پزشکی

تیم درمانی سرطان روده بزرگ

سرطان کولونبرای درمان سرطان روده بزرگ یک تیم از متخصصان مراقبت های سلامت نیاز است اگر شما با سرطان روده تشخیص داده شده اید بخشی از تیم مراقبت های سلامت باید حرفه ای برای درمان شما اقدام کنند. کولون آخرین بخش از دستگاه گوارش است که به حمل و نقل مواد زائد از بدن پس از جذب نمک و آب باقی مانده، از محتویات آن کمک می کند.

سرطان روده بزرگ سلول های سرطانی جهش یافته تشکیل می دهند و در بافت روده بزرگ تکثیر پیدا می کند.
برخی از عوامل خطر در ابتلا به سرطان روده بزرگ عبارتند از:
سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ
شرایط ارثی مانند پولیپ آدنوماتوز و غیرپولیپی یا سندرم Lynch
سابقه کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون.
سابقه سرطان راست روده، تخمدان و پستان.
تاریخچه شخصی پولیپ روده بزرگ.
توصیه می شود اگر شما تجربه هر ترکیبی از علائم زیر ناشی از سرطان روده بزرگ را دارید به یک پزشک مراجعه نمایید
استفراغ.
خستگی.
کاهش وزن ناگهانی.
درد گاز، گرفتگی عضلات، احساس پری، نفخ.
مدفوع باریک.
تغییر بافت مدفوع، یبوست، اسهال.
خون در مدفوع.
تغییر در الگوی گوارش.

پزشک انکولوژیست

پزشک غده شناس در درمان سرطان تخصص دارد آنها یک نقش کلیدی در درمان بیماری شما بازی می کنند انکولوژیست شما اغلب مختصات کلی درمان شما را ارائه می دهد و ممکن است در اولین دیدار تست های تشخیصی و مرحله بندی را برای بررسی تاریخچه پزشکی شما برای تعیین بهترین درمان ممکن سفارش می دهند آنها همچنین شیمی درمانی تجویز می کنند اگر که بخشی از برنامه درمانی شما باشد.
انکولوژیست شما ممکن است تست خون و نوار قلب را انجام دهد تا مطمئن شود که شما به اندازه کافی سالم هستید و تحمل درمان های مختلف را دارید آنها همچنین ممکن است آزمایشات تصویربرداری اضافی، مانند اسکن MRI، سی تی اسکن و یا اسکن PET را سفارش دهند این تست کمک خواهد کرد تا اگر سرطان از روده بزرگ به دیگر قسمت های بدن گسترش یافته مشخص شود.
انکولوژیست شما ممکن است شما را به یک متخصص انکولوژیست غدد یا انکولوژیست اشعه ارجاع دهد.
در طول درمان شما با انکولوژیست خود دیدار خواهید کرد تا در مورد اثربخشی درمان، عوارض جانبی درمان و هر نگرانی دیگری صحبت نمایید در برخی از مراکز مراقبت از سرطان پرستار و دستیاران پزشک به بخش گروه انکولوژی پزشکی کمک خواهند کرد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

جراح انکولوژیست

جراحی اغلب بخشی از برنامه درمانی برای افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ است. انکولوژیست شما را به احتمال زیاد به یک متخصص جراحی غدد ارجاع می دهد جراح متخصص غده شناس با جراحی، تومور و غدد لنفاوی مجاور را برمی دارد با این دکتر در مورد تکنیک های جراحی و یا روش های درمان سرطان خود مشورت کنید پس از انجام عمل جراحی، انکولوژیست جراح یک یا چند قرار ملاقات برای پیگیری با شما دارد تا چگونگی روند بهبود را بررسی نماید.

انکولوژیست پرتو

همه افرادی که با سرطان روده تشخیص داده می شوند تحت پرتو درمانی قرار می گیرند اما ممکن است آن بخشی از برنامه درمانی شما باشد اگر چنین باشد شما به یک انکولوژیست تشعشع ارجاع داده می شوید این دکتر متخصص با استفاده از اشعه برای درمان سرطان اقدام می کند آنها دوز دقیق و تعدادی از درمان هایی که شما نیاز دارید را تعیین می کنند و همچنین پرتوهای تابش را قرار می دهند.

پرستار هدایتگر انکولوژی

یکی دیگر از اعضای تیم درمانی ممکن است شامل یک پرستار هدایتگر سرطان باشد. این شامل یک پرستار است که در کمک به افراد مبتلا به سرطان تخصص دارد درمان سرطان کولون شامل بسیاری از حرفه ای ها، روش ها و قرار ملاقات است. پرستار هدایتگر سرطان فرایند این روند را فراهم می کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است شما را در موانع درمان، از جمله موانع زبان، فرم های بیمه و تاخیر و یا تغییر در قرار ملاقات کمک کنند. پرستار هدایتگر خود یک منبع بزرگ برای پاسخ به سوالات شما است و یک مدافع، برای کمک به شما است تا بهترین مراقبت ممکن را دریافت کنید.

