پزشکی

علائم سرطان رحم (سرطان رحم در زنان)

رحم یک عضو توخالی در زنان واقع در لگن است که معمولاً رحم نامیده می شود. رحم از رشد جنین تا زمان تولد حمایت می کند. رحم مانند یک گلابی وارونه است. بالای قسمت فوندوس، وسط بدن است و پایین، گردن رحم است. لایه داخلی رحم اندومتر است و لایه بیرونی عضله (میومتریم) است.

سرطان رحم مانند یکی دیگر از سرطان های اندام های تناسلی زنان و مانند سرطان تخمدان شایع نیست. با این حال، این بدان معنا نیست که آن کمتر جدی است. سرطان رحم در حدود 1 در 40 زن آمریکایی در برخی موارد در زندگی آنها تاثیر می گذارد. این در زنان مسن بیشتر پس از یائسگی رایج است. بیش از 50،000 موارد جدید سرطان رحم هر ساله در ایالات متحده تشخیص داده می شود و به دلیل این سرطان حدود 10،000 مرگ و میر وجود دارد. سرطان آندومتر در لایه ای از سلول ها ایجاد می شود که از رحم تشکیل شده اند که آندومتر نامیده می شود. این یک نوع سرطان رحم است.
اکثر سرطانهای رحم به عنوان سرطان آندومتر شروع می شوند. در نوع دیگری از سرطان، سارکوم رحم، بدخیمی در عضلات و بافت رحم شروع می شود. سرطان آندومتر و سارکوم رحم معمولاً متفاوت است.
سرطان رحم چهارمین و شایعترین سرطان در زنان در ایالات متحده است. این سرطان معمولاً افراد بالای 55 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. سرطان رحم معمولاً با معاینه لگن، تست پاپ، سونوگرافی و بیوپسی تشخیص داده می شود. گاهی ممکن است CT یا MRI برای کمک به تأیید تشخیص انجام شود. مراحل سرطان رحم (0 تا 4) با بیوپسی، اشعه X و یا CT یا MRI تعیین می شود.
گزینه های درمان ممکن است شامل یک یا چند مورد زیر باشند: جراحی، اشعه، هورمون درمانی و شیمی درمانی. درمان بستگی به مرحله سرطان رحم، سن شما و سلامتی عمومی دارد در مرحله IV سرطان رحم به عنوان وسیع ترین و معمولا ناشی از نوع پرخطر نوع سلول های سرطانی است. شما و پزشکانتان می توانید تصمیم بگیرید که چه برنامه ای برای شما بهتر است.
درمان جراحی معمولاً شامل حذف رحم، تخمدان، لوله های فالوپ، گره های لنفاوی مجاور و بخش مهمی از واژن می شود.
رادیوتراپی ممکن است از طریق تابش خارجی یا پرتوهای داخلی (brachytherapy) باشد.
شیمی درمانی معمولاً نیاز به تزریق داروهای تزریقی جهت تخریب سلول های سرطانی دارد. بیشتر درمان های شیمی درمانی باید در دوره های مکرر تجویز دارو و پس از آن یک دوره استراحت انجام شود.
هورمون درمانی (معمولا پروژسترون) در سلولهای سرطانی رحم مورد استفاده قرار می گیرد که برای رشد نیاز به هورمون استروژن دیگری دارند.
مراقبت پیگیری مهم است. عوارض را می توان در اوایل درمان کرد و احتمال ابتلا به سرطان ممکن است در اوایل تشخیص داده شود.
گروه های پشتیبانی متغیر هستند و بسیاری از آنها محلی هستند. موسسه ملی سرطان (NCI) می تواند با گروه های پشتیبانی و آزمایش های بالینی احتمالی که جدیدترین درمان را آزمایش می کنند کمک کند.

بیشتر بخوانید: علل ترشحات قهوه ای رنگ واژن

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه اتفاقی در سرطان رحم می افتد؟

شایعترین نوع سرطان رحم سرطان آندومتر است. این جایی است که سرطان در ناحیه داخلی رحم به نام آندومتر ظاهر می شود. نوع دیگر سرطان رحم به نام سارکوم رحم بسیار کم است. یکی دیگر از انواع سرطان رحم، نوعی کارسینوسارکومای رحمی است که دارای ویژگی سرطان آندومتر و سارکوم رحمی است. بنابراین واژه سرطان رحم اغلب به عنوان جایگزین با سرطان آندومتر استفاده می شود. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که سرطان آندومتر تنها نوع سرطان رحم نیست.

