پزشکی

آمبولی ریوی - لخته خون در ریه

آمبولی ریهآمبولی ریه انسداد ناگهانی در عروق ریه است علت آن معمولا یک لخته خون در پا به نام ترومبوز ورید عمقی است که این لخته می شکند و از طریق جریان خون به ریه ها سفر می کند آمبولی ریه یک بیماری جدی است که می تواند سبب آسیب دائمی به ریه ی آسیب دیده، سطوح پایین اکسیژن در خون و آسیب به ارگان های دیگر بدن در اثر نرسیدن اکسیژن کافی به آن شود. در اغلب موارد، لخته های خون کوچک هستند و مرگبار نیستند اما آنها می توانند به ریه ها آسیب برسانند.

اگر یک لخته بزرگ یا اگر لخته های زیادی باشد آمبولی ریه می تواند منجر به مرگ شود درمان سریع می تواند زندگی شما را نجات و یا خطر ابتلا به مشکلات آینده را کاهش است. نیمی از افراد با آمبولی ریوی هیچ نشانه ای ندارند. ولی می تواند با تنگی نفس، درد قفسه سینه یا سرفه خونی همراه باشد. آمبولی ریوی در بیماران با درد قفسه سینه و  یا تنگی نفس همراه است و یکی از علل مرگ ناگهانی است تشخیص آمبولی ریوی ممکن است مشکل و اغلب از دست برود استراتژی های تشخیصی بسته به بیمار و وضعیت فردی صورت می پذیرد ضد انعقادها درمان انتخابی برای آمبولی ریه است و ممکن است لازم باشد درمان برای ماهها ادامه یابد پیشگیری بهترین درمان برای آمبولی ریوی است که می تواند با به حداقل رساندن عوامل خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی (DVT) انجام شود.
آمبولی ریوی چیست؟
انواع آمبولی ریه
علل و عوامل خطر ابتلا به آمبولی ریه چیست؟
علائم و نشانه های آمبولی ریوی چیست؟
چگونه آمبولی ریوی تشخیص داده می شود؟
درمان آمبولی ریه چیست؟
پیش آگهی برای آمبولی ریه چیست؟
چگونه می توان از آمبولی ریه جلوگیری کرد؟

آمبولی ریوی چیست؟

ریه ها یک جفت اندام در قفسه سینه است که در درجه اول مسئول تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن بین خون و هوایی که ما تنفس می کنیم می باشد ریه ترکیب خوشه ای از  کیسه های هوایی کوچک ( آلوئول ) ، دیوار الاستیک (غشاء)، مویرگ ها و رگ های خونی کوچک است این غشاء بین آلوئول و رگ های خونی باعث نزدیکی هوا و خون با یکدیگر می شود فاصله هوایی موجود در ریه و خون در مویرگ های بسیار کم است و اجازه می دهد تا مولکول های اکسیژن و دی اکسید کربن در سراسر غشاء انتقال یابد. تبادل هوا بین ریه ها و خون از طریق شریان ها و سیستم وریدی می باشد شریانها و وریدها حمل و انتقال خون را در سراسر بدن انجام می دهند اما این روند برای هر کدام بسیار متفاوت است.
سرخرگ ها که خون را از قلب به بدن می برند
ورید ها خون را از بدن به قلب برمی گردانند.
و قلب یک پمپ دو طرفه است.
حمل اکسیژن با سفر خون، از سمت چپ قلب به تمام بافت های بدن است اکسیژن توسط بافت گرفته شده و دی اکسید کربن یک محصول زائد را به درون خون تحویل می دهد.
در حال حاضر خون، بدون اکسیژن و با سطوح بالاتری از دی اکسید کربن، از طریق سیاهرگ ها به سمت قلب راست برمیگردد
سپس خون از سمت راست قلب به ریه ها، که در آنجا دی اکسید کربن برداشته شده و اکسیژن از هوا در تنفس به خون بر میگردد و از ریه ها بازگشت می کند که
این خون، اکسیژن بالا و دی اکسید کربن پایین دارد و به سمت چپ قلب بازگشت می کند
خون در یک دایره سفر می کند و در نتیجه به آن گردش خون می گویند.
اکسیژن در سلول های قرمز خون توسط یک مولکول شناخته شده به نام هموگلوبین حمل می شود هنگامی که این ترکیب اکسیژن و هموگلوبین رخ می دهد خون روشن به رنگ قرمز تبدیل می شود این میزان اشباع اکسیژن خون می تواند با نمونه برداری خون از عروق و یا توسط یک دستگاه غیر تهاجمی به نام اکسیمتر اندازه گیری می شود .
اگر یک لخته خون ( ترومبوز ) در یکی از وریدهای بدن تشکیل شود ترومبوز ورید عمقی یا DVT است که به طور بالقوه ممکن است شکسته شده و وارد سیستم گردش خون شود ( آمبولی ) از طریق قلب سفر کرده و در یکی از شاخه های شریان ریوی ریه وارد می شود .
آمبولی ریوی، عروقی که جریان خون را فراهم می کند مسدود می کند و مانع از تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن شده و سبب کاهش جریان خون به بافت ریه می شود و به طور بالقوه باعث مرگ بافت ریه ( انفارکتوس ) می شود.
آمبولی ریوی تهدید کننده زندگی و از علل درد قفسه سینه است و همیشه وقتی که یک بیمار با درد در قفسه سینه و تنگی نفس مراجعه می کند آمبولی ریوی باید در نظر گرفته شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع آمبولی ریه

