پزشکی

دندان درد بعد از پر کردن

دندان درد بعد از پر کردن دنداناگر شما از دندان درد پس از پر کردن دندان رنج می برید در اینجا برخی از دلایل این اتفاق بیان می شود همچنین راهنمایی های مفید برای مقابله با درد دندان و زمان تماس با دندانپزشک بیان می شود. ممکن است در حال حاضر یکی از دندان هایی که نزد دندانپزشک پر کردید درد دارد و از دندان درد رنج می برند. شما باید دندان خود را در زمان آسیب، برای جلوگیری از فروپاشی دندان پر نمایید. دندان پرشده از فروپاشی دندان شما جلوگیری می کند.

در صورت خرابی دندان های پرشده مواد قدیمی تمیز شده و با مواد ساخته شده از کامپوزیت، آمالگام، نقره و یا حتی قلع جایگزین می شود. دندان درد پس از پر کردن ممکن است باعث تعجب شما شود که چرا دندان پر شده درد دارد پس بیایید نگاهی به چند دلیل برای این اتفاق داشته باشیم

چرا پس از پر کردن دندان درد دارم؟

در حالی که پر کردن به معنای رفع پوسیدگی دندان و از بین بردن حفره دندان است گاهی اوقات درد ممکن است برای برخی از زمان ها از بین نرود این است که در واقع کاملاً رایج است و ممکن است به وسیله موارد زیر اتفاق افتد:
حساسیت - برخی از افراد به بی حسی دندان بسیار حساس هستند. شما همچنین می توانید یک دندان حساس پس از بی حسی داشته باشید این معمولاً ظرف چند روز تا دو هفته پس از پر کردن از بین می رود اگر درد از بین نمی رود با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
پوسیدگی عمیق - اگر شما همچنان یک دندان درد پس از پر کردن دارید ممکن است پوسیدگی دندان شما عمیق تر بوده و نیاز به یک عصب کشی در کانال دندان باشد.
واکنش های آلرژیک - برخی از افراد به آمالگام نوع ماده پر شده آلرژیک دارند. در حالی که این مورد نادر است واکنش آلرژیک شامل درد، التهاب پوست و خارش است. این اغلب در افرادی که به فلزات حساسیت دارند اتفاق می افتد. دندانپزشک به راحتی می توانید مواد پر شده را تخلیه و مواد جدید جایگزین نماید.
پر کردن قدیمی - اگر شما مدتی بعد از پر کردن دندان به دندان درد گرفتار شدید شما ممکن است یک پر کردن قدیمی دارید که نیاز به جایگزینی داشته باشد. از  پر کردن ممکن است مدت زمانی گذشته باشد اما همیشه این طور نیست. جویدنی یا سایش دندان می تواند به دندان پر شده آسیب برساند. اگر دندان پر شده به اندازه کافی آسیب دیده، مواد غذایی و باکتری ها می توانند در زیر پر کرده گی قدیمی باعث فساد و دندان درد شوند. این نیز شما را در معرض خطر بالاتری برای آبسه دندان قرار می دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع درد پس از پر کردن دندان

1. درد فشار
شما ممکن است درد را هنگام ضربه به غذا یا دندان خود احساس کنید این پس از یک پر کردن بسیار عادی است و در یک یا دو روز از بین می رود اگر درد ادامه یابد ممکن است نیاز به تغییر شکل روی دندان باشد اگر درد برای بیش از دو روز وجود دارد با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
2. درد تیز با درجه حرارت
اگر شما تجربه یک درد شدید همزمان با خوردن غذاهای سرد یا گرم دارید با دندانپزشک خود تماس بگیرید
3. درد ضربانی
اگر شما همچنان دارای درد ضرباندار هستید این طبیعی نیست و ممکن است نیاز باشد تا دندانپزشک شما مجدداً کار بیشتری بر روی دندان شما انجام دهد.
4. درد ارجاعی
در این نوع درد احساس می شود ولی کانون درد در جای دیگری است مثلا درد مربوط به دندان دیگری غیر از دندان پر شده است این یک چیز بسیار عادی و هیچ نگرانی ندارد اگر یک یا دو روز پس از پر کردن از بین نرود با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

