پزشکی

12 عامل خطر بالقوه برای فشار خون بالا (هیپرتنشن)

عامل خطر بالقوه برای فشار خون بالا

هرچه وزن بیشتری داشته باشید، جریان خون بیشتری برای تامین اکسیژن و مواد مغذی به بافت های خود نیاز دارید. با افزایش حجم خونی که در رگ‌های خونی شما گردش می‌کند، فشار داخل شریان‌ها نیز افزایش می‌یابد. فشار خون بالا یا هیپرتنشن یک وضعیت بسیار آشنا و خاموش است که ده ها هزار نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.

زمانی اتفاق می‌افتد که فشار خون بر روی دیواره‌های رگ‌های خونی (شریان‌ها) همیشه بیش از حد بالا باشد و بر سیستم قلبی عروقی فشار وارد کند.
فشار خون بالا زمانی رخ می دهد که فشار خون سیستولیک شما ≥140 میلی متر جیوه باشد در حالی که فشار خون دیاستولیک شما ≥90 میلی متر جیوه باشد. اگر کنترل نشود، فشار خون بالا می تواند منجر به مشکلات شدید سلامتی شود.
اما نترسید! با درک عوامل خطر مرتبط با فشار خون بالا، می توانید اقدامات پیشگیرانه ای برای مدیریت فشار خون و حفظ سلامت خود انجام دهید.
این مقاله عوامل خطر مختلف فشار خون بالا را به روشی آسان و قابل درک ارائه می دهد.

عوامل موثر در افزایش فشار خون

این عوامل می توانند راه را برای فشار خون بالا هموار کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. پیری (به ویژه 60 سال بیشتر)

با افزایش سن، خطر ابتلا به فشار خون نیز افزایش می یابد. این بدان معنی است که هر سال که می گذرد، احتمال رفتن از پیش فشار خون (فشار خون کمی بالا) به فشار خون کامل نیز افزایش می یابد.
یک مطالعه نشان داد که به ازای هر سالی که می گذرد، خطر پیشرفت به سمت فشار خون بالا حدود 1.05 برابر افزایش می یابد. این می تواند به این دلیل باشد که پیری با پاسخ التهابی مزمن و استرس اکسیداتیو متورم همراه است که عوامل مرتبط با بیماری های قلبی هستند.
فشار خون بالا در میان افراد مسن شایع تر است و به طور قابل توجهی به هزینه های مربوط به بیماری های قلبی عروقی و مسائل بهداشتی کمک می کند. در واقع، 70 درصد از افراد مسن در مقایسه با 32 درصد از بزرگسالان 40 تا 59 ساله به فشار خون بالا مبتلا هستند.
علاوه بر این، حدود 66 درصد از افراد بالای 65 سال از فشار خون بالا رنج می برند. به گفته متخصصان، حتی اگر فشار خون شما در جوانی طبیعی باشد، 90 درصد احتمال ابتلا به فشار خون بالا در سن 55 سالگی وجود دارد.
بنابراین، با افزایش سن، مراقبت از فشار خون برای سالم ماندن بسیار مهم تر می شود.

