از آنتی اکسیدان ها است و چای سبز حتی دارای خواص آنتی بیوتیکی است که می تواند به کاهش باکتری های ایجاد کننده عفونت کمک کند.
بنابراین به جای پارچه گرم، یک کیسه چای سیاه یا سبز را برای چند دقیقه در آب داغ فرو کنید. آب اضافی آن را فشار داده و مطمئن شوید که کیسه چای داغ نباشد. به آرامی کیسه چای را به مدت 5 دقیقه بر روی پلک خود نگه دارید تا سریعتر از شر چربی خلاص شوید. روزانه 6 بار تکرار کنید تا التهاب اطراف چشم شما از بین برود و ترشحات متوقف شود.
آلوئه ورا به دلیل خاصیت تسکین دهنده و خاصیت ضد التهابی یکی دیگر از داروهای طبیعی گل مژه است. یک مطالعه منتشر شده در مجله پوست فارماکولوژی و فیزیولوژی نشان داد که آلوئه ورا یک داروی طبیعی عالی برای کاهش قرمزی و تورم در بسیاری از شرایط پوستی است.
از ژل آلوئه ورا خالص استفاده کنید تا با استفاده از مقداری ژل در ناحیه آسیب دیده، سریعتر یک گل مژه بهبود یابد و حدود 20 دقیقه آن را بگذارید. سپس با آب گرم شستشو دهید. روزانه 3 بار تکرار کنید تا به کاهش خارش و قرمزی پلک آلوده کمک کند.
شما همیشه باید از تلاش برای ترکاندن یا فشار دادن برای خارج شده چرک خودداری کنید. با انجام این کار می توانید عفونت را عمیق تر به داخل پلک خود وارد کنید و باعث عوارض آن شده و درمان را دشوارتر می کند.

شالازیون Chalazion

اگر غده روغنی ملتهب کاملاً مسدود شود ممکن است گل مژه به یک شالازیون تبدیل شود (جمع شالازیون chalazia است). طبق گفته دکتر اندرو A. Dahl در مورد eMedicineHealth، هنگامی که روغن در یک غده مسدود شده تشکیل می شود یک قطعه پلک تشکیل می شود و یک کیست پلک یا توده تشکیل می دهد. او می گوید که توده معمولاً بدون درد است اما ممکن است ناحیه اطراف شالازیون لمس شود
اگر توده روی پلک بسیار بزرگ شود می تواند در بینایی شما اختلال ایجاد کند و برای معالجه باید یک پزشک را ببینید. به گفته سرویس بهداشت ملی در انگلستان، اغلب شالازیون ها را می توان در خانه با استفاده از یک کمپرس گرم به روش مشابه با چگونگی خلاص شدن از شر یک گل مژه درمان کرد. اگر کیست روی پلک شما با استفاده از داروهای طبیعی از بین نمی رود باید به پزشک مراجعه کنید.

گل مژه و شالازیا

هر دو حالت گل مژه و شالازیا باعث ایجاد توده های پلک می شوند و هر دو در اثر انسداد غده روغن ایجاد می شوند.
طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا، گل مژه ها توسط یک فولیکول مژه آلوده ایجاد می شوند در حالی که وقتی یک غده تولید کننده روغن در پلک (به نام غده میبومین) بزرگ می شود و چربی می شود شالازیون شکل می گیرد. شالازیا معمولاً از لبه پلک بیشتر از گل مژه ایجاد می شود و اغلب از گل مژه بزرگتر است . گل مژه ها معمولاً همیشه قرمز و دردناک هستند در حالی که شالازیا در صورت ایجاد عفونت در برجستگی پلک متورم، معمولاً دردناک می شود. یک chalazion می تواند به یک توده بزرگ روی پلک شما تبدیل شود که می تواند بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

ملتحمه (چشم صورتی)

عفونت ویروسی چشم یا واکنش آلرژیک می تواند منجر به تورم، قرمز شدن و افتادگی پلک ها و ایجاد ترشحات می شود.
دکتر جی رابرت وودی در MedicineNet می گوید: ملتحمه آلرژیک هنگامی اتفاق می افتد که آلرژن ها مانند کنه های گرد و غبار، شوره های حیوان خانگی و گرده ها روی چشم ها تأثیر می گذارند. این ممکن است باعث ایجاد قرمزی، خارش، احساس سوزش و تورم پلک شود. اگر یک ویروس باعث ایجاد عفونت در چشم شما شود گاهی اوقات به آن ملتحمه چشم صورتی گفته می شود.
خیلی اوقات می توانید با قرار دادن یک کیسه چای گرم روی چشم آسیب دیده، در تسکین علائم ملتحمه و کاهش تورم پلک های خود کمک کنید. برای این کار بهتر است از کیسه های چای خنک استفاده کنید تا به کاهش تورم در پلک شما کمک کند.
کیسه های چای خنک را به مدت 10 دقیقه و حداکثر 4 بار در روز بمالید تا تورم و قرمزی از بین برود.

