پزشکی

شناسایی سرطان تخمدان - دوره قاعدگی از دست رفته

علائم سرطان تخمدانبه گفته موسسه ملی سرطان، بیش از 80000 زن آمریکایی با یک نوع سرطان های زنان و زایمان در هر سال تشخیص داده می شوند سرطان زنان شامل سرطان آندومتر، سرطان گردن رحم و سرطان تخمدان است. این نوع از سرطان در زنان مسن تر، به ویژه زنان یائسه شایع ترین می باشد با این حال، سرطان زنان می تواند در زنان جوان نیز رخ دهد از جمله در زنانی که هنوز یائسگی نشده باشند.

خونریزی غیرعادی واژن یک علامت هشدار دهنده است که اغلب زنان بلافاصله متوجه مشکل می شوند. فقدان دوره قاعدگی نیز وجود دارد.
دوره قاعدگی از دست رفته می تواند در اثر بسیاری از مسائل باشد شما ممکن است باردار شده باشید و بدن شما ممکن است در حال تغییر چرخه قاعدگی باشد شما ممکن است یک اختلال تولید مثل، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک یا ممکن است سرطان داشته باشید.
قبل از اینکه آخرین فرصت از دست برود مدت از دست رفتن قاعدگی را به یاد داشته باشید و با دکتر خود صحبت کنید حتی اگر شما هیچ کدام از نشانه های دیگر را ندارید.

دوره  قاعدگی از دست رفته؟
سرطان تخمدان چیست؟
نشانه های سرطان تخمدان چه هستند؟
عوامل خطر برای سرطان تخمدان چه هستند؟
ارزیابی سرطان تخمدان

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دوره  قاعدگی از دست رفته؟

اکثراً چرخه قاعدگی بین 21 تا 35 روز است. برخی از دوره ها به طور منظم به پایان رسیده و به ندرت منحرف می شود. برخی دیگر همواره دوره قاعدگی در حال تغییر دارند. این غیر معمول نیست که یک دوره قاعدگی چند روز به تاخیر افتد.
با این حال، شما یک دوره از دست رفته دارید اگر شما دوره قاعدگی ( 21 تا 35 روز )  را تکمیل و به نقطه ای برسید که شما باید دوره بعدی خود را آغاز کنید ولی یک دوره قاعدگی نداشته باشید. مهم است که یک وقت ملاقات برای دیدن دکتر خود داشته باشید و موضوع را بیان نمایید
بسیاری از دوره های از دست رفته ناشی از یک مشکل خوش خیم است. در برخی از موارد، علت می تواند جدی تر، از جمله سرطان تخمدان باشد و هر چه زودتر تشخیص داده شود به احتمال زیاد درمان موفق تر است.

سرطان تخمدان چیست؟

یک زن با دو تخمدان، یکی در هر طرف از رحم به دنیا می آید تخمدانها بخشی از سیستم تولید مثل زنان و مسئول تولید تخمک برای تولید مثل می باشد تخمدانها اکثراً هورمونهای زنانه ( از جمله استروژن و پروژسترون ) یک زن را تولید می کنند.
سلول های سرطانی در رشد از سلول های نرمال سبقت می گیرند آنها قادر به زندگی و توسعه تومورهای سرطانی است آنها همچنین اگر زود تشخیص داده نشوند ممکن است به دیگر قسمت های بدن، از جمله ارگان های مجاور و یا بافت ها گسترش یابند و سرطان تخمدان می تواند کشنده باشد.

نشانه های سرطان تخمدان چه هستند؟

نشانه های سرطان تخمدان به آسانی نادیده گرفته می شود و اغلب به شرایط دیگر نسبت داده و یا برای یک تشخیص قطعی بیش از حد غیر اختصاصی می باشد به همین دلیل، سرطان تخمدان اغلب قبل از تشخیص پیشرفت می کند. 

شایعترین علائم سرطان تخمدان عبارتند از:

درد شکم و لگن
نفخ
مشکل در غذا خوردن و یا احساس سیری کامل
تغییرات ادراری از جمله احساس مکرر نیاز به دفع ادراربرای زنان مبتلا به سرطان تخمدان، این علائم مداوم است این علائم از بین نمی رود و ممکن است به تدریج افزایش یابد اگر این علائم را برای بیش از نیمی از روزها در ماه داشته باشید باید با دکتر خود صحبت کنید.