مددکار اجتماعی انکولوژی

همراه با مسائل پزشکی، زمانی که تحت درمان سرطان روده بزرگ هستید عوامل دیگری برای مقابله با سرطان وجود دارد تشخیص سرطان روده بزرگ می تواند اثرات عاطفی، معنوی و مالی داشته باشد یک مددکار اجتماعی آموزش دیده سرطان به افراد مبتلا به سرطان ارائه پشتیبانی می کند مددکار اجتماعی انکولوژی می تواند به شما در درک حقوق خود به عنوان یک بیمار کمک کند آنها همچنین ممکن است به شما در مسائل مربوط به درمان مانند حمل و نقل، کار، خانواده و مسائل مالی، آماده سازی یک دستور پیشرفته و یا برخورد با مسائل زندگی کمک کنند مددکار اجتماعی انکولوژی همچنین می تواند اطلاعات مربوط به گروه های حمایتی در منطقه شما را همراه با ارجاع به سایر منابع اجتماعی ارائه دهد.

متخصص تغذیه بالینی

تغذیه به خصوص در طول درمان سرطان مهم است خوردن مواد غذایی مناسب می تواند به شما کمک کند تا مواد مغذی مناسب برای قوی تر شدن و تحمل درمان را دریافت کنید. متخصص تغذیه می توانید به شما کمک کند تا یک برنامه رژیم غذایی شامل مواد غذایی که شما باید بخورید و مواد غذایی که ممکن است شما برای جلوگیری از توسعه سرطان بخواهید مصرف کنید اگر شیمی درمانی بخشی از درمان شما است شما ممکن است گرفتار عوارض جانبی خاص مانند تهوع و خستگی شوید از جمله غذاهای خاص در رژیم غذایی ممکن است به شما در مبارزه با عوارض جانبی به عنوان یک نتیجه از درمان کمک کند.

پرستار دارای گواهی انکولوژی

اگر شما وریدی (IV) شیمی درمانی دریافت می کنید این توسط یک پرستار ویژه آموزش دیده اداره می شود این پرستاران آموزش دیده ویژه در مورد نحوه انجام شیمی درمانی و همچنین به هر گونه عوارض خطرناک رسیدگی می کند آنها یک منبع عالی در بسیاری از مباحث مربوط به شیمی درمانی هستند شما به احتمال زیاد مقدار زیادی از زمان خود را با این پرستاران صرف می کنید.

سیستم پشتیبانی شخصی

اگر چه آنها متخصصان مراقبت های بهداشتی هستند یک سیستم پشتیبانی در طول درمان سرطان روده بزرگ مفید است خانواده و دوستان می تواند نقش مهمی در کمک به درمان شما داشته باشند و هنگام رفتن به شیمی درمانی با شما همراه باشد یک سیستم پشتیبانی می تواند به راحتی و به شما احساس بهتری بدهد.

نکاتی برای مدیریت قرار ملاقات

تمام افرادی که در درمان شما نفش دارند می توانند در مورد همه چیز سخت پیگیری کنند شما به احتمال زیاد چند قرار ملاقات با اعضای مختلف تیم مراقبت های سلامت خود داشته و در مورد بسیاری از چیزها بحث می نمایید چند کار شما می توانید انجام دهید تا همواره قرار ملاقات داشته باشید
منظم باشید. در طول درمان برای سرطان روده بزرگ، شما را با حرفه ای های مختلف پزشکی دیدار خواهید کرد یک لیست از تمام اعضای تیم مراقبت های سلامت سرطان روده بزرگ در نظر بگیرید نام آنها، شماره تلفن، ایمیل و شماره فکس را در یک مکان برای دسترسی آسان نگه دارید،
سوالات خود را قبل از قرار ملاقات بنویسید. معمولاً وقتی شما سرطان روده پیدا می کنید سوالاتی برایتان پیدا می شود از پرسیدن هیچ سوالی دریغ نکنید نوشتن پرسش ها از پیش مفید است بنابراین آنچه شما می خواهید در موردش بحث کنید فراموش نخواهید کرد.
کسی که به قرار ملاقات شما اعتماد کند در نظر داشته باشید. یک دوست یا عضو خانواده نه تنها به شما حمایت عاطفی می دهد بلکه آنها می توانند به شما کمک کند تا به یاد داشته باشید آنچه که مورد بحث قرار می گیرد.
مدافع خودتان باشید. از پرسیدن نترسید اگر چیزی را نفهمیدید سوال کنید اگر شما نیاز به ارجاع  دارید جهت نظر دوم درخواست کنید به یاد داشته باشید که این زندگی شما است و شما حق حمایت از بهترین مراقبت های ممکن در دسترس را دارید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search