پزشکی

سرطان پستان در گرید 4

سرطان سینه
مرحله 4 سرطان پستان بدان معنی است که سرطان به مناطق دیگر بدن، مانند ( مغز، استخوان، ریه ها و کبد ) گسترش یافته است و هر چند مرحله 4 سرطان پستان غیر قابل درمان در نظر گرفته شده است ولی پیشرفت های کنونی در پژوهش و فناوری پزشکی سبب شده که زنان با درمان این بیماری به عنوان یک بیماری مزمن، مراقبت های عالی و پشتیبانی و همچنین انگیزه های شخصی، زندگی طولانی تر داشته باشند مراحل سرطان پستان از 0 تا 4 طبقه بندی می شود و این بستگی به چگونگی گسترش آن دارد.

اینکه فرد در کدام مرحله از سرطان پستان است توسط پزشک و از طریق آزمایش ماستکتومی و لامپکتومی ( برداشتن بخشی از پستان ) و نمونه برداری از گره های  لنفاوی زیر بغل مشخص می شود تعیین مرحله سرطان در تصمیم‌ گیری های مربوط به درمان به پزشک کمک می‌کند. با پیشرفت‌هایی که در تشخیص و درمان این بیماری بوجود آمده است افراد مبتلا به سرطان پستان بیش از گذشته زنده می‌ مانند. در این مقاله می خوانیم که چگونه سرطان پستان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد و پزشکان چگونه متاستاز یا مرحله 4 سرطان پستان را تشخیص می دهند و نوع درمان مورد استفاده برای مبارزه با این سرطان چیست؟

چگونه و از کجا سرطان پستان پخش می شود

اکثر انواع سرطان، از جمله سرطان پستان، توانایی گسترش به سایر نقاط بدن  را دارد و این مهاجرت از تومور اصلی به بخش دیگری از بدن به عنوان متاستاز شناخته شده است متاستاز علت عمده مرگ ناشی از سرطان است سرطان می تواند از چندین راه مختلف پخش شود سلول های سرطانی و یا توده های کوچکی از سلول، می تواند به بافت های سالم در نزدیکی محل تومور اصلی حمله کند آنها همچنین ممکن است از طریق جریان خون یا عروق لنفاوی به نقاط دورتر بدن مهاجرت کنند این سلول سرطانی به بافت سالم حمله  می کنند اگر چه بیشتر سرطان ها قادر به پخش تقریبا در هر نقطه می باشند ولی شایعترین محل برای گسترش سرطان سینه استخوان است و آن نیز ممکن است به مغز، کبد و ریه ها متاستاز بدهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه مرحله 4 سرطان پستان را تشخیص می دهند

پزشکان از روش های مختلف برای جمع آوری اطلاعات در مورد انتشار سرطان پستان استفاده می کنند آزمایش در تشخیص تومور و ارائه اطلاعات در مورد مرحله بندی سرطان به پزشکان کمک می کند. اینکه فرد در کدام مرحله از سرطان پستان قرار دارد توسط پزشک، لامپکتومی ( برداشتن بخشی از پستان)، از طریق ماستکتومی ( برداشتن تمام پستان ) و برداشتن یک نمونه کوچک از بافت گره های لنفاوی زیر بغل مشخص می شود. عمل جراحی برای برداشتن قسمتی از تومور و حفظ پستان به نام لامپکتومی است و حذف کل پستان را ماستکتومی می گویند. در آزمایشگاه، یک متخصص بررسی بافت برای حضور سلول های سرطانی و دیگر ویژگی های این سلول ها را نیز تعیین خواهد کرد  و با ماموگرافی یا اشعه ایکس پستان می توان اندازه و محل تومور در پستان را تشخیص داد. دیگر ابزار از جمله، MRI، CT اسکن، اسکن PET، اسکن استخوان و یا آزمایش خون می تواند مشخص کند که آیا سرطان به نقاط دور بدن پخش شده است. اگر تومور به فراتر از پستان و غدد لنفاوی مجاور گسترش یابد سرطان به عنوان متاستاز مرحله 4 طبقه بندی می شود. تومورهای متاستاتیک ممکن است به استخوان ها، پوست یا اندام های اصلی حمله کند.

