پزشکی

سیگار کشیدن چگونه به سلامتی شما آسیب می زند و نکاتی برای ترک آن

اسیب سیگار بر سلامتی

علی رغم آگاهی گسترده از تأثیرات سیگار کشیدن، این عادت کاملاً مشهور است و افراد زیادی به سیگار اعتیاد پیدا می کنند.

غلبه بر اعتیاد به نیکوتین بسیار دشوار است اما غیرممکن نیست. آگاهی از اثرات مضر سیگار کشیدن می تواند شما را ترغیب به ترک سیگار کند و حتی از دود سیگار دور شوید.
این مقاله در مورد مشکلات سلامتی مرتبط با سیگار کشیدن و اینکه چرا در وهله اول ترک سیگار تشویق می شود صحبت می کند.

مواد مضر در سیگار

دود سیگار حاوی هزاران ماده شیمیایی است که حداقل 60 ماده شیمیایی به طور واضح به عنوان مواد ایجاد کننده سرطان ثابت شده اند. (1)
نیکوتین یکی از بسیاری از مواد شیمیایی موجود در دود سیگار است و عامل اصلی آن تأثیرات روانی دود تنباکو و احتمال اعتیاد آن است. (2)
ثابت شده است که سایر مواد شیمیایی مانند قطران، هیدروکربن های پیچیده و فلزات از جمله کادمیوم، بریلیم و سرب که در دود وجود دارد باعث آسیب قابل توجه DNA و سلول در بسیاری از قسمت های بدن می شود که می تواند منجر به بیماری های تهدید کننده زندگی شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا فرد باید بلافاصله سیگار را ترک کند؟

شواهد نشان می دهد که اثرات مخرب دود سیگار طی سالها جمع می شود. (3) بدن توانایی اصلاح برخی از DNA و آسیب های سلولی را دارد که این مواد شیمیایی هنگام سیگار کشیدن ایجاد می کنند.
با این حال، با گذشت زمان، میزان آسیب جمع شده می تواند بر توانایی بدن برای ترمیم غلبه کند. در این شرایط، سرانجام آسیب به عنوان سرطان یا مشکلات تنفسی آشکار می شود.

خطرات سلامت مرتبط با سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می تواند اثرات نامطلوبی بر سلامتی شما بگذارد که اغلب خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش می دهد:

1. دیابت نوع 2

شواهد فزاینده نشان می دهد که استعمال دخانیات می تواند باعث دیابت نوع 2 شود. افراد سیگاری 30 تا 40 درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.
علاوه بر افزایش خطر ابتلا به دیابت، اثرات مضر سیگار کشیدن با دیابت ترکیب شده و آسیب وارد شده به عروق خونی را به طور قابل توجهی بدتر می کند.
خطرات بیماری های قلبی و کلیوی در بیمار دیابتی که سیگار می کشد بسیار بیشتر است.(4)

2. مشکلات روحی

استعمال دخانیات می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد. نیکوتین یک محرک روانشناختی قوی است و می تواند به طور بالقوه شیمی مغز را تغییر دهد. این تغییرات در مغز می تواند قدرت شدید اعتیاد رفتار سیگار کشیدن را توضیح دهد.
کاملاً ثابت شده است که احتمال ابتلا به افسردگی و اضطراب در افراد سیگاری افزایش می یابد.
همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خطر ابتلا به زوال عقل در افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیر سیگاری بسیار بیشتر است.

3. مشکلات تنفسی

مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو می توانند به سلولهای ریه آسیب مستقیم زده و همچنین با تحریک التهاب در مجاری تنفسی آسیب غیرمستقیم ایجاد کنند. این آسیب ها می تواند باعث ایجاد تعدادی از مشکلات تنفسی، از جمله COPD، برونشیت و سرطان ریه شود.
این بیماری ها با تخریب تدریجی بافت ریه و باریک شدن مجاری تنفسی مشخص می شوند در نتیجه کمبود اکسیژن، دشواری تنفس، گرفتگی قفسه سینه، سرفه و عفونت های مکرر ریه ایجاد می شود.(5)

4- باروری را کاهش می دهد

سیگار کشیدن می تواند بر باروری زنان و مردان تأثیر منفی بگذارد. در مردان، به طور بالقوه می تواند تعداد و عملکرد سلولهای اسپرم را کاهش دهد.
اختلال نعوظ با استعمال سیگار به شدت ارتباط دارد. شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهد سیگار کشیدن در زنان با افزایش خطر سقط خود به خودی همراه است.
به نظر می رسد سیگار کشیدن سرعت عملکرد تولید مثل را تسریع می کند و ممکن است زمان یائسگی را 1-4 سال پیش ببرد.