درمان های خانگی برای دندان درد پس از پر کردن

اگر دندان های شما پس از پر کردن درد دارد در چند روز اول این درمان های خانگی ساده به شما کمک می کند.
سعی کنید چیزی بیش از حد گرم یا خیلی سرد نخورید یا ننوشید اجازه دهید غذاهای گرم کمی سرد و غذاهای سرد کمی گرم شود و سپس بنوشید از خوردن بستنی و هر چیزی یخ زده اجتناب کنید.
سعی کنید یک خمیر دندان با نام تجاری ضد حساسیت استفاده کنید این باعث می شود دندان های شما کمتر حساس شود و می تواند به کاهش درد کمک کند.
برای چند روز اول مواد غذایی نرم بخورید. شما نباید بیش از حد بجوید از خوردن گوشت استیک، خوک و بیکن اجتناب کنید.
آب نبات و غذاها با قند بالا می تواند سبب دندان درد پس از پر کردن دندان شود بنابراین تا زمانی که شما احساس بهتری نداشته باشید از این مواد غذایی مصرف نکنید.
از مسکن ضد درد بدون نسخه استفاده نمایید و یا اگر درد شدید است با دندانپزشک در مورد مصرف مسکن های نسخه ای صحبت کنید
حتی اگر دندان های شما  با هر روز مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در محل دندان پر شده درد می گیرد از مسواک زدن اجتناب و از ضد عفونی کننده خوب ( دهانشویه ) استفاده کنید.
از سیگار کشیدن اجتناب  کنید دود سیگار می تواند دندان تازه پر شده را تحریک کند.
برای چند روز از طرف دیگر دهان خود برای جویدن استفاده نمایید.
از روغن گل میخک بر روی آن استفاده نمایید با استفاده از یک توپ پنبه و چند قطره از روغن میخک بر روی محل دندان آسیب دیده استفاده نمایید.
با آب شور گرم هر روز چند بار شستشو دهید. حدود یک قاشق نمک را در یک لیوان آب گرم و از آن برای شستن دهان و دندان استفاده نمایید این درد را تسکین و سبب دور کردن میکروب شده و به التیام کمک می کند.
از مقداری عصاره وانیل استفاده نمایید. با یک توپ پنبه چند قطره از عصاره وانیل را بر روی آن بمالید.

عوارض دیگر با پر کردن دندان

دندان درد پس از پر کردن دندان می تواند بسیار طبیعی باشد عوارض جدی دیگری وجود دارد که این عوارض عبارتند از:
سمی بودن جیوه - برای سمیت جیوه در آمالگام احساسات متناقضی در بین دندانپزشکان و محققان وجود دارد مشخص شده است که پر کردن یک دندان با آمالگام برای ایجاد مسمومیت کافی نیست ولی پر کردن چند دندان ممکن است سبب مسمومیت با جیوه شود در این موارد دندانپزشکان آمالگام را حذف و از مواد کامپوزیت به جای آنها استفاده می کنند که دوام آمالگام را ندارد.  
عفونت سیستمیک - اگر شما یک بیماری مزمن دارید به خصوص اگر قلب شما را در معرض خطر عفونت سیستمیک است می تواند عفونت در قلب ایجاد کنند اگر شما در معرض خطر هستید شما ممکن است  قبل از کار روی دندان به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.
آسیب دهان - در حالی که نادر است ولی حفاری و کار بر روی دندان می تواند باعث آسیب در داخل دهان شود این است که معمولاً در یک بیمار عصبی رخ می دهد اگر شما فردی عصبی هستید و یا مواد بی حسی برای شما موثر نیست با دندانپزشک در میان بگذارید تا از روش های دیگری برای راحتی شما استفاده نماید.
شکستگی دندان - اگر پوسیدگی دندان زیاد است می تواند در طول حفاری دندان از هم جدا شود لذا چک آپ منظم دندان داشته باشید و با گرفتن عکس با اشعه ایکس از میزان پوسیدگی دندان ها اطلاع پیدا کنید.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (11)

