پزشکی

زایمان طبیعی یا سزارین - کدام بهتر است؟

زایمان طبیعی یا سزارینکودکان با یکی از دو راه ( سزارین یا زایمان طبیعی ) می توانند وارد این جهان شوند زنان باردار هم می تواند زایمان طبیعی یا زایمان با عمل سزارین داشته باشند اما هدف نهایی این است که با خیال راحت یک نوزاد سالم متولد شود در برخی موارد، سزارین به دلایل پزشکی که زایمان طبیعی خطرناک باشد برنامه ریزی می شود.

مادر ممکن است یک وضعیت پزشکی مانند دیابت، فشار خون بالا، یک عفونت مانند HIV یا تبخال و یا او ممکن است دچار مشکلات مربوط به جفت در دوران بارداری باشد که سزارین برای او برنامه ریزی می شود سزارین نیز ممکن است در شرایط خاصی، از قبیل یک نوزاد بسیار بزرگ در یک مادر با یک لگن کوچک لازم باشد و یا اگر سر نوزاد در یک موقعیت برای زایمان طبیعی نباشد زایمان به صورت سزارین انجام می شود.
گاهی اوقات تصمیم توسط متخصص برای انجام یک سزارین برنامه ریزی نشده است و آن به دلایل اضطراری انجام می شود زیرا سلامت مادر، نوزاد و یا هر دو آنها در معرض خطر است این ممکن است به دلیل یک مشکل در دوران بارداری رخ دهد و یا پس از رفتن زن به اطاق زایمان اتفاق می افتد مثلا اگر پیشرفت زایمان خیلی کند و یا اکسیژن کافی به نوزاد نرسد تصمیم به سزارین گرفته می شود.
در برخی موارد سزارین به صورت انتخابی توسط مادر به دلایل غیر پزشکی درخواست می شود مثلا مادر قبلاً یک زایمان واژینال پیچیده داشته و اکنون درخواست سزارین دارد.
اگر چه سزارین به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود اما سزارین دارای خطرات اضافی در مقایسه با زایمان طبیعی است زیرا سزارین یک جراحی بزرگ است و شامل باز کردن شکم زن باردار و درآوردن کودک از رحم او است.
از آنجا که سزارین مادران در بار اول اغلب منجر به تکرار سزارین در حاملگی های آینده می شود به طور کلی زایمان طبیعی ارجح ترین روش زایمان است و در ایالات متحده از هر سه نوزاد دو نفر با زایمان طبیعی به دنیا می آیند.

جوانب مثبت زایمان واژینال برای مادر

رفتن به اطاق زایمان و داشتن یک زایمان طبیعی یک فرایند طولانی است که می تواند کار فیزیکی خسته کننده و سخت برای مادر باشد اما یکی از مزایای زایمان طبیعی کوتاه کردن زمان اقامت در بیمارستان و بازیابی در مقایسه با سزارین است.
طول بستری شدن در بیمارستان برای یک زن پس از یک زایمان طبیعی بین 24 و 48 ساعت است و یک زن ممکن است بیمارستان را زودتر از مدت زمان مجاز ترک نماید.
زنانی که زایمان واژینال دارند از یک عمل جراحی بزرگ و خطرات مرتبط با آن، مانند خونریزی شدید، زخم، عفونت، واکنش به بیهوشی و درد طولانی دور می شوند و از آنجایی که یک مادر گیجی کمتری نسبت به سزارین دارد او می تواند نوزاد را نزد خود نگه دارید و هر چه زودتر شروع به تغذیه با شیر مادر کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

جوانب منفی از زایمان واژینال برای مادر

در طول یک زایمان طبیعی، خطر کشش و پارگی پوست و بافت اطراف مهبل در حالی که جنین از مجرای زایمان حرکت می کند وجود دارد اگر کشش و پارگی شدید باشد یک زن ممکن است نیاز به بخیه داشته باشد و یا این می تواند سبب ضعف و یا صدمه به عضلات لگن که عملکرد ادرار و مدفوع را کنترل بشود.
برخی مطالعات نشان داده اند که زنانی که زایمان طبیعی دارند بیشتر احتمال مشکلات با روده یا بی اختیاری ادرار نسبت به زنان سزارینی داشته اند آنها همچنین ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به نشت ادرار هنگامی سرفه، عطسه و یا خنده باشند.
پس از زایمان طبیعی، یک زن نیز ممکن است درد طولانی در کف لگن منطقه بین واژن و مقعد را تجربه کند.

