پزشکی

در مورد سرطان رحم بیشتر بدانید

سرطان رحم

این یک تومور سرطانی در رحم شما است، اندامی گلابی شکل که به نام رحم شما نیز شناخته می شود. بیشتر موارد در پوشش داخلی رحم (آندومتر) اتفاق می‌افتد، اما در آنجا تومورهایی نیز می‌تواند در عضلات ایجاد کنید.

سالانه بیش از 60000 زن در ایالات متحده به این نوع سرطان مبتلا می شوند. اگر یائسگی را پشت سر گذاشته اید، شانس شما بیشتر است.
سرطان پوشش داخلی رحم که آندومتر نامیده می شود، شایع ترین سرطان دستگاه تناسلی زنان است. علائم اولیه شامل خونریزی غیر طبیعی واژن یا خونریزی پس از یائسگی است.
سرطان پوشش داخلی رحم که آندومتر نامیده می شود، شایع ترین سرطان دستگاه تناسلی زنان است. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، در سال 2012 حدود 47130 مورد جدید سرطان رحم که بیشتر آنها سرطان آندومتر است در ایالات متحده شناسایی خواهد شد که منجر به مرگ حدود 8010 نفر خواهد شد. خبر خوب این است که اگر سرطان به موقع شناسایی و درمان شود، پیش آگهی عالی است.
اکثریت قریب به اتفاق زنان مبتلا به سرطان آندومتر یائسه هستند. بیش از نیمی از موارد در زنان 50 تا 69 ساله رخ می‌دهد. زنان جوان‌تری که به این عارضه مبتلا می‌شوند، معمولاً چاق هستند یا استعداد ژنتیکی دارند. یک زن از هر 40 شانس ابتلا به سرطان آندومتر در طول زندگی خود دارد.
برخلاف سرطان تخمدان، سرطان آندومتر یک علامت عمده و قابل شناسایی در مراحل اولیه دارد: خونریزی غیرطبیعی واژینال یا خونریزی پس از یائسگی. این علامت در 90 درصد موارد سرطان آندومتر رخ می دهد. سایر علائم عبارتند از فشار لگن، توده لگنی، ترشح غیر طبیعی که شبیه خون نیست، مشکل و درد در هنگام ادرار و درد در هنگام مقاربت.
بزرگترین عوامل خطر برای ایجاد سرطان آندومتر چاقی و تغییرات غیر طبیعی پیش سرطانی رحم است. سایر خطرات شامل استفاده از استروژن به تنهایی، دیابت و سابقه خانوادگی قوی سرطان روده بزرگ، به ویژه نوعی سرطان روده بزرگ به نام سرطان روده بزرگ غیر پولیپوز ارثی یا HNPCC است. خطرات دیگر شامل هرگز بچه دار نشدن، شروع قاعدگی در سنین پایین و یائسگی دیررس است. این خطرات با هم می توانند به تحریک مداوم استروژن بافت آندومتر منجر شوند. به عبارت دیگر، بافت بدون وقفه به رشد خود ادامه می‌دهد که خطر رشد خارج از کنترل سلول‌ها را افزایش می‌دهد و منجر به ضایعه پیش سرطانی و سرطانی رحم می‌شود.
اگرچه سرطان آندومتر در زنان قفقازی بیشتر از زنان آفریقایی-آمریکایی است، اما تعداد بیشتری از زنان آفریقایی-آمریکایی بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. این به دلیل عوامل بسیاری از جمله این

واقعیت است که زنان آفریقایی-آمریکایی اغلب در هنگام تشخیص بیماری پیشرفته‌تر و انواع تهاجمی‌تری از این بیماری دارند.
شکل بسیار کمتر شایع سرطان رحم، سارکوم رحم است که بسیار تهاجمی است. در این نوع نادر سرطان رحم، سلول های سرطانی از ماهیچه ها یا سایر بافت های حمایت کننده رحم منشأ می گیرند. زنانی که تحت درمان با اشعه ایکس با دوز بالا در لگن خود قرار گرفته اند، در معرض خطر بالایی برای برخی از انواع سارکوم رحم هستند.
بسیاری از سارکوم های رحم پس از یائسگی شروع می شوند. پیش آگهی و انتخاب درمان به مرحله سارکوم، سرعت رشد سلول های سرطانی و سلامت عمومی زن بستگی دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ژن های شمااینها می توانند در میزان احتمال ابتلا به سرطان رحم نقش داشته باشند. به عنوان مثال، سندرم لینچ یک اختلال ژنتیکی است که احتمال ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهد. زنان مبتلا به آن شانس بسیار بیشتری برای ابتلا به سرطان رحم دارند. اما داشتن یک ژن دارای مشکل به این معنی نیست که آن را دریافت خواهید کرد. این بدان معناست که شما و پزشکتان باید مراقب علائم باشید تا در صورت انجام آن بتوانید زودتر آن را درمان کنید. اکثر زنانی که به سرطان رحم مبتلا می شوند، دلیل ژنتیکی شناخته شده ای ندارند.

