پزشکی

تفسیر تست آلکالین فسفاتاز ( ALP )

تفسبز ازمایشات با پزشک استآزمون فسفاتاز (ALP) اندازه گیری مقدار آنزیم ALP در خون است این آزمون ایزوآنزیم ALP است ALP عمدتاً در کبد، استخوان، روده، کلیه و جفت در زنان باردار ساخته می شود. کبد ALP را بیش از ارگان های دیگر و یا استخوان می سازد برخی از شرایط باعث مقدار زیادی از ALP در خون است این شرایط شامل رشد سریع استخوان در دوران بلوغ، بیماری های استخوان مانند ( بیماری پاژه و یا سرطان که به استخوان انتشار پیدا کند کمبود ویتامین D، یا آسیب سلول های کبد و بیماری (هیپرپاراتیروئیدیسم ) که روی مقدار کلسیم در خون تاثیر می گذارد. 

اگر سطح ALP بالا است ممکن است برای پیدا کردن علت تست های بیشتری لازم باشد انواع مختلف ALP را در خون برای تعیین اینکه آیا از کبد یا استخوان است مورد استفاده قرار می دهند ALP1 نشان دهنده بیماری با منشاء کبدی و ALP2 با منشاء استخوانی است و این یک تست ایزوآنزیم آلکالن فسفاتاز نامیده می شود. پزشکان آزمون ALP-2 در زمانی که نگران یک بیماری استخوانی مانند ( درد مفاصل و مزمن استخوان، استخوان های شکننده وتغییر شکل استخوان ) باشند سفارش می دهند. آزمون ALP-2 نیز می تواند برای نظارت بر درمان بیماری های استخوان استفاده شود. برخی داروها مانند ( آسپرین، قرص های ضد بارداری، آنتی بیوتیک ها و استروژن ) ممکن است بر سطح ALP-2 تاثیر بگذارد. 

چرا تست آلکالن فسفاتاز (ALP) انجام می شود؟
آماده سازی برای انجام تست فسفاتاز
مقادیر نرمان الکالین فسفاتاز
علل نتیجه الکالین فسفاتاز بالا
علل مقادیر پایین الکالین فسفاتاز
دلایل که ممکن است تست الکالین فسفاتاز را غیر مفید کند عبارتند از:
کارهایی که برای بررسی تست آلکالین فسفاتاز بالا باید انجام دهید

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چرا تست آلکالن فسفاتاز (ALP) انجام می شود؟

برای بررسی بیماری های کبدی یا آسیب به کبد انجام می شود نشانه های بیماری کبد زردی، درد شکم، تهوع و استفراغ می تواند باشد آزمونALP نیز ممکن است برای بررسی اثر داروهای موثر بر کبد مورد استفاده قرار گیرد. برای چک کردن مشکلات استخوان مانند ( نرمی استخوان، تومورهای استخوان، بیماری پاژه، که گاهی اوقات در اشعه ایکس پیدا شده است و یا مقدار بیش از حد هورمون کنترل کننده رشد استخوان (هورمون پاراتیروئید) مورد استفاده قرار می گیرد سطح ALP می تواند برای بررسی درمان در بیماری پاژه و یا کمبود ویتامین D استفاده شود.

آماده سازی برای انجام تست فسفاتاز

آزمون فسفاتاز یک آزمایش خون معمولی است برای یک آزمایشALP ممکن است از شما خواسته شود که به مدت 10 ساعت قبل از آزمون از خوردن و نوشیدن اجتناب نمایید به طور کلی سطح ALP پس از خوردن، به خصوص پس از خوردن غذاهای چرب بالا می رود.
بسیاری از داروها ممکن است نتایج این آزمایش را تغییر دهند با دکتر خود در مورد همه داروهای مصرفی صحبت کنید.

تفسیر نتایج آزمون فسفاتاز (ALP)

مقادیر طبیعی از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت است و هر آزمایشگاهی یک طیف محدوده طبیعی دارد. همچنین، دکتر نتایج را بر اساس سلامتی و عوامل دیگر ارزیابی می کند. این به این معنی است که یک نتیجه ذکر شده خارج از مقادیر طبیعی هنوز هم ممکن است برای شما و یا آزمایشگاه شما عادی باشد.