انواع خاصی از آمبولی ریوی وچود دارد که به علت لخته شدن خون نیست و به علت سایر مواد بدن است که عبارتند از:
آمبولی چربی از یک استخوان ران شکسته، آمبولی مایع آمنیوتیک در دوران بارداری و
در برخی موارد، بافت تومور سرطان باعث آمبولی می شود و علائم و نشانه همانند یک لخته خون است.

علل و عوامل خطر ابتلا به آمبولی ریه چیست؟

آمبولی ریوی نتیجه نهایی ترومبوز ورید و یا لخته عمیق خون در نقاط دیگر بدن است. DVT اغلب در پا آغاز می شود اما همچنین می توانند در رگ در داخل حفره شکم و یا در بازوها رخ دهد.
عوامل خطر برای آمبولی ریه همان عوامل خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی هستند. که به آن عوامل سه گانه ویرشو می گویند و شامل:
بیحرکتی طولانی مدت یا تغییر در جریان طبیعی خون ( استاز )
افزایش پتانسیل لخته شدن خون ( پر انعقادی )
آسیب به دیواره رگ ها.
نمونه هایی از این به شرح زیر است:
بیحرکتی طولانی مدت شامل:
سفر طولانی ( نشستن در ماشین، هواپیما، قطار و ...) .
بستری شدن در بیمارستان و یا استراحت طولانی در بستر .
افزایش پتانسیل لخته شدن خون.
داروها: قرصهای ضد بارداری، استروژن.
سیگار کشیدن.
زمینه ژنتیکی اغلب شامل، کمبود فاکتور V لیدن، جهش MHFTHR، کاهش پروتئین C یا پروتئین S و یا کمبود آنتی ترومبین III
پلی سیتمی ( افزایش تعداد سلول های قرمز خون، در مقابل کم خونی ).
سرطان.
بارداری، از جمله 6- 8 هفته بعد از زایمان.
قرص های ضد بارداری یا هورمون درمانی.
اعمال جراحی اخیر بر روی پا، باسن، شکم و یا مغز.
برخی از بیماری ها مانند سرطان، نارسایی قلبی، سکته مغزی یا یک عفونت شدید.
آسیب به دیواره عروق.
ترومبوز وریدی عمقی از قبل.
تروما به ساق پا با یا بدون جراحی.

علائم و نشانه های آمبولی ریوی چیست؟

آمبولی ریوی ممکن است با شروع ناگهانی درد قفسه سینه و تنگی نفس رخ دهد. درد، کلاسیک، تیز و با یک تنفس عمیق بدتر می شود اغلب درد ذات الجنب یا پلورزی نامیده می شود. ممکن است سرفه های با خلط خونی نیز وجود داشته باشد.
بیمار ممکن است علایم حیاتی پایدار ( فشار خون، ضربان قلب، تعداد تنفس و اشباع اکسیژن ) داشته اما اغلب ضربان قلب بالا است. اگر لخته خون به اندازه کافی بزرگ باشد می تواند خون سمت راست قلب را بلوک کرده و در نتیجه از ورود خون به ریه ها جلوگیری می کند پس از آن هیچ خونی به سمت چپ قلب وارد نمی شود که به بقیه بدن پمپ شود. این می تواند سبب فروپاشی گردش خون (شوک) و مرگ شود.
اشباع اکسیژن ممکن است کاهش یابد.
بیمار ممکن است cyanotic ( تغییر رنگ آبی پوست ناشی از سلول های قرمز خون بدون اکسیژن ) و دارای سرگیجه و ضعف باشد. در برخی موارد، آمبولی ریوی با مرگ ناگهانی همراه است که در آن بیمار فرو می ریزد و تنفس و قلب متوقف می شود. آمبولی ریه نیز می تواند سبب علائم عمومی تر به عنوان مثال، ممکن است احساس اضطراب یا بر روی لبه قرار داشتن، عرق زیاد، احساس سبکی سر، ضعف و ضربان قلب سریع یا تپش قلب شود اگر شما دچار علائم شبیه به آنها هستید به ویژه اگر ناگهانی و شدید باشند به یک دکتر مراجعه کنید.

