پزشکی

چگونه سرطان روده بزرگ را غربالگری کنیم؟

غربالگری سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع و دومین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده است. در سال 2020، حدود 147،950 آمریکایی به تازگی به این بیماری مبتلا شده اند در حالی که 53200 نفر در نتیجه عوارض مرتبط با سرطان روده بزرگ درگذشتند. اکثر مبتلایان (87.7٪) 45 ساله و بیشتر بودند.

با توجه به این آمار، نیروهای ویژه خدمات پیشگیری ایالات متحده (USPSTF) اخیراً دستورالعملهای غربالگری سرطان روده بزرگ خود را به روز کرده و توصیه های خود را برای بزرگسالان 45 تا 75.2 گسترش داده است. پیش از این، در راهنمایی های سال 2016، غربالگری فقط برای بزرگسالان 50 تا 75.3 توصیه می شد
آزمایشات مختلفی از جمله آزمایش های تجسم مستقیم و آزمایشات مبتنی بر مدفوع با تهاجم کمتر وجود دارد که USPSTF برای غربالگری سرطان روده بزرگ تأیید می کند فراوانی غربالگری با توجه به آزمون (یا ترکیبی از آزمایشات) مورد استفاده متفاوت است.
برای بزرگسالان 76 سال و بالاتر، غربالگری ممکن است به صورت انتخابی انجام شود اگرچه شواهد موجود نشان می دهد که مزایای آن - از نظر افزایش امید به زندگی - ممکن است کم باشد.
سرطان به عنوان یک قاتل خاموش در نظر گرفته می شود زیرا در مراحل پیشرفته که علاج آن دشوار است بیشتر علائم را نشان می دهد. به همین دلیل است که جامعه پزشکی اکیداً غربالگری سرطان را برای افراد در معرض خطر توصیه می کند حتی اگر علائمی نداشته باشند. این نوع مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه به تشخیص ابتلا به بیماری در اوایل قبل از متاستاز یا گسترش آن به سایر قسمت های بدن کمک می کند.
نیاز به غربالگری به ویژه در مورد سرطان روده بزرگ، که اغلب بدون علامت است و از عوامل عمده در مرگ و میر جهانی است تأکید می شود.
تشخیص زود هنگام سرطان از طریق غربالگری منظم منجر به درمان زودرس می شود که می تواند میزان بقا را تا حد زیادی بهبود بخشد.

سرطان روده بزرگ چقدر شایع است؟

احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ بعد از 50 سالگی تقریباً 1 از 20 است.
بر اساس تجزیه و تحلیل اخیر پایگاه داده SEER، به نظر می رسد سرطان روده بزرگ در بین افراد جوان در حال افزایش است. در دو دهه گذشته تقریباً 51٪ افزایش سرطان روده بزرگ قبل از 50 سالگی در مقایسه با دو دهه گذشته وجود دارد.
بر اساس این تجزیه و تحلیل، انجمن سرطان آمریکا توصیه کرده است که به جای توصیه قبلی برای شروع در سن 50 سالگی، دستورالعمل ها را برای شروع غربالگری سرطان روده بزرگ تغییر دهید.
غربالگری با کولونوسکوپی می تواند نزدیک به 90٪ از سرطان روده بزرگ جلوگیری کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

معمولاً درد سرطان روده بزرگ در کجا احساس می شود؟

سرطان روده بزرگ ممکن است در مراحل اولیه درد ایجاد نکند. با این حال، اگر درد وجود داشته باشد محل آن بستگی به محل سرطان دارد. درد را می توان در هر نقطه از شکم احساس کرد.

علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ ممکن است در اوایل علائم ایجاد نکند و علائم کاملاً غیر اختصاصی باشد. با این حال، علائم اصلی سرطان روده بزرگ عبارتند از:
خونریزی از رکتوم
تغییر در عادات روده
درد شکم
حالت تهوع
استفراغ
از دست دادن اشتها
کاهش وزن بدون دلیل

آیا علائم سرطان روده بزرگ در زنان و مردان متفاوت است؟

خیر، علائم سرطان روده بزرگ در مردان و زنان مشابه است اگرچه شیوع سرطان در مردان کمی بیشتر از زنان است.

روش های مختلف غربالگری سرطان روده بزرگ

روشهای غربالگری سرطان روده بزرگ را می توان به روشهای غیرتهاجمی و تهاجمی تقسیم کرد.

1. روشهای غیرتهاجمی

روش های غیرتهاجمی آزمایش های مبتنی بر مدفوع برای بررسی آثار خون اسFت مانند آزمایش هموکولت، آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT) و آزمایش Cologuard که ترکیب FIT با برخی مارکرهای سلول های توموری است.
آزمایش FIT در حدود 70٪ بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ مثبت است و Cologuard در حدود 92٪ مثبت است. با این حال، ممکن است نتایج مثبت کاذب و منفی کاذب رخ دهد.
این بدان معناست که بسیاری از بیمارانی که در آزمایشات غیرتهاجمی مثبت آزمایش می کنند ممکن است سرطان نداشته باشند و گاهی اوقات اگر نتایج آزمایش منفی باشد ممکن است سرطان از دست رفته باشد.

2. روشهای تهاجمی

آزمایشات تهاجمی برای سرطان شامل آندوسکوپی، مانند سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر (ارزیابی سمت چپ روده بزرگ) یا کولونوسکوپی (بررسی کل طول روده بزرگ) است. استاندارد طلایی غربالگری سرطان روده بزرگ کولونوسکوپی است.

