پزشکی

تسکین سریع درد سنگ کلیه

درمان سریع سنگ کلیه

قولنج کلیوی دردی است که به دلیل وجود سنگ در مجاری ادراری رخ می دهد. مجاری ادراری شامل کلیه ها، حالب ها، مثانه و مجرای ادرار است. سنگ ها می توانند در هر نقطه از مجاری ادراری ایجاد شوند و از نظر اندازه نیز می توانند بسیار متفاوت باشند.

بیشتر سنگ ها به دلیل تجمع مواد معدنی یا سایر مواد مانند اسید اوریک که در ادرار به هم می چسبند و جرم سخت ایجاد می کنند رخ می دهد.
چندین روش درمانی برای سنگ های ادراری وجود دارد. با این حال، از آنجا که بسیاری از سنگ ها بدون عمل جراحی عبور می کنند مدیریت کولیک کلیوی اغلب نگرانی اصلی در طول درمان است.
افرادی که سنگ کلیه دارند عموماً از شروع ناگهانی لرزش، درد گرفتگی در مکان های خاصی مانند کمر، پهلو، کشاله ران یا شکم خود احساس می کنند. درد سنگ کلیه اغلب به طور ناگهانی شروع می شود. با حرکت سنگ، درد مکان و شدت آن تغییر می کند.
این درد توسط بسیاری از بیماران به عنوان بدترین درد زندگی آنها حتی بدتر از درد زایمان یا استخوان های شکسته توصیف شده است. در بسیاری از موارد، درد با امواج می اید.

علائم سنگ کلیه

فرد مبتلا به کولیک کلیوی ممکن است درد یا مشکل ادرار را تجربه کند.
علائم کولیک کلیه بسته به اندازه سنگ و محل قرارگیری آن در مجاری ادراری متفاوت است. بعضی از سنگهای کوچک باعث ایجاد کولیک خفیف کلیه می شوند و فرد می تواند بدون ناراحتی زیاد آنها را در ادرار منتقل کند.
سنگ های بزرگتر می توانند باعث درد شدید شوند به خصوص اگر گیر کرده و مجاری ادراری را مسدود کنند. مناطق حساس شامل مجرای ادرار، یعنی لوله هایی است که از طریق آنها ادرار بین کلیه و مثانه عبور می کند.
شایع ترین بروز کولیک کلیوی، درد در قسمت آسیب دیده بدن بین دنده های تحتانی و لگن است. این درد به سمت پایین شکم و کشاله ران تابیده می شود.
این درد معمولاً در امواج ایجاد می شود که هر کدام 20-60 دقیقه قبل از فروکش کردن ادامه می یابد.
کولیک کلیه تنها یکی از علائمی است که می تواند باعث ایجاد سنگ ادرار شود. علائم دیگری که معمولاً در کنار کولیک کلیوی رخ می دهد عبارتند از:
درد یا مشکل در ادرار کردن
خون در ادرار، که ممکن است باعث رنگ ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای شود.
ادرار که بوی غیر معمول می دهد.
حالت تهوع.
استفراغ.
ذرات کوچک در ادرار.
احساس نیاز فوری مداوم به ادرار کردن.
ادرار ابری.
ادرار مکرر بیش یا کمتر از معمول
علائم عفونت ادراری مرتبط (UTI) ممکن است برای برخی از افراد بروز کند. اینها شامل تب، لرز و عرق سرد است. هرکسی که هرکدام از این علائم را تجربه کرده باشد باید با پزشک صحبت کند.
هرکسی که علائم زیر را در کنار کولیک کلیه تجربه می کند باید با خدمات فوریت های پزشکی تماس گرفته و یا فوراً به اورژانس مراجعه کند:
ناتوانی کامل در ادرار کردن
استفراغ غیرقابل کنترل
تب بالاتر از 101 درجه فارنهایت

