پزشکی

آرتروز گردن

درد گردندرد گردن Cervical Pain ) Neck Pain ) یک بیماری شایع است. درد گردن، به علت ناراحتی در هر یک از ساختارهای گردن ( عضلات، اعصاب، استخوان (مهره) و دیسک های بین استخوان ها ) می باشد. اگر درد گردن شامل مشکل در اعصاب باشد شما ممکن است بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در بازوی خود، دست و یا در جای دیگر احساس کنید نمونه هایی از شرایط معمول که باعث درد گردن می شود شامل بیماریهای ( دیسک دژنراتیو، فشار گردن، فتق دیسک ) می باشد.

درد گردن می تواند از عفونت های مشترک، از جمله عفونت ویروس گلو که منجر به تورم غدد لنفاوی و درد گردن می شود. درد گردن نیز می تواند از عفونت های نادری مانند سل گردن، عفونت استخوان های ستون فقرات در گردن ( استئومیلیت و التهاب دیسک سپتیک ) و مننژیت ( اغلب همراه با سفتی گردن ) ایجاد شود گردن درد نیز می تواند از شرایطی که مستقیماً بر عضلات گردن اثر دارد مانند فیبرومیالژیا و درد روماتیسمی ماهیچه ها بوجود آید.
عوامل خطرساز برای درد گردن عبارت از آسیب ناشی از مشارکت در ورزش، تصادفات موتور خودرو، گاو و یا اسب سواری و غیره می باشد برای پیشگیری از درد گردن در این زمینه باید عضلات گردن با تمرینات ورزشی مناسب تقویت شود.

یک علت شایع درد گردن فشار عضلانی یا کششی است که معمولاً با فعالیت هایی مانند:

خم شدن روی میز برای ساعت ها
وضعیت قرارگیری بد، در حال تماشای تلویزیون و یا خواندن
قرار داشتن وضعیت مانیتور کامپیوتر شما بیش از حد بالا یا خیلی پایین
خوابیدن در وضعیتی ناراحت کننده
پیچش و چرخش گردن به شیوه ای نامطلوب در ورزش کردن
تصادفات یا سقوط می تواند صدمات شدید گردن از قبیل ( شکستگی مهره، شلاق زدن، آسیب های رگ های خونی و حتی فلج ) شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل دیگر درد گردن عبارتند از:

آرتروز گردن و یا اسپوندیلوز
پارگی دیسک
شکستگی های کوچک ستون
فقرات در اثر پوکی استخوان
تنگی نخاعی ( تنگی کانال نخاعی )
رگ به رگ شدن
سرطان در ستون فقرات

علائم دیگر همراه با درد گردن چیست؟

درد گردن معمولا با درد کسل کننده همراه است. گاهی اوقات درد در گردن با حرکت گردن یا چرخاندن سر بدتر می شود. دیگر نشانه های مرتبط با برخی از انواع درد گردن شامل ( بی حسی، سوزن سوزن شدن، حساسیت به لمس، درد ناگهانی شدید و تیز، احساس پری، اشکال در بلع، ضربان، سرگیجه یا سبکی سر و تورم گره های لنفاوی ) می باشد.
گردن درد نیز می تواند با سردرد، درد صورت، درد شانه، بی حسی بازو یا سوزن سوزن شدن ( پارستزی ) اندام فوقانی همراه باشد. گاهی اوقات درد گردن با درد قسمت فوقانی پشت و یا درد کمر همراه است مانند التهاب ستون فقرات ناشی از اسپوندیلیت انکیلوزان که شایع است.

درد گردن چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص علت درد گردن، بررسی تاریخچه از علائم مهم است که دکتر از محل، شدت، هر گونه صدمه به گردن در گذشته، طول مدت و درخشش درد می پرسد. گردن در حالت استراحت و در حال حرکت مورد بررسی قرارمی گیرد. حساسیت به لمس در هنگام لمس گردن شناسایی می شود.
تست های تشخیصی بیشتر برای ارزیابی درد شامل اشعه X، CAT اسکن، اسکن استخوان، آزمایش خون از جمله شمارش کامل سلولهای خونی ( CBC )، اسکن MRI، میلوگرام و تست های الکتریکی مانند الکترومیوگرافی ( EMG ) و آزمون سرعت هدایت عصبی ( NCV ) می باشد.