2. چاقی و BMI بالا

چاقی و BMI بالا می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار دهد
وقتی صحبت از خطر ابتلا به فشار خون بالا می شود، چاقی نقش مهمی ایفا می کند. محققان به طور مداوم نشان داده اند که اضافه وزن شانس ابتلا به فشار خون و سایر مشکلات قلبی عروقی را افزایش می دهد.
در یک مطالعه، اکثریت (51.06٪) افراد مبتلا به فشار خون بالا دارای BMI بین 25 تا 30 بودند و پس از آن افرادی که BMI بین 30 تا 35 (25٪) داشتند. کارشناسان توصیه می کنند تا زمانی که به BMI 18.5-24.9 برسید وزن خود را کاهش دهید.
چاقی می تواند منجر به ناهنجاری های متابولیک شود و بر عملکرد سیستم قلبی عروقی حتی در سنین پایین تأثیر بگذارد. چاقی می تواند سیستم هایی را در بدن فعال کند که فشار خون را تنظیم کرده و عملکرد رگ های خونی را مختل می کند.
جالب اینجاست که رابطه بین چاقی و فشار خون یک جاده دو طرفه است. چاق بودن خطر ابتلا به فشار خون را تا 954 درصد افزایش می دهد، اما افراد مبتلا به فشار خون نیز بیشتر مستعد افزایش وزن هستند. این نشان دهنده یک رابطه متقابل است که در آن هر دو شرایط می توانند بر یکدیگر تأثیر بگذارند و یکدیگر را تشدید کنند.
مدیریت وزن و حفظ یک سبک زندگی سالم برای پیشگیری و مدیریت این شرایط بسیار مهم است.

3. سابقه خانوادگی فشار خون

یکی از عوامل خطر مهم برای فشار خون بالا که قابل تغییر نیست، سابقه خانوادگی است. این بدان معناست که اگر والدین، پدربزرگ و مادربزرگ یا خواهر و برادر شما فشار خون بالا داشته اند، شما نیز در معرض خطر ابتلا به آن هستید.
محققان دریافتند افرادی که سابقه خانوادگی پرفشاری خون دارند بیشتر در معرض فشار خون بالا، چاقی، چاقی مرکزی (چربی اضافی در اطراف کمر) و سندرم متابولیک (مجموعه ای از شرایطی هستند که خطر بیماری قلبی، سکته و دیابت را افزایش می دهند).
این نشان می دهد که افرادی که سابقه خانوادگی فشار خون بالا دارند باید روی پیشگیری و تشخیص زودهنگام فشار خون بالا کار کنند و مداخلات هدفمند مانند تغییر سبک زندگی را برای کاهش خطر فشار خون بالا انجام دهند.

4. عوامل غذایی

عوامل رژیم غذایی نقش عمده ای در مدیریت فشار خون دارند
تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی نقش مهمی در مدیریت فشار خون و شدت فشار خون دارد. چندین غذا می توانند از فشار خون بالا محافظت کنند، در حالی که برخی دیگر می توانند خطر ابتلا به آن را افزایش دهند.
برای پیشگیری و مدیریت فشار خون بالا، توصیه می شود از رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات و لبنیات کم چرب استفاده کنید.
همچنین باید از نمک و چربی های اشباع بیش از حد خودداری شود زیرا یکی از عوامل خطر ثابت شده برای فشار خون بالا، مصرف بیش از حد سدیم است. مصرف بیش از حد نمک می تواند منجر به فشار خون بالا شود.
بسیاری از بیماران ادعا می‌کنند که نمک کمتری در خانه مصرف می‌کنند، اما نان، بیسکویت و ترشی‌هایی که از بازار آورده می‌شوند را فراموش می‌کنند که حاوی مقادیر زیادی نمک هستند.
طبق گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، مصرف جهانی نمک تقریباً 10.8 گرم در روز است که بیش از دو برابر توصیه WHO برای کمتر از 5 گرم نمک است که حدود 1 قاشق چای خوری در روز است.
مطالعه دیگری نشان داد که افزایش مصرف غذاهای دریایی شور و مصرف کمیاب تخم مرغ و گوشت با احتمال بالای ابتلا به فشار خون مرتبط است. خطر ابتلا به فشار خون در افرادی که مقدار زیادی غذاهای دریایی شور مصرف می کردند در مقایسه با افرادی که کمتر مصرف می کردند، 28 درصد بیشتر بود.
به طور همزمان، مصرف کم پتاسیم نیز به فشار خون بالا کمک می کند.
به طور خلاصه، اجرای استراتژی های غذایی می تواند به پیشگیری و مدیریت فشار خون کمک کند.

