پزشکی

کولیک شیرخواران چیست؟

کولیک نوزادیبرای بسیاری از والدین، هیچ چیز پر استرسی بیشتر از گوش دادن به یک گریه نوزاد نیست. قولنج معمولاً به چنین گریه طولانی منجر می شود. این می‌تواند یک مشکل برای پدر و مادر، دوستان و خانواده باشد. کولیک شایع است و می تواند تا روی سه نفر از هر ده نوزاد تاثیر بگذارد. یک نوزاد تازه متولد و سالم، ممکن است دوره های گریه داشته باشد.

نوزاد بدون هیچ دلیل روشنی در اثر درد گریه می کند و استفاده از روش های معمول آرامش به خوبی کار نمی کند. تغذیه نمی خواهد و ممکن است زانوهای خود را جلو بکشد. و گاهی اوقات شکم نوزاد پر سر و صدا به نظر می رسد. فریاد ممکن است متفاوت و پر سر و صداتر از حد نرمال باشد. چنین نوزادی مبتلا به کولیک است و زمانی که به نظر برسد مشکل حل و فصل شده باشد ممکن است به ناگهان دوباره گریه شروع شود. این وضعیت برای چند ساعت روشن و خاموش می شود تا زمانی که مشکل رفع شده و نوزاد بخواب رود. با این حال، حملات کولیک به طور منظم رخ می دهد اغلب در شب، اما می تواند در هر زمان رخ دهد. حملات کولیک به تدریج کمتر شده و تا سن 3 - 4 ماه در اکثر نوزادان رفته است.

حقایق قولنج
قولنج خود محدود شونده و دوره ای است.
زیاده روی در تغذیه، آب میوه رقیق نشده، آلرژی غذایی و استرس عاطفی می تواند کولیک را تشدید کند این مهم است که یک نوزاد با درد شکم و گریه جدید را نزد پزشک ببرید تا بتواند دیگر شرایط جدی تر را ارزیابی کند.
داروها یا درمان های دیگر را به یک نوزاد ندهید مگر اینکه آنها توسط پزشک اطفال تایید شده باشند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

قولنج چیست؟

کولیک شیرخواران برای مدت طولانی بوده است. در سال 1954، دکتر موریس وسل، متخصص اطفال نیوهیون، نوزاد مبتلا به کولیک سالم که به خوبی تغذیه می شد ولی حملات تحریک پذیری و گریه در مجموع به مدت سه ساعت در روز و بیش از سه روز در هر هفته برای یک دوره سه هفته را پیدا کند. همچنین مهم است به یاد داشته باشید که همه نوزادان با داد و بیداد از قولنج رنج نمی برند. اکثر شیرخواران به طور معمول گریه دو تا سه ساعت در روز دارند اما این معمولا در طول دوره 24
ساعته پخش شده است.

علت کولیک چیست؟

علت دقیق کولیک ناشناخته است و به همین دلیل یک راه روشن که به آن کمک کند وجود ندارد. برخی از نظریه های در پشت آن عبارتند از
سیستم گوارش در حال رشد و عضلات که اغلب در اسپاسم است
گاز
هورمون هایی که باعث درد معده می شود
حساسیت و یا تحریک بیش از حد به نور، سر و صدا و غیره
یک کودک دمدمی مزاجی
سیستم عصبی هنوز در حال توسعه است
به یاد داشته باشید بسیاری از چیزهایی وجود دارد که می تواند مانند کولیک نظر برسد. و عبارتند از
عفونت
رفلکس اسید و یا مشکلات معده
فشار یا التهاب مغز و سیستم عصبی
مشکل چشم، مانند یک خراش و یا افزایش فشار
ضربان قلب نامنظم
آسیب به استخوان ها، عضلات، یا انگشتان دست

علائم و نشانه های کولیک در نوزادان چیست؟

گریه و یا قرمز شدن به طور ناگهانی آغاز شده و اغلب بعد از تغذیه است. فریاد با صدای بلند و مداوم است و یک تا چهار ساعت طول می کشد. صورت کودک اغلب سرخ یا قرمز می شود. شکم گاهی اوقات متسع و یا برجسته است، پاها متناوب جمع و باز می‌شوند پا اغلب سرد و دست گره شده است. دوره های کولیک می تواند در هر زمان از روز یا شب رخ دهد به طور معمول در اواخر بعد از ظهر یا ساعات اولیه عصر آغاز خواهد شد برخی از کودکان بیشتر مستعد ابتلا به کولیک شیرخواران نسبت به دیگران هستند به طور کلی این باور وجود دارد که اگر یکی یا هر دو والدین کولیکی بودند نوزاد آن‌ها بیشتر در معرض خطر است. کولیک شیرخواران معمولا در حدود 2 تا 3 هفته آغاز می‌شود و در 2 ماهگی به اوج خود می رسدو در 3 ماهگی شروع به فروکش می کند و تا 3 ½ تا 4 ماه سن ادامه می یابد اما این واقعیت باقی می ماند که هیچ علت قابل تشخیص برای یک چهارم از این نوزادان که به دردهای کولیکی دچار شده است وجود ندارد و این واقعیت برای اکثر پدر و مادر بسیار خسته کننده است.

عواملی که کولیک را بدتر می کند عبارتند از:

تلاش به تغذیه بیش از حد برای کاهش گریه
تغذیه غذاهای خاص، به ویژه غذاهای با قند بالا (به عنوان مثال، آب میوه رقیق نشده)، ممکن است مقدار گاز در روده را افزایش دهد و سبب بدتر شدن وضعیت شود.
حضور خشم بیش از حد، اضطراب، ترس و یا هیجان در خانواده
بسیاری از عوامل دیگر هنوز ناشناخته است.