رتبه 4 از 5 بر مبنای 4 رای

 1. ربابه ایلیایی
 1. 1 / 5

سلام خسته نباشین من دیروز سه تا دوندن پر کردم خیلی درد شدیدی دارم باید چیکار کنم دوتاشو زیاددرد نداره ولی یکیش خیلی درد میکنه میزنه گوشم گلومممنون میشم ج بدین

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ربابه ایلیایی
 1. 5 / 5

سلام اگر درد بعد از چند روز بهبودی حاصل نشود ممکن است نیاز به عصب کشی باشد از مسکن و آنتی بیوتیک استفاده نمایید در صورت عدم بهبودی به دندانپزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. سما

سلام من حدود دو هفته پیش دندان شماره ۳ بالا سمت راستم را  گفتن نزدیک عصبه کف بندی انجام دادن الان دندانم به شدت به ضربه حساس شده مراجعه کردم فقط تست سرما از دندان گرفتند ولی به سرما حساس نبود فقط به ضربه حساس بود . حتی لثه م هم در امتداد دندان...

سلام من حدود دو هفته پیش دندان شماره ۳ بالا سمت راستم را  گفتن نزدیک عصبه کف بندی انجام دادن الان دندانم به شدت به ضربه حساس شده مراجعه کردم فقط تست سرما از دندان گرفتند ولی به سرما حساس نبود فقط به ضربه حساس بود . حتی لثه م هم در امتداد دندان درد گرفته باید چی کار کنم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سما
 1. 5 / 5

با سلام اگر حس سرما از دندان گرفته نشود این دندان باید عصب کشی شود اگر خوب نشد به دندان پزشک مراجعه تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. نيلوفر

با سلام.من حدود چهار هفته پیش به دکتر مراجعه و ایشون با بی حس کردن سمت چپ دهانم،دو تا از دندانهامو پر کرد.اما هنوز تاثیر آمپول بی حسی باقیه و دهانم را که باز میکنم فکم درد میگیره.چه باید کنم؟

  پیوست ها
 

 1. علی جباری

با عرض سلام و خسته نباشید من ۱۰ روز پیش ۴ تا دندون که پوسیدگی عمیق داشتن پر کردم که ۴ تاشون کنار هم هستن(۶ و ۷ بالا و پایین) روزی ۲ تا ژلوفن ۴۰۰ مصرف میکنم و درد رفع میشه میخواستم بدونم این درد عادیه باید تا کی صبر کنم؟؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی جباری
 1. 5 / 5

با سلام اگر این درد تا دو هفته بعد از پر کردن بهبودی پیدا نکرد به دندانپزشک مراجعه نمایید ممکن است دندان شما نیاز به عصصب کشی داشته باشد

  پیوست ها
 

 1. محمدحسین

سلام خسته نباشید من بعد از پر کردن دندانم درد بسیار شدیدی در دندان و بیشتر درد در چشمم دارم دلیلش جیه؟

  پیوست ها
 

 1. ه.غ

سلام ببخشید من الان دو روزه که دندانم رو پر کردم و از وقتی که اثر بی حسی از بین رفته دندانم بشدت درد میکنه نه تنها دندانم بلکه کل اون سمت صورتم بشدت درد میکنه مسکنم میخورم اصلا فایده نداره امروزم به دندان پزشک مراجعه کردم میگه الان حیفه دوباره...

سلام ببخشید من الان دو روزه که دندانم رو پر کردم و از وقتی که اثر بی حسی از بین رفته دندانم بشدت درد میکنه نه تنها دندانم بلکه کل اون سمت صورتم بشدت درد میکنه مسکنم میخورم اصلا فایده نداره امروزم به دندان پزشک مراجعه کردم میگه الان حیفه دوباره بازش کنیم و عصب کشی کنیم یه هفته صبر کن اگه دردت قطع نشد بیا الان به نظر شما چیکار کنم چیزیم نمیتونم اون طرف بخورم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. h

سلام بعد پر کردن دندان چیکار کنیم که دیگه پوسیده نشه

  پیوست ها
 

 1. هادی الهی

عالی بود وجامع

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search