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان و انواع

پزشکان غالباً از آزمایش خون برای بررسی میزان افزایش مواد تشکیل دهنده سنگ در بدن فرد استفاده می کنند. آزمایش تصویربرداری می تواند به پیدا کردن هر سنگ قابل توجهی در مجاری ادراری مانند فیلم ساده اشعه ایکس، سی تی اسکن یا سونوگرافی کمک کند.
معالجه پزشکی اغلب به نوع سنگ بستگی دارد. انواع مختلفی از سنگ وجود دارد از جمله:
سنگهای کلسیم: اینها رایج ترین انواع سنگ هستند و از اگزالات کلسیم تشکیل شده اند.
سنگهای اسید اوریک: این سنگها هنگام غلظت اسید اوریک در ادرار ایجاد می شوند.
سنگ های سیستین: سنگ های سیستین نادر هستند و به دلیل سیستینوری رخ می دهند.
سنگ های استروویت: باکتری های موجود در مجاری ادراری می توانند باعث ایجاد سنگ های استروویت شوند اگرچه این موارد نیز کمتر دیده می شود.
افراد می توانند بیشتر سنگ های کوچک را در ادرار عبور دهند. پزشکان هیدراتاسیون را توصیه می کنند و ممکن است داروهای تسکین دهنده درد را برای کمک به شخص در مقابله با درد تجویز کنند. آنها شخص را تحت نظر قرار می دهند تا اینکه سنگ از آن عبور کند.
طیف وسیعی از روشها می تواند به فرد کمک کند تا سنگهای بزرگتر را برداشته و کولیک را تسکین دهد. این شامل:
خارج کردن سنگ هدایت شده توسط یورتروسکوپی: این عمل جراحی تهاجمی توسط یک پزشک با یک دوربین سبک و متصل به دستگاه ادراری انجام می شود. استفاده از این روش به آنها اجازه می دهد سنگ را پیدا کرده و از آن خارج کنند.
lithotripsy موج شوک خارج از بدن (ESWL:(ESWL یک درمان غیر تهاجمی است. این فرآیند هدف قرار دادن امواج صوتی کوچک در کلیه ها برای شکسته شدن سنگ ها به قطعات کوچک است. سپس فرد می تواند این قطعات را در ادرار منتقل کند.
نفرولیتوتومی جلدی: پزشکان به طور معمول این روش را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند. آنها برای دسترسی به کلیه، برش كوچكی در قسمت پشت فرد ایجاد می كنند و سنگ را با استفاده از اسکوپ روشن و ابزار جراحی كوچك از بین می برند.
قرار دادن استنت: بعضی اوقات، پزشکان لوله نازک را درون مجرای شخص قرار می دهند تا به از بین بردن انسداد و ترویج عبور سنگ کمک کند.
جراحی باز: برخی از افرادی که نمی توانند سنگ را پشت سر بگذارند ممکن است نیاز به جراحی باز داشته باشند. با این حال، این مدت زمان بهبودی طولانی تری نسبت به سایر روش ها دارد. پزشکان غالباً سعی در خارج کردن یا شکستن سنگ ها می کنند تا فرد قبل از در نظر گرفتن عمل جراحی باز، بتواند از آنها عبور کند.
درمان همچنین ممکن است شامل داروهایی باشد که به تسکین علائم یا کاهش سنگ ها کمک می کند. این روشهای درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
آنتی بیوتیک ها
عوامل قلیایی
کورتیکواستروئیدها
مسدود کننده های کانال کلسیم
مسدود کننده های انتخابی - آلفا

چگونه می توان از درد ناشی از سنگ کلیه به سرعت رهایی یافت؟

در اینجا روش هایی وجود دارد که می توانید در خانه امتحان کنید تا از درد شدید ناشی از سنگ کلیه خلاص شوید.
مدیریت درد
درمان درد یک قدم اساسی در درمان است زیرا می تواند کیفیت زندگی فرد را تا زمان عبور سنگ بهبود بخشد. پزشکان ممکن است برای آرام کردن دستگاه گوارش و مدیریت هرگونه حالت تهوع و استفراغ، داروهایی را نیز توصیه کنند.
قرار دادن یک بسته حرارتی در پهلو یا کمر ممکن است اسپاسم های عضلانی را که در افراد مبتلا به کولیک کلیوی ایجاد می شود آرام کند.