اثرات دود سیگار

فرد غیر سیگاری که دود سیگار را استشمام می کند در معرض همان نوع مواد شیمیایی سمی است. این قرار گرفتن در معرض بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان ریه است.
دود سیگار ممکن است در کودکان خردسال، از جمله عفونت های مکرر گوش و حملات شدید آسم، مشکلات جدی سلامتی ایجاد کند و همچنین می تواند رشد ریه آنها را برای همیشه تحت تأثیر قرار دهد.

اهمیت ترک سیگار

دود تنباکو باعث آسیب دیدگی قابل برگشت و برگشت ناپذیری در ریه می شود. شواهدی وجود دارد که برخی از آسیب های اولیه در ریه ها و احتمالاً در اعضای دیگر بدن می تواند پس از قطع سیگار به حالت طبیعی برگردد.
من یکبار از مریضی مراقبت کردم که به دلیل استعمال دخانیات در گردن خود یک عمل جراحی اساسی برای از بین بردن سرطان گلو انجام داده بود. به عنوان بخشی از جراحی درمانی، گلو و حنجره او باید همراه با سرطان برداشته شود.

نکاتی برای ترک سیگار

التهاب در بدن که توسط مواد شیمیایی سمی موجود در دود ایجاد می شود با قطع سیگار از بین می رود.
او یک لوله در گردن داشت تا به او کمک کند تا نفس بکشد. حتی پس از چنین اتفاقی، با قرار دادن سیگار در داخل لوله تنفسی در گردن خود به کشیدن سیگار ادامه می داد. این تجربه به شدت پتانسیل اعتیاد آور مصرف سیگار و نیکوتین را برجسته می کند.
بنابراین، ترک اعتیاد و ترک سیگار برای همیشه بسیار دشوار است. در هنگام ترک سیگار، افراد سیگاری علائم ترک را نیز تجربه می کنند.
در چنین مواردی، اقدامات زیر ممکن است مفید باشد:

مشاوره و رفتار درمانی می تواند به ترک سیگار کمک کند.

درمان جایگزینی نیکوتین با آدامس، پاستیل می تواند به تدریج به از بین بردن ولع مصرف کمک کند.
در صورت عدم موفقیت اقدامات ساده، داروهایی در دسترس هستند که می توانند علائم ترک را سرکوب کرده و احتمال ترک موفقیت آمیز عادت سیگار را افزایش دهند.
حرف آخر
دود سیگار پر از ترکیبات مضر است که می تواند باعث مشکلات ریوی، مشکلات روحی، اعتیاد و حتی سرطان شود. این ترکیبات در سطح مولکولی بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهند و اغلب صدمات جبران ناپذیری وارد می کنند.
بنابراین، ترک سیگار به نفع سلامتی شما است. این نه تنها کمک می کند تا برخی از آسیب ها معکوس شود بلکه از کاهش بیشتر نیز جلوگیری می کند. اگر مشکلی دارید می توانید با پزشک برای کمک به ترک سیگار مشورت کنید.
با این حال، بیشتر آسیب هایی که در طی سالها سیگار کشیدن جمع می شود دائمی هستند و در این حالت، ترک سیگار می تواند به جلوگیری از کاهش بیشتر سلامت ریه کمک کند.
ترک سیگار به طور قابل توجهی احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی و سرطان را کاهش می دهد.
عملکرد ریه بهبود می یابد جریان خون بهبود می یابد و خطر حمله قلبی و سکته مغزی طی سالهای پس از ترک سیگار کاهش می یابد.

همچنین بخوانید: چگونه سیگار بر سلامت ریه تأثیر می گذارد

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search