چگونه قولنج تشخیص داده می شود؟

کولیک با رد کردن سایر علل گریه مداوم، تشخیص داده می شود به یاد داشته باشید که در اکثر کودکانی که گریه زیادی دارند و هیچ بیماری را در آنها نمی توان یافت اغلب علت آن قولنج است.
شرایطی که گاهی اوقات با قولنج اشتباه می شود عبارتند از:
رفلکس مری
عدم تحمل لاکتوز ثانویه ( مرحله کوتاه مدت، معمولاً پس از یک اشکال در شکم.(
آلرژی به شیر گاو.
بثورات شدید پوشک.
خراش در چشم زیرا ناخن های کودک بیش از حد بلند است.
پیچ و تاب در روده ها (ولولوس.(
درهم رفتگی روده.
فتق مختنق.
بیضه پیچ خورده.
آسیب غیر تصادفی (کودک آزاری).
اگر شما مطمئن نیستید به همین دلیل است که کودک مضطرب یا گریه است، پس از آن به دکتر مراجعه کنید.

چگونه می توانید به نوزادان دارای قولنج کمک نمایید؟

این یک مشکل خیلی شایع است( 25٪ از تمام نوزادان از قولنج رنج می برند). در مورد هر گونه نگرانی با پزشک متخصص اطفال کودک بحث و با پدر و مادر یا دیگر خویشاوندانی که تجربه مشابه داشته‌اند صحبت شود همچنین در نظر داشته باشید که قولنج به طور کلی در نوزادان قوی، درشت فعال و سالم که به خوبی رشد می کنند رخ می دهد. نوزادان ناسالم و بیمار با تغذیه پایین و یا نوزادان با مشکلات اساسی قابل توجه ممکن است بد خو و ناراضی باشند. با این حال، این نوزادان در بیشتر زمان مشکل دارند در حالی که کودک مبتلا به کولیک به طور کلی در زمان خاصی از روز دارای مشکل است.
در اینجا برخی از پیشنهادها برای کاهش علاپم عبارتند از:
۱. هر زمان که کودک شما گرسنه است او را تغذیه کنید این به نام تغذیه با تقاضا است. در دفعات مکرر به او غذا ندهید.
۲. مادر شیرده باید از محصولات شیر ، کافئین، پیاز، کلم، لوبیا، کلم بروکلی و دیگر، غذاهای تحریک کننده تولید گاز جلوگیری کند. اگر نوزاد واقعا تشنه است مطمئن باشید که کودک در حال گرفتن آب میوه، خیلی رقیق و یا فقط آب ساده می نوشد.
۳. اجتناب از آب میوه (نوزادان نباید آب میوه بنوشند).
۴. در نوزادانی که با شیرخشک تغذیه می‌شوند سعی کنید یک شیرخشک حاوی آب پنیر هیدرولیزه و یا یک شیرخشک کم آلرژی (مانند Nutramigen، Alimentum یا Pregestimil) استفاده شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که این تغییرات می تواند سبب کاهش در تعداد و طول مدت علائم در برخی از نوزادان شود.
۵. به یک استراحت توجه کنید زمانی که اضطراب، ترس و تنش به بیش از حد دارید سعی کنی شخص دیگری را حتی برای یک ساعت برای تماشای کودک گذاشته و خانه را ترک کنید. سعی به حفظ نگرش مثبت داشته باشید.
۶. بعد از شیر خوردن نوزاد اجازه دهید کودک آروغ بزند.
۷. شکم را به آرامی با حرکت جهت عقربه های ساعت برای کمک به حرکت در امتداد باد به دام افتاده ماساژ دهید.
۸. استفاده از سرگرم کننده. کودک ممکن است با مکیدن ساکت شود. برخی از کودکان با مکیدن انگشتان خود و یا مکیدن انگشت شست آرام شوند.
۸. کودک را بصورتی پایدار و محکم در یک پتو راحت ("قنداق") قرار دهید .
۹. از مصرف داروهایی، مانند سایمتیکون (Phazyme، Flatulex، Mylicon، گازمیلانتا، گاز X اجتناب شود مگر اینکه توسط پزشک نوزاد تجویز می شوند. هیوسیامین (Levsin)، یک داروی ضد اسپاسم در درمان بزرگسالان مبتلا به بیماری های مختلف روده که با عوارض جانبی جدی در نوزادان در ارتباط است.
۱۰. اگر او با بطری تغذیه می شود مطمئن شوید که او در حال بلع هوا از بطری نیست. سعی کنید او راست قرار گیرد و شیب بطری به اندازه کافی برای ورود شیر به پستانک باشد. شما می توانید از یک بطری ضد قولنج استفاده کنید.

چه زمانی به مشاوره فوری پزشکی نیاز دارید

شما باید بلافاصله کمک های پزشکی دریافت کنید اگر کودک شما:
اگر کودک ضعیف، فریاد بالا و مستمر دارد.
شبر نمی‌خورد.
مایع سبز استفراغ می کند.
خون در مدفوع وجود دارد.
در کودک کمتر از سه ماه تب 38C یا بالاتر و اگر سه تا شش ماه یا بیشتر دارد 39C یا بالاتر داشته باشد.
دارای یک فونتانل بر آمده (نقطه نرم در بالای سر کودک) باشد.
(تشنج) داشته باشد.
دارای مشکلات تنفسی مثل تنفس سریع و یا تنفس گرونتینگ باشد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search