مقادیر نرمان الکالین فسفاتاز

بالغین 44 - 147 واحد در هر لیتر (U / L)
کودکان کمتر از 350 واحد در هر لیتر (U / L)

علل نتیجه الکالین فسفاتاز بالا

سطح بسیار بالایی از ALP را می توان با مشکلات کبدی مانند هپاتیت، انسداد مجاری صفراوی ( یرقان انسدادی )، سنگ کیسه صفرا، سیروز، خوردن یک وعده غذایی چرب اگر شما خونی O و B، لوسمی، لنفوم، سرطان کبد و یا سرطانی که از قسمت دیگری از بدن به کبد گسترش (متاستاز) یافته، ایجاد می شود سطح ALP بالا را می توان با بیماری های استخوانی، مانند بیماری پاژه، ریکتز، اوستئومالاسی، سارکوئیدوز، تومورهای استخوان یا تومورهای که از قسمت دیگری از بدن به استخوان انتشار یافته و یا با غدد پاراتیروئید بیش از حد فعال (هیپرپاراتیروئیدیسم) مرتبط است. ترمیم نرمال از شکستگی استخوان می تواند سطح ALP نیز بالا ببرد.
نارسایی قلبی، حمله قلبی، مونونوکلئوز یا سرطان کلیه می تواند سطح ALP را افزایش دهد. یک عفونت جدی (سپسیس) که از طریق بدن گسترش یافته همچنین می تواند سطح ALP را افزایش دهد.
زنان در سه ماهه سوم بارداری دارای سطوح بالایی ALP هستند زیرا جفت ALP می سازد.

علل مقادیر پایین الکالین فسفاتاز

در شرایطی ( مانند بیماری سلیاک ) که منجر به سوء تغذیه یا یک کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی ( مانند اسکوربوت ) می تواند سطوح پایین ALP ایجاد شود. موارد دیگری مانند هیپوفسفاتازیا، کمبود پروتئین و بیماری ویلسون نیز می تواند سبب الکالین فسفاتاز پایین شود

دلایل که ممکن است تست الکالین فسفاتاز را غیر مفید کند عبارتند از:

مصرف داروهای که ممکن است به کبد آسیب برسانند مانند برخی از آنتی بیوتیک ها، قرص های ضد بارداری، استفاده از طولانی مدت از آسپرین و داروهای خوراکی دیابت.
یائسگی. زنان یائسه ممکن است سطوح بالاتر ALP نسبت به زنان با چرخه قاعدگی داشته باشند.
سن شما. کودکان به طور معمول سطح بسیار بالاتر ALP نسبت به بزرگسالان دارند زیرا در کودکان رشد استخوان سریع است و استخوان ALP می سازد.
نوشیدن مقدار زیادی از الکل.

کارهایی که برای بررسی تست آلکالین فسفاتاز بالا باید انجام دهید

اگر سطح ALP بالا است آزمایش های دیگر ممکن است برای تعیین اینکه آیا یک مشکل کبد یا استخوان موجود است انجام شود.
اگر به بیماری کبد مشکوک هستید تست های بیشتر خون، سونوگرافی و یا سی تی اسکن به طور کلی برای پیدا کردن مشکل توصیه می شود.
تست های دیگر برای بررسی عملکرد کبد، مانند آلانین آمینوترانسفراز (ALT)، آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)، بیلی روبین اغلب در همان زمان به عنوان یک آزمون فسفاتاز (ALP) انجام می شود.
گاما ترانسفراز (GGT) و یا گاما ترانس پپتیدید گلوتامیل ممکن است در خون برای بررسی تفاوت بین ALP استخوان و ALP کبدی اندازه گیری شود. در حال حاضر زمانی که کبد آسیب دیده سطح بالایی از GGT وجود دارد اما بیماری های استخوان وجود ندارد. سطح بالایی از GGT ممکن است در اثر مصرف الکل و یا کانالهای صفراوی مسدود شده عامل التهاب باشد. سطح GGT ممکن است در استفاده از برخی از داروها، مثل فنی توئین و فنوباربیتال بالا باشد. در بعضی از مراکز پزشکی، آزمونی به نام 5- نوکلئوتیداز را به جای آزمون GGT اندازه گیری می کنند زیرا آن را در پیدا کردن بیماری کبدی بهتر است.