چگونه آمبولی ریوی تشخیص داده می شود؟

همیشه نیاز به داشتن سطح بالایی از سوء ظن است که که آمبولی ریوی ممکن است علت درد قفسه سینه یا تنگی نفس باشد. اگر یک سابقه درد قفسه سینه همراه با عوامل خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی دارد. سرفه و خلط خونی ممکن است علامت آمبولی ریوی باشد.
معاینه فیزیکی در ابتدا بر روی قلب و ریه ها تمرکز خواهد کرد درد قفسه سینه و تنگی نفس نیز ممکن است شکایاتی از تظاهر حمله قلبی، پنومونی، پنوموتوراکس و یا یک آنوریسم آئورت باشد.
در آمبولی ریوی، معاینه قفسه سینه اغلب طبیعی است ولی اگر برخی از علائم التهاب در سطح ریه ( پرده جنب ) باشد مالش، ممکن است شنیده می شود التهاب پرده جنب ممکن است سبب اصطکاک شود که می تواند با گوشی طبی شنیده می شود. در معاینه فیزیکی ممکن است به دنبال نشانه هایی از DVT مانند ( گرمی، قرمزی، حساسیت به لمس و تورم ) در اندام باشیم
تست های عمومی ممکن است شامل:
CBC ( شمارش کامل خون )،
الکترولیت ها،
BUN ( نیتروژن اوره خون )،
آزمایش کراتینین خون ( برای ارزیابی عملکرد کلیه )،
اشعه X قفسه سینه،
نوار ( EKG یا ECG ).
اشعه X قفسه سینه اغلب در آمبولی ریه نرمال است EKG ممکن است معمولا طبیعی باشد ولی ممکن است یک ضربان قلب سریع، تاکی کاردی سینوسی ( ضربان قلب > 100 ضربه در دقیقه ) را نشان دهد. در صورتی که انسداد قابل توجهی در یک شریان ریوی باشد مانند یک سد عمل می کند و برای سمت راست قلب هل دادن خون برای گذشتن از مانع لخته سخت تر می شود و EKG می تواند فشار قلب راست نشان دهد.  
آنژیوگرام ریوی
در گذشته، استاندارد طلایی برای تشخیص آمبولی ریوی آنژیوگرام ریوی بود که در آن یک کاتتر معمولا از ورید پا به داخل شریان ریوی وارد شده ماده رنگی تزریق شده و یک لخته و یا لخته شدن را می توان در مطالعات تصویربرداری تشخیص داد. این یک آزمون تهاجمی است و به ندرت انجام می شود.
خوشبختانه راه های کمتر تهاجمی برای تشخیص وجود دارد. و این تصمیم بستگی به بیمار و وضعیت فردی دارد.
آزمایش خون D دایمر
اگر سوء ظن ارائه دهنده مراقبت های پزشکی برای آمبولی ریه کم است یک آزمایش خون D دایمر می تواند مورد استفاده قرار گیرد .آزمایش خون D  دایمر یکی از محصولات تجزیه لخته خون را اندازه گیری می کند اگر این تست نرمال باشد پس احتمال آمبولی ریه بسیار کم است متاسفانه، این آزمون مخصوص لخته شدن خون در ریه نیست این می تواند به دلایل مختلف از جمله بارداری، آسیب، جراحی اخیر یا عفونت مثبت باشد اگر خطر بالقوه برای یک لخته خون بالا باشد D دایمر کمک کننده نیست.
CT اسکن
در صورتی که سوء ظن بیشتر باشد، توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن با آنژیوگرافی از قفسه سینه می تواند انجام شود کنتراست در وریدی در بازو تزریق می شود که در CT گرفته شده سرخرگ ریوی را می توان مشاهده کرد برخی از محدودیت ها برای این آزمون وجود دارد به خصوص اگر آمبولی ریه شامل سرخرگ های کوچک تر در ریه باشد مشکلات با این حال مشابه با آنژیوگرافی ریوی مهاجم تر دیده می شود.
اسکن تهویه و خونرسانی
اسکن تهویه و خونرسانی (اسکن VQ) استفاده از مواد شیمیایی برای شناسایی هوای استنشاقی وارد ریه ها و تطبیق آن با جریان خون در شریان ها می باشد. اگر عدم تطابق رخ دهد به این معنی است که ورود هوا به بافت ریه خوب است اما بدون جریان خون، ممکن است نشان دهنده آمبولی ریوی باشد. این آزمون توسط یک رادیولوژیست انجام می شود.
سونوگرافی داپلر وریدی
سونوگرافی از پاها، همچنین به عنوان مطالعات داپلر وریدی شناخته شده است، ممکن است مورد استفاده برای لخته شدن خون در پاها از یک بیمار مشکوک به آمبولی ریوی انجام شود اگر ترومبوز ورید عمقی وجود دارد می توان نتیجه گرفت که درد قفسه سینه و تنگی نفس ممکن است ناشی از آمبولی ریه باشد درمان ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی است به طور کلی یکسان است.
اکوکاردیوگرافی EKG
اکوکاردیوگرافی و سونوگرافی قلب می تواند مفید باشد زیرا نشان می دهد که فشار در سمت راست قلب وجود دارد.

