پزشکی

چگونه سیگار بر سلامت ریه تأثیر می گذارد

تاثیر سیگار بر سلامت ریه ها

هر عضوی در بدن انسان برای ادامه کار و در شرایط مطلوب یک هدف مهم را دارد. بیشتر افراد سالم به طور روزمره نسبت به اندام های خود - مانند ریه ها - شناخت ندارند زیرا آنها قادر به نفس کشیدن بدون مشکل و انجام کارهای روزمره خود بدون تلاش زیاد هستند.

اما آسیب به این اندام های حیاتی می تواند باعث بیماری جدی و گاهی مرگ شود. سیگار می تواند به بافت ریه ها آسیب برساند توانایی عملکرد صحیح آنها را مختل کند و خطر بیماری هایی مانند آمفیزم، سرطان ریه و بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) را افزایش دهد.
عملکرد اصلی ریه ها رساندن خون غنی از اکسیژن به بقیه بدن از هوای تنفسی و خارج کردن دی اکسید کربن به عنوان ضایعات در هنگام بازدم است. در حالی که هیچ محصول دخانیاتی ایمن نیست محصولات قابل احتراق - یا آنهایی که برای استفاده باید آتش روی آنها روشن کنید - به ویژه برای ریه ها مضر هستند سیگار کشیدن یکی از مهمترین دلایل بیماری های مختلف مانند سرطان ریه، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)، بیماری قلبی و سکته مغزی است که در نهایت می تواند منجر به مرگ شود.
سیگار کشیدن می تواند تقریباً روی تمام اعضای بدن تأثیر بگذارد. این مقاله در مورد روش های مختلف سیگار کشیدن بر سلامت عمومی و سبک زندگی شما صحبت می کند.

سیگار چه تاثیری بر سلامت ریه دارد؟

دود سیگار از ذرات معلق، سموم و مواد شیمیایی اکسیداتیو تشکیل شده است. سوزاندن تنباکو محصولات بیشتر از 4000 ماده شیمیایی از جمله نیکوتین، منواکسیدکربن و تار تولید می کند.
هر دود سیگار حاوی > 1014 مولکول اکسیدان و > 1000 زنوبیوتیک است. قرار گرفتن در معرض دود سیگار تغییرات بیولوژیکی قابل توجهی را در اپیتلیوم مجاری تنفسی ایجاد می کند حتی اگر بسیاری از سیگاری ها از نظر ظاهری طبیعی باشند.
سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار، سیستم تنفسی را در سطوح میکروسکوپی تحت تأثیر قرار می دهد:(1)
معابر هوا را باریک می کند
باعث التهاب مزمن می شود
بافت ریه را از بین می برد
تغییراتی که منجر به سرطان در طول زمان می شود (2، 3)
استعمال سیگار همچنین با افزایش خطر ابتلا به انواع مختلفی از عفونت از جمله سل، ذات الریه پنوموکوکی، بیماری مننگوکوک، آنفلوانزا و سرماخوردگی همراه است.
در بیماران مبتلا به آسم، دود تنباکو می تواند یک قسمت را تحریک کند. همچنین، افراد سیگاری 12 تا 13 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در اثر COPD می میرند. با این حال، ترک سیگار منافع فوری برای ریه ها دارد.(4)

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه می توانید از ریه های خود در برابر دخانیات محافظت کنید

ریه های شما یکی از سیستم های فیلتراسیون بدن شما هستند که هوا را از اتمسفر دریافت می کنند اکسیژن را به خون می رسانند تا در بدن پخش شود و دی اکسید کربن اضافی را دفع می کنند. وقتی تنباکو استشمام می شود با این تعادل ظریف تداخل می کند. بهترین راه برای اطمینان از سلامت ریه این است که هرگز مصرف دخانیات را شروع نکنید اما اگر سیگاری معتاد هستید هرچه زودتر سیگار را ترک کنید ریه های شما زودتر بهبود می یابند. ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. در حقیقت، وقتی سیگار را ترک می کنید خطر ابتلا به موارد زیر را دارید:
سرطان حنجره بلافاصله کاهش می یابد.
سرطان ریه 10 سال پس از ترک 50 درصد کاهش می یابد.
سرطان دهان و گلو پنج سال پس از ترک 50٪ کاهش می یابد
هرکسی که سیگار را ترک کند سلامت کلی بهتری را تجربه خواهد کرد. فقط 12 ساعت پس از ترک، سطح مونوکسیدکربن در خون به حالت طبیعی کاهش می یابد و اجازه می دهد اکسیژن بیشتری به اندام های شما گردش کند.

همچنین بخوانید: بهترین داروها برای ترک سیگار

اثرات سیگار کشیدن در قسمت های مختلف ریه ها

مواد شیمیایی موجود در دود سیگار باعث تغییر در قسمتهای مختلف ارگان تنفس می شود.

