پزشکی

شناخت انواع پزشکان

شناخت پزشکان متخصصانواع پزشکان با تخصص های مختلف وجود دارد. شناخت در مورد آنها و کاری که انجام می دهند در مواقع اضطراری مفید خواهد بود. هنگامی که شما به یک دکتر به هدایت می شوید در هر بیماری باید تخصص در نظر گرفته شود. پزشکان به انواع مختلف با توجه به تخصص خود دسته بندی کرد. پزشکان برای مشکلات قلبی، ENT و مشکلات عضلانی و استخوانی وجود دارد.

هنگامی که شما نیاز به مراجعه به پزشک برای یک بیماری خاص دارید. داشتن دانش مناسب در زمینه های مختلف پزشکی بسیار مفید خواهد بود لذا نامگذاریهای خاص برای پزشکان انجام می شود. این موارد شامل پزشک عمومی که پزشک خانواده و محلی است و تقریبا برای هر نوع بیماری داروهای می دهد پزشکان تروما که کمک های پزشکی را در اورژانس ارائه می دهند. در زیر لیستی از برخی از تخصص های پزشکی آمده است.
شنوایی شناس Audiologist - این پزشکان مشکلات شنوایی را بررسی می کنند. این پزشکان به شنوایی کودکان دچار اختلال یادگیری برای برقراری ارتباط کمک کند.
پزشک متخصص آلرژی Allergist - این یک دکتر که به آلرژی کمک می کند. هر گونه آلرژی مانند، تب یونجه یا آسم توسط این دکتر بررسی می شود.
اندرولوژیست Andrologists - اخذ یک دکتر متخصص است که به تشخیص و درمان اختلالات سیستم تناسلی مرد کمک می کند.
متخصص بیهوشی Anesthesiologist - این دکتر به شما کمک می کند تا برای جلوگیری از عملیات دردناک و تشخیص پزشکی به خواب بروید. آنها برای اداره بیهوشی در طول عمل جراحی برای کمک به عوارض ناشی از داروهای بیهوشی حضور دارند
متخصص قلب و عروق Cardiologist - یک متخصص قلب برای درمان هر گونه مشکل با بیماری های قلبی و بیماری های قلبی و عروقی می باشد.
جراح قلب و عروق Cardiovascular Surgeon - این دکتر با انجام تکنیک های جراحی و تهاجمی با بیماری های قلبی و عروقی برخورد می کند.
مغز و اعصاب بالینی Clinical Neurophysiologist - این دکتر با استفاده از آزمون های الکتروفیزیولوژیک هر گونه مشکل رفتاری مرتبط با سیستم عصبی مرکزی، محیطی و خودکار را تشخیص می دهد.
دندانپزشک Dentist - هر گونه مشکل دندان مانند پوسیدگی دندان، دندان مصنوعی وهمچنین درمان بیماری لثه و نقص دهان به عهده این پزشان است.
متخصص پوست Dermatologist - این دکتر که هر بیماری مربوط به پوست و ضمائم آن مانند مو، ناخن و غیره درمان می کند
پزشک اورژانس Emergency Doctors - این پزشکان رسیدگی به تروما و شرایط اورژانسی در اتاق اورژانس (ER) در همه زمان ها در دسترس می باشند. اورژانس ممکن است از مسمومیت جدا باشد آنها استخوان شکسته، سوختگی، تکان مغزی، حمله قلبی، تروما، حوادث و غیره تحت درمان قرار می دهند.
متخصص بیماری های غدد Endocrinologist - مشکلات تیروئید، مشکلات هورمونی و یا هر گونه مشکل با سیستم غدد درون ریز به یک متخصص غدد مربوط می شود.
اپیدمیولوژیست Epidemiologists - این یک دکتر متخصص در بیماری های همه گیر که بسیار ویروسی می باشد. آنها بیشتر از دانشمندان که بیماری های جدید، جهش ویروس شناسایی و توسعه درمان و شیوه های پیشگیری از بیماری با واکسیناسیون، و غیره می باشد
گوش و حلق و متخصص ENT Specialist - این دکتر مشکلات گوش، بینی و گلو را درمان می کند. جراح گوش و حلق یک متخصص است که عمل های جراحی در این بخش از آناتومی انجام می دهد.