درمان آمبولی ریه چیست؟

بهترین درمان برای آمبولی ریوی پیشگیری است به حداقل رساندن خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی کلیدی در جلوگیری از یک بیماری بالقوه کشنده است.
تصمیم اولیه این است که آیا بیمار نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد؟ مطالعات اخیر نشان می دهد که آن دسته از بیماران با آمبولی ریوی کوچک، که از نظر همودینامیک پایدار (علائم حیاتی نرمال) باشند ممکن است در خانه با مراقبت های سرپایی درمان شوند
افراد ناپایدار از نظر همودینامیک نیاز به بستری در بیمارستان دارند.
ضد انعقاد
اولین گام در درمان بیماران دارای آمبولی ریه ضد انعقاد است وارفارین ( کومادین) داروی انتخابی ضد انعقاد است. بلافاصله پس از تشخیص آمبولی ریه این دارو توسط دهان مصرف می شود اما ممکن است هفته ها طول بکشد تا خون به صورت مناسب، رقیق  شود داروهای ضد انعقادی و به عنوان یک راه حل فوری تا کومادین موثر شود هپارین با وزن مولکولی کم ( انوگزاپارین (LOVENOX ) و یا pentasaccharide ( فونداپاریناکس، Arixtra ) موجود است که در همان زمان اثر می کند. برای آن دسته از بیماران که منع استفاده از انوگزاپارین (LOVENOX) دارند به عنوان مثال، نارسایی کلیه اجازه نمی دهد که دارو متابولیزه شود هپارین داخل وریدی می تواند به عنوان گام اول استفاده شود. و این نیاز به بستری کردن در بیمارستان و مانیتورینگ دقیق بیمار با آزمایش خون دارد.
ضد انعقاد معمولا برای مدت حداقل شش ماه پیشنهاد می شود، اما هر بیمار باید رژیم درمانی منحصر به خود و آزمایش خون برای نظارت بر درمان با وارفارین به عنوان INR و یا نسبت نرمال بین المللی انجام دهد. این آزمون پروترومبین (PT) است. این مقدار با مقدار نرمال استاندارد آزمایشگاه تعیین می شود. برای بیماران با آمبولی ریوی، دوز وارفارین تیتر خواهد شد به طوری که ارزش INR 2 - 3 خواهد بود اساسا خون نیاز است تا 2 تا 3 برابر رقیق تر از مقدار طبیعی باشد. لذا نگه داشتن یک دفترچه یاداشت از دوز وارفارین، تاریخ آزمون و ارزش INR مهم است.
درمان با ترومبولیتیک
آمبولی ریه می تواند کشنده باشد به خصوص اگرهمراه با مقدار زیادی از لخته باشد هنگامی که بیمار بیهوش است و دارای فشار خون کم یا هیچ و یا تنفس ندارد داروی متلاشی کننده لخته مانند TPA ( فعال کننده پلاسمینوژن بافت ) ممکن است در نظر گرفته شود همچنین اغلب هنگامی که علائم فشار قلب راست وجود دارد در نظر گرفته می شود.

پیش آگهی برای آمبولی ریه چیست؟

زنده ماندن بیمار بستگی به نداشتن بیمار زمینه ای، اندازه آمبولی ریوی، علت آمبولی ریوی و توانایی برای تشخیص و شروع زود هنگام درمان دارد.
تشخیص اغلب دشوار است آن دسته از بیماران که آمبولی در آنها تشخیص داده می شود میزان مرگ و میر کمتر از 20٪ است معمولا، با این حال، خطر مرگ و میر در بیشتر بیماران بسیار کم است شیوع بالاتر مرگ در بیماران مسن تر وجود دارد.

