پزشکی

درمان ضعف پاها

علت و درمان ضعف پاها

ضعف پاها معمولاً یک علامت اساسی از وضعیت پزشکی بیشتر از بیماری پزشکی است. این به احساس از دست دادن قدرت در اندامهای تحتانی اشاره دارد که ممکن است همراه با درد باشد.

ضعف در پاهای شما اغلب نتیجه اختلالات فیزیولوژیکی یا پاتولوژیک است اما مواردی وجود دارد که از دست دادن قدرت کاملاً درک شده یا از نظر روانی است.
ضعف ممکن است در یک یا هر دو پا احساس شود. استحکام کاهش یافته در تنها یک پا، monoparesis نام دارد در حالی که تضعیف هر دو پا به عنوان پاراپارزیس گفته می شود.
معمولاً افراد بعد از انجام یک فعالیت بدنی شدید، ضعف موقت در پاهای خود را تجربه می کنند بعد از اینکه عضلات ساق پا تحت فشار شدید یا طولانی مدت قرار می گیرند.
در چنین مواقعی می توانید بعد از مدتی استراحت پاها قدرت عضلانی از دست رفته خود را بازیابی کنید.
با این حال، اگر ضعف با وجود مراقبت از خود به مدت چند روز ادامه یابد می تواند یک مشکل اساسی جدی را نشان دهد که معمولاً ضمانت ارزیابی پزشکی را نشان می دهد.
پزشک آزمایشات و تجزیه و تحلیل های لازم را برای تشخیص علت اصلی ضعف انجام داده و درمان مناسب را برای توانبخشی پاهای شما پیشنهاد می کند.

چه شرایط پاتولوژیکی و فیزیولوژیکی می تواند باعث ضعف پاها شود؟

چندین بیماری پاتولوژیک و فیزیولوژیکی می تواند منجر به ضعف پاها شود. در بعضی موارد، این شرایط ممکن است نیاز به توجه اضطراری داشته باشد. در برخی دیگر، آنها خوش خیم هستند و بدون هیچ گونه عارضه ای تحت مراقبت قرار می گیرند.
بسته به شروع علائم، علل را می توان به "شروع ناگهانی" و "شروع موذی" طبقه بندی کرد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ضعف پاها با شروع ناگهانی

سکته مغزی: سکته مغزی نتیجه انسداد ناگهانی خون رسانی به مغز است. بسته به قسمت درگیر مغز (قشر مغز، ساقه مغز و غیره)، می تواند به ضعف متفاوت پاها منجر شود.
سندرم گیلین باره (GBS :(GBS یک فلج شل و ول است که به عنوان ضعف پا شروع می شود و به سمت بالا در قسمت فوقانی بدن پیش می رود. اكثر بیماران سابقه عفونت دستگاه گوارش دارند به ویژه بیماری های ناشی از كمپیلوباكتر ژژونی.
فلج مربوط به یون (هیپوکالمی): فلج ناشی از یون یک ضعف زودگذر در پاها به دلیل اختلال در سطح الکترولیت است. هیپوکالمی شایعترین علت آن است. این بیماری در بیماران کلیوی رخ می دهد. فلج مربوط به یون همچنین به عنوان فلج دوره ای شناخته می شود.

ضعف پاها با شروع موذی

فتق دیسک: فتق دیسک یک آسیب شناسی ستون فقرات است که در آن فتق دیسک بین مهره ای، بیشتر از سمت خلفی ستون مهره است.
در بعضی موارد، این علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، در موارد شدید، می تواند اعصاب را تحریک و آسیب رسانده و باعث درد در ناحیه درونی از جمله پاها شود.
تنگی نخاع: تنگی نخاع یک وضعیت نخاعی است که در آن کانال ستون فقرات باریک می شود و ریشه های عصبی و نخاع را فشرده می کند. این منجر به درک ضعف و درد در پاها می شود. این درد به خصوص با پیاده روی القا می شود که به آن لقب عصبی گفته می شود.
بیحرکتی طولانی مدت بعد از عمل: بیحرکتی طولانی مدت منجر به شلیک مکرر به ماهیچه ها می شود. سرانجام، عضلات ساق پا به دلیل استفاده نادرست شروع به آتروفی می کنند.
سبک زندگی بی تحرک: یک شیوه زندگی بی تحرک منجر به همان آبشار فیزیولوژیکی با بی حرکتی طولانی مدت می شود.
به زبان ساده، هرچه ماهیچه های ما بیشتر کار کنند بهتر و قوی تر می شوند. در مقابل، عدم فعالیت بدنی منجر به ضعف عضلات اندام شده و ضعف و عدم قدرت در پاها را نشان می دهد.
سیاتیک: سیاتیک یک نوروپاتی است که هنگام خارج شدن عصب از سوراخ در ستون فقرات، به ریشه های عصبی وارد می شود. این یک درد تیرکشنده اپیزودیک از پشت باسن تا پایین کل پا است.
نوروپاتی محیطی به دلیل بیماریهای مزمن: در این سناریو، درگیری عصب حسی شایع ترین علت آن است.
این امر منجر به پارستزی، از بین رفتن حس عمقی و درک ضعف در پاها می شود. بیماریهای مزمن شامل دیابت قندی (DM) و بیماری شریانی محیطی (PAD) است.
استعمال دخانیات: استعمال دخانیات با پیشرفت آهسته بیماریهای شریانی، عمدتاً ترومبوآنژیت ابلیترانس همراه است. این وضعیت می تواند منجر به کاهش خونرسانی به اندام دیستال، درد پا و ضعف پا شود.
پیری: پیری با ضعف عمومی همراه است زیرا با افزایش سن به تدریج حجم عضله کاهش می یابد.
چندین دلیل کمتر متداول در مورد ضعف پا وجود دارد که در مقاله ذکر شده است.
توجه: ضعف عملکردی اندام باید همیشه منتفی شود. در این حالت، بیمار علائم مشابهی را نشان می دهد اما هیچ بیماری عصبی اساسی وجود ندارد و تمام آزمایش های تشخیصی طبیعی است.

