پزشکی

درد تخمدان: علل احتمالی، تشخیص و درمان

درد تخمدانتخمدان بخش مهمی از سیستم تولید مثل زن است. تخمدان ها عامل تولید هورمون، از جمله استروژن که باعث قاعدگی می شود. آنها همچنین یک تخمک در هر ماه برای لقاح آزاد می کند. تعدادی از شرایط مختلف، از کیست تا تومور می تواند سبب درد تخمدان شود. تخمدانها در پایین شکم قرار گرفته است. این بدان معنی است که اگر شما درد تخمدان دارید به احتمال زیاد آن را در پایین شکم، زیر ناف و لگن خود احساس می کنید

این مهم است که هر گونه درد لگن باید توسط دکتر متخصص زنان بررسی می شود. چند شرایط مختلف می تواند سبب آن شود. 

انواع درد تخمدان
تشخیص درد تخمدان
کیست های تخمدان
علائم کیست های تخمدان
چگونه کیست تخمدان تشخیص داده می شوند
درمان کیست تخمدان
تومورهای تخمدان
علائم تومورهای تخمدان
چگونه تومورهای تخمدان تشخیص داده می شوند
درمان تومورهای تخمدان
درد تخمدان ناشی از اندومتریوز
چگونه اندومتریوز تشخیص داده می شود
درمان اندومتریوز
بیماری التهابی لگن
علائم بیماری التهابی لگن PID
چگونهPID تشخیص داده می شود
درمان PID چیست؟
سندرم تخمدان باقیمانده
درمان سندرم تخمدان باقیمانده

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع درد تخمدان

درد در تخمدان هم می تواند حاد یا مزمن باشد. درد حاد تخمدان به سرعت ( بیش از چند دقیقه یا چند روز ) می آید و در یک دوره کوتاه از زمان از بین می رود. درد مزمن تخمدان معمولا به تدریج تر شروع می شود. سپس آن درد برای چند ماه به طول می انجامد.
درد تخمدان ممکن است مستمر، و یا ممکن است بیاید و برود. ممکن است با فعالیت های خاص، مانند ورزش و یا ادرار کردن بدتر شود این می تواند خفیف باشد که شما متوجه نشوید. یا درد در تخمدان می تواند آنقدر شدید باشد که با کار زندگی روزانه تداخل کند.

تشخیص درد تخمدان

دکتر شما یک تاریخچه کامل پزشکی را پرسیده و معاینه فیزیکی انجام می دهد و سوالاتی در مورد درد می پرسد سوالات ممکن است شامل:
احساس درد در چه قسمتی است ؟
چه موقع شروع شد؟
هر چند وقت یک بار شما احساس درد دارید؟
آیا فعالیت، درد بهتر را یا بدتر می کند؟
چگونه درد را احساس می کنید خفیف، سوزشی و یا تیز؟
چگونه درد روی زندگی شما روز به روز تاثیر می گذارد؟
آزمونهای تشخیصی مانند سونوگرافی و انواع دیگر از تصویربرداری برای تشخیص درد تخمدان انجام می شود.

کیست های تخمدان

کیست، کیسه پر از مایع است که می تواند در تخمدانها تشکیل شده باشد آنها به خصوص در طول سال های باروری در زنان بسیار شایع هستند اغلب آنها، در طی فرآیند تخمک گذاری تشکیل می شوند این می تواند زمانی که تخمک هنوز آزاد نشده است و یا زمانی که هنوز کیسه نگهدارنده فولیکول تخمک بعد از آزاد شدن تخمک حل نشده اتفاق بیافتد کیست های تخمدان معمولا هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و خود به خود حل می شوند آنها می توانند هر چند گاهی، ایجاد یک درد مبهم یا اگر دچار پارگی شوند سبب درد شدید می شوند.

