پزشکی

ضعیف شدن رگ های پا - علل، علائم، درمان

ورید های ضعیف شده پا

عوامل خاصی در توسعه وریدهای عضلانی نقش دارند. مهمترین عامل آن، استعداد ژنتیکی است که در خانواده ها به وجود می آید. استعداد ژنتیکی همراه با انتخاب برخی از شیوه زندگی می تواند توسعه وریدهای واریسی و عنکبوتی را تسریع کند و در طول زمان آنها را بدتر و آشکارتر می کند.

نارسایی مزمن وریدی (CVI) یک بیماری است که زمانی رخ می دهد که دیواره وریدی و یا دریچه های پا به طور موثری کار نکند و بازگشت خون از پاها به قلب دشوار باشد. CVI خون را به صورت "استخر" تجمع یا در این رگ ها جمع آوری می کند و این استاز نامیده می شود. خون به طور مداوم از طریق پاها، از جمله کف پاها، جریان دارد. خون غنی از اکسیژن از طریق شریان ها به پاها می رسد و خون کم اکسیژن از طریق وریدها به قلب منتقل می شود. هنگامی که این رگ های خونی (شریان ها و وریدها) ضعیف می شوند و یا آسیب می بینند گردش خون از طریق پاها تحت تاثیر قرار می گیرند.

رگ های ضعیف چه هستند؟

رگ های ضعیف پا یکی از راه های توصیف نارسایی مزمن وریدی هستند. این یک مشکل با گردش خون در پاها است که که عامل مشکل ورید ها می شود. درست همانطور که هر بخشی از بدن نیاز به خون غنی از اکسیژن دارد خون کم اکسیژن نیز باید بر پایه ثابت حمل شود. شریان ها خون غنی از اکسیژن را توزیع می کنند. ورید ها آن را به قلب و ریه ها برای دوباره اکسیژن دار کردن حمل می کنند.
اگر ورید ها ضعیف باشند این خون کم اکسیژن می تواند در پاها تجمع یافته و موجب مشکلات فراوانی شود. ورید ها در همه جا در سراسر بدن وجود دارد. با این حال، این ورید های پا است که احتمالاً تضعیف می شوند. این ورید ها یک کار دشوارتر دارند و در طول زمان کشیده می شوند. این کشش مکرر آن را تضعیف می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

وقتی که رگ های پا ضعیف می شوند چه اتفاقی می افتد؟

قلب با نیروی خود خون را به بیرون هل می دهد. فشار خون این است که ما این نیرو را اندازه گیری می کنیم که نباید بیش از حد بالا و یا کم باشد. این نیرو باعث می شود که خون از طریق شریان ها به هر قسمت از بدن برسد. پایین و کف پاها دورتر از قلب هستند. زمانی که خون به پا می رسد فشار بسیار کم است.
نیروی کافی برای اجازه دادن به خون در پا برای برگشت خون به قلب وجود ندارد هنگام ایستادن، گرانش، خون را بیشتر پایین می آورد و آن را در پایین پا و کف پا نگه می دارد. بنابراین نیرو باید در پاها ایجاد شود تا خون را به رگها و قلب فشار دهد. عضلات کف پا و پایین پاها در برابر رگ ها فشار می آورند و خون را هل می دهند. این به آرامی اتفاق می افتد.
هنگامی که عضلات کف پا و پاها در برابر رگها فشار می آورند خون تا فاصله های کوتاهی حرکت می کند. برای جلوگیری از سقوط برگشت خون، رگه های پا منحصر به فرد هستند که دارای دریچه های بزرگ است. این دریچه ها اجازه می دهد که جریان خون تنها در یک جهت به سمت بالا حرکت کند. آن برای جلوگیری از جریان خون به عقب بسته می شود.
با این حال، هنگامی که این دریچه ها ضعیف می شوند جریان خون در پاهای به خطر می افتد. و خون به پایین بر می گردد. خون سپس در پاها قرار می گیرد و وریدها را گسترش می دهد که بیشتر رگ های پا را تضعیف می کند. بنابراین گردش خون در پا به خطر می افتد.

