پزشکی

دیابت حاملگی را بیشتر بشناسید

در طول دوران بارداری، برخی از زنان به سطوح بالای قند خون که یک بیماری شناخته شده با عنوان دیابت حاملگی است مبتلا می شوند دیابت حاملگی GDM به طور معمول در حدود هفته 24 بارداری رخ می دهد. به گفته انجمن دیابت آمریکا، دیابت بارداری به طور معمول 18 درصد از همه زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد. این وضعیت در حدود 4 % از بارداری ها رخ می دهد داشتن دیابت حاملگی به این معنا نیست که شما قبل از بارداری دیابت داشته و یا اینکه شما پس از زایمان مبتلا شده باشید

در اغلب موارد دیابت بارداری در زنان که هرگز دیابت نداشته اند پیدا می شود اما در برخی از زنان ممکن است در مرحله پیش از دیابت بوده اند و قند خون آنها آنقدر بالا نبوده است که دیابت نوع 1 یا نوع 2 برای آنها تشخیص داده شود. معمولا سطح قند خون در مبتلایان به دیابت حاملگی در حدود 6 هفته پس از زایمان، به حالت طبیعی بازگشت می کند زنانی که دیابت حاملگی داشته اند 60 ٪ افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در زندگی است. با حفظ وزن بدن ایده آل با یک رژیم غذایی سالم و ورزش، شما قادر به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 خواهید بود.

چه چیزی باعث دیابت بارداری می شود؟

علت دقیق دیابت حاملگی ناشناخته است اما کارشناسان بر این باورند که هورمون ها نقش مهمی دارند. در ( سه ماهه سوم ) بعد از بارداری تغییرات هورمونی، زن باردار را در معرض خطر دیابت بارداری قرار می دهد . بدن زن باردار مقدار بیش از حد هورمون هایی مانند ( لاکتوژن جفت انسان، استروژن و کورتیزول ) در طول دوران بارداری تولید می کند. این هورمونها در جفت توسعه و به حفظ بارداری کمک می کنند.
با گذشت زمان، مقدار این هورمون افزایش می یابد و ممکن است با اثر انسولین، هورمونی که قند خون را تنظیم می کند تداخل داشته باشد. انسولین کمک می کند تا قند خون از خون به سلول های بدن انتقال یابد و سبب تولید انرژی شود. اگر انسولین به اندازه کافی نباشد قند خون بالا می رود و باعث دیابت بارداری می شود. معمولاً پانکراس مادر باردار قادر به تولید انسولین بیشتر ( در حدود سه برابر طبیعی ) برای غلبه بر اثر هورمونهای بارداری بر قند خون نیست  با این حال، لوزالمعده به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند، لذا سطح قند خون بالا خواهد رفت و در نتیجه دیابت بارداری رخ می دهد .

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چه کسانی در معرض خطر دیابت بارداری هستند؟

سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت مانند پدر و مادر و یا خواهر و برادر او مبتلا به دیابت باشند.
اضافه وزن قبل از بارداری ( داشتن 20 % یا بیشتر از وزن ایده آل ) داشته باشد.
از تبار سرخ پوستان آمریکایی آفریقایی، اسپانیایی و یا نژاد هندی آمریکایی باشد.
مایع آمنیوتیک بیش از حد ( بیماری به نام polyhydramnios ) داشته باشد.
اختلال تحمل گلوکز و اختلال در گلوکز ناشتا داشته باشد.
نوزاد بزرگ با وزن بالا ( بیش از نه پوند ) داشته باشد.
سابقه به دنیا آوردن یک نوزاد مرده داشته باشد.
در حاملگی قبلی دیابت حاملگی داشته باشد.
بیش از 25 سال سن داشته باشد.
در مرحله پیش از دیابت باشد.
فشار خون بالا داشته باشد.
قند در ادرار داشته باشد.

نشانه های دیابت بارداری را بشناسید

دیابت حاملگی می تواند با علائمی مانند تشنگی بیش از حد، خستگی، تاری دید، نیاز بیش از حد به ادرار کردن، کاهش وزن حتی با صحیح غذاخوردن، عفونت در مثانه و دیگر جاهای بدن، استفراغ و حالت تهوع که با حاملگی طبیعی همراه نباشد.