علائم کیست های تخمدان

دوره های قاعدگی نامنظم
درد در هنگام مقاربت و یا اجابت مزاج
تهوع یا استفراغ
احساس پری بعد از خوردن مقدار کمی غذا
نفخ

چگونه کیست تخمدان تشخیص داده می شوند

معاینه لگنی - این آزمون ممکن است یک توده در ناحیه لگن را نشان دهد.
سونوگرافی - این اسکن با استفاده از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از تخمدان است این کمک می کند تا دکتر اندازه و محل کیست را تعیین کند.

درمان کیست تخمدان

انتظار هوشیارانه - بیشتر کیست های تخمدان به طور خود به خود برطرف می شود. اگر شما هر گونه علایم آزار دهنده نداشته باشید به خصوص اگر شما هنوز یائسه نشده اید دکتر ممکن است شما را به صورت دوره ای چک کنید و تغییرات در شرایط شما را بررسی می کند.
لاپاروسکوپی - این یک شکل از جراحی است که یک برش کوچک روی شکم داده و با دوربین کوچک که در یک لوله پلاستیکی وارد شکم می شود جراح می تواند در انتهای لوله برخی از کیست ها حذف کند این تکنیک برای کیست های کوچکتر موثر است برای برداشتن کیست بزرگتر ممکن است نیاز به یک برش بزرگتر در شکم باشد. این کار با یک تکنیک به نام لاپاراتومی انجام می شود.
قرص های کنترل بارداری - قرص کنترل تولد ممکن است درد ناشی از کیست تخمدان را کاهش دهد. آنها مانع از تخمک گذاری می شوند و به نوبه خود، باعث کاهش تشکیل کیست های جدید می شود.

تومورهای تخمدان

تومور می تواند همانند دیگر قسمت های بدن در تخمدانها نیز تشکیل شود آنها می توانند به صورت غیر سرطانی (خوش خیم ) یا سرطانی ( بدخیم ) باشند.

علائم تومورهای تخمدان

نفخ و یا فشار در شکم
نیاز فوری به ادرار کردن
سوء هاضمه
اسهال یا یبوست
از دست دادن اشتها
افزایش و یا کاهش وزن غیر عمدی

چگونه تومورهای تخمدان تشخیص داده می شوند

سی تی اسکن (CT)، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET ) اینها اسکن تصویربرداری دقیق هستند که دکتر می تواند برای پیدا کردن تومورهای تخمدان استفاده کنید آنها اجازه می دهند که دکتر تعیین کند که تومور تخمدان تا چه حد گسترش یافته است.
CA-125 یک آزمایش خون برای یک پروتئین است که به نظر می رسد در برخی نه همه زنان مبتلا به سرطان تخمدان بالاتر باشد به عنوان یک تست غربالگری برای سرطان تخمدان موثر است اما می توان آن را در زنان با علائمی که ممکن است مربوط به سرطان تخمدان باشد انجام داد.

درمان تومورهای تخمدان

لاپاراسکوپی - این عمل از طریق یک برش به شکم انجام می شود جراح بسیاری از تومورها را خارج خواهد کرد. حذف بافت تومور debulking نامیده می شود اگر تومور سرطانی است و گسترش یافته است جراح نیز ممکن است تخمدانها، رحم، لوله های فالوپ، امنتوم ( بافت چربی در پوشش روده ) و غدد لنفاوی مجاور را بر دارد.
شیمی درمانی - شیمی درمانی شامل داروهای داده شده از طریق یک ورید (IV)، از راه دهان، یا به طور مستقیم تزریق به شکم است .داروها، سلول های سرطانی را می کشند از آنجا که آنها همچنین سلول های طبیعی را می کشند داروهای شیمی درمانی می تواند عوارض جانبی داشته باشد این می تواند سبب تهوع و استفراغ، ریزش مو، آسیب کلیه و افزایش خطر عفونت باشند این عوارض جانبی بعد از متوقف شدن درمان باید از بین برود.
تابش - در این درمان از اشعه x با انرژی بالا برای کشتن و یا کوچک کردن سلول های سرطانی استفاده می شود تابش در خارج از بدن و یا در داخل بدن در نزدیکی محل تومور قرار داده می شود این درمان نیز می تواند عوارض جانبی مانند ( پوست ملتهب، تهوع، اسهال و خستگی ) ایجاد کند تابش اغلب برای درمان سرطان تخمدان استفاده نمی شود.

