پزشکی

روشهای جمع شدن سموم در بدن و تاثیر آن بر سلامتی

چندین فرآیند بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی در داخل بدن انسان در حال انجام است که زندگی را ممکن می کند. عملکردهای اساسی درون سلولی نیاز به یک محیط داخلی مساعد و پایدار دارد که به صورت یکپارچه رخ دهد.

به عبارت دیگر، بدن باید تعادل سالم بین آب و مواد معدنی، دمای هسته و سطح شیمیایی خون را حفظ کند تا عملکرد آنزیم، عملکرد سلول را تسهیل کند و به طور کلی بهترین عملکرد خود را انجام دهد. بدن دارای چندین سیستم داخلی برای حفظ این حالت ایده آل است.
هر زمان تغییر ناخوشایندی در محیط خارجی یا داخلی بدن ایجاد شود که بتواند این تعادل را برهم زند به طور خودکار خود را از طریق مکانیزم خودتنظیمی و غیر ارادی که به نام هموستاز شناخته می شود سازگار می کند.
انواع مختلفی از مواد ناخواسته وجود دارد که یا از منابع خارجی وارد بدن می شوند و یا در طی مراحل مختلف بیولوژیکی در بدن تولید می شوند. کبد و کلیه ها این عناصر سمی را از خون فیلتر می کنند سپس از بدن دفع می شوند.
با این حال، این عمل سم زدایی گاهی اوقات ممکن است به خطر بیفتد و یا بیش از حد تحت فشار قرار گیرد و در نتیجه باعث تجمع سمی در داخل سیستم شود. این سمیت می تواند متعاقباً عملکردهای کلیدی بیوشیمیایی را مختل کند واکنشهای جانبی مختلف ایجاد کند و زمینه را برای عوارض جدی سلامتی فراهم کند.
در این مقاله به علل و علائم چنین تجمع و روشهای مختلف مقابله با آن پرداخته شده است.

انواع سمیت

مسمومیت بسته به مدت زمان قرار گرفتن در معرض سم به دو نوع طبقه بندی می شود یعنی:
سمیت حاد، که پس از قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت در معرض ماده سمی خیلی سریع ایجاد می شود
سمیت مزمن، که پس از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت (گسترده) در معرض ماده جرم، برای مدت طولانی ایجاد می شود
در بیشتر موارد مسمومیت حاد و مزمن، آسیب معمولاً قابل درمان است اما بهبودی کامل شما ممکن است مدتی طول بکشد. با این حال، شناخته شده است که برخی از سموم طبیعی صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع سموم

انواع مختلفی از سموم به طور طبیعی در غذاها به عنوان ترکیبات شیمیایی یافت می شوند یا به عنوان متابولیت های متوسط در بدن سنتز می شوند.
منابع معمول سمیت شامل موارد زیر است:
ریشه های کرفس، جعفری، لیمو، لیموترش و گریپ فروت به دلیل سموم استرس به عنوان فوروکومارین شناخته می شوند.
سولانین و شاکونین سمومی هستند که به طور طبیعی در برخی از سبزیجات مانند بادمجان، گوجه فرنگی و سیب زمینی یافت می شوند.
انواع مختلف حبوبات مانند لوبیای كلیوی حاوی یك پروتئین سمی به نام لكتین است كه وقتی لوبیای خام حداقل 12 ساعت در آب خیسانده و سپس برای كمتر از 10 دقیقه جوشانده شود از بین می رود.
لینوزاتین، لینامارین و نئولوزاتین موجود در بذر کتان، آمیگدالین در هسته هلو و بادام و پرونازین در پوست گیلاس وحشی می توانند مسمومیت با سیانید ایجاد کنند.
گیاهان، آب، خاک و روده های حیوانات غالباً توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم کلونیزه می شوند که سموم بوتولینوم را آزاد می کند.
مایكوتوكسین ها مانند آفلاتوكسین ها توسط قارچ های خاصی آزاد می شوند. منابع معمول مایكوتوكسین ها شامل آجیل، میوه های خشك، ادویه جات، غلات، دانه های قهوه و سیب، به ویژه در مناطق گرم و مرطوب است.
سموم جلبکی که توسط انواع خاصی از جلبک ها آزاد می شوند بدن را آلوده کرده و در ماهی ها و صدف ها ذخیره می شوند.
سموم متابولیک، مانند برخی اکسیدان های متابولیت متوسط، پس از مصرف الکل در بدن تولید می شوند.