مرحله بندی سرطان آندومتر

پس از تشخیص، متخصص مراقبت های بهداشتی شما بیماری را "مرحله سازی" می کند تا تشخیص دهد که آیا بیماری گسترش یافته است یا خیر. مرحله سرطان اطلاعاتی در مورد گزینه های درمانی و میزان بقا ارائه می دهد.
مرحله اول: سرطان فقط در قسمت اصلی رحم دیده می شود. به غدد لنفاوی یا مکان‌های دور سرایت نکرده است.
مرحله دوم: سلول‌های سرطانی به دهانه رحم گسترش یافته‌اند، اما نه به غدد لنفاوی یا مکان‌های دور.
مرحله III: سلول های سرطانی در خارج از رحم مانند غدد لنفاوی، لوله های فالوپ، تخمدان ها یا واژن پخش شده اند.
مرحله IV: سلول های سرطانی فراتر از لگن، به سایر قسمت های بدن، به داخل پوشش مثانه یا رکتوم گسترش یافته و/یا به غدد لنفاوی در کشاله ران گسترش یافته اند. مرحله IV سرطان آندومتر همچنین ممکن است به اندام های دورتر از رحم مانند ریه ها، کبد یا استخوان ها گسترش یافته باشد.
عود کننده: بیماری عود کننده یعنی سرطان پس از درمان عود کرده است.

علائم اولیه

اگر یائسگی را سپری نکرده‌اید و بین دوره‌های قاعدگی خونریزی یا لکه بینی - ترشحات قرمز، صورتی یا سفید - دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر یائسگی داشته باشید و هر زمانی این علائم را داشته باشید، همین امر صادق است. خونریزی می تواند نشانه سرطان رحم باشد، اما همچنین نشانه ای از سایر مشکلات پزشکی است. خونریزی بعد از یائسگی طبیعی نیست، بنابراین حتما باید بررسی شود. پزشک می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه اتفاقی دارد می افتد.
سایر علائم سرطان رحم
در صورت داشتن موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:
درد در لگن (ناحیه بین باسن)
بدون تلاش وزن کم کردن
درد هنگام رابطه جنسی
ادرار کردن سخت است یا ادرار کردن دردناک است
بهتر است سرطان رحم را قبل از رشد یا گسترش پیدا کنید، بنابراین معاینات خود را به تعویق نیندازید یا علائم را نادیده نگیرید.
سرطان رحم چگونه تشخیص داده می شود
ممکن است سونوگرافی انجام دهید تا پزشک بتواند داخل رحم شما را ببیند. پزشک شما ممکن است یک لوله نازک و روشن را از طریق واژن شما بفرستد تا از نزدیک نگاه کند. اما بیوپسی بهترین راه برای تشخیص سرطان است یا خیر. پزشک مقدار کمی از بافت آندومتر را می گیرد و سلول های سرطانی را زیر میکروسکوپ جستجو می کند.

گسترش یافته است؟

اگر سرطان رحم دارید، پزشک شما با یکی از موارد زیر شروع می کند تا ببیند آیا به نواحی مجاور مانند دهانه رحم یا غدد لنفاوی شما (غدد ریز در گردن، زیر بغل، کشاله ران و سایر قسمت های بدن شما گسترش یافته است یا خیر).

سونوگرافی

اسکن MRI، که از آهن ربا و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از قسمت های بدن شما استفاده می کند
سی تی اسکن که اشعه ایکس را از زوایای مختلف می گیرد و آنها را در کنار هم قرار می دهد تا تصویر کامل تری ایجاد کند.

جراحی سرطان رحم؛ اشعه، شیمی درمانی، هورمون درمانی

عمل جراحی

احتمالاً پزشک شما توصیه می کند که رحم شما خارج شود. آنها ممکن است با جراحی رحم شما را از طریق واژن یا شکم شما خارج کنند. این روش هیسترکتومی نامیده می شود. تخمدان ها و لوله های فالوپ شما نیز احتمالاً برداشته خواهند شد. اگر سرطان شما گسترش یافته باشد، پزشک ممکن است غدد لنفاوی مجاور را نیز خارج کند.

تابش - تشعشع

پزشک شما ممکن است این کار را پس از جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی که ممکن است هنوز وجود داشته باشد توصیه کند. همچنین اگر جراحی ایده خوبی برای شما نباشد، ممکن است یک گزینه باشد. پزشک شما ممکن است سیلندر حاوی مواد رادیواکتیو را وارد واژن شما کند یا از دستگاهی برای هدف قرار دادن پرتوهای پرانرژی به سمت سلول های مضر استفاده کند. انواع جدید پرتودرمانی یک پرتو سه بعدی می سازد که اجزاء دقیق تومور را نشان می دهد.

