پزشکی

بیماری انسداد آئورتوایلیاک چیست؟

شریان آئورتوایلیاکبیماری انسداد شریان آئورتوایلیاک زمانی رخ می دهد که شریان ایلیاک شما تنگ یا مسدود شده باشد. آئورت، شریان اصلی بدن شما در حدود سطح ناف تقسیم به شاخه می شود. این شاخه ها شریان ایلیاک نامیده می شود. شریان ایلیاک از طریق لگن به پاهای شما وارد می شود و در آنجا به بسیاری از شریان های کوچکتر تقسیم شده و به انگشتان شما وارد می شود.

بیماری آئورتوایلیاک یک نوع از بیماری شریانی محیطی (PAD) نظر گرفته شده است زیرا آن روی شریان ها اثر می گذارد همان رگ های خونی که خون را از قلب به اندام حمل می کنند. شریان ها به طور معمول صاف و مانعی در داخل ندارند اما با افزایش سن، یک ماده چسبنده به نام پلاک می تواند در دیواره شریان ها ساخته شود. پلاک از کلسترول، کلسیم و بافت لیفی ساخته شده است. همچنان که پلاک بزرگتر می شود باعث تنگ و سفت شدن شریان ها می شود. این فرایند تصلب شرایین یا سخت شدن سرخرگها است. در نهایت، وقتی پلاک به اندازه کافی بزرگ شد در جریان خون در شریان ایلیاک یا شریان پا تداخل می کند. پزشکان به این بیماری انسداد آئورتوایلیاک می گویند زیرا این بیماری شریان آئورتوایلیاک را درگیر می کند.
 هنگامی که ایلیاک باریک و یا مسدود شده باشد پاهای شما ممکن است خون و اکسیژن مورد نیاز را دریافت نکنند. این کمبود اکسیژن ایسکمی نام دارد و می تواند باعث درد شود در موارد شدید، زخم و گانگرن رخ می دهد که می تواند سبب از دست دادن یک اندام شود. با این حال، این تحولات نادر است مگر اینکه درمان نشود و پروسه بیماری پیشرفت نماید.
علائم بیماری آئورتوایلیاک چه هستند؟
چه چیزی باعث بیماری انسداد آئورتوایلیاک می شود؟
چه تست هایی برای تشخیص بیماری انسداد آئورتوایلیاک مورد نیاز است؟
بیماری انسداد آئورتوایلیاک چگونه درمان می شود؟

علائم بیماری آئورتوایلیاک چه هستند؟

در اوایل بیماری، شما ممکن است در پایین بدن خود احساس درد، گرفتگی و خستگی هنگام راه رفتن و یا ورزش داشته باشید. درد با راه رفتن معمولاً در باسن، ران و پاها رخ می دهد. این علامت به نام لنگش متناوب است زیرا آن در هنگام استراحت متوقف می شود. همانطور که بیماری بدتر می شود شما ممکن است دریابید که درد با راه رفتن در فواصل کوتاه تر نیز رخ می دهد در نهایت، با پیشرفت بیماری، شما ممکن است حتی در حال استراحت نیز احساس درد، معمولاً در انگشتان پا یا پای خود داشته باشید. برخی از مردان مبتلا به بیماری انسدادی آئورتوایلیاک تجربه اختلال در نعوظ ، ناتوانی در حفظ نعوظ را دارند. بیماری آئورتوایلیاک اگر درمان نشود ممکن است بدتر شوند نشانه های پیشرفت بیماری عبارتند از:
درد شدید، سردی و بی حسی اعضای بدن.
زخم بر روی انگشتان شما، پاشنه و یا پایین پاها.
پوست روی پاها خشک، پوسته پوسته، ترک خورده می شود. ترک های بزرگ و یا شقاق ممکن است در صورت عدم درمان آلوده شوند
عضلات ضعیف در پاها
گانگرن (مرگ بافت)، که ممکن است سبب قطع عضو شود
اگر شما تجربه هر یک از این علائم پیشرفته را دارید معمولاً بدان معنی است که شریان پاهای شما در بیش از یک محل مسدود شده است. پزشک شما ممکن است به درمان بیش از یک محل برای جلوگیری از گانگرن یا از دست دادن اندام نیاز داشته باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه چیزی باعث بیماری انسداد آئورتوایلیاک می شود؟

آترواسکلروز یا سخت شدن شریان ها، باعث بسیاری از موارد بیماری انسداد آئورتوایلیاک می شود.
عوامل خطر برای سخت شدن شریان ها عبارتند از:
سیگار کشیدن
کلسترول بالا در خون
فشار خون بالا
چاقی
داشتن سابقه خانوادگی بیماری قلبی
در موارد نادر، یک بیماری شناخته شده به عنوان آرتریت تاکایاسو ممکن است در آئورت و شاخه های آن انسداد ایجاد کند. آرتریت تاکایاسو معمولاً در زنان جوان آسیایی بین سنین 10 و 30 است و سبب التهاب در شریان ها می شود.