منبع اختصاصی: www.foodregime.com

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (38)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 6 رای

 1. سحر

با سلام.
تست Alk p من ۳۱۷ بوده.که نرمال آزمایشگاه ۲۴۰ بوده. زن ۳۶ ساله هستم و کبد چرب گرید ۲ در سونوگرافی برام مشخص شده. ۷ ساله که قرص فلوکستین می خورم. کمر درد هم دارم .
آیا لازم به بررسی و انجام تست آنزیم کبد هست؟
می تونه کمرددم از Alk p بالا...

با سلام.
تست Alk p من ۳۱۷ بوده.که نرمال آزمایشگاه ۲۴۰ بوده. زن ۳۶ ساله هستم و کبد چرب گرید ۲ در سونوگرافی برام مشخص شده. ۷ ساله که قرص فلوکستین می خورم. کمر درد هم دارم .
آیا لازم به بررسی و انجام تست آنزیم کبد هست؟
می تونه کمرددم از Alk p بالا باشه؟
کلسیم ۹.۱ و وD3 هم ۱۰.۶ بوده.
قرص کلسیم و D3 هفته ۲- ۳ تا می خورم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سحر
 1. 5 / 5

با سلام
شما دارای کمبود ویتامین د هستید و قرص ویتامین D3 را برای دو ماه هفته ای یک عدد سپس ماهی یک عدد مصرف نمایید

  پیوست ها
 

 1. عباس

سلام دکتر جان الکالین فسفات من 4بوده لطفا راهنمایی بفرمایید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    عباس
 1. 5 / 5

با سلام این تست را در آزمایشگاه دیگری تکرار نمایید

  پیوست ها
 

 1. بهرام

سلام من ۲۴ سالم هست و روز قبل از آزمایش ورزش شدید (بدنسازی ) و همچنین قرص بیوتین در روز قبل از آزمایش استفاده کردم و سطح آلکالین من در آزمایش بیش از حد نرم یعنی ۴۱۰ بود میتونه تاثیر ورزش و قرص باشه ؟‌ ممنون میشم پاسخ بدید باتشکر.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    بهرام
 1. 5 / 5

با سلام تست را مجددا در حالت ناشتا تکرار نمایید

  پیوست ها
 

 1. حسین

سلام
الکالین فسفات دخترم که 10 ساله است 413 می باشد . لطفا راهنمایی فرمایید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسین
 1. 5 / 5

با سلام نتیجه آزمایش با توجه به هر ازمایشگاه و روش انجام شده متفاوت است شما باید با محدوده نرمال آزمایشگاه مقایسه نمایید اگر بالا بود یک بار دیگر در یک ازمایشگاه دیگر تست را تکرار نمایید

  پیوست ها
 

 1. حمیدحمیدی

سلام آقای دکتر خسته نباشید میزانalpبنده ۳۶۴میباشد.این بالا بودن alpنشانه چیه؟

  پیوست ها
 

 1. غلامی    حمیدحمیدی
 1. 4.5 / 5

سلام،قرصهای سیکلوسپورین، فسفات ساندور،کلسیتریول،آلوپورینول100،اومگا3،زینک،نفروتونیک میخورم،آلکالان فسفاتس من در مورخه96/12/5،436 97/2/6 395 و97/5/11 399 به نظر شما من چی کار کنم ممنونم

  پیوست ها
 

 1. محمد ذاکری

سلام
خانمم (41 ساله) زمستان 92 دچار بیماری ناشناخته ای که با تب و لرز (بمدت سه ماه) شروع و پس از آن با پیگیری های از متخصصین مختلف خون، آنکولوژی، روماتیسم، قلب، عفونی، ... و انجام آزمایشات خون (ای-اس-آر بالا130، کم خونی و ...)، بیوپسی استخوان (3...