چگونه دیابت حاملگی تشخیص داده می شود؟

برای جلوگیری از مشکلات برای سلامتی شما و نوزادتان نیاز است تا دیابت بارداری در همان اوایل تشخیص داده شود متخصص زنان به طور معمول برای قند خون بالا بین سنین 24 - 28 هفته بارداری یک آزمون تحمل گلوکز خوراکی در خواست می کند. شما باید از غذا خوردن تا هشت ساعت قبل از آزمون جلوگیری کنید تکنسین آزمایشگاه ابتدا یک قند ناشتا از شما می گیرد و سپس قبل از گرفتن نمونه خون شما یک نوشیدنی ویژه ای که شامل حدود 50 گرم قند است به شما می دهد تا بنوشید سپس تکنسین هر یک ساعت به مدت سه ساعت نمونه خون شما را برای آزمایش می گیرد این آزمون در میلی گرم در هر دسی لیتر اندازه گیری می شود و نتایج در حالت نرمال به صورت زیر است
قبل از تست قند خون ( ناشتا ) : 95 میلی گرم / دسی لیتر
یک ساعت از آزمون : 180 میلی گرم / دسی لیتر
دو ساعت آزمون : 155 میلی گرم / دسی لیتر
سه ساعت پس از آزمون : 140 میلی گرم / دسی لیتر
اگر قند خون شما بالاتر از اعداد بالا باشد مشکوک به دیابت حاملگی هستید.

چگونه دیابت بارداری درمان می شود؟

تغذیه و ورزش - درمان در اغلب موارد به نتایج آزمون تحمل گلوکز خوراکی بستگی دارد. در اغلب موارد ، شما ممکن است نیاز به مدیریت برنامه غذایی خود، که شامل خوردن غذاهای سالم و ورزش است داشته باشید.
داروها - برای برخی از زنان انسولین تزریقی تجویز می شود اگر شما انسولین تزریق می کنید شما نیاز به حمل چیزی شیرین در تمام اوقات با خودتان دارید این کمک می کند تا شما اگر به طور ناگهانی دچار علائم هیپوگلیسمی مانند (  گیجی، سرگیجه، احساس لرزان، سردرد، گرسنگی ناگهانی، عرق کردن، سبکی سر و ضعف ) که نشانه هایی از کاهش قند خون است شدید مصرف کنید قند خون پایین در دیابت حاملگی نادر است اما می تواند در زنانی که انسولین مصرف  می کنند رخ دهد و خطرناک باشد هیپوگلیسمی یک مشکل جدی است که نیاز به درمان فوری دارد اگر قند خون شما کمتر از 60 ( میلی گرم در هر دسی لیتر ) است خوردن مواد غذایی حاوی قند، مانند 2/1 فنجان آب پرتقال یا سیب، 1 فنجان شیر کم چرب، 4-6 قطعه از آب نبات ( دارای قند )، 2/1 فنجان نوشابه و یا 1 قاشق غذا خوری ( عسل، شکر قهوه ای و یا شربت ذرت ) بخورید پانزده دقیقه بعد از خوردن یکی از غذاهای ذکر شده در بالا، قند خون خود را چک کنید اگر که هنوز کمتر از 60 میلی گرم / دسی لیتر است یکی دیگر از انتخاب های غذایی در بالا را بخورید اگر بیش از 45 دقیقه تا وعده غذایی بعدی وقت دارید برای جلوگیری از واکنش های دیگر، نان و یک منبع پروتئین بخورید.
مراقبت در منزل - توصیه می شود در طول روز برای نظارت بر میزان گلوکز با یک دستگاه تست قند خون نظارت ویژه ای بر روی قند خون داشته باشید.
ورزش - به منظور از دست دادن وزن و به بهبود گردش خون پیشنهاد می شود با نظر پزشک یک ورزش سبک تا معتدل انجام دهید.
کنترل سطوح قند خون چهار بار در روز - قبل از صبحانه و 2 ساعت بعد از غذا و نظارت بر قند خون قبل از همه وعده های غذایی نیز ممکن است لازم شود.
تست ادرار در صورت داشتن کتون و اسید نشان می دهد دیابت شما تحت کنترل نیست.
هدف از درمان، نظارت برای حفظ قند خون نزدیک به حالت عادی می باشد محدوده عادی که ممکن است قند پلاسمای قبل از صبحانه زیر 105 و قندخون کامل زیر 95 باشد و 2 ساعت بعد از مصرف غذا قند پلاسما زیر 130 و قند خون کامل زیر 120 باشد.
فشار خون بالا را کنترل کنید.