نوشیدن مقدار زیادی آب

افزایش مصرف آب می تواند به سرعت بخشیدن به روند عبور یک سنگ به همراه ادرار کمک کند. اگر سنگ کلیه دارید و باعث درد می شود هر روز 12 لیوان آب بنوشید.
هنگامی که سنگ از بین می رود باید همچنان روزانه 8 تا 12 لیوان آب بنوشید. لازم به ذکر است که کم آبی بدن یکی از مهمترین فاکتورهای خطرناک در ایجاد سنگ کلیه است. ادرار زرد تیره نشانه کم آبی بدن است.

آب لیمو

علاوه بر آب، هر مایعی برای آبرسانی بدن مفید است. می توانید لیمو را به آب اضافه کنید. لیموها حاوی سیترات هستند که به جلوگیری از شکل گیری سنگ های کلسیم و همچنین در شکسته شدن سنگ های کوچک کمک می کند و به آنها امکان عبور راحت تر می دهد.

یک مسکن ضد درد بدون نسخه مصرف کنید

به طور کلی داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن، آسپیرین و استامینوفن برای تسکین دردهای ناشی از سنگ کلیه به سرعت توصیه می شوند.
پزشکان برای تسکین دردهای سنگ کلیه، ترجیح می دهند که Motrin را نسبت به سایر داروهای NSAID مصرف کنند. اگر می توانید از آن استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید در مورد کدام نوع یا چه مقدار از دارو باید استفاده کنید حتماً با پزشک تماس بگیرید. برخی از داروها برای همه مناسب نیستند.

آب کرفس

نوشیدن یک لیوان آب کرفس تازه ممکن است به تسکین درد کمک کند. کرفس خواص ضد اسپاسم دارد که به رفع هرگونه درد ناشی از اسپاسم در بافت های اطراف کلیه ها کمک می کند.
مقداری چای سبز را امتحان کنید
چای سبز ممکن است به درمان درد سنگ کلیه کمک کند. حتی می تواند در جلوگیری از سنگ کلیه کمک کند. هر روز سه تا چهار فنجان چای سبز بنوشید در صورت داشتن ناراحتی معده توصیه نمی شود.

گیاه فیلانتوس نیروری را امتحان کنید

Phyllanthus niruri گیاهی است که ممکن است به درمان سنگ کلیه و تسکین درد سنگ کلیه کمک کند. فیلانتوس نیروری با آرامش دادن مجرای ادرار کار می کند و این باعث می شود که سنگ ها از میان آنها راحت تر رد شوند.
همچنین ممکن است به کلیه ها کمک کند تا موادی مانند کلسیم را که عمدتاً وظیفه تشکیل سنگ در کلیه های شما را دارند دفع کنند.

داروهای ضد درد

اگر داروهای خانگی باعث تسکین درد کافی نمی شوند باید در مورد داروهای تسکین دهنده درد با پزشک خود تماس بگیرید. حتی اگر قبلاً در حال استفاده از داروی تسکین دهنده درد هستید باید به پزشک خود اطلاع دهید که آیا اینها کمکی نمی کنند. برای کنترل درد شدید ممکن است به دوز بالاتر یا داروی دیگری نیاز داشته باشید.

پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه

جلوگیری از کولیک کلیه با جلوگیری از سنگ های ایجاد کننده علائم شروع می شود.
اگر شخصی تمایل به ایجاد سنگ ادراری اگزالات کلسیم دارد پزشک ممکن است یک داروی تیازید تجویز کند.
در موارد دیگر، ممکن است به افراد توصیه کنند که مصرف مایعات خود را افزایش داده و سدیم را در رژیم غذایی خود کاهش دهند.
نوشیدن مایعات بیشتر ممکن است همیشه باعث بهبود کولیک کلیه یا خارج ساختن سنگ از مجاری ادراری نشود اما حداقل باعث جلوگیری از کم آبی بدن می شود.
بسیاری از مردم از خوردن یک رژیم غذایی سالم و سرشار از انواع غلات سبوس دار، سبزیجات، میوه ها و پروتئین های بدون چربی سود می برند. پزشکان همچنین ممکن است به افراد توصیه کنند که میزان مصرف مرکبات مانند پرتقال، لیمو و گریپ فروت را افزایش دهند.

در ادامه بخوانید: درمان خانگی سنگ کلیه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search