پزشکی

کرونا ویروس چیست؟

علائم کروناویروس

سویه جدید کرونا ویروس با نام 2019-nCoV در پایان سال 2019 در ووهان چین ظاهر شد. اما فقط یک نمونه از گسترش شخص به شخص در این کشور را کشف کرده است. بنابراین، 2019-nCoV در حال حاضر به نظر نمی رسد که در میان جوامع ایالات متحده آمریکا پخش شود. نظارت CDC در حال انجام است.

Coronavirus یک خانواده رایج از ویروس ها است که به دلیل ظاهر داشتن تاج (corona در لاتین به معنی "تاج") نامگذاری شده است. تاج از پروتئینی به نام پروتئین سنبله تشکیل شده است که از سطح ویروس خارج می شود.
انواع مختلفی از کرونا ویروس وجود دارد در حالی که اکثریت به طور معمول باعث علائم سرماخوردگی (مثلاً آبریزش بینی یا گلودرد) خفیف می شوند انواع خطرناک تر مانند کرونا ویروس که باعث سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) یا سندرم شدید تنفسی حاد (SARS) می شوند. ممکن است باعث بیماری شدیدتری از جمله ذات الریه و حتی مرگ شود.
تفاوت میان عفونت های کرونا ویروس و سایر بیماری ها بر اساس علائم تنها غیرممکن است. در حالی که پزشکان باید تاریخچه دقیقی را انجام دهند و معاینه فیزیکی را انجام دهند آزمایشات آزمایشگاهی برای تشخیص دقیق عفونت های کرونا ویروس لازم است.
در این زمان، هیچ دارویی که فرد بتواند برای جلوگیری یا درمان خود ویروس مصرف کند وجود ندارد. درمان عفونت های کرونا ویروس حمایتی است به این معنی که بیمار در حالی که عفونت دوره خود را ادامه می دهد حمایت می شود و سیستم ایمنی عفونت بدن را پاک می کند.

انواع و انتقال

کرونا ویروس متعلق به خانواده Coronaviridae است و هفت نوع وجود دارد که می توانند انسان را آلوده کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع

چهار نوع متداول از ویروسهای انسانی باعث علائم سرماخوردگی می شوند.
این چهار تاج ویروس - 229E ،NL63 ،OC43 ،HKU1 as اغلب به عنوان کروناویروس های اکتسابی در جامعه شناخته می شوند زیرا آنها در سراسر جهان شایع و مردم را آلوده می کنند.
سه تاج کرونا ویروس دیگر نگران کننده تر هستند زیرا با عوارض شدید مانند ذات الریه و مرگ در ارتباط بوده اند.

این سه تاج ویروس شامل:

کرونا ویروس نول 2019 (2019-nCoV)
کرونا ویروس سندرم تنفسی حاد شدید (SARS-CoV)
سندرم تنفسی میانه شرقی (MERS-CoV)

انتقال

در ایالات متحده، کرونا ویروس معمولاً افراد را در پاییز و زمستان آلوده می کند.
راه هایی که ویروس می تواند از فرد به شخص دیگر گسترش یابد شامل اشکال تماس زیر است:
قطرات (از کسی که ویروس را سرفه یا عطسه می کند)
لمس کردن (به عنوان مثال، لرزش دست با فرد آلوده یا لمس یک شیء حاوی ویروس و سپس لمس دهان، چشم ها یا بینی شما قبل از شستن دست ها)
مدفوع (شیوع مدفوع و دهان از بیماران آلوده؛ بندرت)

علائم

چهار کرونا ویروس به دست آمده در جامعه معمولاً باعث ایجاد علائم "سرماخوردگی" در دستگاه تنفسی فوقانی می شوند مانند:
آبریزش بینی
سرفه کردن
گلو درد
تب
سردرد
ضعف
گاهی اوقات، کرونا ویروس می تواند بر سیستم تنفسی شما تأثیر بگذارد و عوارضی مانند ذات الریه یا برونشیت ایجاد شود.
این عوارض بیشتر در نوزادان و افراد مسن دیده می شود همچنین در افرادی که سیستم ایمنی سرکوب شده یا بیماری زمینه ای قلبی یا ریوی دارند.

MERS-CoV و SARS-CoV

این نوع جدی کرونا ویروس ها از حیوانات به سمت انسانها پریدند و به طور بالقوه برای زندگی تهدیدآمیز هستند.
طبق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ویروس MERS-CoV معمولاً باعث تب، سرفه و مشکل در تنفس می شود که غالباً منجر به ذات الریه می شود. 30 تا 40 درصد از مبتلایان به ویروس MERS جان خود را از دست داده اند.
SARS-CoV باعث یک بیماری مشابه تب، لرز، درد بدن و عفونت تنفسی می شود که می تواند کشنده باشد.
هنوز هم موارد MERS، بیشتر در شبه جزیره عربستان وجود دارد. از سال 2004 تاکنون هیچ موردی از SARS در جهان مشاهده نشده است.