چگونه می توان از آمبولی ریه جلوگیری کرد؟

خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی را به حداقل برسانید آمبولی نمی تواند بدون DVT اولیه رخ دهد.
در بیمارستان، کارکنان برای به حداقل رساندن پتانسیل تشکیل لخته در بیماران بی حرکت سخت کار می کند جوراب های فشرده سازی به طور معمول استفاده می شود بیمارانی که جراحی شده اند از تخت خارج شده و راه بروند و از هپارین با دوز کم یا انوگزاپارین برای پیشگیری از DVT استفاده می شود.
برای کسانی که سفر می کنند توصیه می شود که هر دو ساعت در طول سفر طولانی راه بروند.
جوراب های فشرده سازی ممکن است در جلوگیری از تشکیل آینده ترومبوز ورید عمقی در بیماران با سابقه قبلی از لخته موثر باشد. 

منیع اختصاصی: www.foodregime.com 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (30)

رتبه 3.5 از 5 بر مبنای 3 رای

 1. بلالی
 1. 1 / 5

تشکر فراوان

  پیوست ها
 

 1. مهران
 1. 4 / 5

سلام اقای دکتر
یه چند روزی هست درد قفسه سینه دارم دقیقا وسط سینه وقتی نفس عمیق میکشم شدید میشه دوسه باره سرفه همراه با خلط خون داشتم متا سفانه چند بار قلیون کشیدم میشه بفرمایید بیماریم چیه ودرمانش چجوریه

  پیوست ها
 

 1. کیان

سلام وقت به خیر
می خواستم بدونم امکانش هست که داروی مانند سانتیمون که به خاطر درمان دفع پروتیین در کلیه مصرف می شود ، باعث آمبولی ریه گردد؟

  پیوست ها
 

 1. مریم صدری

سلام.
وقتتون به خیر

آقای دکتر مصرف چند تا قرص ضد بارداری منجر به آمبولی ریه میشه؟مصرف طولانی مدت یا اینکه یک دوره مصرف میتونه منجر به آمبولی بشه؟
سپاس

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم صدری
 1. 5 / 5

لخته شدن خون حتی با مصرف قرص كنترل تولد نادر هستند. میزان لخته شدن در یک زن در حدود 10-3 سال مصرف قرص حدود 0.3٪ تا 1٪ است. در طول یا بعد از بارداری، احتمال بیشتری دارد که لخته شدن خون وجود داشته باشد.
متصل به هورمون ها
در قرص های کنترل تولد و...

لخته شدن خون حتی با مصرف قرص كنترل تولد نادر هستند. میزان لخته شدن در یک زن در حدود 10-3 سال مصرف قرص حدود 0.3٪ تا 1٪ است. در طول یا بعد از بارداری، احتمال بیشتری دارد که لخته شدن خون وجود داشته باشد.
متصل به هورمون ها
در قرص های کنترل تولد و همچنین پچ ها، حلقه ها و برخی از IUD ها از هورمون های جلوگیری از بارداری استفاده می کنند. این ها معمولاً استروژن یا پروژسترون یا هر دو هستند.
استروژن بیشترین ارتباط را با لخته شدن خون دارد
این قرصهای کنترل وزن دارای استروژن و پروژستین هستند. بسیاری از فرم های قرص در دسترس هستند و ممکن است مقادیر مختلف هر هورمون را داشته باشند.
مطالعات نشان می دهد که این نوع قرص کنترل تولد شانس ابتلا به لخته شدن خون را افزایش می دهد. شانس لخته شدن خون در زنان مصرف کننده قرص کنترل کننده تولد 2 تا 6 برابر بیشتر از زنانی است که قرص مصرف نمی کنند.
پروژسترون تنها داروهای ضد بارداری خوراکی با نام Minipill معروف است
این فقط یک هورمون، پروژستین دارد و دوز بسیار کم است.
اگر در شما احتمال بیشتری برای لخته شدن خون وجود دارد پزشک شما ممکن است minipill را توصیه کند. که شما باید آن را هر روز در یک زمان مصرف کنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. Maryam

سلام
نامزدمن نزدیک ۲سال است ک بیماری امبولی ریه ویرید عمقی بصورت ارثی مبتلا شده.
ابتدا هردوسمت قفسه ی سینه ایشان پرازخون بود ک طی دوبار عمل لخته ها را ازهردوسمت خارج کردند.
دکتر گفتند ک بعد ۶الی ۱سال مصرف دارو بصورت قطعی درمان کامل اتفاق می...

