پزشکی

مکمل های افزایش دهنده ی عملکرد ورزشی: ایمن یا مرگبار

مکمل های ورزشیدانستن خطرات داروهای افزایش دهنده عملکرد مهم است آیا شما دارای امید برای به دست آوردن مزیت رقابتی با در نظر گرفتن مکمل های عضله ساز و یا سایر داروهای افزایش دهنده عملکرد هستید؟ لذا باید یاد بگیرید که چگونه این داروها کار می کنند و چگونه آنها می توانند بر روی سلامتی شما تاثیر بگذارد. برخی از مردم به منظور بهبود عملکرد خود را در طول ورزش با شدت بالا، از نیروزا استفاده می کنند.

یک ماده ی نیروزا شامل هر چیزی است که به شما تحریک روانی یا جسمی در حال ورزش یا رقابت می دهد. مثالها عبارتند از کافئین یا نوشابه ورزشی پرشده با کربوهیدرات و الکترولیت و جایگزین کردن نمک خارج شده در طول تعریق است. آنها همچنین شامل طیف گسترده ای از افزایش دهنده عملکرد، که برخی از آنها ممنوع یا غیر قانونی و بسیاری دیگر که ممنوع نیستند.
اما استفاده از افزایش دهنده عملکرد مواد مخدر ( با نام مستعار، دوپینگ ) بدون خطرات نیستند. با نگاهی به مزایای بالقوه و خطرات سلامتی داروهای افزایش دهنده عملکرد مانند استروئیدهای آنابولیک، آندروستندیون، هورمون رشد انسانی، اریتروپویتین، دیورتیک ها، کراتین و محرک ها، ممکن است شما تصمیم بگیرد که منافع این داروها ارزش خطرات زیاد را ندارد. این واقعیت است که تعداد بسیار کمی سبب بهبود عملکرد و برخی ممکن است سبب نگرانی شود.
مکمل های نیروزای طبیعی
هیدروکسی بوتیرات (HMB)
اسید لینولئیک کنژوگه (CLA )
کارنیتین
کروم
کراتین
مواد نیروزای مضر و یا غیر قانونی
آنابولیک و دیگر استروئیدها
دوپینگ خون
اندروسترون (DHEA)
افدرین
هورمون رشد انسانی (HGH)
اریتروپویتین
محرک ها

مکمل های نیروزای طبیعی

طبق قانون بهداشت درمان و آموزش 1994 مکمل غذایی، ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی یا گیاهانی دیگر که توسط دهان خورده می شود و ماده تحت کنترل با برچسب "مکمل." ندارند و بسیاری از این مکمل ها برای افزایش عملکرد ورزشی، به بازار عرضه می شوند اما اثبات علمی از اثر آنها گاهی اوقات فاقد یا متناقض است.
مواد نیروزایی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA ) به طور کلی ایمن و به رسمیت شناخته شده شامل ترکیبات مختلف طبیعی از جمله:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

هیدروکسی بوتیرات (HMB)

هیدروکسی بوتیرات (HMB): یک اسید آمینه که به طور طبیعی در بدن یافت می شود. HMB به منظور افزایش و تقویت عضلات و همچنین کمک به کم کردن سرعت تجزیه عضلات در طی ورزش، استفاده می شود.

اسید لینولئیک کنژوگه (CLA )

اسید لینولئیک کنژوگه (CLA ): ممکن است به کاهش ذخایر چربی کمک می کند. این برای بدنسازان محبوب است.

کارنیتین

کارنیتین: برای حمل و نقل اسیدهای چرب با زنجیره بلند به داخل میتوکندری است. این اجازه می دهد تا آنها را هنگام افزایش عملکرد ورزشی برای سوزاندن انرژی مصرف کنند.

کروم

کروم: برای افزایش توده عضلانی لاغر است و برای ورزشکاران مفید است.