توصیه برای مبتلایان به دیابت حاملگی

سه وعده غذایی کوچک و دو یا سه میان وعده به طور منظم در هر روزبخورید.
کربوهیدرات ها باید 40 ٪ - 45 ٪ از مجموع کالری با صبحانه و میان وعده قبل از خواب که حاوی 15-30 گرم از کربوهیدرات باشد.
اگر شما بیماری صبحگاهی یا ( ویار ) دارید 1 - 2 وعده کراکر، غلات و یا چوب شور قبل از بیرون آمدن از رختخواب بخورید.
در طول روز وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید از خوردن غذاهای چرب و سرخ شده اجتناب کنید.
اگر شما انسولین می گیرید و بیماری صبحگاهی دارید مطمئن شوید که می توانید قند خون پایین را درمان کنید.
غذاهای پر فیبر مانند نان گندم، غلات، حبوبات، ماکارونی، برنج، میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید. همه زنان باردار باید 20 - 35 گرم فیبر در روز بخورند.
چربی باید کمتر از 40 ٪ از کل کالری و کمتر از 10 درصد است آن از چربی های اشباع شده باشد.
حداقل 8 لیوان مایعات در روز بنوشید.
اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذایی روزانه خود دارید.

سرانجام دیابت بارداری چیست؟

قند خون شما پس از زایمان به حالت عادی بازگشت می کند ولی اگر از دستورات پزشک خود پیروی نکنید کودک شما ممکن است برخی از عوارض مانند ( داشتن نوزاد بزرگ در بدو تولد، مشکلات تنفسی و قند خون پایین ) را تجربه کند. دیابت می تواند برای جنین در حال توسعه در طول حاملگی تاثیر بگذارد. در اوایل بارداری، دیابت مادر می تواند منجر به نقص تولد و افزایش میزان سقط جنین شود. بسیاری از نقائص که هنگام تولد رخ می دهد بر ارگان های مهم مانند مغز و قلب تاثیر می گذارد.
در طول سه ماهه دوم و سوم، دیابت مادر می تواند منجر تغذیه زیاد و رشد بیش از حد کودک شود. و شانس داشتن یک نوزاد بزرگ در طول زایمان را افزایش می دهد نوزادان بزرگ اغلب نیاز به برنامه ریزی و یا زایمان سزارین دارند.
علاوه بر این، قند خون بالای مادر باعث می شود سبب افزایش سطح بالای انسولین ( هیپرانسولینمی ) و سبب افت قند خون نوزاد می شود.
با این حال، با درمان مناسب، شما می توانید یک نوزاد سالم با وجود داشتن دیابت، داشته باشید.
مادران که دیابت بارداری داشته در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 و چاقی هستند.
با ورزش منظم در دوران بارداری می توانید وضعیت خود را بهبود و برخی از ناراحتی های شایع مانند کمردرد و خستگی را کاهش دهید ورزش خفیف تا متوسط حداقل سه بار در هفته داشته باشید. صرف نظر از دیابت حاملگی هر زن باردار باید با پزشک خود قبل از شروع یک برنامه ورزشی مشورت کند. پزشک می تواند به شما دستورالعمل های ورزش شخصی، بر اساس تاریخچه پزشکی شما بدهد.
از آنجاییکه که هر دو ورزش و انسولین  سبب  کاهش قند خون می شوند شما باید دستورالعمل زیر برای افت قند خون را یاد بگیرید.
همیشه مقداری از شکر از قبیل قرص گلوکز یا آب نبات درهنگام ورزش همراه خود داشته باشید
خوردن یک واحد میوه و یا معادل 15 گرم کربوهیدرات برای بسیاری از فعالیت ها تا 30 دقیقه مناسب است اگر شما بلافاصله بعد از غذا ورزش می کنید میان وعده را بعد از تمرین بخورید اگر شما تا 2 ساعت دیگر ورزش می کنید میان وعده را قبل از ورزش بخورید.