درد تخمدان ناشی از اندومتریوز

هر ماه، پوشش داخلی رحم، برای تغذیه جنین در حال رشد آماده سازی می شود. وقتی یک تخمک بارور نشود پوشش مخاطی رحم از طریق قاعدگی از بدن دفع می شود. در برخی از زنان، بافتی مانند پوشش مخاط داخلی رحم در نقاط دیگر بدن ایجاد می شود. این بافت متورم و در هر ماه خونریزی می کند. این جایی برای ریختن ندارد و پس از آن بافت اسکار را تشکیل داده و می تواند بسیار دردناک است.
دیگر علائم اندومتریوز
دوره دردناک
درد در هنگام مقاربت
دوره های قاعدگی سنگین
ناباروری

چگونه اندومتریوز تشخیص داده می شود

سونوگرافی و MRI - این اسکن با ایجاد تصاویر از تخمدان برای کمک به دکتر برای تشخیص نقاط اندومتریوز انجام می شود.
لاپاروسکوپی - در این روش پزشک از یک سوراخ کوچک در شکم به تجسم تخمدان می پردازد و ممکن است یک نمونه کوچک از بافت برای نمونه برداری حذف نماید.

درمان اندومتریوز

داروهای ضد درد - مواد مخدر مانند ایبوپروفن ( Advil و موترین ) می تواند به از بین بردن برخی از ناراحتی های ناشی از اندومتریوز کمک کند.
قرص های ضد بارداری - این قرص مانع از تجمع ماهانه بافت رحم بر روی تخمدان می شود این باعث می شود دوره های قاعدگی سبک تر و علائم اندومتریوز کاهش می یابد.
آگونیست هورمون های آزاد کننده گنادوتروپین ( GnRH ) - این داروها میزان هورمون استروژن در بدن را کاهش می دهد. و با کاهش رشد اندومتریوز، علائم آن را محدود می کند.
لاپاروسکوپی و لاپاراتومی - این اعمال جراحی که به دکتر اجازه می دهد تا نسبت به حذف اندومتریوز در تخمدان ها و مکان های دیگر اقدام کند اگر اندومتریوز گسترده باشد دکتر ممکن است هیسترکتومی را توصیه کند. این روش حذف رحم و گاهی هم تخمدانها و لوله های فالوپ است.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) یک عفونت در لوله تخمدان، رحم یا فالوپ است که اغلب توسط بیماریهای مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا رخ می دهد این یکی از شایع ترین علل درد لگن در زنان است.

علائم بیماری التهابی لگن PID

درد در هنگام مقاربت
تب
ترشحات واژن که ممکن است بودار باشد
خونریزی قاعدگی نامنظم
اسهال
استفراغ
خستگی
مشکل در ادرار کردن

چگونه PID تشخیص داده می شود

معاینه لگنی - دکتر با معاینه داخلی لگن قادر است هر توده، ترشحات غیر طبیعی، یا حساسیت به لمس در لگن تشخیص دهد.
آزمایش خون و ادرار - این آزمایش می تواند به شناسایی عفونت کمک نماید بنابر این می توان هر گونه ترشح در یک معاینه لگنی را کشت داد.
سونوگرافی - این آزمون با ایجاد یک تصویر از ناحیه لگن به طوری که دکتر می تواند اندام های تناسلی بزرگ را ببیند و هر گونه آبسه عفونی دیده می شود.
لاپاروسکوپی - گهگاه این روش با یک سوراخ کوچک در شکم، برای تایید تشخیص استفاده می شود.