Papilloma یا پچ های پوستی

ظاهر توده های کوچک روی پلک شما می تواند پاپیلومای پلک ناشی از ویروس پاپیلوما باشد. این پچ های پوستی بی ضرر کوچک می توانند روی پلک شما یا نزدیک به لبه پلک شما ایجاد شوند. معمولاً تنها دلیل رهایی از پاپیلوما به دلایل زیبایی و یا در صورت شروع مداخله در بینایی شماست.
وب سایت های مختلف سرکه سیب را برای از بین بردن پاپیلوما و سایر پچ های پوستی توصیه می کنند. با این حال، سرکه سیب می تواند باعث تحریک زیادی در چشم شما شود و نباید از آن برای از بین بردن پاپیلومای پلک استفاده کرد.
بنابراین، اگر پچ های پوستی روی پلک، شما را آزار می دهد بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید که می تواند بهترین راه برای برداشتن آنها را توصیه کند.

نقطه های Milia

اگر متوجه جوش های کوچک مروارید شکل و سفید روی پلک یا اطراف ناحیه چشم خود می شوید می توانید لکه های میلیا داشته باشید. این توده های بی ضرر روی پلک در واقع کیست های ریز هستند که حاوی کراتین هستند (پروتئینی که در پوست تشکیل می شود). طبق گفته های متخصص پوست، دکتر مونیشا گوپتا، میلیا بیشتر در اطراف پلک ها و گونه ها اتفاق می افتد اما می تواند در هر نقطه از بدن ظاهر شود.
یک وضعیت مشابه به نام keratosis pilaris می تواند مناطق بزرگتر بدن را تحت تأثیر قرار داده و ظاهر برجستگی پوستی ایجاد کند.
متخصصان پوست می گویند که این لکه ها نیازی به درمان ندارند مگر اینکه باعث ناراحتی بیمار شوند. معمولاً پزشکان با استفاده از یک سوزن استریل با بیرون کشیدن کراتین اضافی، توده را برطرف می کنند. با این حال، شما هرگز نباید سعی کنید لکه های میلیشیا را از اطراف چشم خود دور کنید زیرا ممکن است باعث آلوده شدن پلک یا آسیب جدی به چشم خود شوید.

