پزشکی

چه عواملی باعث گیر افتادگی عصب در ناحیه باسن می شود و نحوه درمان آن چیست؟

گیر افتادن عصب و درمان ان

هنگامی که فشار یا نیرو بر ناحیه عصب وارد شود عصب مچاله شده ایجاد می شود و باعث می شود سیگنال های هشدار دهنده به مغز ارسال شود.

اعصاب گیر افتاده معمولاً در اثر عصب آسیب دیده ایجاد می شوند و علائم آن می تواند شامل درد، بی حسی و ضعف باشد.
ستون فقرات از 33 استخوان نامنظم کوچک تشکیل شده است که مهره ها نامیده می شوند. این استخوان ها با یکدیگر به هم می پیوندند تا یک ساختار استوانه ای پیچیده اما انعطاف پذیر تشکیل شود
نخاع از طریق مرکز توخالی این ستون استوانه ای به سمت پایین حرکت می کند که ریشه های عصبی مانند شاخه ها از آن رشد می کنند. این ریشه های عصبی بین فضاهای بین مهره ای عبور می کنند تا از ستون فقرات خارج شده و به قسمت دیگر بدن گسترش یابد.
به دلیل همین ریشه های عصبی بسیار حساس نخاعی است که بدن شما می تواند حرکت کند و احساس کنید. اگر ریشه عصبی تحت فشار استخوان های مهره ای فشرده یا پیچیده شود درد در ناحیه اطراف به وجود می آید.
ممکن است به دلیل فشار یا فشرده شدن روی یک یا بیشتر از اعصاب، عصبی گیر افتاده ایجاد کنید. علائم این بیماری می تواند شامل درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی، افت حسی و ضعف باشد.
اعصاب گیر افتاده بسیار شایع است. آنها معمولاً اعصاب نخاعی را درگیر می کنند یا ممکن است بر اعصاب محیطی در اندام (بازوها و پاها) تأثیر بگذارند. آرتروز و تروما از مهمترین علل اعصاب مچ پا هستند و علل مختلف دیگری نیز وجود دارد.
غالباً، درمان با داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی می تواند اثرات عصب گیر افتاده را تسکین دهد مداخله جراحی به ندرت مورد نیاز است و در حالی که اعصاب گیر افتاده به طور معمول باعث اختلال عملکرد عصبی دائمی (ضعف یا افت حسی) نمی شوند این عواقب می تواند رخ دهد.
ستون فقرات از گردن تا لگن گسترش یافته و به سه بخش اصلی تقسیم می شود:
گردن
قفسه سینه
کمر
ریشه های عصبی در بخش گردن به ناحیه گردن مربوط است بخش قفسه سینه به ناحیه قفسه سینه و بخش کمری به ناحیه کمر مربوط است.
آسیب رساندن به ریشه های عصبی در هر یک از این سه بخش به عنوان رادیکولوپاتی یا عصبی گیر افتاده شناخته می شود که با ناراحتی و عدم عملکرد زیاد در ناحیه درگیر همراه است.
به عنوان مثال، فشار دادن عصب نخاعی کمر، منجر به کمردرد می شود که به باسن و پاها تابیده می شود در حالی که آسیب به ریشه های عصب ناحیه گردن باعث درد شانه و بازو می شود.
در این مقاله به بررسی علل، علائم و درمان رادیکولوپاتی کمر می پردازیم و راههای مقابله با ناراحتی ناشی از یک عصب گیر کرده در لگن را برای شما فراهم می کنیم.