سلام
نامزدمن نزدیک ۲سال است ک بیماری امبولی ریه ویرید عمقی بصورت ارثی مبتلا شده.
ابتدا هردوسمت قفسه ی سینه ایشان پرازخون بود ک طی دوبار عمل لخته ها را ازهردوسمت خارج کردند.
دکتر گفتند ک بعد ۶الی ۱سال مصرف دارو بصورت قطعی درمان کامل اتفاق می افتد.
الان ۶ماه گذشته و مدتی است ک بیماریشان اوج گرفته و دربخش مراقبت های ویژه هستند.
میخواستم بدونم ک ایا این بیماری اصلا درمان قطعی دارد؟ یعنی بعد ۱سال مصرف دارو کامل خوب میشن و امکان بازگشت این بیماری وجود نداره؟ همش سرفه و حالت غش بهشون دست میده.
ایا این علائم تااخر عمر باقی می ماند؟
و اینکه اگرمادر اینده صاحب فرزند شویم ایا ممکنه ک فرزندانمان هم به این بیماری مبتلا بشوند؟
باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ب. رشیدی

عرض ادب و سلام خدمت شما بزرگوار .
پدرم 90 ساله هستند . که مدت 15 سال پیش دچار سکته قلبی شدند و با استندی که توی 2 تا از رگهای قلبشون گذاشتند ( بالن ) ، خداروشکر تا به امروز با این شرایط ادامه حیات دادند . ولی به ...

عرض ادب و سلام خدمت شما بزرگوار .
پدرم 90 ساله هستند . که مدت 15 سال پیش دچار سکته قلبی شدند و با استندی که توی 2 تا از رگهای قلبشون گذاشتند ( بالن ) ، خداروشکر تا به امروز با این شرایط ادامه حیات دادند . ولی به دلیل بزرگ شدن حجم قلب و فشاری که به ریه وارد میشه ... طی 4 سال اخیر مشکلاتی از قبیل عفونت ریه و تنگی نفس ( خفیف ) هنگام راه رفتن دارند . در یکماه گذشته تحت عمل جرای فتق شکمی 0 هرنی راست ) قرار گرفتند که به دنبال آن دچار امبولی ریه شدند و الان با روزی یک چهارم قرص وارفارین تحت درمان در منزل هستند. در حال حاظر مشکل جدی که ایشان دارند ضعف شدید و افت فشاری ناگهانی هستش که با بلند کردنشون از بستر پیدا می کنن تا جایی که فشارخونشون بعد از بلند شدن از 11 ، به 7 روی 5 و رنگ پریدگی شدید و بی حالی به مدت یکی دو ساعت پیدا می کنن .
ایا این علائم مربوط به امبولی هستش و یا موارد دیگر و اینکه چقدر خطرناک میتونه باشه ... این در حالی ست که بیمارستان اجازه ترخیص ایشان رو از بخش سی سی یو دادن و گفتند در منزل تحت درمان باشن .
ممنون میشم اگر سوالات بنده را پاسخگو باشین .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مهدی

من34ساله هستم .معلول جسمی حرکتی هستم مادرزاد.سال91امبولی ریه شدم وازان سال وارفارین میخورم.شبهابای پپ میزنم.اکسیزن هم درطول روزمیزنم بااین حال چندباربرای من امبولی پیش امده.من 10روزیک بارINRچک میکنم وهمیشه مراقبم.میخام علت راجویابشم.ممنون.

  پیوست ها
 

 1. فرشته حبیبی

سلام، خسته نباشید، من خودم از کادر درمانی هستم، مادر من 65 سالشونه دو سال پیش بدون دلیل بیهوش شدن و هوشیاریشونو از دست دادن، تو Icu بستری بودن و بعد از چند روز امبولی ریه توی سی تی شون دیده شد، هپارین براش شروع کردن و بعد از چند روز انسداد...

سلام، خسته نباشید، من خودم از کادر درمانی هستم، مادر من 65 سالشونه دو سال پیش بدون دلیل بیهوش شدن و هوشیاریشونو از دست دادن، تو Icu بستری بودن و بعد از چند روز امبولی ریه توی سی تی شون دیده شد، هپارین براش شروع کردن و بعد از چند روز انسداد روده دادن و بعد هم مرخص شدن، تشخیص پزشکا این بود ک چون مشخص نشد ک دلیل بیهوشی چی بوده و آیا امبولی قبل یا بعدش رخ داده پس باید وارفارینو مصرف کنن چون سنشونم بالاس خطر تشکیل مجدد لخته ممکنه باشه، ولی الان میخوام نظر شما رم بدونم، آیا تا آخر عمر باید وارفارین بخورن؟ نگرانم ی وقت منجر ب خونریزی مغزی نشه،

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرشته حبیبی

با سلام در مورد ادامه مصرف وارفارین با متخصص جراحی عروق یا داخلی قلب مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. دلشادی

مادرم الان بیمارستان بستری می باشد

  پیوست ها
 

 1. دلشادی

باسلام و خدا قوت
مادر بنده 2 بار جراحی سینه انجام داده و سمت چپ توده را خارج نموده و سمت راست سینه را کامل برداشته بعد از پرتودرمانی دوم بعد گذشته 7-8ماه ریه آب آورده و طی جواب پاتولوژی ریه گفتند چندتا سلول سرطانی در آب ریه وجود دارد و مقداری...