کراتین

کراتین: برای افزایش انرژی عضلانی، استقامت کوتاه مدت و توده عضلانی لاغر می باشد. و این ادعا وجود دارد. که بسیاری از مردم توده عضلانی خود را با مکمل کراتین و تمرینات افزایش داده اند.
عوارض جانبی احتمالی کراتین که می تواند عملکرد ورزشی را کاهش عبارتند از:
گرفتگی معده
گرفتگی عضلانی
تهوع
اسهال
افزایش وزن
مصرف کراتین در طولانی مدت، سبب افزایش وزن می شود به احتمال زیاد ناشی از احتباس آب ناشی از افزایش در توده عضلانی است. آب به بافت های عضلانی در دیگر بخش های دور بدن کشیده می شود و این شما را در معرض خطر از دست دادن آب قرار می دهد. استفاده کراتین با دوز بالا به طور بالقوه ممکن است سبب آسیب به کلیه و کبد شود. به نظر می رسد برای بزرگسالان استفاده از کراتین در دوزهای توصیه شده توسط تولید کنندگان ایمن است اما مطالعات برای بررسی فواید و خطرات مصرف مکمل کراتین در بلند مدت وجود ندارد.
در حالی که تمام این محصولات عرضه شده به بازار برای افزایش عملکرد ورزشی و یا کمک به ساخت عضله می باشد نتایج فردی ممکن است متفاوت باشد. همچنین، با شواهد علمی محدود برای حمایت از برخی از ادعاهای مکمل، با دکتر یا مربی ورزشی خود برای بحث در مورد ایمنی و اثر بخشی مکمل های فردی مشورت کنید.

مواد نیروزای مضر و یا غیر قانونی

NCAA و کمیسیون های المپیک دیگر موادی را ممنوع کرده است دلیل این است که آنها دارای مزیت ناعادلانه و یا می تواند سبب آسیب به ورزشکار شود. که برخی از این ها عبارتند از:

آنابولیک و دیگر استروئیدها

آنابولیک و دیگر استروئیدها: در هر دو رویدادهای ورزشی غیر قانونی و یا با توجه به قانون استفاده شده است. در حالی که برخی از ورزشکاران برای افزایش قدرت عضلانی استفاده کرده اند و دارای عوارض جانبی متعدد و به طور بالقوه مرگبار هستند. هورمون استروئید آنابولیک اصلی تولید شده توسط بدن شما تستوسترون است.
تستوسترون دو اثر اصلی در بدن شما دارد که عبارتند:
اثرات آنابولیک و ارتقاء عضله سازی.
اثرات آندروژنی مسئول صفات مردانه، مانند موهای صورت و صدای عمیق تر می باشد.
برخی از ورزشکاران از تستوسترون مستقیما برای افزایش عملکرد خود استفاده می کنند. غالبا، استروئیدهای آنابولیک که ورزشکاران استفاده می کنند هورمون تستوسترون مصنوعی می باشد. این هورمون در پزشکی استفاده می شود هر چند بهبود عملکرد ورزشی یکی از آنها نیست. آنها به عنوان قرص، تزریق یا درمان موضعی استفاده شده است.
چرا این داروها برای ورزشکاران جذاب است؟ علاوه بر ساخت عضلات بزرگتر، استروئیدهای آنابولیک ممکن است با سرعت بیشتری سبب کاهش آسیب های عضلانی رخ داده در طول جلسه ورزشی و به ورزشکاران کمک می کند تا از تمرین سخت بهبود یابند. این باعث می شود ورزشکاران را قادر سازد که بدون تمرین بیشتر سخت تر کار کنند. استروئیدها مصنوعی غیر قانونی تهیه شده است و خطرناک تر از استروئیدهای آنابولیک می باشد. آنها به طور خاص برای ورزشکاران تهیه شده و هیچ استفاده های پزشکی تایید شده ندارد. به این دلیل، آنها توسط اداره غذا و دارو ( FDA ) تایید نشده است و تهدیدی خاص برای سلامت ورزشکاران است.
خطرات استروئیدهای آنابولیک
بسیاری از ورزشکاران از استروئیدهای آنابولیک در دوزهای بسیار بالاتر از دوز پزشکی استفاده می کنند و اثرات مصرف استروئیدهای آنابولیک در دوزهای بسیار بالا به خوبی مطالعه نشده است.
اثرات جانبی فیزیکی جدی استروئیدهای آنابولیک ممکن است شامل:
در مردان:
سینه برجسته
طاسی
کوچک شدن بیضه
ناباروری
لاغری
در زنان:
صدای عمیق تر
کلیتوریس بزرگ
افزایش موهای بدن
طاسی
پریود نامنظم یا عدم پریود
هر دو مردان و زنان ممکن است تجربه ی:
آکنه شدید
افزایش خطر ابتلا به التهاب تاندون و پاره شدن تاندون
اختلالات کبد و تومور
افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم ( LDL ) ( کلسترول بد )
کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) ( کلسترول خوب )
فشار خون بالا ( فشار خون بالا )
مشکلات قلبی و گردش خون
بزرگ شدن غده پروستات
رفتارهای پرخاشگرانه، خشم یا خشونت
اختلالات روانی مانند افسردگی
وابستگی دارویی
عفونت یا بیماری هایی مانند HIV یا هپاتیت در حال تزریق مواد دارو
مانع رشد و توسعه و خطر ابتلا به مشکلات سلامت آینده در نوجوانان
استروئیدهای آنابولیک آندروژنی به منظور افزایش عملکرد ورزشی، علاوه بر اینکه توسط اکثر سازمان های ورزشی ممنوع است، غیر قانونی نیز می باشد