فلزات سمی، در درجه اول سرب و جیوه

سموم توسط برخی داروها در بدن آزاد می شوند. سمیت دارویی ممکن است در اثر مصرف بیش از حد یا به عنوان یک واکنش دارویی نامطلوب (ADR) ایجاد شود. نظارت بر مصرف دارو و تأثیر آن بر بدن برای داروهایی مانند لیتیوم ضروری است زیرا یک دوز درمانی برای یک شخص ممکن است برای دیگری سمی باشد.
زباله های شیمیایی سمی از محل دفن، می توانند به آب های زیرزمینی نفوذ کنند چاه های اطراف را آلوده کرده یا به زیرزمین ها نشت کنند.
اشکال قرار گرفتن در معرض سموم
سموم می توانند از طریق مسیرهای زیر وارد بدن شوند:
دستگاه تنفسی از طریق استنشاق
دستگاه گوارش از طریق بلع
آئروسل یا قطره چشم
سوزن و آمپول
تماس مستقیم پوست با لمس

سموم چگونه بر بدن تأثیر می گذارند

تجمع سموم در بدن می تواند وضعیت هموستاز مورد نیاز برای عملکرد صحیح سیستم های اندام را مختل کند.
فرآیندهای بیوشیمیایی مختلفی در نقاط مختلف بدن در حال انجام است که برای بقا ضروری است. اما تجمع سموم می تواند محیط داخلی بدن را برای انجام این عملکردها نامناسب سازد.
برخی از عمده ترین اثرات مضر سمی که به صورت داخل سلولی اتفاق می افتد عبارتند از:
مسیرهای بیوشیمیایی تغییر یافته
آسیب سلولی، به ویژه به غشای سلول
تغییر یا آسیب ژنتیکی، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد
کاهش قدرت و تراکم استخوان
تغییرات هورمونی و بیماری های مرتبط با هورمون مانند دیابت
آنزیم های آسیب دیده
علائم و نشانه های مسمومیت
بدن واکنش متفاوتی نسبت به انواع مختلف سموم نشان می دهد اما برخی از علائم سمی که معمولاً مشاهده می شود عبارتند از:
فلج در مورد سم بوتولینوم
آسیب به ساختار و عملکرد کبد از آفلاتوکسین ها
ناراحتی دستگاه گوارش مانند اسهال به دلیل مسمومیت با سولانین
سرطان پوست ناشی از فوروكومارین ها
اختلالات خود ایمنی، چاقی، آرتریت روماتوئید و بیماری سلیاک ناشی از سمیت با لکتین
حالت تهوع، اسهال، کم خونی، سردرد و افسردگی ناشی از سموم فلزی
انسفالوپاتی کبدی یا از دست دادن عملکرد مغز به دلیل دفع نامناسب سموم توسط کبد
اختلال عملکرد پلاکت، اختلال عملکرد CNS یا پریکاردیت به دلیل اورمی (افزایش اوره در خون)

درمان پزشکی برای سمیت

بسته به علل، نوع سمیت و وضعیت جسمی و روحی فرد، مدیریت ممکن است متفاوت باشد. ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی ممکن است ابتدا مدت و منبع سمیت را از طریق سابقه، معاینه فیزیکی و تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی خون و ادرار تعیین کند و سپس در صورت نیاز، دوره مناسب درمانی را تجویز کند.
اگر یک نوع حاد مسمومیت داشته باشید مانند آنهایی که ناشی از قارچ، سیانور، مونوکسیدکربن، بوتولینوم، ارگانوفسفره ها یا کوکائین است ممکن است به درمان به صورت تغییر دارو یا مدیریت دارویی نیاز داشته باشید. به دنبال آن، ممکن است برخی از تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی برای کمک به درمان سمیت پیشنهاد شود.
برای مسمومیت مزمن، درمان شامل ترکیبی از داروها و سایر روش های درمانی است که با توجه به نیاز شما، سابقه پزشکی و نوع سمیت ایجاد شده است.
سمیت فلزی معمولاً از طریق شلات درمانی درمان می شود.
مسمومیت با الکل نیاز به نظارت دقیق از حیوانات بیمار همراه با اکسیژن درمانی و درمان توان بخشی دارد. همچنین ممکن است برای مدیریت بیماری به بیمار جایگزین ویتامین B1 با گلوکز داده شود.
برای سمیت ناشی از دارو، جستجوی مراقبت های پزشکی فوری ضروری است تا ثبات به موقع حاصل شود. این کار با جایگزینی داروی مشکل دار با جایگزین مناسب تر انجام می شود اما فقط با توصیه پزشک.