باسلام و خدا قوت
مادر بنده 2 بار جراحی سینه انجام داده و سمت چپ توده را خارج نموده و سمت راست سینه را کامل برداشته بعد از پرتودرمانی دوم بعد گذشته 7-8ماه ریه آب آورده و طی جواب پاتولوژی ریه گفتند چندتا سلول سرطانی در آب ریه وجود دارد و مقداری از پرده ریه را درگیر کرده بعد از گذشت اولین جلسه شیمی درمانی برای ریه سکته مغزی کرده و2بار دیگر آب ریه را کشیدن لازم به ذکر است مادرم حدود 6ماه پا سمت چپ ورم شدید داشته و1روز قبل سکته دکتر 2عدد قرص داده و ورم پا خوابیده، در صورت لازم بنده را راهنمایی فرمایید.
باسپاس فراوان

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. الهه

نمیشه لخته رو خارج کرد

  پیوست ها
 

 1. سجاد

سلام
وارفارین نقش پیش گیرنده داره ؟ یا درمان هم میکنه،واینکه آیا روش سریعتری واسه درمان هست؟
قرصهای ریوارکسابان چه تفاوتی با وارفارین دارن؟درمانشون سریعتره؟
بعد از درمان هم نیازی به مصرف وارفارین هست؟

  پیوست ها
 

 1. نسترن

با سلام من در بهمن ماه عمل لاپاراسکوبی انجام دادم که بعد از دو ماه به علت تنگی نفس به بیمارستلن مراجعه کردم که تشخیص داده شد که لخته خون در معده من هست والان تحت درمان هستم قرص وارفارین میخورمو ازمایشام خوبه ایا هنوز خطر مرگ در من هست

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نسترن

قرص وارفارین را تا زمانی که پزشک معالج تجویز نماید ادامه دهید

  پیوست ها
 

 1. علی

ممنون از راهنماییتون

  پیوست ها
 

 1. مهندس نگار فتحی

اقای کتر فامیلمون امبولی ریه گرفته همه دکترا ناامید کردن پاهاش ورم کرده و درد داره زیر ریه رفته و جریان خون مسدود کرده
توان جراحی باز رو هم نداره بر اثر دیسک کمر دچار این بیماری شده
حالا درمانش چیست
ما چیکار کنیم
ترووووووووووووووو خدا یکی...

اقای کتر فامیلمون امبولی ریه گرفته همه دکترا ناامید کردن پاهاش ورم کرده و درد داره زیر ریه رفته و جریان خون مسدود کرده
توان جراحی باز رو هم نداره بر اثر دیسک کمر دچار این بیماری شده
حالا درمانش چیست
ما چیکار کنیم
ترووووووووووووووو خدا یکی بگه
درمان داره
یا میمیره؟؟؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 


آمبولی ریوی (PE) با دارو، روش ها و درمان های دیگر درمان می شود هدف اصلی درمان PE جلوگیری از بزرگتر شدن لخته خون و جلوگیری از تشکیل لخته های جدید است.
درمان ممکن است شامل داروهای رقیق کننده خون برای کاهش توانایی لخته باشد اگر علائم، زندگی بیمار...

آمبولی ریوی (PE) با دارو، روش ها و درمان های دیگر درمان می شود هدف اصلی درمان PE جلوگیری از بزرگتر شدن لخته خون و جلوگیری از تشکیل لخته های جدید است.
درمان ممکن است شامل داروهای رقیق کننده خون برای کاهش توانایی لخته باشد اگر علائم، زندگی بیمار را تهدید می کند دکتر ممکن است دارو برای سریع حل کردن لخته بدهد و همچنین به ندرت ممکن است از عمل جراحی و یا روش دیگری برای برداشتن لخته استفاده کند.
داروهای مورد استفاده هپارین، وارفارین و ... است
Dabigatran ضد انعقاد خوراکی است که به طور خاص ترومبین (یک پروتئین کمک کننده لخته شدن خون) را هدف قرار می دهد آن را برای درمان و جلوگیری از ترومبوز ورید عمقی (DVT) و آمبولی ریوی در بزرگسالان استفاده می شود.
ریواروکسابان داروی دیگری است که می تواند برای درمان و پیشگیری DVT و آمبولی ریوی در بزرگسالان استفاده می شود.
Apixaban ضد انعقاد دیگری است که اخیراً توسط NICE برای درمان و پیشگیری از DVT یا آمبولی ریوی تایید شده است.
با این حال، به طور کلی، اگر PE درمان نشود با مرگ و میر کلی تا 30 درصد در مقایسه با 2 تا 11 درصد در افراد تحت درمان با داروهای ضد انعقادی در ارتباط است
بالاترین خطر برای حوادث در هفت روز اول رخ می دهد مرگ و میر در این دوره اغلب با توجه به شوک و PE راجعه است.
شوک (یعنی فروپاشی همودینامیک) - شوک می تواند بصورت اولیه و یا از عوارض اولیه PE ( 8 درصد) از بیماران باشد این شایع ترین علت مرگ زودرس است به ویژه در هفت روز اول است و هنگامی که رخ دهد با خطر 30 تا 50 درصد از مرگ در ارتباط است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 7 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. مریم