هورمون درمانی

استروژن و سایر هورمون‌ها در بدن شما می‌توانند باعث رشد یا گسترش سریع‌تر سرطان رحم شوند. داروهایی مانند پروژستین، تاموکسیفن، آگونیست‌های LHRH و مهارکننده‌های آروماتاز برای مسدود کردن این هورمون‌ها برای کاهش رشد تومور استفاده می‌شوند. این می تواند باعث عوارض جانبی مانند یائسگی شود، از جمله گرگرفتگی، افزایش وزن یا خشکی واژن.

ایمونوتراپی

این داروها به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کنند تا سلول های سرطانی را پیدا کرده و به آنها حمله کند. برای اینکه خود را از مبارزه با سلول های طبیعی بدن دور نگه دارد، سیستم ایمنی شما از «نقاط بازرسی» استفاده می کند. اینها بخش هایی از سلول ها هستند که برای شروع فرآیند مبارزه با بیماری باید روشن یا خاموش شوند. داروهایی که این نقاط بازرسی را هدف قرار می دهند، به نام مهارکننده های ایست بازرسی ایمنی، ممکن است به درمان برخی از انواع جدی تر سرطان آندومتر کمک کنند.

درمان هدفمند

برخی از داروهای جدیدتر تغییراتی را که در سلول های سرطانی مشاهده می شود هدف قرار می دهند. تعدادی از آنها با جلوگیری از تشکیل عروق خونی جدید در تومورها کار می کنند. این به کاهش سرعت گسترش سرطان کمک می کند.

آزمایشات بالینی

ممکن است بتوانید بخشی از آزمایش داروهای جدید و بهتر برای درمان سرطان رحم باشید. از پزشک خود بپرسید که آیا آزمایشاتی در منطقه شما وجود دارد و آیا ممکن است برای شما مناسب باشد یا خیر.

زندگی جنسی شما

عوارض جانبی درمان سرطان رحم می تواند زندگی جنسی شما را تغییر دهد. خشکی واژن یا تغییرات خلقی ناشی از هورمون درمانی ممکن است رابطه جنسی را دردناک کند یا میل شما را کاهش دهد. اگر برای برداشتن تخمدان و رحم خود عمل جراحی انجام داده اید، ممکن است مشکلات مشابهی داشته باشید. اما روان کننده ها می توانند به خشکی کمک کنند و برخی از زنان می گویند که زندگی جنسی آنها بعد از عمل جراحی بهتر می شود زیرا درد و سایر علائم کمتری دارند.

بارداری

در حالی که اکثر زنانی که به سرطان رحم مبتلا می شوند، از یائسگی گذشته اند، زنان جوانتر نیز ممکن است به آن مبتلا شوند. اگر امیدوارید بچه دار شوید، قبل از شروع درمان، در مورد گزینه های خود، مانند نگهداری تخمک، با پزشک خود صحبت کنید - جراحی، اشعه و هورمون ها می توانند بر باروری شما تأثیر بگذارند.

آیا می توانید از آن جلوگیری کنید؟

چکاپ های منظم سلامت زنان را انجام دهید تا پزشک شما بتواند هر گونه علائم سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد. سن، ژن ها و سابقه خانوادگی شما ممکن است خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد. چاقی هم همینطور. با این وجود، می‌توانید برخی کارها را برای جلوگیری از آن انجام دهید، مانند حفظ وزن سالم و ورزش زیاد. با پزشک خود همکاری نزدیک داشته باشید، که می تواند به شما در کنترل عوامل خطر قابل کنترل کمک کند.

جلوگیری

با حفظ وزن طبیعی، پیشگیری از دیابت و در برخی موارد جراحی پیشگیرانه می توان از برخی سرطان های رحم پیشگیری کرد. دانستن عوامل خطر ابتلا به این سرطان زنانه می تواند به شما کمک کند تا از آن آگاهی بیشتری داشته باشید، همچنین سعی کنید راه هایی برای جلوگیری از تحریک مداوم استروژن پوشش رحم، که «استروژن غیر مغایر» نیز نامیده می شود، بیابید.
به عنوان مثال، زنانی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولورکتال یا سایر سرطان های تولید مثلی دارند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهند. سرطان‌های این خانواده‌ها ممکن است ناشی از استعداد ژنتیکی سرطانی به نام سرطان روده بزرگ غیر پولیپوز ارثی یا HNPCC باشد. تا 60 درصد از زنان مبتلا به HNPCC در مقطعی از زندگی خود به سرطان آندومتر مبتلا می شوند. مشاوره ژنتیک برای زنان دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولون، سینه، تخمدان یا سایر سرطان های ناشی از جهش ژنتیکی توصیه می شود.
موارد زیر ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم یا شناسایی زودهنگام آن کمک کند:
با خوردن غذاهای سالم و ورزش، وزن و خطر ابتلا به دیابت را کنترل کنید. زنان لاغر می توانند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را تا 75 درصد در مقایسه با زنان چاق کاهش دهند.
اگر هنوز رحم دارید، مکمل استروژن را بدون مصرف پروژسترون یا پروژسترون مصرف نکنید.
خونریزی غیرطبیعی را فوراً به متخصص مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهید و درخواست معاینه کنید.
سابقه خانوادگی خود را بدانید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search