چه تست هایی برای تشخیص بیماری انسداد آئورتوایلیاک مورد نیاز است؟

نخست پزشک از شما در مورد سلامت عمومی، سابقه پزشکی و علائم می پرسد. علاوه بر این، پزشک یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. گاهی با یک شرح حال و معاینه، بیماری شناخته شده است. پزشک از شما در مورد کشیدن سیگار یا فشار خون بالا می پرسد. پزشک نبض شریان های شما را در مکان های مختلف در پاهای شما چک می کند پالس ضعیف یا فقدان آن نشانه بیماری است.
پس از شرح حال و معاینه، اگر پزشک شما مشکوک به بیماری آئورتوایلیاک شود او ممکن است آزمایش های بیشتری انجام دهد.
شاخص بازویی مچ پا (ABI) - برای ABI غیر تهاجمی، پزشک فشار خون شما را در مچ پا و در بازوی شما اندازه گیری. پزشک شما دو عدد را برای تعیین ABI خود مقایسه کنید. به طور معمول، فشار خون در مچ پا و بازوی شما باید برابر باشد. اما اگر فشار مچ پا نصف ( یا پایین تر) از فشار بازوی شما است شریان پای شما را احتمالاً تنگ شده است. برای انجام ABI، پزشک شما از یک کاف فشار خون عادی و یک دستگاه اولتراسوند استفاده می کند. ABI کمک می کند تا پزشک بیماری انسداد آئورتوایلیاک را تشخیص دهد اما آن محل تنگی را مشخص نمی کند.
سونوگرافی داپلر - سونوگرافی داپلر یکی دیگر از آزمون های غیر تهاجمی است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا که خارج از سلول های خون و عروق خونی است و جریان خون و مشکلات در ساختار رگهای خونی را نشان می دهد. این بهترین تست برای تشخیص انسداد شریان است.
آنژیوگرافی - سه نوع از آرتریوگرافی که ممکن است انجام شود وجود دارد: سی تی آنژیوگرافی (CTA)، MR آنژیوگرافی (MRA) آرتریوگرافی با کنتراست معمولاً وضوح بهتر فراهم می کند اما یک آزمون تهاجمی تر است. پزشک یک ماده حاجب به شریان ها تزریق و پس از آن تصاویر اشعه ایکس را می گیرد. ساختار شریان ها بر روی تصاویر اشعه ایکس نمایان می شود زیرا اشعه X نمی تواند از رنگ عبور کند. این آزمون محل دقیق و الگوی انسداد را می یابد. سپس رنگ از طریق کلیه ها از بدن دفع می شود. اگر انسداد شناسایی شود برای درمان آنژیوپلاستی و استنت مناسب است این روش ممکن است در همان زمان انجام شود. CTA و MRA اسکن هایی هستند که به طور خاص به بررسی رگ های خونی اختصاص داده می شوند.