تشخیص تجمع سم در بدن

اگر علائم غیر قابل توضیح دارید که به خودی خود فروکش نمی کنند بهتر است در این باره به پزشک مراجعه کنید. پزشک سابقه پزشکی کامل شما را بررسی می کند یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و هر گونه تماس اخیر با یک ماده خطرناک را جویا می شود.
از آنجا که طیف سمیت بسیار گسترده است معمولاً دشوار است که مقصر بدون آزمایش های تشخیصی که ماهیت و علت سمیت را مشخص شود.
در بیشتر موارد، پزشک آزمایشات زیر را تجویز می کند:
شمارش کامل خون
آنزیم های کبدی
نشانگرهای التهابی
پانل لیپید، شامل لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)
سطح قند خون از جمله انسولین
تابلوی متابولیک
آزمایشات نمونه ادرار
صفحه داروی ادرار

عوارض سمیت درمان نشده

واکنش های سمی ممکن است از خفیف تا شدید باشد اما معمولاً با درمان سریع و دقیق قابل کنترل است. کاهش قرار گرفتن در معرض منبع سمیت در اسرع وقت و جستجوی مراقبت و راهنمایی از یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند خطر عوارض را به حداقل برساند.
با تأخیر در درمان مواد سمی در بدن شما تجمع رخ می دهد و ممکن است منجر به عوارض مضر زیر شود:
شوک آلرژیک شدید
مصونیت توافق شده
اختلالات تولید مثل
سرطان
بیماری های ریه
متناسب یا تشنج
مشکلات ریه
عدم تعادل هورمونی
سمیت کبدی
سندرم الکل جنین
نقص مادرزادی
ناتوانی های یادگیری
مسمومیت با الکل
مرگ

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم

در صورت مشکوک بودن به سمیت، به شما کمک پزشکی حرفه ای توصیه می شود. در صورت مشاهده علائم شدید مانند موارد زیر، کمک اضطراری بسیار توصیه می شود
می گذرد در هوشیاری
فشار خون کنترل نشده
ضعف قابل توجه
تنگی نفس ناگهانی
درد ناگهانی قفسه سینه
شروع شدید، حاد سردرد
ضربان قلب بسیار بالا
استفراغ کنترل نشده
گمراه شده
برای معاینه عمومی از سلامتی کلی، مهم است که به طور مرتب به ارائه دهنده مراقبت های اولیه مراجعه کنید. پیگیری معمول می تواند وقایع مربوط به سمیت را شناسایی و از آن جلوگیری کند.
حرف آخر
بدن انسان خود تنظیم می شود و می تواند مواد زائد سمی خود را از طریق عملکردهای تنظیم کننده کبد و کلیه از بین ببرد. قرار گرفتن طولانی مدت یا مکرر در معرض سموم مضر از طریق غذاها، داروها، محیط آلوده یا محصولات پوستی ممکن است مکانیسم تنظیم کننده بدن را تحت فشار قرار دهد و منجر به تجمع سموم در داخل بدن شود.
هنگامی که سموم خاصی به آستانه خاصی رسیدند ممکن است تظاهرات بالینی سمیت ایجاد شده و عوارض مخربی ایجاد کند. هرچه زودتر به دنبال مراقبت های پزشکی باشید احتمال نتیجه بیماری بیشتر است.
در حالی که انواع مختلف سمیت درمان های متفاوتی را ضروری می دانند اما یک قانون خوب برای کاهش بار سمی در سیستم شما داشتن یک سبک زندگی سالم است. این شامل مصرف یک رژیم غذایی تمیز و متعادل همراه با ورزش منظم و مدیتیشن است.
این مداخلات مراقبت از خود باعث می شود بدن از سموم جمع شده راحت تر شود و به طور معمول با روش های درمانی که توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما تجویز می شود همگام می شوند.

در ادامه بخوانید: علائم هشدار دهنده بار سمی اضافه در بدن | عصاره فوق العاده برای سم زدایی کبد

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search