پزشکی

علائم هشدار دهنده بار سمی اضافه در بدن

علائم سم اضافی در بدن

مسمومیت با فلزات سنگین در اثر تجمع فلزات خاصی در بدن به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد غذایی، آب، مواد شیمیایی صنعتی یا سایر منابع ایجاد می شود.

در حالی که بدن شما برای عملکرد طبیعی به مقدار کمی فلزات سنگین مانند روی، مس، کروم، آهن و منگنز نیاز دارد مقادیر سمی مضر هستند.
اگر در بافت های نرم بدن شما بیش از حد از این مواد جمع شود مسمومیت ناشی از آن می تواند مشکلات جدی سلامتی ایجاد کند.
سموم مواد مضری هستند که یا در طی فرآیندهای متابولیکی در بدن تولید می شوند یا روزانه به صورت بلع، استنشاق و چروک پوست ایجاد می شوند.
بدن انسان مکانیسم های داخلی برای از بین بردن این سموم دارد. کبد و کلیه ها ارگان های اصلی سم زدایی هستند که سموم موجود در خون را فیلتر می کنند سپس از طریق عرق دفع یا آزاد می شوند.
اگر بدن نتواند این سموم را به درستی دفع کند می تواند با گذشت زمان جمع شده و سبب مسمومیت شود. شناخته شده است که این مواد شیمیایی آنزیم های خاصی را که برای عملکردهای ضروری بدن لازم هستند مهار می کنند.
علاوه بر این، اضافه بار سمی می تواند به بافت های شما آسیب برساند عملکرد اعضای بدن را به خطر بیندازد و در نتیجه طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی را ایجاد کند.

انواع سموم

سموم در اصل مواد شیمیایی هستند که از نظر بیولوژیکی یا مصنوعی تولید می شوند.
سموم طبیعی به طور معمول در غذاهای گیاهی و حیوانی وجود دارد در حالی که سموم مصنوعی در گازهای صنعتی، داروها، آلاینده های محیطی و سموم دفع آفات شیمیایی وجود دارد که می توانند مستقیماً یا از طریق زنجیره های غذایی آلوده وارد بدن شوند.
سموم متابولیک محصولات جانبی فعالیت های متابولیکی مختلف در بدن هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه سموم می توانند وارد بدن شوند؟

سموم یا در داخل بدن تولید می شوند یا از طریق مسیرهای زیر وارد بدن می شوند:
سموم ممکن است از طریق مسیرهای مختلف استنشاق، بلع، تزریق و در معرض قرار گرفتن پوست و چشم وارد جریان خون شوند.
سموم همچنین ممکن است با افزایش تولید یا کاهش دفع در بدن، به مرور زمان جمع شده و ایجاد شوند.
بیماری هایی مانند بیماری مزمن کلیه و بیماری کبدی می تواند باعث تجمع سم شود که می تواند سیستم های بدن را مختل کند.
سرکوب سیستم ایمنی و برخی کمبودهای آنزیمی ژنتیکی نیز ممکن است باعث افزایش حساسیت به تجمع سموم در بدن یا کاهش دفع سم شود.
استفاده بی رویه از عوامل دارویی نیز ممکن است منجر به سمیت شود. بنابراین، این عوامل باید به طور منظم تحت هدایت یک متخصص سلامت تجویز شوند.
مصرف داروهای غیرمجاز نیز تعیین کننده قابل توجهی از ورود سموم به جریان خون است.

علائم هشدار دهنده اضافه بار سم

تجمع سموم در داخل بدن می تواند مشکلات زیر را ایجاد کند:

1. یبوست

سموم و اثرات سوء عوامل دارویی ممکن است باعث یبوست شود.
سموم و عوامل قابل توجهی که ممکن است باعث یبوست شوند عبارتند از: سرب، داروهای ضد کولینرژیک، مواد مخدر، داروهای ضد افسردگی، داروهای روانپزشکی، ضدتشنج و ویتامین D بیش از حد.(1)

2. افزایش وزن

بسیاری از سموم محیطی می توانند بر متابولیسم و هورمون ها تأثیر بگذارند و منجر به افزایش وزن شوند. هنگامی که بدن در معرض سموم بیش از حد قرار دارد و نمی تواند آنها را به طور موثر دفع کند ممکن است سموم به صورت چربی ذخیره شوند تا از گردش آنها در جریان خون جلوگیری کند. این ممکن است منجر به عوارض جانبی مختلف سلامتی، مانند دیابت شود. (2)
سمومی که می توانند باعث افزایش وزن شوند عبارتند از:
آفت کش ها
پلاستیک
ضد شعله ها
فتالات ها
پارابن
بیس فنول A (BPA)
فلزات سنگین (سرب، جیوه، آرسنیک)
پاک کننده ها و حلال های شیمیایی
آلودگی هوا از کارخانه ها