چه چیزی باعث آن می شود؟

همانند سایر سرطانها، برخی تغییرات در سلولهای آندومتر باعث ایجاد غیرطبیعی می شود. معمولاً این امر به علت آسیب ژنتیکی است که سبب می شود که سلول به سرعت رشد کند شکل و ساختار غیر طبیعی دارد و به بافت سالم تهاجم می کند. این سلول غیرطبیعی به سلول های طبیعی شباهت دارد در این مورد سلول های اندومتری سالم است. این نوع رشد، که این سلول های غیرطبیعی را تشکیل می دهند به عنوان تومورهای بدخیم (سرطانی) نامیده می شوند.
تعداد زیادی از عوامل خطر در سرطان رحم وجود دارد. این عوامل خطر ممکن است سبب آسیب ژنتیکی به طور مستقیم یا غیرمستقیم احتمال تشکیل سلول رحم را افزایش دهد. سطح بالای استروژن یکی از عوامل خطر اصلی سرطان رحم همراه با سن است. سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی، چاقی و سایر شرایط بیماری های زنان مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و شرایط غیر ژنیکولوژیک مانند دیابت می تواند خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد.

شروع سرطان و گسترش از کجاست؟

همانطور که سرطان همچنان به حمله و تخریب بافت اندومتری سالم ادامه می دهد ممکن است عمیق تر به دیواره رحم گسترش یابد. در نهایت می تواند به ارگان های اطراف نفوذ کند. در مورد سرطان آندومتر، روده و مثانه بیشترین خطر را دارند. بعضی از این سلولهای سرطانی نیز می توانند از بین بروند وارد جریان خون یا سیستم لنفاوی شوند و به مکان های دور که ممکن است باعث سرطان شوند سفر کنند.
با این حال، سرطان در رحم یا به طور خاص در اندومتر رحم یا سرطان آندومتر آغاز می شود. این تنظیم به عنوان تومور اولیه است. اگر سرطان از جای دیگری در بدن به رحم رسیده و باعث سرطان شود آن به عنوان یک سرطان ثانویه یا متاستاز شناخته می شود. مهم است که توجه داشته باشیم که تومورهای دیگر می توانند در رحم و جاهای دیگر بدن ایجاد شوند که ممکن است بدخیم (سرطانی) نباشند این رشد غیر سرطانی به عنوان تومورهای خوش خیم نامیده می شود.

چگونه سرطان رحم تشخیص داده می شود

سرطان رحم باید توسط یک متخصص پزشکی تشخیص داده شود و این معمولاً نیاز به بررسی های تشخیصی برای تایید حضور تومور بدخیم در رحم است. علائم و نشانه های مورد بحث زیر ممکن است با چندین شرایط مختلف رخ دهد و نه تنها در سرطان رحم دیده می شود. با این حال، زمانی که خونریزی غیرطبیعی واژینال در زنان یائسه وجود دارد سرطان رحم را باید از نظر علل سرطان رحم از 1 مورد در 10 مورد خونریزی پس از یائسگی حذف شود.

خونریزی غیرطبیعی

یکی از نشانه های سرطان رحم خونریزی غیرطبیعی واژن است. این ممکن است به عنوان دوره های سنگین (خونریزی قاعدگی) یا خونریزی میان دوره ای (خونریزی بین دوره ها) یا لکه بینی در زنان جوان تر از سن باروری دیده شود. خون در مدفوع یا ادرار نیز ممکن است رخ دهد وقتی که سرطان گسترش می یابد.
در زنان بعد از یائسگی این ممکن است به عنوان خونریزی واژینال دیده شود که در طول این دوره زندگی طبیعی نیست زیرا قاعدگی متوقف شده است. با این حال، خونریزی نه تنها خود به خودی است. همچنین می تواند پس از مقاربت رخ دهد. ممکن است یک ترشح واژینال رقیق نیز وجود داشته باشد که با خون آغشته شده است.