پزشک خانواده Family Practitioner- پزشک خانواده دکتر محلی است که پزشک عمومی می باشد درمان همه نوع از بیماری ها و مسائل پزشکی در تمام سنین و در شرایط غیر اضطراری پزشکی انجام می دهد اگر بیماری جدی است آنها به یک متخصص مربوط در زمینه بیماری ارجاع داده می شوند.
بیماری های گوارش Gastroenterologist - دکتر برای بیماری های مربوط به سیستم گوارش از جمله مشکل شایع التهاب معده و بازگشت اسید به مری را درمان می کنند.
ژنیکولوژسیت Gynecologist به درمان بیماریهای دستگاه تناسلی زنان می پردازند.
روانپزشک عمومی General Psychiatrist - هر شخص مبتلا به بیماری های روانی مانند اسکیزوفرنی، افسردگی و مشکلات اضطراب توسط روان پزشک عمومی درمان می شود.
خون شناس Hematologist -خون و بیماری های آن توسط متخصص خون مورد مطالعه قرار می گیرد.
هپاتولوژیست Hepatologists - این پزشک مسئول تشخیص و درمان بیماری های کبد است.
ایمونولوژیست Immunologist - این یک دکتر مسئول بررسی مشکلات سیستم ایمنی بدن و هر رفتار مرتبط با آن است.
متخصص بیماری های عفونی Infectious Disease Specialist - مطالعات IDS و رفتار بیماری های ناشی از ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها، انگل ها و شیوع بیماری های همه گیر تشخیص می دهد.
متخصصان طب داخلی Internal Medicine Specialists - این پزشکان مسئول تشخیص هر بیماری و مدیریت آنها با درمان غیر جراحی هستند. اینها معمولا بیماری های غیر معمول و یا جدی هستند.
اینترنیست ها Internists - این پزشکان در داروهای مربوط به بزرگسالان تمرکز و تخصص ویژه ای در حوزه های مربوط به پیشگیری و درمان بیماری های بزرگسالان دارند.
ژنتیک پزشکی Medical Geneticist – این پزشک که مسئول آزمایش، تشخیص و درمان بیماران مبتلا به اختلالات و بیماری های ژنتیکی است.
میکروبیولوژی Microbiologist - میکروبیولوژیست یک دکتر که در مورد علل، تشخیص و درمان بیماری های عفونی که در آن میکروب های درگیر هستندکار میکند.
پزشک نوزادان Neonatologist - پزشک برای نوزادان تازه متولد شده، نوزادان نارس و یا بدحال است.
نرولوژیست  Nephrologists - این پزشک بیماری های کلیوی و مشکلات کلیه و درمان با دیالیز انجام می دهد.
متخصص مغز و اعصاب Neurologist - این دکتر اختلالات مغزی مختلف، از جمله، بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر را درمان می کند.
جراحان مغز و اعصاب Neurosurgeons - این پزشکان متخصص در انجام اعمال جراحی در بیماری های سیستم عصبی مرکزی و محیطی و مغز کار می کنند.
متخصص زنان Obstetrician - این تخصص در زمینه زنان از سیستم تولید مثل زنان، زایمان، سزارین و غیره را انجام می دهد.
انکولوژیست Oncologist - یک پزشک متخصص است که در تشخیص و درمان بیماران مبتلا به سرطان با استفاده از دارو، شیمی درمانی رادیوتراپی و در جایی که نیاز به مداخله جراحی باشد اقدام می کند.
چشم پزشک Ophthalmologist - این پزشک که بیماریها و نقص های مختلف چشم و جراحی های مختلف چشم را انجام می دهد.
جراح ارتوپدی Orthopedic Surgeon - اگر شما از ورم مفاصل و پوکی استخوان و دیگر بیماری های مرتبط با استخوان و یا شکستگی استخوان رنج می برید باید با جراح استخوان مشورت کنید.
ارتوپد Orthopedist - استخوان شکسته در اثر سقوط و یا پوکی استخوان توسط یک ارتوپد درمان می شود.
پریماتولوژیست Primatologist - اگر کسی یک حاملگی پر خطر داشته باید برای مراقبت و درمان خاص با این پزشک مشورت کند.
Pale pathologist - دکتر آسیب شناس که بیماری باستانی را مطالعه می کند.
انگل شناس Parasitologist – دکتری که مسئول مطالعه انگل، آسیب شناسی و بیماریهای انگلی و درمان این بیماری ها می باشد.