درمان PID چیست؟

آنتی بیوتیک ها - این داروها از راه دهان و یا از طریق تزریق داده می شود آنها می توانند باکتری عامل PID را بکشند اگر شما در حال گرفتن آنتی بیوتیک برای PID هستید باید شریک خود را نیز درمان کنید با احتمال بالایی شریک زندگی شما همان عفونت مقاربتی را دارد.

سندرم تخمدان باقیمانده

جراحی برای برداشتن رحم و تخمدان به عنوان هیسترکتومی و oophorectomy شناخته شده است. oophorectomy salpingo دو طرفه روش که در آن هر دو لوله فالوپ و تخمدان ها برداشته می شود در موارد نادر، یک قطعه کوچک از تخمدان به طور تصادفی ممکن است باقی بماند. باقی مانده می تواند رشد و توسعه کیست دردناک نماید.

علائم سندرم تخمدان باقیمانده

درد در هنگام مقاربت
مشکل در ادرار کردن
سندرم باقی مانده تخمدان چگونه تشخیص داده می شود
اولتراسوند، CT، MRI تصاویری از این منطقه ایجاد می کند این روش ها به دکتر کمک می کنند تا قطعه باقی مانده از بافت تخمدان را تشخیص دهد.

درمان سندرم تخمدان باقیمانده

لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی - در این روش قطعه باقی مانده و یا قطعه ای از تخمدان حذف می شود.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (21)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

 1. الهی

سلام من روز دوم پریودم هست درد شدیدی سمت چپ شکمم دارم.طبیعیه?از چی میتونه باشه?

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهی
 1. 5 / 5

با سلام
چون درد شما در یک طرف می باشد علل زیادی دارد لذا به پزشک مراجعه نمایید تا معاینه شکم انجام شود

  پیوست ها
 

 1. Zahra

با سلام قرص کلومیفن خوردم روزی یک عدد از ۵ پریودیم...رفتم سونو فولیکولام بد بود
ماه بعد روزی ۳ تا ...یعنی ۱۵ عدد خوردم
روز۱۲ پریود رفتم سونو فولیکول غالب ۱۴ میلی در تخمدان چپ داشتم.دکتر زنان به من گفت تا یک هفته رابطه داشته باش هر شب..الان ۱۹...

با سلام قرص کلومیفن خوردم روزی یک عدد از ۵ پریودیم...رفتم سونو فولیکولام بد بود
ماه بعد روزی ۳ تا ...یعنی ۱۵ عدد خوردم
روز۱۲ پریود رفتم سونو فولیکول غالب ۱۴ میلی در تخمدان چپ داشتم.دکتر زنان به من گفت تا یک هفته رابطه داشته باش هر شب..الان ۱۹ پریودیمه دو شبه تخمدان چپم تیر میکشه ...علتش چیه؟امکان داره دارم باردار میشم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مستانه

من در تخمدانهایم احساس درد میکنم گاهی.
چندسال پیش به پزشک مراجعه کردم بخاطر نامنظمی قاعدگی وایشون قرص ضدبارداری برا من تجویز کردن و منو فرستادن سونو و گفتن که کیست اما درمان نشدم.نگران چون هنوز ازدواج نکردم و میترسم مشکل باروری پیش بیاد.ممنون...

من در تخمدانهایم احساس درد میکنم گاهی.
چندسال پیش به پزشک مراجعه کردم بخاطر نامنظمی قاعدگی وایشون قرص ضدبارداری برا من تجویز کردن و منو فرستادن سونو و گفتن که کیست اما درمان نشدم.نگران چون هنوز ازدواج نکردم و میترسم مشکل باروری پیش بیاد.ممنون میشم کمکم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. sahar

سلام من درسمت چپ زیر شکمم یبار دچار درد شدم و به دکتر مراجعه کردم
و تشخیص عفونت بود و قرص نیتروفرانتوعین مصرف کردم و خوب شد
ولی الان دباره دچار شدم فقط این ناحیه درد میگیره نه مشگل ادرار دارم و ن سوز و خارش
ممکنه ک کیست باشه؟ ۷ ماه پیش سنوگرافی...