درمان و مدیریت مرحله 4 سرطان پستان

هنگامی که سرطان به فراتر از محل اصلی تومور مهاجرت کند تقریباً پیدا کردن همه مکان هایی که ممکن است گسترش یافته باشد غیرممکن است به همین دلیل، پزشکان از هر دو درمان موضعی و سیستمیک استفاده می کنند درمان محلی تومور در حال رشد یک بخش خاصی از بدن را هدف قرار می دهند تابش، یک مثال از یک درمان موضعی است که می تواند برای از بین بردن درد و عوارض ثانویه در یک محل مانند ستون فقرات و یا کبد مورد استفاده قرار گیرد درمان سیستمیک برای مهار رشد تومورهای سرطانی در سراسر بدن استفاده می شود که ممکن است شامل شیمی درمانی، هورمون درمانی باشد درمان های مختلف متفاوت کار می کنند و ممکن است عوارض جانبی مختلف داشته در میان درمان های پیشرفته که برای جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی استفاده می شود باشند شیمی درمانی از درمان های هدفمند است که منجر به ایجاد آسیب کمتر در بافت های اطراف می شود اهداف درمان مرحله 4 سرطان پستان شامل کوچک کردن تومور و یا کاهش رشد آنها، کاهش درد و عوارض، بهبود کیفیت زندگی و به طور قابل توجهی طولانی زنده ماندن بیمار است.

رژیم سرطان پستان

سرطان پستان می تواند در مکانهای مختلف شروع شود به روشهای مختلف رشد کند و نیاز به انواع مختلفی از درمان دارد. درست همانطور که انواع خاصی از سرطان به برخی از درمان ها بهتر پاسخ می دهند برخی از سرطان ها به خوبی به غذاهای خاص پاسخ می دهند.
هرکسی که سرطان پستان را دارد اولویت مهمی در ذهن خود دارد هر کاری که ممکن است برای جلوگیری از بازگشت آن انجام می دهد در حالی که هیچ رژیم غذایی نمی تواند قول دهد احتمال عود شما را از بین ببرد آنچه می خورید یک عامل خطر است که می توانید کنترل کنید. غذا همچنین می تواند در درجه اول در جلوگیری از سرطان پستان و همچنین در حمایت از بدن از زمان درمان، نقش داشته باشد.
رژیم غذایی سرطان پستان فقط موردی نیست که برای سلامت عمومی مفید باشد بلکه غذایی که به طور خاص غذاهایی با خواص ضد سرطان را در خود جای داده است به تقویت وزن سالم و… کمک می کند.
تحقیقات جدید به بررسی مصرف پیاز و سیر در بین زنان در پورتوریکو پرداخته و نشان می دهد که سبزیجات می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.
پیاز و سیر بخشی از جنس آلیوم به همراه تره فرنگی، پیازچه و صدها گونه دیگر هستند.
این سبزیجات سرشار از عطر و طعم، با ضربات شدید و سفت و سخت، مطابق شواهد در حال ظهور، ممکن است بتوانند با بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی و سرطان مقابله کنند.
در رابطه با سرطان، چندین مطالعه به طور خاص پیوند بین مصرف پیاز و سیر و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، معده و پروستات را بررسی کرده اند.
مردم میوه و سبزیجات تهیه می کنند که می تواند به جلوگیری از سرطان پستان کمک کند
میوه و سبزیجات تازه ممکن است به جلوگیری از سرطان پستان کمک کند.
غذاهای زیر به طور کلی می توانند در یک رژیم غذایی سالم نقش داشته باشند و همچنین ممکن است به جلوگیری از پیشرفت سرطان پستان کمک کنند:
انواع میوه و سبزیجات از جمله سالاد
غذاهایی که سرشار از فیبر هستند مانند غلات کامل، لوبیا و حبوبات
شیر و محصولات لبنی کم چرب
محصولات مبتنی بر سویا
غذاهای سرشار از ویتامین D و سایر ویتامین ها
غذاها ، به ویژه ادویه جات، دارای خاصیت ضد التهابی هستند
غذاهایی که عمدتاً بر پایه گیاهان هستند حاوی آنتی اکسیدان هستند
الگوهای غذایی که اولویت بندی این مواد غذایی را شامل می شود عبارتند از:
یک رژیم غذایی جنوبی که دارای سبزیجات پخته شده، حبوبات و سیب زمینی شیرین است
یک رژیم مدیترانه ای، که بر میوه ها و سبزیجات تازه و روغن های سالم تأکید دارد
هر نوع رژیم غذایی " prudent " که حاوی مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و ماهی باشد

 مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. محمدیب

اقای دکتر چند درصد احتمال دارد سرطان پستان بعداز درمان دوباره عود کند

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search