سلام خسته نباشید.مادرم چند روزه ک پای سمت راستش قسمت زانوش درد میکنه و درد معده و درد قفسه سینه داره.صورتشم خیلی قرمز میشه لطفا نظرتونو بگین.ممنون

  پیوست ها
 

 1. مریم از کرمانشاه

ضمن عرض سلام و خسته نباشید مادرم از 12 اردیبهشت تا هم اکنون به علت آمبولی ریه در بیمارستان بستری هست دوبار به آی سی یو منتقل شده هنوز به شریط استیبل نرسیده است دکتر گفته نباید حرکت کند هرچقدر که میگذره به جای اینکه حالش بهتر بشه نمیشه .به نظر...

ضمن عرض سلام و خسته نباشید مادرم از 12 اردیبهشت تا هم اکنون به علت آمبولی ریه در بیمارستان بستری هست دوبار به آی سی یو منتقل شده هنوز به شریط استیبل نرسیده است دکتر گفته نباید حرکت کند هرچقدر که میگذره به جای اینکه حالش بهتر بشه نمیشه .به نظر شما اگه به تهران منتقل شود امکان دارد حال ایشان بدتر بشه و اینکه چقدر طول میکشه که حالش حوب بشه و از بیمارستان مرخصی بشه.سپاس

ادامه مطلب
  پیوست ها
 


با سلام
درمان آمبولی سخت و در همه مراکز درمانی یکسان است به دستور پزشک معالج عمل نمایید

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام دکتر وقت بخیر از شهرستان کلاردشت مزاحم میشم .شوهرم درتاریخ ۲۲اردیبهشت دچار امبولی ریه شده وبعداز چند وقت بستری شدن مرخص شدن دوباره بخاطر تنگی نفس سه روز بستری شدن.ولی برای بار سوم بخاطر درد شدید در قفسه وپشت بستری شدن تشخیص دکتر در حال حاظر...

سلام دکتر وقت بخیر از شهرستان کلاردشت مزاحم میشم .شوهرم درتاریخ ۲۲اردیبهشت دچار امبولی ریه شده وبعداز چند وقت بستری شدن مرخص شدن دوباره بخاطر تنگی نفس سه روز بستری شدن.ولی برای بار سوم بخاطر درد شدید در قفسه وپشت بستری شدن تشخیص دکتر در حال حاظر سنگ صفرا است.اگر امکان دارد یه کم راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد

با سلام
سنگ کیسه صفرا را می توان با سونوگرافی تشخیص داد

  پیوست ها
 

 1. پردیس

ممنون از مطالب خوبتون.

  پیوست ها
 

 1. مهسا

ممنون اطلاعات خوبی بود

  پیوست ها
 

 1. AKBARO

درددرقسمت دیافراگ وقفسه سینه دارم وگاهی کمرم دقیقاپشت قفسه سینه دردمیکنه توروخدادلیلش چیه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    AKBARO

با سلام
انگونه درد ها بیشتر در اثر مشکلات گوارشی است ولی باید از نداشتن بیماریهای قلبی، ریوی نیز مطمئن شوید لذا لازم است به نزد یک متخصص داخلی یا قلب بروید تا بررسی های لازم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. نازنین

مرسی.عالی بود اطلاعات خوبی کسب کردم

  پیوست ها
 

 1. Omid

سلام جناب دكتر ١٥سال پيش بند آمبرلي داشتم وسه روز بستري شدن ودو سال پيش سكته قلبي كردم واستننت گذاشتم حال عمومي خوبي دارم ولي دكترم بعد از اكو گفت كه لخته خوني در قلبت هست ودارو داده آيا خطري ما را تاديد مي كند/متشكرم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search