سلام من درسمت چپ زیر شکمم یبار دچار درد شدم و به دکتر مراجعه کردم
و تشخیص عفونت بود و قرص نیتروفرانتوعین مصرف کردم و خوب شد
ولی الان دباره دچار شدم فقط این ناحیه درد میگیره نه مشگل ادرار دارم و ن سوز و خارش
ممکنه ک کیست باشه؟ ۷ ماه پیش سنوگرافی رفتم کیست یا چیز مشکوکی نداشتم فقط علت این درد رو نمیدونم ممنون میشم کمکم کنین.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    sahar

با سلام درد در این ناحیه می تواند مربوط به سنگ کلیه، عفونت لگن، عفونت مجاری ادراری و کیست های تخمدان باشد یک تست کامل و کشت ادرار انجام دهید اگر عفونت ادراری نداشتید باید یک سونوگرافی از کلیه و مجاری ادراری رحم و ضمائم انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. Fereshre

سلام من چند ماه برای باردلری دوم اقدام کردم اما هنوز موفق نشدم سونو رفتم گفتن کیست نداری ولی وقتی خم و راست میشم درد تخمدان دارم و اینکه پریودی منظم با خونریزی کم سیاه رنگ و پوره پوره یا لخته نازک دارم

  پیوست ها
 

 1. شراره

سلام من کیستی در تخمدان چپ دارم که پیش دکتر رفتم گفتند آب شده ولی من هر از گاهی در تخمدان چپم درد دارم مثل اینکه ی دفعه می سوزه و آتیش می گیره و بعد ول می کنه و دوباره از نو بعضی روزها هم کاملا آرومه آیا امکان داره دکتر تشخیصش اشتباه بوده باشد و...

سلام من کیستی در تخمدان چپ دارم که پیش دکتر رفتم گفتند آب شده ولی من هر از گاهی در تخمدان چپم درد دارم مثل اینکه ی دفعه می سوزه و آتیش می گیره و بعد ول می کنه و دوباره از نو بعضی روزها هم کاملا آرومه آیا امکان داره دکتر تشخیصش اشتباه بوده باشد و لازم به ذکر است که من یک تخمدانم را بر اثر پیچ خوردن از دست دادم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سحر

با سلام من 22 سال دارم حدود 5 ماه است که سمت راست زیر شکمم درد می کند. تقریبا همیشه درد میکنه و بعضی روزها شدت دردش بیشتر میشود طوری که در کارهای روزمره ام اختلال ایجاد میکند. به جز درد نشانه دیگری ندارم. علت دردش چی میتونه باشه؟

  پیوست ها
 

 1. كاميلا

سلام حدود دو ساله كه هر روز دل درد هاى شديد دارم سونوگرافى هم رفتم گفتن چيزى نيست دليل اين دل درد ها رو نمى فهمم اگر مى شه به من كمك كنيد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    كاميلا

با شلام
تشخیص بیماری شما نیاز به معاینه دارد به یک پزشک متخصص داخلی یا جراحی جهت معاینه مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. یاس

سلام وخسته نباشید من الان سه چهار روزه موقع نزدیکی کردن سمت راست تخمدانم درد میگیره علنش چیست

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    یاس

با سلام شما دارای بیماری التهابی لگن هستید جهت معاینه و بررسی به متخصص زنان مراحعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    یاس

با سلام
این درد می تواند نشانه ای از بیماری التهابی لگن باشد نزد متخصص زنان بروید تا نسخه لازم تجویز شود

  پیوست ها
 

 1. بهناز رهنما

باسلام.من چندروزی میشه تخمدان راستم درد میکنه مخصوصا وقتی میرم دستشویی و میشینم دردش بیشتر میشه .ادرار زیاد میکنم و ترشحات بدنم بوداراست.میشه راهنماییم کنید.ممنون

  پیوست ها
 

 1. فهيمه

سلام من ٣٨سال دارم و سه فرزندكه فرزند كوچكم نزديك به دو سال دارد و هنوز شير خودم را به او مى دهم از حدود يك و نيم سال پيش دردى در ناحيه زير ناف دارم كه باعث درد كمرم نيز شده و پس از چند دقيقه نشستن ، دوباره برخاستن را برايم دردناك مى كند خونريزى...