علائم گیر افتادگی عصب

شایعترین سندرم درد لگن به علت گیر افتادن عصب جلدی خارجی فمورال است. عصب جلدی خارجی استخوان ران از ناحیه پشت لگن و از طریق ناحیه لگن حرکت می کند.
علائم حمله به این عصب عبارتند از:
درد شدید در قسمت تحتانی کمر احساس می شود که ممکن است از طریق باسن، پایین پاها و تا کف پاها حرکت کند.
این درد اغلب به عنوان احساس سوزش، نیش زدن و درد نیدیل سوزن توصیف می شود.
در همه زمان ها و در بیشتر موقعیت ها، این درد وجود دارد اما با لمس کردن سبک بر روی پوست یا فعالیت های خاص مانند نشستن یا سرفه، شدت می یابد.
این درد معمولاً با بی حسی و سوزن سوزن شدن بالای باسن و خارج ران در قسمت آسیب دیده بدن همراه است.
همچنین ممکن است خارش، ضعف و رفلکس کاهش یافته در منطقه آسیب دیده شود.
لازم نیست شما تمام این علائم را تجربه کنید تا یک مورد از رادیکولوپاتی کمر باشد.
در برخی موارد، ممکن است این علائم کاملاً از بین برود اما این بدان معنی نیست که مشکل برطرف شده است. در عوض، این می تواند حاکی از وخیم تر شدن وضعیتی باشد که عصب آنقدر کاملاً فشرده می شود که تمام عملکرد خود را از دست می دهد.
بنابراین، از دست دادن ناگهانی حس در محل آسیب دیده ممکن است به ناپدید شدن درد منجر شود اما بعداً می تواند عوارض جدی را نیز به دنبال داشته باشد.
فشار زیاد بر روی عصب نه تنها عملکرد خودش را به خطر می اندازد بلکه می تواند باعث از بین رفتن فعالیت عضلات شود. بنابراین، شدت علائم شما به تنهایی نشان نمی دهد که مشکل چقدر جدی است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تشخیص عصب گیر افتاده

عصاب گیر افتاده معمولاً هنگام معاینه تشخیص داده می شود. پزشک چندین مانور تشخیصی را بر اساس تاریخچه پزشکی شخصی شما انجام می دهد تا خطرناکترین دلایل بالقوه را شناسایی و رد کند.
در تشخیص مستقیم عصب منقبض شده، در ناحیه فوقانی ران جانبی از بین رفتن لمس یا احساس نوک سوزن وجود دارد. تغییرات عصبی احتمالاً حسی (احساس) و نه حرکتی (توانایی حرکت) خواهد بود.
اگر معاینات فیزیکی کاملاً قطعی نباشد پزشکان ممکن است تصمیم بگیرند که علاوه بر آزمایش های دیگر و تصویربرداری (MRI)، یک آزمایش هدایت اعصاب را نیز پشتیبانی کنند.
برای سنجش عملکرد عصب در ناحیه آسیب دیده، پزشکان گاهی از آزمایش عصبی به نام الکترومیوگرافی و مطالعات هدایت عصب (EMG / NCS) استفاده می کنند.
این روش شامل قرار دادن سوزن های کوچک در عضلات ناحیه ای است که می توان علائم آن را احساس کرد. سوزن ها ترشحات الکتریکی را منتقل می کنند که می توانند به مطالعه فعالیت عصبی زمینه ای در منطقه کمک کنند. این آزمایش پزشک را قادر می سازد که درد را در منبع خود ردیابی کند و از این طریق عصب گیر افتاده را تشخیص دهد.

علل عصب گیر افتاده

علت اصلی ایجاد فشار عصبی گرفتگی خود به خودی عصب در اثر فشار برخی از ساختارهای اطراف است.
برخی از دلایل خاص مشخص شده عبارتند از:
جراحی بر روی لگن، لگن یا ستون فقرات کمر
شکم بزرگ با چربی جلو آمده
بارداری
افزایش فشار شکم از جمع آوری مایعات
کمربندهای تنگ یا باند های دور کمر
فشرده سازی از حمل کیف به صورت مزمن
تکیه طولانی در برابر یک شی (میز یا نیمکت)
حمل اجسام سنگین که توسط ران یا کشاله ران پشتیبانی می شود
قدم زدن طولانی/ دوچرخه سواری / تمرین های چرخشی
تروما به کشاله ران یا کمر

عوامل خطر

شایع ترین عوامل خطر برای عصب گیر افتاده عبارتند از:
چاقی
دیابت
سن پیشرفته
میانگین سنی ارائه 50 سال است. جالب اینجاست که میزان شیوع در بیماران مبتلا به دیابت هفت برابر بیشتر از جمعیت عمومی است.
درمان یک عصب گیر افتاده
عصب گیر افتاده در 90٪ از بیماران محدود کننده و خوش خیم است. درد می تواند هفته ها تا ماه ها ادامه داشته باشد و اکثر آنها به تنهایی از بین می روند.
فشار عصب کاهش می یابد زیرا فشرده سازی روی آن کاهش می یابد. از این رو، کاهش درد و بی حسی نشان می دهد که بهبودی در حال انجام است.
استرس علت ایجاد این بیماری شناخته نمی شود و هیچ مدرکی مبنی بر کمک به گرما وجود ندارد (اگرچه امتحان کردن این درمان نمی تواند صدمه بزند).
پزشک شما علائم، تاریخچه پزشکی و سایر عوامل مرتبط با شما را قبل از تجویز درمان مناسب ارزیابی می کند که ممکن است ترکیبی از روش های درمانی باشد.