سلام
خانمم (41 ساله) زمستان 92 دچار بیماری ناشناخته ای که با تب و لرز (بمدت سه ماه) شروع و پس از آن با پیگیری های از متخصصین مختلف خون، آنکولوژی، روماتیسم، قلب، عفونی، ... و انجام آزمایشات خون (ای-اس-آر بالا130، کم خونی و ...)، بیوپسی استخوان (3 مرتبه- منفی )، سی تی اسکن (مشاهده ضایعاتی در استخوان) و... در این مدت درد استخوان دارند. اخیرا درد استخوان در ناحیه ستون فقرات که به گمان دیسک یه دوره فیزیوترتپی (به توصیه پزشک) ولی پس از ام-آر-آی مشخص شد که دچار بیماری دیسک نیستند . با پیگیری از متخصص خون آزمایشات مرتبط با مغز استخوان داده اند (آلکالن فسفاتاز که عدد آن در سال 94 120.7 بوده) ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. ارادتمند

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد ذاکری
 1. 4 / 5

آزمایش (ALalkaline phosphatase (ALP میزان ALP در خون شما را اندازه گیری می کند. ALP آنزیمی است که در سراسر بدن یافت می شود اما بیشتر در کبد، استخوان ها، کلیه ها و سیستم گوارش یافت می شود. هنگامی که کبد آسیب دیده باشد ALP ممکن است به جریان خون...

آزمایش (ALalkaline phosphatase (ALP میزان ALP در خون شما را اندازه گیری می کند. ALP آنزیمی است که در سراسر بدن یافت می شود اما بیشتر در کبد، استخوان ها، کلیه ها و سیستم گوارش یافت می شود. هنگامی که کبد آسیب دیده باشد ALP ممکن است به جریان خون وارد شود. سطح بالایی از ALP می تواند بیماری کبد یا اختلالات استخوانی را نشان دهد. تست الکالین فسفاتاز بالاتر از 300 غیر نرمال است
علائم آسیب کبدی یا اختلال استخوانی در زیر اورده می شود.
علائم بیماری کبد عبارتند از:
تهوع و استفراغ
کاهش وزن
خستگی
ضعف
زردی، یک بیماری است که باعث می شود پوست و چشم شما زرد شود
تورم و یا درد در شکم شما
مدفوع به رنگ ادرار یا مدفوع رنگی
خارش مکرر
علائم اختلالات استخوانی عبارتند از:
درد در استخوان ها و یا مفاصل
استخوان های بزرگ و یا غیر طبیعی شکل
افزایش شكستگی استخوانها
سطح قلیایی فسفاتاز بالا ممکن است به معنی آسیب به کبد شما باشد یا اینکه شما نوعی اختلال در استخوان دارید. اگر نتایج آزمایشات سطح بالای آلکالن فسفاتاز را نشان دهد ارائه دهنده خدمات سلامت شما ممکن است تست های اضافی را برای پیدا کردن جایی که ALP اضافی از آن می آید سفارش دهد سطح قلیایی فسفاتاز بالا در کبد می تواند نشان دهنده:
سیروز
هپاتیت
انسداد مجاری صفراوی
Mononucleosis که گاهی اوقات باعث تورم در کبد می شود
چندین نوع دیگر از آزمایشات خون وجود دارد که عملکرد کبد را بررسی می کنند. این شامل آزمایشات بیلی روبین، آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) و آلانین آمینوترانسفراز (ALT) است. اگر این نتایج طبیعی باشد و سطح قلیایی فسفاتاز شما بالا باشد ممکن است به این معنی باشد که مشکل در کبد شما وجود ندارد. در عوض، این می تواند یک اختلال استخوانی مانند بیماری پاژه را نشان دهد که باعث می شود که استخوان های شما غیر طبیعی، ضعیف و مستعد شکستگی باشند.
سطوح پایین فسفاتاز قلیایی ممکن است شرایطی مانند لنفوم هوچکین، نارسایی قلبی یا عفونت باکتریایی را نشان می دهد.
سطح پایین قلیایی فسفاتاز ممکن است نشان دهنده هیپوفسفاتازیا، بیماری ژنتیکی نادر است که بر روی استخوان ها و دندان تاثیر می گذارد. سطح پایین نیز ممکن است به علت کمبود روی یا سوء تغذیه باشد.
.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مهری