علل ضعیف شدن وریدهای پا

وریدهای پا سطحی و عمیق است. ضعیف شدن وریدهای سطحی احتمالاً رخ می دهد اما گاهی اوقات ناشی از یک مشکل در رگ های عمیق است مانند زمانی که یک لخته مسدود کننده رگ های عمیق (ترومبوز ورید عمقی( DVT وجود دارد. ضعف ورید های سطحی به عنوان وریدهای واریسی شناخته می شود. هنگامی که این موجود است گردش خون در پاها به میزان کم به خطر می افتد.
همانطور که گفته شد رگهای پای ضعیف به نام نارسایی مزمن وریدی شناخته می شوند. مزمن به معنی آن است که در دراز مدت است. ورید به رگها اشاره دارد و نارسایی بدان معنی است که رگهای ضعیف اجازه نمیدهند جریان خون به طور طبیعی رخ دهد. رگ های ضعیف پا یک مشکل رایج است به ویژه پس از سن 50 سالگی. دلایل زیادی برای آن وجود دارد.
سن یک عامل است دیواره های رگ به طور طبیعی با سن تضعیف می شوند اما این به این معنا نیست که نارسایی مزمن وریدی در هر فرد مسن رخ می دهد. یکی از عوامل مهم دیگر، عدم تحرک است. افرادی که برای مدت طولانی نشسته و یا ایستاده اند به خصوص در معرض ابتلا به نارسایی مزمن وریدی هستند.
به طور طبیعی اگر تحرک برای مدت زمانی طولانی برای هر دلیلی، مانند زمانی که یک فرد در تخت محدود می شود خطر ضعیف شدن رگ ها بیشتر است. ضعیف شدن رگهای پا احتمالاً در چاقی رخ می دهد. حاملگی همچنین خطر را افزایش می دهد. افرادی که سیگار می کشند بیشتر احتمال دارد که رگ های پای ضعیف در آن ها رشد کنند.

علائم و نشانه ها

معمولا علائم و نشانه های آشکار در مراحل اولیه ضعیف شدن رگ های پا وجود ندارد. این تنها زمانی است که جریان خون به طور قابل توجهی تحت تأثیر تضعیف شدن ورید قرار می گیرد که این علائم و نشانه ها آشکار می شود. آن شامل:
تورم پاها و کف پا. این تورم تمایل دارد که با ایستادن طولانی یا راه رفتن، بدتر شود.
تیر کشیدن پاها، حتی با دوره های مداوم ایستادن یا راه رفتن.
احساس خستگی در پاها حتی با فعالیت های کوتاه مدت.
رگهای عنکبوتی و وریدهای واریسی. رگهای عنکبوت جدید با گذشت زمان توسعه می یابند و رگهای واریسی به علت پیشرفت بیماری، بزرگتر و برجسته تر می شوند.
بافت چرمی پوست.
تیره شدن پوست نیز در بعضی افراد به مرور زمان ایجاد می شود.
خارش و پوسته پوسته شدن پوست نیز (استاز درماتیت وریدی) رخ می دهد.
لکه های قرمز تا بنفش آبی ممکن است زمانی رخ دهد که ریزش مویرگ در موارد پیشرفته رخ دهد.
زخم های باز به عنوان زخم معروف در موارد شدید (زخم های استاز ورید) شناخته شده است.

درمان ضعیف شدن رگ های پا

تشخیص نارسایی مزمن وریدی باید توسط پزشک تایید شود. اسکن اولتراسوند، که به عنوان اولتراسوند عروقی شناخته می شود از امواج صوتی برای طراحی یک تصویر از رگ ها استفاده می کند. این می تواند تایید کند که آیا ورید ضعیف شده و جریان خون تضعیف شده است. بسته به شدت ضعف ورید، گزینه های مختلف درمان وجود دارد.
اقدامات حمایتی شامل استفاده از جوراب های فشرده سازی، ورزش منظم و بالا بردن پاها اغلب مناسب است. درمان غیر جراحی به کوچک کردن و یا مهر و موم کردن مشکل ورید کمک می کند. این روشها به ترتیب به عنوان اسکلروتراپی و تخلیه حرارتی داخل ورید شناخته می شود.
روشهای جراحی مانند بستن رگ و جدا کردن و فلبکتومی میکرواینسیزیون ممکن است برای رفع مشکل رگها انجام شود. یکی دیگر از گزینه های جراحی یک دور باطل است. در اینجا یک ورید طبیعی از جاهای دیگر بدن گرفته شده و برای جریان خون در اطراف ورید دارای مشکل استفاده می شود. اقدامات پیشگیرانه مانند ورزش منظم باید انجام شود تا از عود ضعیف شدن رگ های پا ضعیف جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید:

  1. بیماری واسکولیت
  2. نحوه نصب انژیوکت: فیلم آموزش رگ گیری با آنژیوکت
  3. آمبولی ریوی - لخته خون در ریه
  4. رگهای عنکبوتی و واریسی: علل، تشخیص و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search