5. عدم فعالیت بدنی

عدم فعالیت بدنی کافی می تواند شانس ابتلا به فشار خون را افزایش دهد.
ورزش جریان خون را بهبود می بخشد و هورمون هایی ترشح می کند که رگ های خونی را شل می کند و به کاهش فشار خون کمک می کند. برعکس، عدم تحرک بدنی می‌تواند منجر به افزایش وزن شود، که خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می‌دهد، زیرا وزن سالم برای مدیریت فشار خون مهم است.
محققان نشان داده‌اند که فعالیت بدنی متوسط تا بالا، به‌ویژه ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی سریع و دوچرخه‌سواری، زمانی که به‌طور روتین انجام شود، می‌تواند خطر ابتلا به فشار خون را کاهش دهد.
توصیه ها شامل فعالیت بدنی هوازی منظم برای حداقل 30 دقیقه در روز است.

6. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می تواند باعث آسیب شریان شود و شما را در معرض خطر فشار خون بالا قرار دهد
سیگار یک عامل خطر بزرگ برای مشکلات قلبی است. استعمال دخانیات بر رگ های خونی شما تأثیر می گذارد و باعث می شود مواد خطرناک در آن ها راحت تر جمع شوند. این می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند حملات قلبی و سکته شود.
سیگار کشیدن همچنین می تواند فشار خون شما را در کوتاه مدت بالا ببرد زیرا بدن شما را تحت فشار قرار می دهد.
اگرچه شواهد روشنی مبنی بر اینکه سیگار در درازمدت باعث افزایش فشار خون می شود وجود ندارد، اما همچنان می تواند به شریان های شما آسیب برساند و فشار خون شما را بدتر کند.
عادلانه ترین کاری که می توانید برای خود انجام دهید این است که اگر غیرسیگاری هستید سیگار را ترک کنید یا هرگز شروع نکنید.

7. استرس مداوم

وقتی استرس دارید، بدن شما مواد شیمیایی ترشح می کند که می تواند ضربان قلب و فشار خون شما را افزایش دهد.
اگر مکرراً استرس را تجربه می کنید و بدن شما پس از از بین رفتن استرس به حالت عادی باز نمی گردد، فشار خون بالا در درازمدت می تواند ایجاد شود. این یک چرخه فشار بی پایان بر شریان های شما است.
هنگامی که به رویدادهای استرس زا به صورت منفی فکر می کنید (به نام نشخوار فکری)، فشار خون شما می تواند برای مدت طولانی تری بالا بماند. مثل این است که ذهن و بدن شما با هم متحد می شوند تا فشار خون شما را در منطقه خطرناک نگه دارند.
تحقیقات نشان می دهد که استرس روانی-اجتماعی مزمن، از جمله تبعیض، می تواند به ایجاد فشار خون کمک کند.
بنابراین، به یاد داشته باشید که کاهش استرس با مراقبت از فشار خون و استراحت بسیار مورد نیاز بدن خود از فشارهای زندگی برابر است.

8. مصرف بیش از حد الکل

مصرف بیش از حد الکل همچنین می تواند شما را مستعد فشار خون بالا کند
نوشیدن بیش از حد الکل می تواند خطر ابتلا به فشار خون را افزایش دهد مطالعات مشاهده ای نشان داده اند که مصرف سه یا بیشتر نوشیدنی الکلی در روز با فشار خون بالا مرتبط است.
در آزمایشات بالینی، مشاهده شده است که کاهش مصرف الکل با یک نوشیدنی در روز می تواند فشار خون شما را حدود 1 میلی متر جیوه کاهش دهد. این کاهش تعداد ممکن است بسیار ناچیز به نظر برسد، اما می‌تواند در مدیریت فشار خون تفاوت ایجاد کند.
برای افراد مبتلا به فشار خون که بیش از حد الکل مصرف می کنند، یک هدف معقول این است که مصرف روزانه الکل را به یک نوشیدنی برای زنان و دو نوشیدنی برای مردان محدود کنند، مگر اینکه به دلایل دیگر منع مصرف داشته باشند.