دوپینگ خون

دوپینگ خون روند افزایش سلول های قرمز خون برای کمک به حمل اکسیژن بیشتری به عضلات و ریه ها است. و می توان با انتقال خون انجام داد.

اندروسترون (DHEA)

اندروسترون (DHEA) احتمالا استروئید فراوان در انسان است. استفاده از نسخه های مصنوعی برای افزایش تولید استروئید به طور بالقوه خطرناک و توسط کمیسیون المپیک ممنوع شده است.
آندروستندیون (آندرو) هورمون تولید شده توسط غدد آدرنال، تخمدان و بیضه است. این هورمون به طور معمول به تستوسترون و استرادیول در مردان و زنان تبدیل شده است.
عوارض جانبی آندرو در مردان عبارتند از:
آکنه
کاهش تولید اسپرم
کوچک شدن بیضه
بزرگ شدن سینه ها
در زنان، عوارض جانبی عبارتند از:
آکنه
صفات مردانه مانند کلفت شدن صدا و کچلی با الگوی مردانه
در هر دو مردان و زنان، آندرو می تواند کلسترول HDL ( کلسترول خوب )، را کاهش دهد.

افدرین

افدرین: محرک عصبی مرکزی است. افدرین عوارضی شبیه به آدرنالین دارد اما بیش از حد می تواند خطرناک باشد. این می تواند اثرات قلبی عروقی جدی، از جمله سکته مغزی و مشکلات کلی دیگر شود. هر دو سازمان های ورزشی و FDA آن را ممنوع کرده است.

هورمون رشد انسانی (HGH)

هورمون رشد انسانی (HGH): یک دارو برای کمک به توسعه کودکان مبتلا به اختلالات رشد است. این سبب تحریک تکثیر سلول و بازسازی می شود. ورزشکاران به دنبال سوء استفاده برای به دست آوردن این دارو هستند. این دارو در تمام رشته های ورزشی حرفه ای ممنوع است. عوارض بالقوه شامل اندام بزرگ و بیماری های مزمن است.
هورمون رشد انسانی، همچنین به عنوان گنادوتروپین شناخته شده است هورمونی است که دارای یک اثر آنابولیک است. ورزشکاران از آن برای بهبود توده عضلانی و عملکرد استفاده می کنند.
خطرات هورمون رشد انسانی
عوارض جانبی مربوط به مصرف بیش از محدوده ی هورمون رشد انسانی ممکن است شامل:
درد مفاصل
ضعف عضلانی
احتباس مایع
سندرم تونل کارپ
به خطر انداختن تنظیم گلوکز
کاردیومیوپاتی
کلسترول بالا ( هیپرلیپیدمی )
دیابت
فشار خون بالا