گزانتلاسما

برجستگی های بدون درد زرد یا پوستی روی پلک شما می تواند یک کلسترول در زیر پوست به نام xanthelasma باشد این توده ها بیشتر در پلک فوقانی دیده می شوند اما می توانند روی پلک های تحتانی نیز تأثیر بگذارند. مهم است که از این نوع برآمدگی های اطراف پلک چشم خود چشم پوشی نکنید زیرا این می تواند نشانه ای از مشکلات جدی اساسی در زمینه سلامت باشد.
دکتر دبرا جلیمان در WebMD می گوید: افرادی که کلسترول بالایی دارند تمایل دارند این لکه های پوستی افزایش یافته روی پلک ها را ایجاد کنند. بنابراین، xanthelasma می تواند نشانه خطر بیماری قلبی باشد.
مطالعه ای که در سال 2011 در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد نشان می دهد که بین بیماری های قلبی و علائم زرد از نظر پزشکی به xanthelasmata یا xanthelasma palpebrarum ارتباط وجود دارد.
Xanthelasma در زنان و مردان رخ می دهد و بعد از 40 سالگی شایع تر است. تحقیقات نشان داده است که این پلاک های زرد رسوب کلسترول هستند و در حدود نیمی از موارد با بالاتر از سطح کلسترول در ارتباط هستند. آنها بینایی را مختل نمی کنند آنها نرم و بدون درد هستند و به خودی خود خطرناک نیستند بنابراین بسیاری از مردم آنها را نادیده می گیرند. برخی تصمیم می گیرند که آنها را برای اهداف زیبایی شناسی حذف کنند و به آن فکر زیادی نمی کنند به طور بالقوه یک علامت هشدار مهم را از دست می دهند. وقتی برداشته می شوند غالباً عود می کنند.
یک مطالعه مستقر در دانمارک (مطالعه قلب شهر کپنهاگ) به بررسی ارتباط بین گزانتلاسما و بیماری های قلبی در جمعیت عمومی پرداخت. تیم تحقیق به نتیجه گیری رسیدند که باعث می شود بسیاری از افراد و پزشکان این نواحی به ظاهر بی ضرر را ، مشاهده کنند.
یک مطالعه بزرگ آینده نگر شامل 12745 نفر در سنین 20 تا 93 سال بود که در ابتدای مطالعه عاری از بیماری ایسکمیک قلبی بودند. شرکت کنندگان از 8- 1976 تا 2009 پیگیری شدند.
در تمام گروه های سنی، خطر ابتلا به حمله قلبی، بیماری های قلبی و مرگ با حضور گزانتلاسما به میزان قابل توجهی افزایش یافت. هر دو زن و مرد با علائم کلاهک چشم زرد احتمالاً در طی یک دوره 10 ساله دچار حمله قلبی شده یا می میرند.
به طور کلی، مردان ذاتاً مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستند.
این مطالعه نشان داد که مردان 70 تا 79 ساله بیشترین خطر را داشتند و این خطر در صورت وجود گزانتلاسما 12 درصد بیشتر شد.
زنان مبتلا به گزانتلاسما 8٪ بیشتر در مقایسه با همتایان خود بدون داشتن پچ های زرد احتمال حمله قلبی داشتند.
از آنجا که زنان خطر ذاتی کمتری برای ابتلا به بیماری های قلبی دارند همانطور که توسط نویسندگان مطالعه توضیح داده شده، xanthelasmata ارزش پیش بینی بیشتری در این گروه دارد.
این مطالعه نتیجه گرفت که گزانتلاسما مستقل از سایر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن، فشار خون بالا، سطح کلسترول و چاقی، خطر حمله قلبی، بیماری ایسکمیک قلب، آترواسکلروز شدید و مرگ را پیش بینی می کند.
اعتقاد بر این است که این یافته ها در تشخیص وضعیت قلب کمک می کند و می تواند در مکانهایی که دسترسی به امکانات آزمایشگاهی کمیاب هستند بسیار با ارزش باشد.
در صورت مشاهده علائم زرد رنگ روی پلکهای فوقانی یا تحتانی، توصیه می شود سطح چربی پلاسما بررسی شود. از آنجا که پلاک ها می تواند نشانه ای از کلسترول بالا باشند برای حمایت از قلب و سلامتی کلی، تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی را در نظر بگیرید.
بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد این توده ها روی پلک های شما، نگه داشتن کلسترول در سطح سالم است.

مراقبت پزشکی

اگر شما یک گل مژه بزرگ داشته باشید ممکن است پزشک برای تخلیه مایع آلوده، آن را سوراخ کند. اگر گل مژه ادامه یابد یا از بین نمی روند ممکن است پزشک شما یک کرم آنتی بیوتیک برای پلک شما تجویز کند.
ممکن است جراحی یک گزینه باشد اگر شما یک شالازون بزرگ داشته باشید که به تنهایی از بین نرود. پزشک ممکن است قطره چشمی آنتی بیوتیک برای استفاده قبل و بعد از عمل برای درمان یا جلوگیری از عفونت به شما بدهد. این معمولاً در مطب پزشک انجام می شود. تزریق ضد التهاب استروئید می تواند تورم را تسکین دهد.
اگر ظاهر آن، شما را آزار می دهد می تواند یک گزانتلاسما از نظر جراحی برداشته شود. در غیر این صورت، هیچ درمانی لازم نیست.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

معمولاً فرد می تواند در منزل یک گل مژه را درمان کند اما در صورت دردناک بودن یا مزاحمت ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کند. ممکن است شخصی بخواهد برای گل مژه به دنبال مشاوره پزشکی باشد اگر:
در طی 2-3 هفته، علائم بهبودی نشان نمی دهد.
بسیار دردناک است.
بسیار متورم است یا باعث مشکل در بینایی می شود.
افراد می توانند در خانه یک شالازون را درمان کنند. آنها باید از هرگونه تغییر وضعیت آگاه باشند و در صورت تمایل به پزشک مراجعه می کنند.
چشم آنها قرمزتر و دردناک تر می شود.
بینایی آنها مبهم است.
قرمزی و تورم گسترش می یابد.
افراد مبتلا به xanthelasma یا میلیا نیازی به مراجعه به درمان ندارند مگر اینکه برجستگی ها روی بینایی تأثیر بگذارد. میلیا با گذر زمان برطف می شود.