9. جنسیت

احتمال ابتلا به فشار خون بالا می تواند بین مردان و زنان متفاوت باشد. قبل از سن 65 سالگی، مردان بیشتر از زنان در معرض فشار خون بالا هستند.
با این حال، هنگامی که زنان به سن 65 سالگی می رسند، بیشتر از مردان مستعد ابتلا به فشار خون بالا می شوند.
مهم است که با افزایش سن، بدون توجه به جنسیت، فشار خون خود را پیگیری کنید و اقدامات لازم را برای حفظ یک سبک زندگی سالم انجام دهید.

10. بارداری

بارداری همچنین یکی از عوامل خطر برای فشار خون بالا است
در دوران بارداری، فشار خون بالا ممکن است رخ دهد. عوامل متعددی خطر ابتلا به فشار خون را در دوران بارداری افزایش می دهند، از جمله شرایطی که بر جریان خون به جفت تأثیر می گذارد، مانند فشار خون قبلی، بیماری کلیوی، دیابت، آپنه انسدادی خواب، ترومبوفیلی و بیماری خود ایمنی.
توجه: درک این نکته ضروری است که درمان فشار خون بالا در بارداری متفاوت است زیرا داروهای خاصی که برای کاهش فشار خون استفاده می‌شوند می‌توانند به جنین در حال رشد آسیب برسانند.

11. درمان جایگزینی هورمونی (HRT)

تحقیقات نشان داده است که زنانی که از درمان هورمونی استفاده می‌کنند در مقایسه با کسانی که هرگز از آن استفاده نکرده‌اند، کمی بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند.
به طور خاص، استفاده از استروژن خوراکی در ترکیب با پروژسترون های خاص با خطر بالاتری همراه بود. با این حال، افزایش خطر اندک بود.
برای زنانی که تحت درمان هورمونی قرار می‌گیرند، مهم است که فشار خون خود را به‌عنوان بخشی از روتین مراقبت‌های سلامتی خود به طور منظم کنترل کنند.

12. نژاد

نژادهای خاص بیشتر در معرض خطر فشار خون بالا هستند
فشار خون بالا در آفریقایی-آمریکایی ها بیشتر از سایر نژادها دیده می شود. این امر در آفریقایی-آمریکایی ها نیز جدی تر است. علاوه بر این، برخی از داروها برای درمان فشار خون بالا نیز در آفریقایی-آمریکایی ها مؤثر نیستند.
سوالات پرطرفدار در مورد فشار خون بالا
چه فشار خون طبیعی در نظر گرفته می شود؟
فشار خون ایده آل به طور کلی حدود 120/80 میلی متر جیوه است.
تفاوت فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟
فشار خون سیستولیک نشان دهنده فشار در شریان ها هنگام انقباض قلب است، در حالی که فشار خون دیاستولیک زمانی است که قلب در حالت استراحت است.
آیا فشار خون بالا قابل درمان است؟
فشار خون بالا قابل درمان نیست، اما می توان آن را با تغییر سبک زندگی و داروها کنترل کرد.
آیا فشار خون بالا می تواند ارثی باشد؟
بله، ژنتیک می تواند در ایجاد فشار خون نقش داشته باشد.
آیا فشار خون بالا بدون دارو قابل کنترل است؟
در برخی موارد، اصلاح سبک زندگی به تنهایی ممکن است برای کنترل فشار خون کافی باشد. با این حال، هر مورد منحصر به فرد است و ممکن است برای برخی افراد دارو مصرف شود.
اگر فشار خون شما به طور مداوم بالا است یا به تغییرات سبک زندگی پاسخ نمی دهد، ممکن است دارو تجویز شود. در حالی که هیچ درمانی برای فشار خون اولیه (فشار خون بالا بدون علت شناخته شده) وجود ندارد، برخی از علل زمینه ای فشار خون ثانویه را می توان مورد توجه قرار داد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search