پاتولوژیست ها Pathologists - پزشکانی که اختلالات در موجودات زنده را مطالعه می کنند مطالعه روی DNA، بافت، خون و سایر سلول های مختلف انسان و حیوان دارد. آنها همچنین مسئول انجام کالبد شکافی در بدن مرده برای تعیین علت مرگ و میر می باشند.
متخصص اطفال Pediatrician - این پزشکی است که هر بیماری را از بدو تولد کودکان و نوجوان درمان می کند.
جراح پلاستیک Plastic Surgeon - یک جراح پلاستیک می تواند ظاهر شما را با انجام عمل جراحی زیبایی تغییر دهد.
فیزیولوژیست ها Physiologists - فیزیولوژیست یک دکتر علوم زندگی و متخصص در فیزیولوژی و   و بازتوانی کمک می کند.
Physiatrist - دکتر متخصص پزشکی در توانبخشی عضلات بدن است.
Podiatrists - یک دکتر متخصص که اختلالات پا و مچ پا را درمان می کند.
Psychiatrists - این پزشکان تخصص در بیماری های روانی دارند و مطالعه، تشخیص، مشاوره و درمان بیماری های روانی مانند دو قطبی، جنون، افسردگی، آلزایمر و غیره درمان می کند.
پولمونولوژیست – پزشکی که مسئول تشخیص و درمان وضعیت ریه در بیماران و یا درمان بیماران بستری شده در بخش مراقبت های ویژه ICU با پشتیبانی از دستگاه تنفس مصنوعی می باشند.
رادیولوژسیت Radiologists - دکتر متخصص برای استفاده از اشعه X و یا فن آوری های تصویربرداری دیگر به منظور تشخیص بیماری های مختلف است.
متخصص غدد و تولید مثل Reproductive Endocrinologist -، این دکتر مشکلات مختلف تولید مثل که شامل اختلالات جنسی و مشکلات ناباروری و غیره باشد را درمان می کند.
روماتولوژیست Rheumatologist - پزشک مسئول بیماریهای اتوایمیون و بیماریهای حساسیتی می باشد.
Surgeon - یک دکتر متخصص در اعمال جراحی که در ارتوپدی، گوش و حلق، مغز، nuro، قلب و عروق، جراحی ماگزیلا و صورت، جراحی پلاستیک، جراحی و پیوند تخصص دارد.
دکتر سرطان قفسه سینه Thoracic Oncologist - این پزشک  به مبتلا ب سرطان ریه، مری و قفسه سینه می پردازد.
ارولوژیست Urologist - هر مشکلات ادراری و م عفونت جرای ادراری توسط یک اورولوژیست درمان می شود.
دامپزشک Veterinarian - در حالی که پزشکان مسئول برای درمان انسان ها، دامپزشکان مسئول درمان حیوانات بیمار می باشد.
علاوه بر این تخصص ها، دیگر تخصص های کمتر شناخته شده پزشکی نیز وجود دارد. با این حال، داشتن دانش مناسب از این نوع تخصص های پزشکان یک نقطه شروع خوب برای درمان بیماریها است.
منبع اختصاصی: www.foodregime.com

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (5)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. مهدی
  1. 5 / 5

خوب بود ممنون

  پیوست ها
 

  1. امیر

ببخشید جراح عمومی چه نوع جراحی است

  پیوست ها
 

  1. Fatemeh

با سلام و خسته نباشید خدمت شما.
من دانش آموز پایه نهم هستم.من رشته تجربی رو دوست دارم.اما در انتخاب تخصصم نیاز به راهنمایی و شناخت بیشتر دارم.آیا راهنمایی های بیشتری میتونید به من بکنید.!!

  پیوست ها
 

  1. اسماعیل

سلام. آقای دکتر من یه دانش آموز کلاس نهم هستم امسال ما باید انتخاب رشته کنیم من میخوام علوم تجربی برم به نظر شما چه دکتری ای بهتر است ؟؟؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    اسماعیل

با سلام
هر رشته ای که به آن علاقه دارید در آن رشته ادامه تحصیل دهید

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 8 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search