کرونا ویروس نول 2019 (2019-nCoV)

در پایان سال 2019، یک کرونا ویروس جدید به نام 2019-nCoV در ووهان چین ظاهر شد. شبیه به MERS و SARS، این کروناویروس احتمالاً از طریق پرش از حیوانات (احتمالاً خفاش، اگرچه دانشمندان کاملاً مطمئن نیستند) به یک انسان، شاید از طریق برخی از گونه های دیگر.
به نظر می رسد که عفونت 2019-nCoV باعث بیماری شدید تنفسی (ریه) مشابه SARS می شود. علائم اولیه عفونت شامل تب، سرفه، خستگی و درد عضلات است. داده های موجود نشان می دهد در حالی که این بیماری شدید و حتی کشنده است ممکن است به مراتب از مرگ و میر بالایی برخوردار نباشد. جامعه پزشکی هنوز در تلاش است تا در ابتدای این شیوع، داده های دقیقی را بدست آورد.

تشخیص

تشخیص یک عفونت روتین کرونا ویروس (علائم سرماخوردگی) شامل یک تاریخچه پزشکی، از جمله سابقه سفر و معاینه فیزیکی است. بیشتر اوقات، بیمار با سرماخوردگی تشخیص داده می شود و به منزل فرستاده می شود.
اگر علائم شما شدید باشد تیم بهداشتی شما ممکن است آزمایشاتی را انجام دهند که بطور مشخص ویروس را بررسی کنند. این کار با گرفتن نمونه ای از خون و یا سواب از بینی یا گلو شما انجام می شود.
با نگرانی جدید در مورد عفونت های 2019-nCoV، بیماران علامت دار و پزشکان آنها باید مراقب باشند که سابقه سفر به چین یا مناطق آلوده دیگر را بدست آورند یا سابقه تماس با افراد دیگری را که ممکن است در معرض دید آنها قرار گرفته باشد. آزمایش آزمایشگاهی برای 2019-nCoV در حال حاضر با دفاتر سلامت عمومی و CDC هماهنگ می شود.

درمان

هیچ واکسنی یا داروی خاصی برای درمان کرونا ویروس وجود ندارد. درعوض، درمان عفونتهای خفیف کروناویروس حمایتی است به معنای انجام کارهایی برای کاهش علائم شما
این اقدامات حمایتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
برای کاهش تب خود دارویی مانند تیلنول (استامینوفن) مصرف کنید.
استفاده از یک مرطوب کننده نرم برای تسکین سرفه
استراحت
نوشیدن مایعات
یادداشت مهم
به دلیل خطر ابتلا به سندرم ری، یک بیماری بالقوه کشنده، به کودک و نوجوان خود به آسپرین یا محصولات حاوی آسپرین ندهید.
درمان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا
SARS  MERS و بیماری های ناشی از 2019-nCoV همچنین نیاز به مراقبت های حمایتی از انواع مختلف: بستری شدن در بیمارستان، اکسیژن، مایعات و درمان های نجات دهنده ممکن است برای حمایت از بیمار وقتی که سیستم ایمنی بدن به پاکسازی عفونت پاسخ دهد.
داروهای ضد ویروسی که برای سرکوب یا از بین بردن کرونا ویروس ها نشان داده می شوند در حال حاضر در دسترس تجاری نیستند.

پیشگیری

شما می توانید با انجام کارهایی که برای محافظت از ابتلا به آنفولانزا یا سرماخوردگی انجام می دهید خطر ابتلا به انسداد ویروس انسانی را کاهش دهید:
دستان خود را حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید.
از لمس کردن چشم، بینی و دهان خودداری کنید.
از قرار گرفتن در اطراف افرادی که مریض هستند خودداری کنید.
اگر بیمار هستید می توانید با ماندن در خانه از محل کار یا مدرسه، از دیگران محافظت کنید.
اگر سرفه یا عطسه می کنید حتماً دهان و بینی خود را با یک دستمال بپوشانید و بعد از دور انداختن، دستان خود را بشویید. از طرف دیگر اگر دستمال در دسترس ندارید داخل کج کردن آرنج خود عطسه یا سرفه کنید.

در پایان

Coronavirus یک ویروس شایع است که حداقل یک بار در طول زندگی افراد را آلوده می کند. خبر خوب این است که در اکثر مواقع، سبب سرماخوردگی خفیف و معمول می شود.
اگر علائم شما شدید یا پایدار است یا بیماری پزشکی زمینه ای دارید حتماً به پزشک مراجعه کنید.
coronavirus 2019-nCoV به دلیل پتانسیل شیوع در سطح جهان و به دلیل اینکه می تواند باعث علائم شدید شود نگران کننده است. با جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد این عفونت، امیدواریم که منبعی برای شما باقی بماند تا بتوانید اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید. اگر نگران هستید که احتمالاً در معرض این ویروس تازه توصیف شده هستید ایده خوبی است که سریعاً مراقبت های پزشکی را انجام دهید.

در ادامه بخوانید: ویروس کرونا: علائم و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search