درمان گردن درد چیست؟

درمان درد گردن، بستگی به علت دقیق آن دارد گزینه های درمانی شامل استراحت، به کاربردن سرما یا گرما، کشش نرم گردن، درمان های فیزیکی ( اولتراسوند، ماساژ، دستکاری )، تزریقات موضعی، بی حس کننده ها و یا کورتیزون، کرم بی حس کننده موضعی، تسکین درد موضعی، شل کننده های عضلانی، ضد دردها و اعمال جراحی می باشد.
مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن ( Advil، و موترین  IB) و یا استامینوفن ( تیلنول ) استفاده کنید.
استفاده از یخ برای 48 تا 72 ساعت اول، سپس از گرما استفاده کنید برای گرما ممکن است از دوش آب گرم، کمپرس گرم یا صفحه گرم استفاده شود. برای جلوگیری از زخمی شدن پوست با صفحه گرم یا کیسه یخ در محل به خواب نروید.
فعالیتهای معمولی برای چند روز اول توقف دهید. این به کاهش التهاب کمک می کند.
سعی کنید بر روی تشک سفت بخوابید بدون استفاده از بالش یا با استفاده از بالش ویژه گردن.
در مورد استفاده از یک گردن بند برا ی تخفیف درد و ناراحتی  از پزشک بپرسید. از یقه برای مدت طولانی استفاده نکنید. انجام این کار می تواند عضلات گردن را ضعیف تر کند.
فعالیت های خود را فقط برای چند روز اول کاهش دهید. سپس به آرامی فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید. پس از 2 تا 3 هفته، دوباره به آرامی ورزش را آغاز کنید. یک فیزیوتراپیست می تواند به شما برای شروع کشش و تقویت تمرینات کمک کند.
تا زمان بهبودی، ورزش هایی مانند ( آهسته دویدن، فوتبال، گلف، بلند کردن وزنه، دراز و نشست با پاهای مستقیم ) انجام ندهید مگر اینکه دکتر یا فیزیوتراپیست اجازه دهد.
جلوگیری از استفاده کردن دو بالش در زیر سر، ممکن است گردن شما را مجبور به خم شدن غیر عادی کرده و درد شدیدتر شود.
قرار گرفتن در وضعیت بد می تواند درد را تشدید کند.
اجتناب از رانندگی تا زمانی که درد و سفتی برطرف شود.
زمانی که شما یک تب و درد سر و گردن همراه با سفتی گردن دارید و نمی توانید چانه خود را به قفسه سینه خود نزدیک کنید. این ممکن است به علت مننژیت باشد. اگر شما علائم و نشانه های حمله قلبی مانند تنگی نفس، عرق کردن، تهوع، استفراغ و یا درد در بازو یا فک داشتید با اورژانس تماس بگیرید.
در صورت داشتن علائم زیر با مرکز اورژانس تماس بگیرید
علایم بیشتر از یک هفته با قی بماند
داشتن بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در دست ها
درد گردن شما از سقوط، ضربه و یا آسیب ناشی شده باشد و یا اگر شما نتوانید بازو یا دست خود را حرکت دهید.
غدد متورم یا یک توده در گردن باشد.
درد شما با مصرف مرتب و بیش از حد دارو بر طرف نشود.
مشکل در بلع یا تنفس همراه با درد گردن باشد.
درد با دراز کشیدن و یا خواب شما در شب بدتر می شود.
درد آنقدر شدید است که راحتی را از شما گرفته است.
کنترل ادرار کردن یا اجابت مزاج را از دست بدهید.

پیشگیری از آرتروز گردن

مراحل زیر می تواند به جلوگیری از درد گردن کمک و یا درد گردن شما را بهبود بخشد.  
از تکنیک های تمدد اعصاب و ورزش منظم برای جلوگیری از استرس و تنش به عضلات گردن استفاده کنید.
تمرینات کششی برای گردن و قسمت بالای بدن به ویژه قبل و بعد از ورزش را یاد بگیرید یک فیزیوتراپیست می تواند به شما آموزش دهد.   
در وضعیت خوب قرار گیرید به خصوص اگر در تمام روز پشت یک میز می نشینید مانیتور کامپیوتر خود را در سطح چشم تنظیم کنید.  
اطمینان حاصل کنید که بالش شما به درستی و به راحتی از سر و گردن حمایت می کند شما ممکن است به یک بالش ویژه گردن نیاز داشته باشید اطمینان حاصل کنید که تشک شما به اندازه کافی محکم است.
اگر شما با یک کامپیوتر کار می کنید گردن خود را هر ساعت یا بیشتر کشش دهید.
هنگام خواندن یا موقع تایپ کردن اسناد در میز کار، آنها را در سطح چشم نگهدارید.   
هنگام دوچرخه سواری برای جلوگیری از آسیب از کمربند و کلاه ایمنی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

 

 

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. علی
  1. 5 / 5

من چند سالی هست که دچار گردن درد میشم مخصوصا تابستونا شدت پیدا میکنه باد کولر یا زمانی که دوش میگیرم یه باد بخوره گردن درد میشم این درد اینقدر زیاد میشه که اثرات تیرکشیدگی در دندون نام احساس میکنم
حتی ام ار ای هم گرفتم چیز خاصی نبود لطفا...