آیا لازم است ضعف پا همراه با درد پا باشد؟

نه واقعاً. علائم بیماری بستگی به علیت بیماری دارد.
به عنوان مثال، ضعف پا به دلیل سیاتیک همیشه همراه با درد است اما یکی به دلیل بیحرکتی طولانی مدت با هیچ دردی همراه نیست.
با توجه به ذهنیت همراه، شدت علائم بسیار متغیر است.

بهترین راه برای بازیابی قدرت در پاها چیست؟

بهترین راه برای به دست آوردن قدرت در پاها بستگی به علت ضعف یا درد در پاها دارد.
اگر ضعف ناگهانی ناشی از سکته مغزی باشد باید کار فوری و مدیریت حاد سکته مغزی انجام شود.
سپس، یک پیگیری دقیق با اقدامات جامع توانبخشی برای کمک به بیمار در راه رفتن مجدد انجام می شود که می تواند یک روند طولانی باشد.
متأسفانه، بعضی از بیماران نمی توانند به سطح قدرت قبلی خود بروند.
اما اگر ضعف پا به دلیل نسبتاً خوش خیم، مانند بی حرکتی یا پیری باشد تمرین ورزش قدرتی تحت یک محیط کنترل شده با تکنیک و پروتکل مناسب، بیشترین مزیت را ارائه می دهد.

چگونه از پاهای ضعیف رهایی پیدا کنیم؟

اولین قدم انجام یک ارزیابی قوی برای یافتن علت علائم است.
به عبارت دیگر، ضعف در اثر دلایل شدید مانند سکته مغزی نیاز به کمک فوری دارد. به دلایل خوش خیم، اقدامات ساده می تواند تسکین زیادی داشته باشد.
هنگامی که بیماری شدید وجود ندارد:
سبک زندگی فعال
تمرین متناسب با وزن و هوازی
شناسایی عوامل روانپزشکی
پیگیری منظم بالینی
هنگامی که بیماری شدید وجود دارد:
ارزیابی فوری پزشکی، تشخیص و مدیریت
تعیین پیش آگهی بیماری
توانبخشی جامع بیماران

بیشتر بخوانید: ضعیف شدن رگ های پا - علل، علائم، درمان

چه تغییراتی در رژیم غذایی می تواند در تقویت ماهیچه های ضعیف پا کمک کند؟

شلیک عضلات مسئول آغاز حرکت بدن انسان است. قدرت حرکت متناسب با توده عضلانی است.
رژیم غذایی حاوی پروتئین های حیوانی و گیاهی بیشتر برای سلامتی ماهیچه ها مفید است. گوشت های بدون چربی، سفیده تخم مرغ، نخود، لوبیا (کلیوی، سیاه و سفید)، شیر بدون چربی، ماست یونانی و غیره منابع پروتئین فراوانی هستند و می توانند در تقویت ماهیچه ها کمک کنند.

آیا زنان باردار از پاهای ضعیف رنج می برند؟

بله، برخی از زنان ضعف در پاهای خود را تجربه می کنند. این بیماری اغلب با کندی همراه است و احساس سنگینی در پاها دارد.
ضعف پا در درجه اول به دلیل افزایش وزن در اندام تحتانی به دلیل افزایش وزن پیشرونده در بارداری و تغییرات هورمونی (استروژن) است.
اکثر زنان مبتلا، چند هفته پس از بارداری، قدرت خود را به دست می آورند. اگر این کار را نکنند ارزیابی بالینی دقیق توصیه می شود.

در ادامه بخوانید: علت ضعف در پا چیست؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search