سلام پسر من سه سال پیش تومور استخوان داشت در ناحیه زانو که منجربه برداشتن زانو و شیمی درمانی شد بعد از دوسال ۴ ماه پیش بازم زانوش جراحی شد چون پروتز درست کار نمیکرد تمام مدت آلکالین فسفاتش بالا بود دو هفته پیش یه تومور از ریه اش خارج شد دیروز...

سلام پسر من سه سال پیش تومور استخوان داشت در ناحیه زانو که منجربه برداشتن زانو و شیمی درمانی شد بعد از دوسال ۴ ماه پیش بازم زانوش جراحی شد چون پروتز درست کار نمیکرد تمام مدت آلکالین فسفاتش بالا بود دو هفته پیش یه تومور از ریه اش خارج شد دیروز آزمایش خون دادیم آلکالین فسفات شده ۲۳۳ اما پلاکت خونش بالا رفته
PLT:649 اون درحال حاضر آنتی بیوتیک ریفامپین و سیپروفلوکساسین هم مصرف میکنه چون پروتز مرتب عفونت میکنه من نگران افزایش پلاکت خون هستم آیا خطرنکه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. Sama

سلام خسته نباشید من شب قبل آزمایش کوبیده خورده بودم و Alkaline phosphatase ۲۷۹ بوده باید آزمایش رو تکرار کنم ؟؟

  پیوست ها
 

 1. علی اصغر

سلام
طی چندآزمایشی ک زیر نظر پزشک متخصص انجام دادم،ب ترتیب میزانalp
584 ۹۶/۸/۲۰
466 ۹۶/۸/۳۰
475 ۹۶/۱۰/۳
422 ۹۶/۱۱/۳
کلی دارو خوردم تواین چندماهه

  پیوست ها
 

 1. احمدی

سلام خسته نباشی من باردار هستم آزمایش دادم مقدار قلیایی فسفراز بالا هست 345 منظور چی هست

  پیوست ها
 

 1. مصطفی

سلام.من چک آپ انجام دادن.مقدار الکالین فسفاتم 400 بود.شب قبل آزمایش ورزش زیاد انجام دادم .آیا باید تکرارکنم آزمایش رو یا ن؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مصطفی

با سلام
آزمایش را تکرار کنید

  پیوست ها
 

 1. مجتبی

من به دلیل وضعیتم هر شب یک عدد قرص آسنترا مصرف می کنم شب قبل از آزمایش فراموش کردم بخورم تست alkalin phos مقدار ۳۱۹ را گزارش کرد یعنی ۱۹ تا بالاتر. آیا ممکن است از مصرف این دارو باشد ؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مجتبی

با سلام
الکالین فسفاتاز کمتر از 350 نرمال است

  پیوست ها
 

 1. احمد

سلام
فرزند من حدود یک سال و ۳ ماه هست برای چک آپ ازمایش خون داده نتایج زیر
Fasting blood glucose 98
Urea 28
Creatinine 0.6
AST 60 (*H )
ALT 20
ALKALINE PHOSPHATE > 3000 *
Ca 11.5 *
P 4.5
Zn 97.6

Vit D 32.9

Thyroid :
T4 11.6
TSH ...

سلام
فرزند من حدود یک سال و ۳ ماه هست برای چک آپ ازمایش خون داده نتایج زیر
Fasting blood glucose 98
Urea 28
Creatinine 0.6
AST 60 (*H )
ALT 20
ALKALINE PHOSPHATE > 3000 *
Ca 11.5 *
P 4.5
Zn 97.6

Vit D 32.9

Thyroid :
T4 11.6
TSH 6.8

CBC 11
WBC 4.28
HGB 11.1 _
HCT 33.3 _
HCV 77.8
MCH 25.9
MCHC 33.3
PLATELETS 356
RDW CV 13.3

ازمایش ادرار همOK بوده.

