پزشکی

آنچه در مورد درد لگن بعد از تعویض مفصل زانو باید بدانید

 درد لگن بعد از تعویض مفصل زانو

تعویض زانو نیاز به برداشتن استخوان و غضروف دارد، بنابراین فرد می تواند در حین بهبودی پس از عمل انتظار کمی درد داشته باشد. از آنجایی که اعصاب مفاصل ران و زانو از یک ناحیه می آیند، درد ناشی از تعویض زانو می تواند باعث درد لگن شود.

جراحی تعویض مفصل زانو یک روش رایج است که مفصل آسیب دیده را با مفصل مصنوعی جایگزین می کند. ممکن است فرد به دلایل مختلفی از جمله استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و آسیب زانو نیاز به تعویض زانو داشته باشد.
در برخی موارد، افراد ممکن است پس از تعویض مفصل زانو دچار درد مفصل ران شوند. این درد معمولا بخشی از روند بهبودی است و خود به خود از بین می رود. با این حال، ممکن است نشانه ای از عوارضی مانند عفونت یا آسیب عصبی باشد.

چرا این اتفاق می افتد؟

انتظار درد لگن بعد از جراحی تعویض مفصل ران منطقی است، اما چرا کسی بعد از عمل تعویض مفصل زانو آن را تجربه می کند؟
اگرچه گیج کننده به نظر می رسد، درد لگن پس از تعویض زانو در واقع می تواند بخشی معمولی از روند بهبودی باشد. اعصاب هر دو مفصل ران و زانو از یک ناحیه منشأ می گیرند، بنابراین مشکلات مربوط به اعصاب زانو می تواند باعث درد یا ناراحتی در مفصل ران شود و بالعکس.
چندین علت شایع برای این درد لگن وجود دارد، از جمله:
آرتروز هیپ: گاهی اوقات، آرتروز مفصل ران می تواند به صورت زانو درد ظاهر شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، زمانی که فرد واقعاً به تعویض کامل مفصل ران نیاز دارد، ممکن است تعویض زانو انجام شود.
التهاب اعصاب و بافت: تحریک و التهاب عصب در حین جراحی ممکن است باعث بی حسی، ناراحتی یا درد موقت در زانو شود. سپس این می تواند به باسن تابش کند.
بیومکانیک: پس از جراحی، فرد ممکن است تغییرات بیومکانیکی داشته باشد و راه رفتن یا حرکت متفاوتی داشته باشد. این تفاوت‌های ظریف می ‌تواند روی لگن تأثیر بگذارد و باعث درد شود. پس از جراحی، بدن - که احتمالاً به راه رفتن به روش خاصی عادت کرده است و احتمالاً زانوی آسیب دیده را جبران می کند - باید با یادگیری راه رفتن با مفصل جدید خود را تنظیم کند.
درد ارجاعی: بر اساس یک مطالعه در سال 2018، برخی از افراد با زانو درد ناشی از مفصل ران مراجعه می کنند. پزشکان به این درد ارجاعی می گویند. افرادی که درد ارجاعی دارند ممکن است برای مشکلی که در واقع از مفصل ران نشات می‌گیرد، جراحی تعویض غیرضروری زانو دریافت کنند. پس از جراحی، ممکن است همچنان درد از جمله درد لگن را تجربه کنند.
ماسکه کردن: این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که یک فرد هم آرتروز زانو و هم آرتروز مفصل ران داشته باشد و درد زانو درد لگن را بپوشاند. هنگامی که تعویض زانو آرتروز زانو را برطرف کرد، فرد می تواند متوجه درد لگن شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درد معمولی چقدر است؟

اکثر افراد هنگام بهبودی پس از جراحی تعویض زانو می توانند انتظار درد خفیف تا متوسط را داشته باشند. اگر درد پس از بهبودی کامل فرد ادامه یابد، ممکن است زمان صحبت با پزشک فرا رسیده باشد. علاوه بر این، درد شدیدی که خوابیدن یا عملکرد معمول را دشوار می ‌کند، احتمالاً به مراقبت پزشکی نیاز دارد.
فرد می تواند 3 تا 6 هفته پس از جراحی تعویض زانو به فعالیت روزمره خود بازگردد. با این حال، ممکن است هنوز برای چندین ماه درد داشته باشند. این زمان‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است و پزشک می‌ تواند به شما توصیه کند که در طول فرآیند بهبودی چه انتظاری داشته باشید.
افزایش درد و علائم زیر حتی ممکن است نشانه عفونت باشد، یک عارضه بالقوه در هر جراحی. علائم عفونت عبارتند از:
زخم در لمس گرم است
حساسیت و تورم
تب شدید
قرمزی قابل مشاهده که از ناحیه زخم منتشر می شود
دردی که چه در حال حرکت و چه در حال استراحت بدتر می شود
بدتر شدن سفتی
تخلیه از زخم
توجه به این نکته ضروری است که عفونت مفصل زانو نادر است و در کمتر از ۲ درصد از تعویض‌های زانو رخ می‌دهد.
لخته شدن خون عارضه شایع تری است و می تواند باعث درد در پاها شود. اگر فردی ممکن است لخته خون داشته باشد:
احساس دائمی مانند گرفتگی پا
پوستی دارد که در لمس قرمز یا گرم است
تجربه تورم در پا