درد کمر یا پایین لگن

اگر چه نشانه ای به عنوان خونریزی غیرطبیعی واژن برجسته نیست درد لگن یا پایین شکم ممکن است در سرطان رحم وجود داشته باشد. در زنان جوانتر، ممکن است درد گاهی اوقات به علت درد تخمک گذاری یا دوره (قاعدگی) اشتباه شود. همچنین می تواند به ندرت به سایر ارگانهای لگن نسبت داده شود.
با این حال، بر خلاف این وقایع گاه دردناک در چرخه قاعدگی، درد سرطان رحم معمولاً در طول دوره ای ثابت است. اگر سرطان به اندام های نامطلوب گسترش پیدا کند ممکن است درد به رحم محدود نشود. درهنگام دفع ادرار نیز ممکن است درد ایجاد شود.

توده بیش از رحم

تومورهای بزرگتر ممکن است در قسمت پایین شکم و لگن که در آن رحم قرار دارد قابل لمس باشد. با این حال، مهم است که دیگر علل احتمالی توده ها در این مناطق را رد کنیم و با علائم مشخص تر ارتباط داشته باشیم. اگر چه ناخودآگاه احساس می شود، فیبروئیدهای رحمی ممکن است دلیل دیگری برای احساس جرم در این منطقه باشد. مهم است که توجه داشته باشید که فیبروئید معمولاً خوش خیم (تومور غیر سرطانی) و رشدهای مختلف از سرطان رحم است.

کاهش وزن ناخواسته

کاهش وزن ناخواسته در بسیاری از سرطانها، بدون در نظر گرفتن مکان، یک نشانه رایج است. این یک علامت غیر خاص است. این بدان معنی است که این می تواند در یک میزبان از شرایط مختلف، جدا از سرطان رخ دهد. بنابراین کاهش وزن ناخواسته به خودی خود یک نشانه قابل اعتماد از سرطان رحم نیست. با این حال، هنگامی که همراه با نشانه های دیگر مانند خونریزی غیر طبیعی واژینال مورد توجه قرار گیرد احتمال ابتلا به سرطان رحم افزایش می یابد.

مسائل روده و مثانه

همانطور که ذکر شد سرطان رحم می تواند گسترش یابد همانطور که در مورد همه سرطان های سالم است. این می تواند به مکان های دور (متاستاز) گسترش یابد اما بیشتر احتمال دارد که برای اولین بار به ارگان های بی حرکت گسترش یابد. با توجه به نزدیکی آن به رحم، مثانه و روده (به ویژه رکتوم) در معرض خطر سرطان رحم هستند.
اگر سرطان به این اندامها گسترش پیدا کند پس از آن ممکن است نشانه هایی از علائم مختلف نیز همراه با علائم دیگر سرطان رحم باشد. این علائم ممکن است عبارت از:
مشکل انتقال ادرار
درد هنگام ادرار کردن
درد مثانه
ادرار کم
خون در ادرار
یبوست و یا اسهال
حرکات روده تحریک پذیر
درد رکتوم
خون در مدفوع

مراحل زیر برای سرطان آندومتر استفاده می شود:

مرحله اول. در مرحله I، سرطان فقط در رحم یافت می شود. مرحله I بر اساس اینکه تا چه حد سرطان گسترش یافته است به مرحله های IA و IB تقسیم می شود.
مرحله IA: سرطان تنها در اندومتر یا کمتر از نیمه راه میومتر (لایه عضلانی رحم) است.
مرحله IB: سرطان به نیمه یا بیشتر در میومتریم گسترش یافته است.
مرحله دوم. در مرحله II، سرطان به بافت همبند گردن رحم گسترش یافته است اما در خارج از رحم گسترش نمی یابد.
مرحله III. در مرحله III، سرطان در خارج از رحم و رحم گسترش یافته است اما فراتر از لگن گسترش نیافته است. مرحله III بر اساس اینکه تا چه حد سرطان در داخل لگن گسترش یافته است.به مرحله IIIA، IIIB و IIIC تقسیم می شود
مرحله IIIA: سرطان به لایه بیرونی رحم و یا لوله های فالوپ، تخمدان ها و رباط ها رحم رسیده است.
مرحله IIIB: سرطان به واژن و یا به پارامتر (بافت همبند و چربی اطراف رحم) گسترش یافته است.
مرحله IIIC: سرطان به گره های لنفاوی در لگن و یا در اطراف آئورت (بزرگترین شریان در بدن که خون را از قلب حمل می کند) گسترش یافته است.
مرحله IV. در مرحله IV، سرطان به فراتر از لگن گسترش یافته است. مرحله IV بر اساس اینکه تا چه حد سرطان گسترش یافته است به مرحله IVA و IVB تقسیم می شود.
مرحله IVA: سرطان به مثانه و یا دیواره روده گسترش یافته است.
مرحله IVB: سرطان به قسمت های دیگر بدن خارج از لکن، از جمله شکم و یا گره های لنفاوی در کشاله ران گسترش یافته است.
سرطان آندومتر ممکن است برای درمان به صورت زیر دسته بندی شود:
سرطان آندومتر کم خطر
توزیع درجه 1 و 2 معمولاً در معرض خطر کم قرار می گیرند. آنها معمولاً به سایر قسمت های بدن گسترش نمی یابند.
سرطان آندومتر با خطر بالا
تومور درجه سه در معرض خطر بالا قرار دارد. آنها اغلب به سایر قسمت های بدن گسترش می یابند. سلولهای پاپیلاری ، سلول شفاف و کارسینوسارکوما سه نوع سرطان آندومتر است که در رده 3 قرار دارند.

