پزشکی

اختلال سوگ - غم و اندوه

غم و اندوه

احتلال سوگ (اندوه) درد حاد است که همراه با از دست دادن است. از آنجا که این انعکاس آن چیزی است که ما دوست داریم می تواند همه جانبه احساس شود. غم و اندوه محدود به از دست دادن افراد نمی شود اما وقتی به دنبال از بین رفتن یک دوست عزیز می شود ممکن است با احساس گناه و سردرگمی پیچیده شود به خصوص اگر این رابطه دشوار باشد.

در حالی که اندوه یک واکنش کاملاً طبیعی و عادی نسبت به حوادث دردناک است اما برای برخی از افراد با گذر زمان، از سر گرفتن زندگی طبیعی مشکل است. در این مقاله تفاوت های بین اندوه طبیعی و پیچیده در پی مرگ یک دوست عزیز، علائم معمول یا ویژگی های هر یک و نحوه مقابله با اندوه پیچیده توضیح داده شده است.

اندوه چیست؟

اندوه یک واکنش قدرتمند، چند وجهی و غالباً غیرقابل کنترل است که انسان در پی یک واقعه دردناک یا آسیب زا شخصاً تجربه می کند. در حالی که به طور معمول با مرگ یک دوست عزیز، مردن یا سقط جنین همراه است بسیاری از وقایع دیگر نیز می توانند سبب اندوه با درجات مختلفی شود از جمله:
از دست دادن شغل
تغییر قابل توجهی در سبک زندگی یا وضعیت مالی
پایان دادن به یک دوستی، رابطه عاشقانه یا یک ازدواج
بیماری یا بیماری جدی، چه شخصی و چه کسی که دوستش دارید
از دست دادن تحرک بدنی یا استقلال
یک سرقت یا دزدی که احساس امنیت / ایمنی شما را نقض کند
تصادف اتومبیل یا رویداد مهم دیگر "نزدیک به مرگ"
درک این نکته مهم است که اندوه یک احساس واحد نیست. این یک تجربه یا وضعیتی است که در پی یک واقعه دردناک یا آسیب زا، از نظر جسمی، عاطفی، ذهنی و یا معنوی تجلی پیدا می کند. علاوه بر این، مانند اثر انگشت ما، برای هر یک از ما منحصر به فرد است که چگونه اندوه خود را تجربه می کنیم و تا چه اندازه غمگین هستیم حتی می تواند در پی شرایط مشابه مانند مرگ پدر یا مادر، همسر یا شریک زندگی، کودک، حیوان خانگی و غیره از نظر شخص دیگر متفاوت باشد.
حتی اگر هر کسی اندوه را تجربه کند تفاوتی بین اندوه طبیعی، غیر عادی و ساده و اندوه غیر طبیعی، پیچیده و اغراق آمیز وجود دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اندوه عادی چیست؟

غم و اندوه روشی کاملاً طبیعی، ضروری و عادی است که در آن مردم به یک واقعه دردناک یا آسیب زا پاسخ می دهند. در حالی که همه به نوعی غم و اندوه خود را تجربه می کنند اکثر بازماندگان بطور معمول در پاسخ به ضرر در روزها، هفته ها یا ماه ها پس از مرگ یک دوست عزیز برخی از ویژگی های زیر را به طور موقت نشان می دهند:
اشک، فریاد و گریه کردن
تغییر الگوی خواب، مانند مشکل در خوابیدن یا خواب خیلی کم یا بیش از حد
ضعف کلی انرژی
احساس بی حالی یا بی حسی نسبت به کارهای لازم روزانه یا زندگی به طور کلی
تغییر در اشتها، مانند احساس نکردن غذا خوردن یا مصرف زیاد، بخصوص غذاهای ناخواسته
کناره ‌گیری از تعاملات و روابط عادی یا معمول اجتماعی
مشکل در تمرکز یا فوکوس روی یک کار، خواه روی محل کار، شخصی، سرگرمی و غیره.
باورهای معنوی یا مذهبی، انتخاب شغل یا مدیریت یا اهداف زندگی را زیر سؤال بردن
احساس عصبانیت، گناه، تنهایی، افسردگی، پوچی، غم و غیره اما هنوز هم گاهی اوقات لحظه های شادی یا خوشبختی را تجربه می کنید.
هر کس به علت مرگ به روش منحصر به فرد خود با از دست دادن، غم و اندوه را تجربه می کند و هیچ برنامه ای برای اندوه ندارد. با این حال، بیشتر اندوهگینان برخی از این واکنش ها را عمیقاً در روزها یا هفته های فوری پس از از دست دادن تجربه می کنند اما به تدریج در هفته ها یا ماه های بعدی به حالت "عادی جدید" برمی گردند. شما دوست خود را کاملاً فراموش نخواهید کرد که گویی او هرگز وجود ندارد اما به مرور زمان خواهید آموخت که چگونه با غیبت او و جای زخم بر قلب و روح خود کنار بیاید.