جوانب مثبت و منفی زایمان واژینال برای کودک

یکی از مزیت ها برای نوزاد در زایمان طبیعی شروع تغذیه زودتر با شیر مادر است.
در طول زایمان طبیعی، عضلاتی که در فرایند درگیر هستند به مایع موجود در ریه های نوزاد فشار وارد کرده و سبب خروج مایع از ریه های نورزاد می شود این به نفع نوزاد است زیرا باعث می شود که نوزادان در هنگام تولد کمتر از مشکلات تنفسی رنج ببرد نوزادان متولد شده از طریق واژن نیز یک دوز اولیه باکتری های خوب از طریق کانال تولد مادر دریافت می کنند که ممکن است سیستم ایمنی بدن نوزاد را افزایش و از روده آنها محافظت کند.
اگر یک زن زایمان طولانی داشته و یا در صورتی که کودک برای زایمان طبیعی درشت باشد کودک ممکن است در طول فرایند تولد خود دارای یک پوست سر آسیب دیده و یا دچار شکستن استخوان ترقوه شود.

جوانب مثبت سزارین برای مادر

اگر یک زن واجد شرایط یک زایمان طبیعی نیست سزارین مزایای بسیاری برای او دارد.
ممکن است خطر ابتلا به بی اختیاری ادرار کاهش یابد.
ممکن است خطر ابتلا به اختلال عملکرد جنسی برای اولین سه ماه پس از زایمان کاهش یابد.
خطر محرومیت از اکسیژن به کودک در هنگام تحویل کاهش می یابد.
خطر تروما به هنگام تولد در اثر عبور از مجرای زایمان و یا استفاده از فورسپس کاهش می یابد.
با این حال، اگر زن باردار می داند که به سزارین نیاز دارد تولد با جراحی می تواند در پیشبرد برنامه ریزی های او موثر باشد.

جوانب منفی سزارین برای مادر

زنی که سزارین می شود در مقایسه با یک زن که دارای یک زایمان طبیعی داشته به طور معمول دو تا چهار روز به طور متوسط در بیمارستان باقی می ماند داشتن سزارین همچنین خطر شکایت فیزیکی مانند درد در محل برش و درد طولانی مدت را افزایش می دهد.
در سزارین افزایش خطر از دست دادن خون و خطر عفونت است زیرا روده یا مثانه می تواند در طول عملیات مجروح و یا ممکن است یک لخته خون تشکیل می دهند.
بررسی یک مطالعه نشان داد زنانی که سزارین داشته اند تمایل کمتری در شروع تغذیه با شیر مادر در اوایل، نسبت به زنانی با زایمان طبیعی داشته اند.
دوره بهبود پس از  سزارین نیز به دلیل درد و ناراحتی در شکم، پوست و اعصاب اطراف محل برش و ترمیم جای زخم جراحی اغلب به حداقل دو ماه زمان نیاز دارد.
زنان با احتمال سه برابر بیشتر در زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی، عمدتاً به دلیل لخته شدن خون، عفونت و عوارض ناشی از بیهوشی فوت می کنند.
هنگامی که یک زن برای اولین بار سزارین می شود او با احتمال بیشتر در زایمان های آینده اش سزارین می شود او همچنین ممکن است در معرض خطر بیشتری از عوارض حاملگی بعدی باشد که بیشتر به علت اسکار در محل پارگی رحم و اختلالات جفت می باشد خطر مشکلات جفت با هر سزارین افزایش می یابد.
خطر آسیب به روده یا مثانه مادر وجود دارد.
خطر عوارض از بیهوشی (ذات الریه، واکنش های آلرژیک، فشار خون پایین) وجود دارد.

جوانب مثبت و منفی سزارین برای کودک

نوزادان متولد شده با عمل سزارین با احتمال بیشتری به مشکلات تنفسی در هنگام تولد و حتی در دوران کودکی، مانند آسم گرفتار می شوند آنها همچنین ممکن است در معرض خطر بیشتری برای تولد نوزاد مرده باشند.
همچنین ممکن است هنگام برش رحم به نوزاد آسیب برسد.
خطر نمره آپگار پایین برای کودک وجود دارد.
برخی از مطالعات نیز نشان داده اند به دلایلی که هنوز مشخص نیست نوزادانی سزارینی در معرض خطر بیشتری برای چاقی در کودکی و حتی بزرگسالی هستند یک احتمال این است که زنانی که چاق هستند و یا مبتلا به دیابت بارداری هستند ممکن است با احتمال بیشتری سزارین می شوند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search