اقدامات خود مراقبتی و داروهای خانگی

لباس مناسب: در خانه ممکن است از پوشیدن لباس های شل و غیر الزام آور احساس راحتی کنید.
ماساژ: ماساژ ممکن است به آرامش عضلات و اعصاب منطقه کمک کند و از این طریق درد تا حدی کاهش یابد. با این حال، شواهدی برای حمایت از این ادعا خیلی قوی نیست.
تغییرات سبک زندگی: بهترین تغییرات در شیوه زندگی، عواملی هستند که عوامل خطرزا، یعنی دیابت و چاقی را بهبود می بخشند. یک رژیم  غذایی کاهش وزن سالم، کنترل اشتها و کنترل قند خون برای پیشگیری و رفع این مشکل ضروری است.
فیزیوتراپی: تسکین شکم، کاهش وزن و تمرینات تقویت عضله می تواند به برطرف کردن بار شما از ستون فقرات و تسکین علائم کمک کند. شما همچنین باید تلاش های هماهنگ خود را برای تصحیح وضعیت بدن و جلوگیری از موقعیت های خاص انجام دهید تا فشارهای کمتری بر عصب پشت و ستون فقرات شما وارد شود.
سرما درمانی: استفاده از یخ یا هر نوع کمپرس سرد در محل آسیب دیده می تواند با کم کردن موقتی اعصاب زیربنایی به تسکین درد کمک کند. اما هرگز یخ را به طور مستقیم اعمال نکنید زیرا این امر می تواند باعث آسیب به پوست شود.
آرامش: برای کاهش تنش در بدن، مراقبه و سایر فعالیت های آرام بخش را انجام دهید.

مداخلات غیر جراحی

ممکن است از مصرف داروهای ضد التهاب بدون نسخه مانند ایبوپروفن، آسپیرین و سایر NSAID های غیر قابل تسکین استفاده کنید. همچنین می توانید از داروهای ضد درد مانند تیلنول استفاده کنید.
همیشه قبل از شروع هرگونه دارویی با پزشک خود مشورت کنید تا از ایمنی و دوز صحیح آن اطلاع داشته باشید.
ضد تشنجانی که روی اعصاب عمل می کنند نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد (دیلانتین، نورونتین). درد مداوم ممکن است تزریق یا یک روش بلوک عصبی توسط متخصص بیهوشی را حکم کند.

عمل جراحی

در صورت تداوم درد، ممکن است عمل جراحی برای رفع فشار عصب یا انتقال عصب (برداشتن یک قطعه عصبی) ضروری باشد.
از بین تمام مداخلات پزشکی، جراحی، کشش و کورتیکواستروئیدها مؤثرترین روش برای تسکین درد طولانی مدت بودند.

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

اگر:
شما دردهای شدید غیر متناسب را تجربه می کنید.
تب داشته باشید.
شما دچار بی حسی در کشاله ران هستید که توسط عدم توانایی در کنترل ادرار یا مدفوع تشخیص داده می شود.
شما در هر بخشی از بدن فلجی دارید.
با دانستن تاریخچه پزشکی، از پزشک خود بپرسید که نگرانی او چیست. بپرسید چه تشخیص دیگری را در نظر گرفته است.
پزشک از شما در مورد مسافرت های اخیر، سابقه تروما و تغییر در داروها سؤال خواهد کرد. او از شما سؤال می کند که آیا شما تب یا علائم عصبی دارید اگر درد، شما را در شب از خواب بیدار می کند آیا این درد با علائم دیگری همراه است و در مواردی که جراحی انجام داده اید وجود دارد.
کلام آخر
گیرفتادن عصب در باسن معمولاً خوش خیم است و به خودی خود از بین می رود. این بیماری گزینه های درمانی زیادی ندارد. بهترین راه برای جلوگیری از آن جلوگیری از چاقی و دیابت است.

در ادامه بخوانید: درمان گرفتگی عضلات کمر

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search