ولی AST, ALKALINE PHOSPHATE و Ca بالاست و
Hct و hgb پایین

مشکل چیه☹ ؟ لطفا راهنمایی کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مهتاب ایوانی

با عرض سلام خدمت دکتر محترم.
مادر من چندین ساله که آنزیم کبدش بالاست بر اساس آزمایشاتی که انجام شده پزشک معالج بعد از طی فرآیندهای مختلف پزشکی بیام کردن علت بالا بودن آنزیم ها حساسیت به نان گندم است و باید استفاده نکنن مدتی فقط از نان ذرت...

با عرض سلام خدمت دکتر محترم.
مادر من چندین ساله که آنزیم کبدش بالاست بر اساس آزمایشاتی که انجام شده پزشک معالج بعد از طی فرآیندهای مختلف پزشکی بیام کردن علت بالا بودن آنزیم ها حساسیت به نان گندم است و باید استفاده نکنن مدتی فقط از نان ذرت استفاده کردن ولی تغییرات خاصی در آزمایشات نشان داده نشد.
که دوباره شروع به مصرف کردن و این نتیجه آخرین آزمایش که خدمتتون ارائه میدم .ممنون میشم راهنمایی کنید
AST:36
ALT:45
ALP:521
LDL:125
HDL:47
W.B.C: 10.6
M.C.H: 26.1
MPV: 8.2
T.S.H: 0.1

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. زینت

با سلام، سن 52، دلیل بال بودنALP که 409 می باشد را برام مشخص کنید.در ضمن خار پاشنه و درد عضلانی ران دارم، با سپاس

  پیوست ها
 

 1. مهدی یار

دوستان من پسری متولد 79 هستم الکالین فسفاتم 800 بود چه کنم دارم از ناراحتی میمیرم قرار هفته دیگه برم دکتر خواهش بگین احتمال چیه دارم از قصه میمیرم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهدی یار

وقتی سطح آلکالن فسفاتاز بالا باشد باید آنزیم های کبدی (GGT، ALT، AST) بررسی شود اگر آنها پایین یا طبیعی است. این بدان معناست که عملکرد کبد طبیعی است.
از آنجا که یک سطح فسفاتاز سرم، یا ALP بالا می تواند با شرایط مختلف پزشکی مانند نرمی استخوان،...

وقتی سطح آلکالن فسفاتاز بالا باشد باید آنزیم های کبدی (GGT، ALT، AST) بررسی شود اگر آنها پایین یا طبیعی است. این بدان معناست که عملکرد کبد طبیعی است.
از آنجا که یک سطح فسفاتاز سرم، یا ALP بالا می تواند با شرایط مختلف پزشکی مانند نرمی استخوان، سیروز کبدی، هپاتیت، سرطان استخوان، بیماری پاژه، هیپرپاراتیروئیدیسم و کمبود ویتامین D همراه باشد علائم و گزینه های مختلف درمان وابسته به علت خاص هستند. سطح طبیعی ALP در بزرگسالان بین 25 و 100 واحد در هر لیتر با توجه به سلامت است. علاوه بر شرایط دیگر ذکر شده، سطوح بالای ALP می تواند بسیاری از انواع مختلف از جمله سرطان کبد، مشکلات قلبی، عفونت و سرطان کلیه را نشان دهد. زنان باردار همچنین می توانید سطوح ALP بالا را در سه ماهه سوم داشته باشند. آزمون انجام شده برای کمک به تشخیص در هر یک از این شرایط است.
اگر سطح ALP با توجه به هیپرپاراتیروئیدی بالا باشد سبب برخی از علائم استخوان دردناک، خستگی و افسردگی می شود. درمان می تواند شامل حذف یک غده پاراتیروئید بیش از حد فعال باشد.
هنگامی که بیماری کبد علت ALP بالا است پس از آن برخی علائم زردی، درد شکم و احساس خستگی وجود دارد. درمان بر روی نوع خاصی از بیماری کبد بیمار بستگی دارد. با این حال، می تواند شامل تغییر در شیوه زندگی، مصرف دارو، پرهیز از الکل و پیوند کبد برای افراد مبتلا به آسیب کبدی شدید می باشد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سردار