اریتروپویتین

اریتروپویتین - اریتروپویتین یک نوع هورمون مورد استفاده در درمان کم خونی در افراد مبتلا به بیماری کلیوی شدید است. این سبب افزایش تولید سلول های قرمز خون و هموگلوبین می شود و در نتیجه حرکت اکسیژن به عضلات بهبود می یابد Epoetin، یک فرم مصنوعی از اریتروپویتین است که معمولا توسط ورزشکاران استقامتی استفاده می شود.
خطرات - استفاده اریتروپویتین در میان دوچرخه سواران رقابتی در سال 1990 حداقل به 18مورد مرگ و میر کمک کرد. استفاده نامناسب از اریتروپویتین ممکن است خطر حوادث ترومبوتیک، مانند سکته مغزی، حمله قلبی و ادم ریوی را افزایش می دهد.

محرک ها

برخی از ورزشکاران برای تحریک سیستم عصبی مرکزی و افزایش ضربان قلب و فشار خون از محرک استفاده می کنند.
محرک می تواند سبب:
بهبود استقامت
کاهش خستگی
سرکوب اشتها
افزایش هوشیاری و پرخاشگری
محرک های شایع شامل کافئین و آمفتامین هستند. داروهای سرماخوردگی معمولا حاوی محرک افدرین یا پزودوافدرین هیدروکلراید هستند. نوشیدنی های انرژی زا، که در میان بسیاری از ورزشکاران محبوب هستند اغلب حاوی دوزهای بالایی از کافئین و دیگر محرک هستند کوکائین مواد مخدر خیابانی و مت امفتامین نیز محرک هستند.
خطرات محرک ها
اگر چه محرک می تواند عملکرد فیزیکی را افزایش و سبب ترویج پرخاشگری در زمین ورزشی شود آنها دارای عوارض جانبی هستند که می تواند عملکرد ورزشی را مختل کنند.
عصبی بودن و تحریک پذیری، که سبب سخت کردن تمرکز بر روی بازی می شود
بی خوابی، که می تواند از خواب مورد نیاز یک ورزشکار جلوگیری کند.
کم شدن آب بدن.
گرمازدگی.
اعتیاد و یا تحمل، به این معنی است که ورزشکاران باید مقادیر بیشتری برای رسیدن به اثر مورد نظر استفاده کنند به طوری که آنها دوزهای بسیار بالاتر از دوز پزشکی استفاده می کنند.
عوارض جانبی دیگر عبارتند از:
تپش قلب
اختلالات ریتم قلب
کاهش وزن
لرزش
افزایش خفیف فشار خون بالا
توهم
تشنج
سکته
حمله قلبی و سایر مشکلات گردش خون
چکیده:
بسیاری از داروها و شیوه های بدنام می تواند برای ورزشکاران یک مزیت ناعادلانه ایجاد کند. اما آنها می توانند سبب آسیب و جدا کردن یک ورزشکار از یک عنوان شود. به عنوان مثال، استروئیدهای آنابولیک و دیگر هورمون ها در یک شخص می تواند سبب آسیب طولانی مدت و یا حتی مرگ شود.
بسیاری از مکمل ها ممکن است ادعای افزایش عملکرد داشته باشند اما مواد نیروزایی بهتر از آموزش، از خود گذشتگی، مایعات و رژیم غذایی مناسب وجود ندارد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. saeedeh alimohamadi

باسلام
بسیار مقاله عالی هست.
از مطالب پربار شما کمال تشکر رادارم.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search