تشخیص سرطان روده بزرگ در خانه

آزمایشات غربالگری مدفوع غیر تهاجمی سرطان روده بزرگ مانند آزمایش FIT و Cologuard را می توان در خانه انجام داد. با این حال، نمونه مدفوع جمع آوری شده هنوز باید برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال شود.

دلایل غربالگری برای سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ دومین علت اصلی مرگ سرطان در ایالات متحده است. تخمین زده می شود که سالانه بیش از 50،000 بیمار بر اثر سرطان روده بزرگ می میرند. بنابراین، غربالگری سرطان روده بزرگ می تواند باعث نجات جان شما شود.
میزان بقای سرطان روده بزرگ به مرحله تشخیص بستگی دارد.
سرطان در مرحله پیشرفته با بقای ضعیف همراه است.
اگر سرطان در مراحل اولیه (مرحله I یا II) پیدا شود میزان بقای 5 ساله تقریباً 95٪ است.
برای مرحله سوم سرطان (متاستاتیک به غدد لنفاوی)، میزان بقای 5 ساله به 70٪ کاهش می یابد.
برای سرطان مرحله (IV متاستاز دور)، میزان بقا 5 ساله فقط 5٪ است.
بنابراین، غربالگری سرطان مهمترین چیز برای بهبود مرگ و میر ناشی از سرطان است. غربالگری سرطان با امید به یافتن سرطان در مراحل اولیه و درمان آن بهترین راه برای درمان سرطان است.
افرادی که باید از نظر سرطان روده بزرگ تحت غربالگری قرار گیرند
بیشتر سیستم های مراقبت های بهداشتی، از جمله قانون مراقبت های بهداشتی در ایالات متحده، غربالگری سرطان روده بزرگ را گسترش می دهند. خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در مردان و زنان در سنین بالا بسیار زیاد است.
بر اساس رهنمودهای جدید انجمن سرطان آمریکا، مردان و زنان با خطر متوسط باید غربالگری سرطان روده بزرگ را از سن 45 سالگی آغاز کنند.
غربالگری زودهنگام سرطان روده بزرگ برای افرادی که سابقه خانوادگی پولیپ روده بزرگ، سرطان روده بزرگ و سندرم های ارثی سرطان روده بزرگ یا سابقه شخصی بیماری التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون دارند توصیه می شود.
به افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارند معمولاً توصیه می شود که 10 سال قبل از تشخیص اولیه سرطان در اولین عضو خانواده، غربالگری سرطان روده بزرگ را شروع کنند.
ممکن است لازم باشد کسانی که سابقه خانوادگی سندرم های ارثی سرطان روده بزرگ دارند از 20 سالگی غربالگری سرطان روده بزرگ را شروع کنند.
به کسانی که بیماری التهابی روده دارند معمولاً توصیه می شود هر 1-2 سال پس از 8-10 سال طول مدت بیماری، کولونوسکوپی انجام دهند.

عوامل خطر مرتبط با سرطان روده بزرگ

عوامل خطر سرطان روده بزرگ را می توان به دو نوع تقسیم کرد: عوامل خطر غیر قابل اصلاح و عوامل خطر اصلاح پذیر.
عوامل خطر غیر قابل تغییر عواملی از جمله پیری و عوامل ژنتیکی، از جمله سابقه خانوادگی پولیپ روده بزرگ، سرطان روده بزرگ و سندرم های ارثی سرطان روده بزرگ و سابقه شخصی بیماری التهابی روده هستند که نمی توانید تغییر دهید.
عوامل خطر قابل اصلاح عواملی است که می توانید تغییر دهید که شامل اجتناب از غذاهای پرچرب، فرآوری شده، گوشت قرمز، غذای دودی است. خوردن غذای سالم، مانند مصرف رژیم کم چربی، غذاهای کم فرآوری و میوه و سبزیجات بیشتر، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

تفاوت بین بواسیر و سرطان روده بزرگ

بواسیر معمولاً علائم ناراحتی مقعدی و خونریزی مقعدی را ایجاد می کند. اگر نزدیک به مقعد باشد هر دو این علائم می توانند در سرطان روده بزرگ نیز وجود داشته باشند.
بنابراین، افرادی که علائمی از بواسیر دارند و در سن غربالگری سرطان روده بزرگ هستند باید برای غربالگری معرفی شوند تا علت علائم، بواسیر یا سرطان روده بزرگ مشخص شود.
حرف آخر
سرطان روده بزرگ یک سرطان بسیار شایع است و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده و جهان غرب است. بسیاری از بیماران ممکن است هیچ علائمی قبل از سرطان در مرحله پیشرفته نداشته باشند.
بنابراین، افرادی که در معرض خطر سرطان روده بزرگ هستند به ویژه افراد بالای 45 سال و دارای سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ و پولیپ روده بزرگ هستند که باید کولونوسکوپی انجام دهند تا در مراحل اولیه سرطان روده بزرگ را پیدا کنند که با نرخ زنده ماندن خوب است.
علاوه بر این، انجام کولونوسکوپی با تشخیص پولیپ روده بزرگ و از بین بردن پولیپ روده بزرگ می تواند از پیشرفت سرطان روده بزرگ جلوگیری کند.

در ادامه بخوانید: یک برنامه رژیم غذایی برای قبل و بعد از سرطان روده بزرگ | تیم درمانی سرطان روده بزرگ

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search