با سلام سن ۲۹ سال
نتیجه آزمایش
TSH....1.19
FT4...1.15
FBS...107
Cholestrol...169
TG...50
HDL...52
LDL...87
VitD3.....21.3
SGOT...22
SGPT...24
Ca....10.1
ALK.Pho....383
ممنون میشم دلیل بالا بودن ALK.pho را برایم روشن کنید

  پیوست ها
 

 1. Sina Mobarak

باسلام و احترام،
متشکرم از شما استاد فرهیخته، بسیار راهبردی بود.

  پیوست ها
 

 1. مهرنوش مهرجو

درود بر شما استاد گرامی !
دنبال یه همچین توضیح خوب و مختصری بودم که جنابعالی ارایه فرمودید .
سپاسگزارم و سلامتی شما را آرزو دارم

  پیوست ها
 

 1. فخر اکرمی

مفید بود ممنون

  پیوست ها
 

 1. حمیدرضا

بسیار عالی دکتر جان

  پیوست ها
 

 1. پدرام محمدي

با سلام و خسته نباشيد خدمت دكتر گرامي
قبلا هم از شما در مورد همسرم سوال پرسيدم ايشون مدت سه هفته هست كه درمان چهار دارويي براي سل خارج از ريه انجام ميدن و لنفادنيت گردني داشتن كه با جراحي برداشته شده .
با مصرف اين داروها ازمايش خون دادن و نتيجه...

با سلام و خسته نباشيد خدمت دكتر گرامي
قبلا هم از شما در مورد همسرم سوال پرسيدم ايشون مدت سه هفته هست كه درمان چهار دارويي براي سل خارج از ريه انجام ميدن و لنفادنيت گردني داشتن كه با جراحي برداشته شده .
با مصرف اين داروها ازمايش خون دادن و نتيجه اين شده:
uric asid: 11.9
HDL:69
AST(SGOT) :79
ALT :156
ALP/Kinetic :206
و آزمايش خون PLT: 199
MPV:6.9
PDW:15
PCT:0.137%
P-LCC: 21 10^9/L
P-LCR :10.6%

بقيه آيتم ها نرمال بودن
اگه ممكنه راهنمايي بفرماييد كه آيا مشكلي دارن با توجه به درمان چهار دارويي و مصرف همزمان ويتامين ب 6 و پردنيزلون
با سپاس

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پدرام محمدي

انزیم های کبدی او بالا است که می تواند در اثر کبد چرب و یا سمیت کبدی ناشی از مصرف رژیم دارویی ضد سل (ATT) باشد لذا با پزشک معالج او مشورت نمایید.

  پیوست ها
 

 1. amir

سلام وقتتون بخير،من ١٩ سالمه هفته گذشته ازمايش دادم و الكالين فوسفات روي عدد ٣٢٠ بوده كه مقدار عاديش از ٨٠-٣٠٦ درج شده خواستم ببينم مشكلي هست يا نه؟
و اينكه راهي هست كه كمتر بشه؟

  پیوست ها
 

 1. اکرم

ممنون از شما بسیار کامل بود

  پیوست ها
 

 1. مهتا

سلام وخسته نباشید.آزمایش آلکالین فسفاتاز دختر5سالم 212.0 هستش.که رنج نرمال آزمایشگاه 1200-180 هستش آیانرماله؟ممنون

  پیوست ها
 

 1. میثم

خیلی ممنون عالی بود

  پیوست ها
 

 1. مریم

عالی بود
خییلی کامل بود ممنون

  پیوست ها
 

 1. امیری

عالی بود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search