سایر علائم سرطان تخمدان عبارتند از:

درد در هنگام رابطه جنسی
ناراحتی معده
خستگی مزمن
یبوست
تورم شکم
کاهش وزن
تغییرات قاعدگی، از جمله یک دوره قاعدگی از دست رفته

عوامل خطر برای سرطان تخمدان چه هستند؟

عوامل خاصی ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد. این عوامل عبارتند از:
سن - زنان مسن تر بیشتر احتمال توسعه این نوع از سرطان را دارند در واقع، انجمن سرطان آمریکا (ACS) می گوید که بیش از نیمی از زنانی که به سرطان تخمدان مبتلا شده اند 63 سال یا مسن تر می باشد.
نژاد - زنان سفید پوست بیشتر از زنان آمریکایی آفریقایی تبار به سرطان تخمدان مبتلا می شوند.
وزن - زنانی که چاق هستند در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان تخمدان هستند اگر شما یک شاخص توده بدن 30 یا بالاتر دارید چاق هستید.
استفاده نکردن از قرص های کنترل تولد - زنانی که از قرصهای کنترل تولد یا قرصهای جلوگیری از بارداری استفاده کرده اند در معرض خطر کمتر ابتلا به سرطان تخمدان نسبت به زنانی که هرگز قرص های ضد بارداری استفاده نکرده اند می باشند شما باید قرص ها را برای حداقل سه تا شش ماه قبل از داشتن هر گونه مزایایی استفاده کنید. خوردن طولانی ریسک سرطان را کاهش می دهد. هنگامی که شما مصرف قرص را قطع  کنید خطر ابتلا کمتر شما به سرطان، از زنانی است که هرگز قرص های ضد بارداری استفاده نکرده اند باقی مانده است.
داروهای باروری - در برخی از مطالعات، محققان دریافته اند که استفاده از کلومیفن سیترات داروی باروری به مدت بیش از یک سال ممکن است خطر ابتلا به تومورهای تخمدان را افزایش دهد به نظر می رسید این خطر در زنانی که در حال استفاده از این دارو باردار نشده اند بالاتر می باشد داروهای باروری به نظر می رسد خطر ابتلا به نوعی تومور تخمدان شناخته شده با ( پتانسیل بدخیمی پایین ) را افزایش می دهد اگر شما داروهای باروری مصرف  می کنید در مورد خطرات بالقوه با دکتر خود صحبت کنید با این حال، زنان نابارور ممکن است ریسک بالاتری از ابتلا به سرطان ( در مقایسه با زنان بارور ) دارند حتی اگر آنها  از داروهای باروری استفاده نکنند این ممکن است تا حدی به این دلیل باشد که آنها حاملگی نداشته اند و یا مدتی از قرص های ضد بارداری استفاده کرده اند.
تاریخچه باروری - زنانی که باردار شدن و بارداری قبل از سن 26 باشد در مقایسه با زنانی که بچه دار نشده اند و یا حاملگی ناموفق داشته اند یک کاهش خطر سرطان تخمدان داشته اند. هر بار که یک زن باردار می شود و دارای یک بارداری موفق می شود خطر ابتلا او کاهش می یابد با این حال، زنانی که هرگز باردار نشده اند و یا زنانی که اولین بارداری ترم خود را تا زمان 35 سال به بالا نداشته اند در معرض خطر بالاتر سرطان تخمدان هستند.
هورمون درمانی - درمان با استروژن و هورمون درمانی ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد زنانی که استروژن به تنهایی برای حداقل پنج سال مصرف کرده اند بالاترین خطر ابتلا را دارند زنانی که استروژن را با پروژسترون با هم مصرف کرده اند در معرض خطر کمی کمتر هستند.

ارزیابی سرطان تخمدان

بسیاری از سرطان های تخمدان دارای علائم غیر اختصاصی هستند و از نظر دور می مانند دکتر باید هر گونه علائم سرطان تخمدان، از جمله یک دوره از دست رفته را ارزیابی کند تنها 20 درصد از سرطان های تخمدان با توجه به نظر ACS زمانی که آنها هنوز در مراحل اولیه هستند تشخیص داده می شوند. سن شما مهم نیست شما اگر دوره از دست رفته دارید باید مورد ارزیابی قرار گیرید. شناخت دقیق علائم و نشانه های سرطان تخمدان می تواند مشکل باشد بسیاری از زنان متوجه علائم نیستند تا زمانی که سرطان به مرحله پیشرفته رسیده است. اگر شما در مورد خطر سرطان هستید و نگران می باشید و یا اگر شما یک افزایش خطر ابتلا به سرطان های زنان و زایمان را دارید یک وقت ملاقات با دکتر خودداشته باشید.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 3.5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. علی
  1. 2 / 5

با دوستم سکس محافظت شده داشتم ولی ایشان الان میگوید 18 روز از زمانی که باید پریود میشه گذشته و هنوز پریود نشده ایشان جهت لاغر شدن چند وقتی است که ورزش میکند لطفا بفرمایید چگونه میشود فهمید حامله نبست یا هست؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    علی
  1. 5 / 5

یک تست بتا هاش سی جی انجام شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search