عوامل خطر

هنگامی که تشخیص سرطان رحم را دریافت می کنید طبیعی است تعجب کنید که چه چیزی ممکن است باعث بیماری شود. پزشکان معمولاً نمی توانند توضیح دهند که چرا سرطان یک خانم را مبتلا می کند و دیگری نمی کند.
با این حال، ما می دانیم که زنان با عوامل خطر مشخص ممکن است نسبت به دیگران برای ایجاد سرطان رحم بیشتر از دیگران باشند. عامل خطر چیزی است که ممکن است احتمال ابتلا به بیماری را افزایش دهد.
مطالعات فاکتورهای زیر را برای سرطان رحم پیدا کرده اند:
رشد غیر طبیعی بیش از حد اندومتریوم (هیپرپلازی اندومتر): افزایش غیر طبیعی در تعداد سلولهای داخل رحم، عامل خطر برای سرطان رحم است. هیپرپلازی سرطان نیست اما گاهی اوقات به سرطان تبدیل می شود. علائم شایع این بیماری عبارتند از دوره های شدید قاعدگی، خونریزی بین دوره ها و خونریزی پس از یائسگی. Hyperplasia شایع ترین بعد از 40 سالگی است. برای جلوگیری از گسترش هیپرپلازی اندومتر به سرطان، پزشک ممکن است عمل جراحی را برای حذف رحم (هیسترکتومی) یا هورمون درمانی با پروژسترون و امتحانات پیگیری منظم را انجام دهد.
چاقی: زنان چاق دارای شانس بیشتری برای رشد سرطان رحم هستند.
سابقه تولد و قاعدگی: زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان رحم هستند اگر حداقل یکی از موارد زیر دارا باشند:
هرگز فرزند نداشته اند.
اولین دوره قاعدگی آنها قبل از 12 سالگی بود.
یائسگی از 55 سالگی گذشته است.
تاریخچه مصرف استروژن به تنهایی: خطر ابتلا به سرطان رحم در میان زنانی است که به مدت چندین سال به تنهایی (بدون پروژسترون) برای درمان هورمون یائسگی استفاده از استروژن به تنهایی می کنند.
تاریخچه مصرف تاموکسیفن: زنان که تاموکسیفن مصرف می کنند برای جلوگیری یا درمان سرطان پستان، خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهند.
تاریخچه پرتودرمانی به لگن: زنان دارای پرتو درمانی به لگن در معرض خطر ابتلا به سرطان رحم هستند.
سابقه سلامت خانواده: زنان با مادر، خواهر یا دختر مبتلا به سرطان رحم، در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند. همچنین زنان در خانواده هایی که دارای فرم ارثی از سرطان کولورکتال هستند (به نام سندرم لینچ) در معرض خطر ابتلا به سرطان رحم قرار دارند.
بسیاری از زنان مبتلا به سرطان رحم هیچ کدام از این عوامل خطر را ندارند و بسیاری از زنان که عوامل خطر شناخته شده را تشخیص داده اند این بیماری را توسعه نمی دهند.

بیشتر بخوانید: بیماری التهابی لگن در زنان و دختران جوان | ضخامت اندومتر در دوران پس از یائسگی چه اهمیتی دارد

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search