سلام من ٣٨سال دارم و سه فرزندكه فرزند كوچكم نزديك به دو سال دارد و هنوز شير خودم را به او مى دهم از حدود يك و نيم سال پيش دردى در ناحيه زير ناف دارم كه باعث درد كمرم نيز شده و پس از چند دقيقه نشستن ، دوباره برخاستن را برايم دردناك مى كند خونريزى غير عادى ندارم درد در حين مقاربت ندارم تب ندارم و علائم بدتر يا بهتر نشده است و يك درد مزمن شده به خصوص وقتى چند دقيقه بنشينم لطفا راهنمايى كنيد براى درمان چه كار كنم چند بار دكتر رفتم و داروهايى براى عفونت مصرف كرده ام كه تاثيرى نداشته

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فهيمه

با سلام
برای تشخیص نیاز به معاینه بالینی می باشد ولی با توجه به علائم مطرح شده مشکل شما می تواند ناشی از یک عفونت التهابی لگن ( PID ) باشد این عفونت می تواند دارای علائم شدید باشد و یا علائم خفیف یا بدون علامت بخصوص زمانی که عفونت به علت کلامیدیا...

با سلام
برای تشخیص نیاز به معاینه بالینی می باشد ولی با توجه به علائم مطرح شده مشکل شما می تواند ناشی از یک عفونت التهابی لگن ( PID ) باشد این عفونت می تواند دارای علائم شدید باشد و یا علائم خفیف یا بدون علامت بخصوص زمانی که عفونت به علت کلامیدیا باشد رایج است. اگر PID شما به علت سوزاک یا کلامیدیا باشد شریک جنسی شما نیز باید به خوبی درمان شود تا زمانی که درمان هر دو شما با مصرف آنتی بیوتیک به پایان نرسیده باید از کاندوم استفاده کنید.
درمان اولیه برای بیماری التهابی لگن آنتی بیوتیک است و در بسیاری از موارد، آنتی بیوتیک به تنهایی می تواند بیماری را درمان کند. از آنجا که بیماری التهابی لگن اغلب توسط بیش از یک نوع ارگانیسم ایجاد می شود دو یا چند آنتی بیوتیک ممکن است لازم باشد. آنتی بیوتیک می تواند از طریق دهان یا به صورت داخل وریدی گرفته شود. اگر شما از آنتی بیوتیک های خوراکی استفاده می کنید مهم است که دوره درمان را کامل کنید و همه داروی نسخه شده را مصرف نمایید حتی اگر علائم شما از بین برود. در اغلب موارد، آنتی بیوتیک باید برای 10 تا 14 روز گرفته شود.
برخی از زنان با عفونت شدید نیاز به بستری برای دریافت آنتی بیوتیک داخل وریدی پیدا می کنند. لذا شما باید نزد پزشک زنان رفته تا معاینه و نسخه دارویی تجویز شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. آرتيم

باسلام،عالي بود،ممنون.. التماس دعا

  پیوست ها
 

 1. .سمیه

با سلام..ممنون از مطالب مفید و مختصر شما..موفق و سربلند باشید

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام ،از اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتید ممنون،من مکرر عفونت وبه همراه درد در ناحیه تخمدانها دارم بیست و هشت سال سن دارم و تحت درمان برای ناباروری هستم در عکس رنگی التهاب رحم گزارش شده،لطفا راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. علی

خیلی مفید بود بسیار ممنونم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search