3. خستگی مداوم

سموم محیطی ممکن است متابولیسم عضلات را مختل کنند که ممکن است منجر به درد عضلانی و خستگی مداوم شود.
بیشتر افرادی که به دلیل سموم شیمیایی خستگی مداوم را تجربه می کنند ممکن است محرک هایی مانند مصرف مواد مخدر تفریحی، قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و بازسازی و یا انتقال به خانه جدید را به یاد بیاورند.
خستگی همچنین ممکن است در نتیجه بی خوابی ناشی از سموم و کمبود خواب آرام باشد. (3)
سمومی که می توانند باعث خستگی مداوم شوند عبارتند از:
متیلن کلراید
آفت کش ها
سرب
جیوه
کادمیوم
آرسنیک
آلومینیوم
نیکل
نقره
بریلیوم
قلع

4. مشکلات پوستی

سموم می توانند از طریق پوست جذب شده و باعث تحریک و آسیب پوست شوند.
تماس شغلی با مواد شیمیایی تعیین کننده قابل توجهی از بیماری های پوستی مانند درماتیت تماسی تحریک کننده، درماتیت تماسی آلرژیک، سرطان های پوست، عفونت های پوستی و آسیب های پوستی است. (4)
سمومی که می توانند مشکلات پوستی ایجاد کنند عبارتند از:
فلزات
رزین های اپوکسی و اکریلیک
مواد افزودنی لاستیکی
واسطه های شیمیایی
مواد شیمیایی زراعی (سموم دفع آفات و کودها)
مداخله کننده های شیمیایی
اسیدها، بازها، اکسید کننده یا عوامل کاهنده
مواد شوینده
مواد تمیز کننده ضعیف

5. سردرد و میگرن

سردرد ممکن است نشانه ای از سموم مختلف باشد. سمیت با مونوکسیدکربن و سیانید از دلایل عمده سردردهای ناشی از سم است.
عوامل ایجاد کننده اتساع عروق مانند نیتروگلیسیرین نیز ممکن است باعث افزایش جریان خون در مغز و در نتیجه سردرد شوند.(5)
دلایل دیگر شامل متیلن کلراید، سموم دفع آفات، مواد شیمیایی، عدم تعادل هورمون ها و ترک آن است.

6. نوسانات خلقی

برخی از سموم ممکن است بر روی سیستم عصبی و غدد درون ریز تأثیر بگذارند و باعث مشکلات روانی مانند افسردگی، اضطراب، تغییرات خلقی و اختلالات خواب شوند.
الکل، مصرف داروهای غیرمجاز و عوامل دارویی نیز از عوامل روانی و عاطفی خلق و خو هستند.
مونوکسیدکربن و سموم دفع آفات همچنین می توانند باعث مرگ سلول های عصبی در اثر کاهش اکسیژن رسانی، اختلال در شناخت و منجر به زوال عقل شوند.
تماس طولانی مدت با نوروتوکسین ها ممکن است منجر به اثرات غیر قابل برگشت و اختلالات تحلیل برنده مغز شود.(6)
سمومی که می توانند باعث تغییرات خلقی شوند عبارتند از:
ترکیبات آلی فرار (VOC)
فرمالدئید خارج از گاز
عطرهای مصنوعی
استایرن و زایلن (رنگ و حلال)
تولوئن ( مربوط به خودرو)
فتالات و بنزن (محصولات مراقبت از بهداشت)
فتالات ها (خوشبو کننده های هوا، شمع ها و پلاستیک ها)
قارچ

7. بوی بد دهان

تنفس بد بو (Halitosis)، که به عنوان بوی بد دهان نیز شناخته می شود ممکن است به جای خوردن غذای نامناسب یا فراموشی مسواک زدن، روند اصلی را نشان دهد.
یک تنفس میوه ای ممکن است در اثر تجمع کتون ها، به طور عمده استون، در بدن ایجاد شود که در طی کتواسیدوز دیابتی (DKA) رخ می دهد یک کنترل بی نظیر قند خون در بدن افراد دیابتی و یک فوریت پزشکی است. (7)
سمیت آرسنیک همچنین ممکن است باعث تغییر در بوی تنفس شود و بوی سیر به بوی تنفس بدهد. سمیت سیانور همچنین ممکن است نفس فرد را مختل کرده و بوی "بادام تلخ" بدهد اما تشخیص این مشکل است.

8. درد و اسپاسم عضلات

الکل، عدم تعادل الکترولیت ها و اثرات نامطلوب دارویی از علل ابتلا به میوپاتی است.(8)
میوپاتی های سمی می توانند به صورت درد عضلانی، گرفتگی عضلات و ضعف شدید عضلانی همراه با رابدومیولیز (از بین رفتن فیبرهای عضلانی، آزاد سازی محتویات سمی در گردش خون)، باعث نارسایی کلیه و مرگ احتمالی شوند.

9. بی خوابی

بی خوابی ممکن است از علل مختلف محیطی، ارثی، روانشناختی و رفتاری ناشی شود. (9)
مصرف کافئین و الکل و استعمال دخانیات نزدیک به زمان خواب می تواند منجر به اختلالات خواب و بی خوابی شود. این علل بی خوابی معمولاً کوتاه مدت و قابل برگشت هستند و ممکن است با رعایت بهداشت خواب بهبود یابند.