من چند سالی هست که دچار گردن درد میشم مخصوصا تابستونا شدت پیدا میکنه باد کولر یا زمانی که دوش میگیرم یه باد بخوره گردن درد میشم این درد اینقدر زیاد میشه که اثرات تیرکشیدگی در دندون نام احساس میکنم
حتی ام ار ای هم گرفتم چیز خاصی نبود لطفا راهنمایی نمایید
35 سال

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. زهرا

با سلام
حدود ۳ ماهه که درد و سوزن سوزن شدن در دست چپم دارم . که با مراجعه به دکتر با وجود اینکه دیسک خفیفی در گردن دارم علت رو عصبی معرفی کردن . وقتی عصبانی میشم دستم سوزن سوزن میشه . و بلافاصله بعد از دراز کشیدن به صورت طاق باز دستم سوزن سوزن...

با سلام
حدود ۳ ماهه که درد و سوزن سوزن شدن در دست چپم دارم . که با مراجعه به دکتر با وجود اینکه دیسک خفیفی در گردن دارم علت رو عصبی معرفی کردن . وقتی عصبانی میشم دستم سوزن سوزن میشه . و بلافاصله بعد از دراز کشیدن به صورت طاق باز دستم سوزن سوزن میشه که اگه به پهلوی راست نشم درد بسیار شدیدی در دست و کتف و گردنم ایجاد میشه . ممکنه ام ار ای که انجام دادم دقیق نباشه و درد مربوط به دیسکم باشه ؟؟؟ حتی دکتر اعصاب رفتم که با اینکه در معایناتم علامتی از ام اس یا تومور ندیدن ولی ام ار ای مغز هم ونجام دادم که سالم بود . البته ۳ جلسه کایروپرکتیک هم انجام دادم که بهبودی حاصل نشد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. کاظمی

با سلام
جناب آقای دکتر فتحی بابت توضیحات و توصیه های جامع از شما ممنونم
موفق باشید

  پیوست ها
 

  1. کاظمی

با سلام
جوانی ۳۴ ساله هستم احتمالا مبتلا به اسپوندیلوز گردن باشم با توضیحات شما تصمیم به درمان دقیق و تغییر روش انجام کارها گرفتم
جناب آقای دکتر فتحی بابت توضیحات و توصیه های جامع در خصوص ناراحتی های مربوط به مهره های گردن از شما ممنونم
موفق باشید

  پیوست ها
 

  1. حسن

با عرض سلام و خسته نباشید
چندین مراجعه ب متخصصین مختلف داشتم،اولین دکتر با مراجعه عکس ام آرآی پاسخ داد ک مشکل مهره های گردن نداری،وبرو بعدازمدتی خوب میشه.دومین دکتر مغز واعصاب بعد از مشاهده گفت ک مشکل کردن دیستونی گردن است،وبرایم آمپول دیسپورت...

با عرض سلام و خسته نباشید
چندین مراجعه ب متخصصین مختلف داشتم،اولین دکتر با مراجعه عکس ام آرآی پاسخ داد ک مشکل مهره های گردن نداری،وبرو بعدازمدتی خوب میشه.دومین دکتر مغز واعصاب بعد از مشاهده گفت ک مشکل کردن دیستونی گردن است،وبرایم آمپول دیسپورت تزریق نمود و گفت طی دو یا سه هفته خوب میشی،ک هیچ تاثیری نکرد. سومین دکتر مغز و اعصاب ۱۰ جلسه فیزیوتراپی نوشت و تعدادی کپسول پرگابالین تجویز نمود.چهارمین دکتر ،پزشک طب سوزنی بود ک گفت با ۱۵ جلسه خوب میشی ک باز تاثیری نکرد.
آیا شما روشی برای درمان من توصیه میکنید؟؟؟
توضیح:در حال حاضر سرم درموقع راه رفتن ب طرف شانه راست خم میشود. درحالت خوابیدن مشکلی ندارم.

با تشکر از شما H.M

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    حسن

با سلام
این علاپم سما نشانه این است که فشار بر عصب در ستون فقرات شما وجود داردEMG آزمون سرعت هدایت عصبی برای بررسی عملکرد ریشه های عصبی مورد نیاز است شما بهتر است به جای مراجعه به پزشکان متعدد با یک پزشک متحصص نرولوژی مشورت نمایید تا بتواند...

با سلام
این علاپم سما نشانه این است که فشار بر عصب در ستون فقرات شما وجود داردEMG آزمون سرعت هدایت عصبی برای بررسی عملکرد ریشه های عصبی مورد نیاز است شما بهتر است به جای مراجعه به پزشکان متعدد با یک پزشک متحصص نرولوژی مشورت نمایید تا بتواند بیماری شما را تشخیص دهد تشخیص بیماری شما نیاز به معاینه فیزیکی و اقدامات پاراکلینیک دارد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search