غم و اندوه بغرنج چیست؟

غم و اندوه "عادی" در پاسخ به مرگ یک دوست عزیز، عموماً عزاداران را به طور موقت تحت تأثیر قرار می دهد و اکثر بازماندگان بتدریج با گذشت زمان ویژگی ها غم و اندوه را از بین می برند و می توانند روالها و فعالیتهای طبیعی خود را آغاز کنند. با این حال، برخی از افراد ممکن است اندوه پیچیده ای را تجربه کنند که در آن پاسخ های معمول به مرگ یک دوست عزیز به مرور زمان از بین نمی رود و می تواند زندگی طبیعی آنها را مختل کند یا از این کار جلوگیری کند.
غم و اندوه پیچیده ممکن است با اصطلاحات دیگری از جمله:
غم و اندوه غیر طبیعی
اندوه مزمن
اختلال غم و اندوه بیش از حد واقع
غم و اندوه پاتولوژیک
غم و اندوه آسیب شناختی
اختلال داغداری پیچیده مداوم
صرف نظر از اصطلاحات، ویژگی های غم و اندوه پیچیده می تواند شامل (علاوه بر هر یک از علائم نشان داده شده در بالا):
عصبانیت، تحریک یا دوره های عصبانیت
ناتوانی در تمرکز روی هر چیزی جز مرگ یک دوست عزیز
تمرکز شدید بر یادآوری کنندگان درگذشت یا اجتناب بیش از حد از چنین یادآوری
احساس شدید غم و اندوه، درد، جدا شدن، اندوه، ناامیدی، پوچی، عزت نفس پایین، تلخی یا آرزوی حضور مرحوم
مشکلات در پذیرش واقعیت مرگ
رفتار خود تخریبی مانند الکل یا سوء مصرف مواد مخدر
افکار یا اقدامات خودکشی (اگر افکار خودکشی را تجربه می کنید با یک مشاور حرفه ای صحبت کنید.
همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، پاسخ غم و اندوه همه بی نظیر است و زمان مشخصی برای تعیین غم و اندوه عادی پیچیده نیست. برخی از آنها آستانه حدود شش ماه پس از مرگ را تحمیل می کنند اما کاملاً طبیعی است که اندیشمندان سال اول پس از یک ضرر قابل توجه را پیدا کنند زیرا بازماندگان، تعطیلات، تولدها، سالگردها و سایر تاریخ ها یا رویدادهای مهم سالانه را بدون عزیزانشان تجربه می کنند.
اگر برخی از خصوصیات اندوه پیچیده را در بالا به نمایش می گذارید همچنان احساس غم و اندوه خود را به دام می اندازید و یا اینکه پاسخ غم و اندوه شما یکسان است یا با وجود گذشت چندین ماه یا بیشتر شدت یافته است پس ممکن است شما در جستجوی کمک از متخصص سلامت روان باشید..
شما همچنین باید در نظر بگیرید که به یک گروه پشتیبانی در منطقه خود بپیوندید به ویژه اگر فردی یا افرادی که نوع مشابهی از دست دادن را تجربه کرده اند (همسر، شریک زندگی، فرزند و غیره) وجود داشته باشد غم و اندوه به طور معمول باعث احساس انزوا می شود اما بحث در مورد وضعیت شما با دیگران است. سوگواری یک مرگ ممکن است به شما کمک کند دیدگاه متفاوتی در مورد پاسخ خاص خود به دست آورید.

عواملی که ممکن است یا ممکن نیست در اندوه پیچیده کمک کند

سرانجام، بسته به شرایط پیرامون مرگ و یا شخصیت های منحصر به فرد یا روابط افراد درگیر، ممکن است چالش های خاصی رخ دهد که ممکن است یا ممکن نباشد که به ناراحتی پیچیده کمک کند یا باعث تعجب شما شود که آیا دچار غم و اندوه پیچیده ای هستید.
غم و اندوه تأخیری مستلزم به تعویق انداختن یک پاسخ غم و اندوه نرمال تا زمان دیگری است چه عمدی و چه ناخودآگاه. در برخی موارد، ممکن است یک فرد به بیرون نیاز داشته باشد "قوی" باشد تا به یک دوست دیگر کمک کند پس از مرگ، چه در طی فرایند تنظیم مراسم تشییع جنازه، چه در خدمت و یا در مواقع انجام مراسم، یا در هفته ها یا ماه های بعدی، مقابله کند. در موارد دیگر، ممکن است شخصی بلافاصله پس از وقوع مرگ غم و اندوه را شروع کند زیرا او در حال حاضر استرس زیادی دارد به زمان بیشتری نیاز دارد تا واقعیت ضرر را پردازش کند تا زمانی که با یک "ماشه غم و اندوه" مواجه نشوید نمی توانید غمگین شوید.
غم و اندوه محروم می تواند زمانی اتفاق بیفتد که فرد اندوهگین احساس کند که به دلیل فشارهای واقعی یا تصور شده توسط خانواده یا دوستان وی، اعتقادات فرهنگی یا مذهبی یا به طور کلی جامعه نمی تواند آشکارا ضرر مرگ را تصدیق کند. علت ها ممکن است به عنوان مثال، شامل مرگ ناشی از اچ آی وی یا ایدز، سقط جنین یا زایمان مرده، یا فوت یک شریک جنسی یا همسر همجنس باشد. در این موارد، ممکن است فرد پاسخ ناراحتی خود را به تأخیر بیندازد یا احساس عزاداری به تنهایی یا خصوصی کند.
غم و اندوه تروماتیک می تواند هنگامی اتفاق بیفتد كه مرگ با خشونت، غیر منتظره اتفاق بیفتد یا موجب از بین رفتن كسی شود كه "قبل از زمان خود" بمیرد مانند شیرخوار، كودك، قتل یا قربانی تصادف، كسی كه دچار بیماری یا مرضی شده است. اندوه ناگهانی یا آسیب زا می تواند منجر به واکنش های اغراق آمیز و حتی اختلال استرس پس از آسیب شود.
در بسیاری از موارد، اندوهگینان با وجود این شرایط و بدون پیگیری "مراحل" خاص اندوه، پاسخ سوگ خود را به طور معمول پردازش می کنند. اما اگر شک دارید باید به دنبال کمک از یک متخصص سلامت روان باشید.

در ادامه بخوانید: اختلال استرس پس از ضربه ( PTSD ) - تشخیص و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search