بیماری انسداد آئورتوایلیاک چگونه درمان می شود؟

تغییر در شیوه زندگی
در موارد خفیف تا متوسط، پزشک شما ممکن است توصیه می کنند که جنبه های خاصی از شیوه زندگی خود را تغییر دهید. اگر شما یک فرد سیگاری هستید مهم ترین گام ترک سیگار است. مواد شیمیایی موجود در دخانیات می تواند به شریان ها آسیب برساند. این مواد شیمیایی همچنین می توانند شانس شما از داشتن عوارض بیماری انسداد آئورتوایلیاک افزایش دهد.
علاوه بر ترک سیگار، پزشک شما ممکن است توصیه کنند که شما یک وزن سالم را حفظ کند یک برنامه پیاده روی با ساختارهای حداقل 3 یا 4 بار در هفته داشته باشید و خوردن یک غذای کم چرب و رژیم غذایی پر فیبر نیز داشته باشید. این تغییرات سخت شدن عروق را آهسته می کند. اگر لازم باشد پزشک شما ممکن است داروهای کاهش کلسترول بالا را تجویز کنند.
اگر شما دارای فشار خون بالا هستید نظارت منظم بر فشار خون خود با مصرف داروی تجویزی داشته باشید اگر شما دیابت دارید نیاز به کنترل سطح قند خون رژیم غذایی و دارو می باشد.
علاوه بر این، اگر شما دیابت دارید، شما ممکن است احساس توسعه اختلال در پا خود ( یک بیماری به نام نوروپاتی) داشته باشید. پزشک شما ممکن است توصیه کنند که برای مراقبت از پاهای خود از یک متخصص واجد شرایط دریافت مراقبت های سلامت برای یادگیری اصول اولیه مراقبت از پای خود را در خانه کمک بگیرید. این شامل بهداشت پا، پوشیدن محافظ و کفش مجهز به تشک بادی و اجتناب از آسیب به پا می باشد. این نوع مراقبت می تواند بسیار مهم باشد زیرا از دست دادن محافظ در پا می تواند سبب زخم در آنها شده مشکل درمان را توسعه دهد.
داروها
اگر شما یک بیماری مانند نارسایی قلبی ندارید پزشک شما ممکن است همچنین (cilostazol (Pletal که ممکن است فاصله قادر به راه رفتن بدون درد شما را بهبود بخشد تجویز می کند. داروهای دیگر تجویز پزشک شما ممکن است شامل آسپرین یا کلوپیدوگرل (پلاویکس) باشد هر کدام می تواند شانس شما از لخته شدن خون را کاهش دهد. استاتین ها یک کلاس از داروهایی که پزشک شما ممکن است برای کنترل سطح کلسترول شما تجویز نماید هیچ کدام از این داروها درمان کننده این بیماری نسیتند اما در تسکین برخی از علائم شما مهم هستند و ممکن است به محافظت از قلب شما در ابتلا به بیماری های بیشتر کمک کند.
آنژیوپلاستی یا جراحی
اگر مبتلا به بیماری انسداد شدید آئورتوایلیاک هستید به خصوص اگر آن با اقدامات شرح داده شد فوق بهبود نمی یابد پزشک شما ممکن است درمان با حداقل تهاجم به نام آنژیوپلاستی را برای بهبود گردش خون در پاها توصیه کند. برای انسداد گسترده تر و یا کسانی که نمی توانند با آنژیوپلاستی درمان شوند عمل جراحی بای پاس یا پاک کردن شریان مسدود شده ممکن است لازم باشد.
در طول یک روش آنژیوپلاستی، یک لوله انعطاف پذیر طولانی نازک به نام کاتتر را از سوراخ کوچک در پا شما عبور داده و از طریق شریان به منطقه مسدود هدایت می شود و بالون های ویژه متصل به کاتتر چند بار باد و تخلیه می شود. بالون پلاک را به دیواره شریان ها هل می دهد و در برخی شرایط، یک لوله از توری فلزی کوچک به نام استنت در منطقه تنگی برای باز نگهداشتن عروق قرار داده می شود. استنت به طور دائم در عروق باقی می ماند. بعد از آنژیوپلاستی موفق، خون آزادانه با جریان بیشتری در عروق عبور می کند.
عمل جراحی بای پس، معمولاً از طریق برش شکمی یا پا بسته به محل انسداد انجام می شود ایجاد یک مسیر انحرافی در اطراف بخش تنگ یا شریان مسدود می باشد. یک لوله Y شکل ساخته شده از پارچه های مصنوعی، برای پیوند استفاده می شود اگر چه جراحی بای پس روشی تهاجمی تر است ولی سبب بازیابی جریان خون در حدود 85 درصد از بیماران می شود. نتایج معمولاً برای 10 سال یا بیشتر است.
اندآرترکتومی راهی برای حذف پلاک از عروق شما است. برای انجام یک اندآرترکتومی، جراح عروق یک برش در پا و یا شکم شما بسته به محل انسداد در عروق می دهد و سبب حذف پلاک موجود در پوشش داخلی عروق می شود.
بهترین انتخاب برای درمان بستگی به الگوی انسداد و مقدار انسداد دارد. جراح عروق برای تعیین روش درمان به شما کمک خواهد کرد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search