مقدار افزایش وزن مادر در دوران بارداری

مقدار توصیه شده از افزایش وزن در دوران بارداری بستگی به وزن قبل از بارداری تعداد جنین و سه ماهه بارداری دارد به طور معمول افزایش وزن بیشتری در طول سه ماهه دوم و سوم انتظار می رود و توصیه می شود کالری مصرفی در آن زمان افزایش یابد. به دست آوردن مقدار مناسب از وزن در دوران بارداری با خوردن یک رژیم غذایی متعادل و سالم نشانه خوبی است که کودک شما تمام مواد مغذی مورد نیاز را دریافت می کند. لازم نیست برای دو نفر در دوران بارداری غذا بخورید درست است که شما به کالری اضافی و غذاهای غنی از مواد مغذی برای کمک به رشد کودک خود دارید اما شما به طور کلی روزانه نیاز به تنها مصرف 200 تا 300 کالری بیشتر از قبل از بارداری دارید.
یک زن نسبت به وزن قبل از بارداری انتظار به دست آوردن 25 تا 35 پوند در دوران بارداری را دارد شما ممکن است نیاز به افزایش وزن بیشتر یا کمتر، بسته به وزن قبل از بارداری با نظر پزشک داشته باشید.
به طور کلی، شما باید در حدود 2-4 پوند در طول 3 ماه اول حاملگی و 1 پوند ( 453 گرم ) در هفته برای باقی مانده دوران بارداری خود را به دست آورید.
اضافه وزن مادر در دوران بارداری مربوط موارد زیر است
بچه 8 پوند
جفت 2-3 پوند
مایع آمنیوتیک 2-3 پوند
بافت پستان 2-3 پوند
گردش خون 4 پوند
ذخیره چربی برای زایمان و شیردهی 5 - 9 پوند
افزایش رحم 2 - 5 پوند
مادر باردار در طول بارداری در مجموع 25 – 35 پوند ( 11 – 16 کیلوگرم ) اضافه وزن پیدا می کند.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (9)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. نرگس

سلام خسته نباشین من باردارم سابقه قند نداشتم این فرزند دوممه خانوادگی هم سابقه ندارن چندوقت پیش رفتم آزمایش دادم گفتن قندخونم ۳۰۰ راهی هست جز بستری شدن من؟؟؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    نرگس
  1. 5 / 5

سلام باید بستری و انسولین دریافت نمایید تا از عوارض دیابت جلوگیری شود

  پیوست ها
 

  1. Pari_chehr

فقط من باردار هستم

  پیوست ها
 

  1. Pari_chehr

سلام و خسته نباشید
من آزمایشم قند ناشتا ۱۰۰ بوده و بعد از اون ۱۴۰
این خیلی خطرناکه؟؟؟؟

  پیوست ها
 

  1. سالومه

سلام وتشکرازشما.
هشت ماه ودوهفته فرزنددومم راکه پسرمیباشدباردارم.تازه ازمایش انجام دادم ودکترم گفتن ک قندبارداری دارم.خیلی نگران شدم چون نه سابقه خانوادگی داریم ونه درزایمان اولم ک دختربودوهفتسال پیش بدنیاامدمبتلا بودم
توبرگه ازمایشم نوشته 160
ب...

سلام وتشکرازشما.
هشت ماه ودوهفته فرزنددومم راکه پسرمیباشدباردارم.تازه ازمایش انجام دادم ودکترم گفتن ک قندبارداری دارم.خیلی نگران شدم چون نه سابقه خانوادگی داریم ونه درزایمان اولم ک دختربودوهفتسال پیش بدنیاامدمبتلا بودم
توبرگه ازمایشم نوشته 160
باوجودانکه زیادچاق نشده وفقط شکمم بزرگ شده وتقریبا وزن قبلی ام راحفظ نموده ام وقبل بارداری 65ودرحال حاظر79کیلو وزن دارم
لطفا راهنمایی ام کنید ک چه کنم بعدبارداری مبتلا نشوم ویااینکه فررندم به ان مبتلا نشودواینکه احتمالش هست ک گرفتارش شوم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    سالومه

با سلام
باید تحت نظر متخصص غدد انسولین درمانی داشته باشید ومعمولا بعد بارداری دیابت حاملگی از بین می رود

  پیوست ها
 

  1. مریم

با سلام و تشکر از سایت خوبتون من ازمایش OGTTرا در هفته 28 انجام دادم و نتیجه ان قند ناشتا 92 بعدی ساعت 166 و بعد دوساعت91 بود و وقتی جواب را ب مرکز بهداشت ک تحت نظر هستم بردم گفتن قند ناشتا باید زیر 91 باشد و با اینکه یکی بالاتر ب من گفتن جز...

با سلام و تشکر از سایت خوبتون من ازمایش OGTTرا در هفته 28 انجام دادم و نتیجه ان قند ناشتا 92 بعدی ساعت 166 و بعد دوساعت91 بود و وقتی جواب را ب مرکز بهداشت ک تحت نظر هستم بردم گفتن قند ناشتا باید زیر 91 باشد و با اینکه یکی بالاتر ب من گفتن جز دیابتی ها حساب میشم و باید رژیم داشته باشم لطفا راهنماییم کنید ممنون خیلی نگرانم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    مریم

با سلام
قند ناشتا باید زیر 95 باشد شما علائم قند خون بالا را یشناسید و تحت نظر باشید تا اگر قند خونتان بالا رفت درمان نمایید و نگران نباشید

  پیوست ها
 

  1. امیرعباس

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search