10. گرم شدن بیش از حد بدن و تعریق

برخی از مواد و سموم مانند کافئین، ارگانوفسفاتها، MDMA و اکستازی ممکن است باعث افزایش اثرات سمپاتومیمتیک در بدن، تنظیم مجدد درجه حرارت و در نتیجه گرم شدن بیش از حد بدن و تعریق شود.
سمیت کولینرژیک ناشی از ارگانوفسفره ها که در سموم دفع آفات و حشره کش ها وجود دارد می تواند تعریق را در کنار سایر اثرات سیستمیک افزایش دهد.
هورمون ها به طور معمول تحت تأثیر اضافه بار سمی قرار می گیرند
با گذشت زمان، سموم زیادی می توانند عملکرد هورمونی را مختل کنند. مشخص شده است که مصرف بیش از حد لبنیات به دلیل وجود هورمون های رشد می تواند عملکرد هورمون ها را مختل کند.
مجموعه گسترده ای از کالاهای بسته بندی خوراکی حاوی xenoestrogens (اجزای BPA) است که منجر به قرار گرفتن در معرض و عدم تعادل هورمون ها می شود. اضافه بار سمی به عنوان افزایش وزن، تیرگی مغز، خستگی، بی خوابی، دردهای عضلانی، درد و تغییرات خلقی بروز می کند.(10)

نکات و روشهای مفید برای سم زدایی از بدن

در اینجا چند راهنمای ساده برای به حداقل رساندن تجمع سمی در بدن وجود دارد:
رژیم های غذایی سم زدایی آلی با تمام مواد غذایی و کاهش وزن برای از بین بردن سموم اضافی اعمال شده است که به طور بالقوه منجر به عادات بهتر زندگی می شود بنابراین باعث بهبود رفاه می شود.
استفاده از محصولات فتالات و فاقد پارابن مانند مرطوب کننده ها، صابون ها، شستشوی بدن، شامپوها، رنگ موها و آرایش باعث کاهش میزان سموم می شود.
مصرف محصولات ارگانیک سبب محدود کردن قرار گرفتن در معرض سموم استفاده در کشاورزی مانند سموم دفع آفات می شود.
مطالعات نشان می دهد که ویتامین های C و E و عصاره سیر می توانند سموم مختلف بدن، در درجه اول سرب را از بدن خارج کنند. سیر باعث کاهش جذب سموم در استخوان ها و بافت های نرم می شود. مشخص شد که ویتامین های C و E به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی آسیب اکسیداتیو را کاهش می دهند و به بدن اجازه می دهند از آسیب ناشی از سرب و سم بهبود یابد.
نصب فیلترهای تصفیه آب و تصفیه هوا در خانه می تواند به کاهش قرار گرفتن در معرض سم کمک کند.
فعالیت بدنی و ورزش از دیگر روشهای عالی سم زدایی است زیرا سموم به طور مداوم از طریق عرق آزاد می شوند.
از پشتیبانی تکمیلی برای سم زدایی اندامهایی مانند کبد و کلیه نیز می توان در افرادی که ممکن است به آن نیاز داشته باشند استفاده شود زیرا افرادی که دارای ایمنی تغییر یافته هستند ممکن است توانایی پاکسازی مناسب سموم را نداشته باشند.
یک سیستم تغذیه ای و ایمنی قوی و سالم و مصرف مناسب ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه نقش مهمی در سم زدایی سموم و مواد شیمیایی خارجی دارد.

آیا سطح بالای سموم می تواند باعث دیابت شود؟

همانطور که قبلاً بحث شد برخی سموم ممکن است به صورت چربی ذخیره شوند و باعث افزایش وزن شوند که می تواند متابولیسم و عملکرد انسولین را بیشتر تغییر دهد. این می تواند منجر به عدم حفظ سطح مناسب قند خون و در نتیجه دیابت شود.

آیا مقادیر بالای سموم موجود در هوا می تواند منجر به سرطان پوست شود؟

علاوه بر اشعه UVA، فلزات سنگین مانند آرسنیک، هیدروکربن های معطر چند حلقه ای (PAH) ، VOC ها، اکسیدها، ذرات معلق (PM)، ازن (O3) و دود سیگار از آلاینده های محیطی هوا هستند که می توانند به سرطان پوست آسیب سلول پوستی نیز منجر شوند.
پوست دارای مانع محافظتی طبیعی برای جلوگیری از آسیب اکسیداتیو گسترده است. با این حال، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این سموم محیطی می تواند یکی را در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دهد. اثرات پوستی می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض سموم رخ دهد و منجر به پیری، التهاب، پسوریازیس و اگزما شود.(11
حرف آخر
اضافه بار سم در بدن می تواند بسیاری از علائم و نشانه ها را نشان دهد. اگرچه بدن به طور مداوم سموم را پاکسازی می کند اما انتخاب نادرست سبک زندگی و ضعف سیستم ایمنی بدن می تواند عملکرد دفع کننده آن را به خطر بیندازد و منجر به بیماری شود. 

همچنین بخوانید: نکاتی آسان برای سم زدایی بدن از قند

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.




سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search