1. Cilia

یکی از پیامدهای سیگار کشیدن، کاهش پاک کردن مخاط است.
پاکسازی مخاطی یک مکانیسم دفاعی حیاتی در برابر عوامل بیماری زا و ذرات استنشاقی است. برای پاکسازی سطح راه هوایی از طریق عمل هماهنگ مژکها عمل می کند.
سیگار کشیدن ممکن است به مژک ها آسیب برساند دفعات ضرب و شتم مژه ها را کاهش دهد و همچنین بر طول مژه ها تأثیر بگذارد که همگی منجر به کاهش ترشحات مخاطی - انسدادی می شود.
کاهش خارج کردن مخاط به افزایش حساسیت به عفونت دستگاه تنفسی، بیماری انسدادی مزمن ریوی و سرطان برونکوژن کمک می کند. (5)

2. سلولهای تولید کننده مخاط

مخاط از آب، یونها، لیپیدها، پروتئین ها و گلیکوپروتئینهای ماکرومولکولی پیچیده موسین تشکیل شده است که خصوصیات ویسکوالاستیک و ژل ساز را به مخاط می رساند.
مخاط راه هوایی به عنوان یک مانع فیزیکوشیمیایی در برابر ذرات و گازهای استنشاق شده، باکتری ها و ویروس ها نقش مهمی در مکانیسم های دفاعی میزبان دارد.
با این حال، تولید بیش از حد مخاط مضر است که یکی از ویژگی های متمایز بیماری های التهابی مزمن راه های هوایی است.
سیگار کشیدن دلیل اصلی ابتلا به COPD است. استرس اکسیداتیو نقشی اساسی در تولید غیر طبیعی مخاط مجاری تنفسی ناشی از استعمال دخانیات دارد که می تواند منجر به تشکیل شاخه های مخاط شود. سیگار کشیدن نیز باعث هایپرپلازی سلول های گابلت می شود. (6)

3. راه هوایی

دود سیگار به بیماریهای مجاری هوایی مانند آسم و COPD کمک می کند یا در آنها واکنش بیش از حد مجاری هوایی و تکثیر عضلات صاف مجاری هوایی از ویژگیهای اصلی است.
در حالی که عواملی مانند التهاب در آسم نقش دارند تکثیر عضلات صاف مجاری هوایی یکی از اصلی ترین تغییرات پاتولوژیک در آسم است.
مکانیسم هایی که دود سیگار بر روی عضله صاف مجاری هوایی تأثیر می گذارد هنوز در حال بررسی است. با این حال، رادیکال های اکسیژن تولید شده در نتیجه قرار گرفتن در معرض دود سیگار ممکن است عامل افزایش تکثیر سلول های ریه باشد.
سیگار کشیدن تنباکو مزمن منجر به تمایل مشخص به باریک شدن مجاری تنفسی بزرگ و کوچک می شود.

4. آلوئول

تصور می شود که آمفیزم، با بزرگ شدن فضاهای آلوئولار، همراه با تخریب دیواره آلوئول، هنگامی توسعه می یابد که واسطه های آسیب بافتی از مکانیسم های محافظتی داخل ریه فراتر روند.
عملکردهای مختلف ترمیم تحت تأثیر سموم موجود در دود سیگار است. دود سیگار می تواند عملکردهای ترمیم فیبروبلاست ها، سلول های اپیتلیال و سلول های مزانشیمی را مختل کند.
شایعترین علت آمفیزم ریوی، سیگار کشیدن است. دود سیگار باعث ایجاد التهاب در دستگاه تنفسی تحتانی می شود که می تواند به ساختارهای ریه آسیب برساند.
اجزای فرار دود سیگار همچنین می توانند عملکرد سلولهای مزانشیمی را مهار کنند. بنابراین، سیگار کشیدن نه تنها به ریه ها آسیب می رساند بلکه از ترمیم ریه ها نیز جلوگیری می کند.

5. سلولهای اپیتلیال و اندوتلیال

سلول های اپیتلیال و اندوتلیال در ریه ها در پاسخ های ترمیم شرکت می کنند. دود سیگار هم برای سلولهای اندوتلیال و هم برای پیش سازهای گردش خون آنها سمی است. افراد سیگاری باعث کاهش پیش ساز سلولهای اندوتلیال عروقی می شوند. (7)
آسیب اندوتلیال با واسطه دود یا اختلال در نگهداری سلول های اندوتلیال می تواند منجر به آمفیزم شود زیرا مرگ سلول های اندوتلیال می تواند باعث آمفیزم شود. به همین ترتیب، دود مانع از شیمی درمانی و تکثیر سلولهای اپیتلیال مجاری هوایی می شود.
حرف آخر
سیگار کشیدن علت شماره یک مرگ و میر ناشی از COPD و سرطان ریه است. قرار گرفتن در معرض دود سیگار اثرات مخرب مختلفی بر روی ریه ها دارد از کاهش خروج مخاط تا تغییر DNA تغییر یافته است. بنابراین برای جلوگیری از چنین عوارضی، بهتر است به طور کلی سیگار را ترک کنید

بیشتر بدانید: رژیم غذایی مناسب در افراد سیگاری

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search