چگونه می توان از ایجاد برجستگی پلک جلوگیری کرد؟

تمرین بهداشت خوب می تواند به کاهش خطر ابتلا به گل مژه کمک کند. از شایع شدن باکتری ها با شستن منظم دست جلوگیری کنید و به چشمانتان دست نزنید مگر اینکه فقط دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید.
در صورت ابتلا به بلفاریت، می توانید با شستشوی پلک های خود یک بار در روز از بروز شالازیا جلوگیری کنید. همچنین باید به محض احساس تحریک، یک کمپرس گرم روی پلک خود بگذارید.
می توانید سطح کلسترول خود را با خوردن رژیم غذایی سالم و از دست دادن وزن اگر اضافه وزن دارید کنترل کنید و به جلوگیری از گزانتلاسما که به دلیل سطح کلسترول بالا است کمک کنید.

در ادامه بخوانید: بیماری های چشم

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (7)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

  1. سمانه

سلام من گلمژه زدم یکماه پیش پشت پلکم ورم کرده و بود و قرمز بعداز اینکه خوب شد حالا بالای پلکم ی دونه دراومده زیر پوستی قشنگ بادست لمس میشه چیکار باید بکنم چی هستش

  پیوست ها
 

  1. زهرا

سلام خسته نباشید من یک دونه ی ریز روی پلک بالایی چشم چپم زدم اصلا نمیدونم چیه اندازه ی ربع یه ماش یکم کوچیکتره وقتی از پایین بهش نگاه میکنم انگار مثلا دو سه تا لایه پوستیه زیادم تو چشم نیست یه چیزیم انگار داره روی پلک بالام هست معلوم نیست ولی...

سلام خسته نباشید من یک دونه ی ریز روی پلک بالایی چشم چپم زدم اصلا نمیدونم چیه اندازه ی ربع یه ماش یکم کوچیکتره وقتی از پایین بهش نگاه میکنم انگار مثلا دو سه تا لایه پوستیه زیادم تو چشم نیست یه چیزیم انگار داره روی پلک بالام هست معلوم نیست ولی وقتی دست مزنم یه چیزی احساس می کنم نه درد داره نه سنگینه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. ریحانه

سلام دکترجان پشت پلکم چهارپنج تا جوش ریزسفید زده ب شدت درد می‌کنه نگرانم کرده علتش چی می‌تونه باشه درمانش چیه؟

  پیوست ها
 

  1. محمد
  1. 5 / 5

با عرض سلام خدمت آقای دکتر .من مردی ۴۹ ساله ام صورتم همیشه جوش های قرمز سر سفید میزنه. از بهمن ماه سال گذشته پلک چپم گل مژه زد ک بعد از اون تبدیل به توده چربی روی پلک شد حالا از تابستان امسال پلک راستم هم مثل پلک چپم شده که هر کاری میکنم خوب...

با عرض سلام خدمت آقای دکتر .من مردی ۴۹ ساله ام صورتم همیشه جوش های قرمز سر سفید میزنه. از بهمن ماه سال گذشته پلک چپم گل مژه زد ک بعد از اون تبدیل به توده چربی روی پلک شد حالا از تابستان امسال پلک راستم هم مثل پلک چپم شده که هر کاری میکنم خوب نمیشه ممنون میشم اگه شما هم راهنماییم کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    محمد
  1. 5 / 5

سلام به پزشک مراجعه نمایید تا معاینه شوید و در صورت لازم تخلیه انجام شود

  پیوست ها
 

  1. زهرا

با عرض سلام خدمت آقای دکتر
ببخشید من نزدیک دوسه هفته هست که یه دانه ی کوچکی پشت پلک چشمم زده اول که بر اثر هر چیزی ناراحت میشدم مثل یه رگ سیاه پشت پلکم میومد بالا اما حالا دیده میشه و به شکل دانه زیر پوستی ریز هست به نظر شما این بیماری چی هست و...

با عرض سلام خدمت آقای دکتر
ببخشید من نزدیک دوسه هفته هست که یه دانه ی کوچکی پشت پلک چشمم زده اول که بر اثر هر چیزی ناراحت میشدم مثل یه رگ سیاه پشت پلکم میومد بالا اما حالا دیده میشه و به شکل دانه زیر پوستی ریز هست به نظر شما این بیماری چی هست و آیا لازمه به پزشک مراجعه کنم؟؟
ممنونم ازتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. سحر
  1. 5 / 5

خیلی ممنون واقعا عالی بود.مقاله ای کامل و جامع تمام جوابهایی روکه میخواستم و گرفتم واقعا کمتر مجموعه ای هست که بتونیم به طور کامل پاسخ تمام سوالاتمون رو پیدا کنیم .سپاس

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search