علل

دردی که پس از جراحی تعویض مفصل زانو در مفصل ران ایجاد می‌شود ممکن است به دلیل عوامل مختلفی باشد، از جمله:
عفونت
آسیب عصبی یا عروق خونی
لخته شدن خون
مشکلات مفصل جدید زانو
تغییر در بیومکانیک پس از جراحی زانو نیز ممکن است منجر به درد مفصل ران در همان طرف یا طرف مقابل تعویض مفصل زانو شود.
همچنین ممکن است در افراد مبتلا به بیماری های دژنراتیو مانند استئوآرتریت، درد لگن رخ دهد زیرا مفصل ران علاوه بر مفصل زانو آسیب دیده است.

چگونه درد لگن را تسکین دهیم

در بیشتر موارد، درد لگن پس از جراحی تعویض مفصل زانو بخشی معمولی از روند بهبودی است و خود به خود از بین می ‌رود.
با این حال، داشتن انتظارات واقع بینانه برای دوره بهبودی مهم است. درد خفیف تا متوسط پس از این نوع جراحی معمول است و باید به تدریج با گذشت زمان بهبود یابد.
افراد می توانند درد و ناراحتی را با راهکارهای زیر تسکین دهند:
استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع: استراحت بخش مهمی از روند بهبودی است. بدون استراحت مناسب و کاهش فعالیت، بهبودی ممکن است بیشتر طول بکشد و خطر عوارض افزایش یابد. علاوه بر این، استفاده از یخ، استفاده از یک پانسمان فشاری، و بالا بردن زانوی آسیب دیده نیز می تواند به تسکین درد و تورم کمک کند.
مسکن‌های درد: افراد ممکن است استفاده از مسکن‌های تجویزی یا بدون نسخه را نیز مفید بدانند. نمونه‌هایی از مسکن‌هایی که می‌ توانند به کاهش تورم و درد کمک کنند عبارتند از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، استامینوفن و داروهای مخدر.
سایر داروها: پزشک ممکن است داروهای دیگری مانند شل کننده های عضلانی را نیز برای کمک به بهبودی توصیه کند.
ورزش: برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که تمرینات ممکن است به تقویت عضلات لگن کمک کند که در طول زمان به دلیل حمایت از یک پا ضعیف شده اند.
اگر فردی درد مزمن در ناحیه لگن را تجربه کرد که با استراحت و درمان های خانگی برطرف نشود، ممکن است بخواهد با یک پزشک پیگیری کند.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

اگر درد لگن باعث اختلال در فعالیت‌های روزانه او شود، باید با پزشک تماس بگیرید. و اگر پس از بهبودی کامل زخم، درد ادامه داشت، می‌ توانند این موضوع را با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی در میان بگذارند.
علاوه بر این، اگر فردی مشکوک به عفونت مفصلی یا لخته خون است، باید به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشد.
خلاصه
اکثر افراد پس از جراحی تعویض مفصل زانو درد کمتری خواهند داشت، اما مقداری درد در طول دوره بهبودی معمولی است.
در برخی موارد، افراد ممکن است تحت عمل جراحی تعویض زانو قرار گیرند و بعداً متوجه شوند که درد از لگن منشا می گیرد. آسیب های عصبی و سایر بافت ها نیز ممکن است منجر به درد در لگن پس از جراحی تعویض زانو شود.
بسیار مهم است که افراد در مورد خطرات و عوارض احتمالی جراحی تعویض زانو با پزشک خود مشورت کنند. داشتن تصویری کامل از آنچه در طول فرآیند بهبودی باید انتظار داشت می‌ تواند به فرد کمک کند تشخیص دهد که چه زمانی درد نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

در ادامه بخوانید: عفونت تعویض مفصل زانو: آنچه شما باید بدانید | چه کسانی نیاز به تعویض زانو دارند؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.




سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search