درمان های خانگی

درمان های خانگی برای کلسترول بالا

درمان کلسترول بالا در تب سنتی

کلسترول یک ماده مومی است که به طور کلی در چربی ها (لیپید ها) در خون یافت می شود. این کلسترول برای ادامه ساختن سلول های سالم بدن مورد استفاده قرار می گیرد اما مقدار زیاد کلسترول به معنی افزایش خطر ابتلا به مشکلات قلبی است. کلسترول بالا باعث ایجاد ذخایر چربی در رگ های خونی می شود و این باعث می شود که جریان خون از طریق شریان ها دچار مشکل شود به طوری که قلب شما ممکن است مقدار کافی خون غنی از اکسیژن برای عملکرد دریافت نکنید. این در نهایت باعث افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی می شود و کاهش جریان خون به مغز باعث سکته مغزی می شود.
کلسترول بالا یا هیپرکلسترولمی به ارث برده می شود اما در برخی مواقع نیز می تواند به علت انتخاب های نامطبوع شیوه زندگی باشد که قابل پیشگیری و قابل درمان با تغییرات کوچک در رژیم غذایی و سبک زندگی شما برای یک دوره طولانی است. هیچ نشانه ای برای آزمایش خون وجود ندارد اما آزمایش خون تنها و تنها راه تعیین سطح کلسترول است. بررسی های منظم به شناسایی مشکل در موارد قبلی کمک می کند به ویژه اگر در سابقه خانوادگی شما وجود داشته باشد یا بیماری های قلبی و سایر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن، دیابت یا هر گونه فشار خون بالا و غیره داشته باشید.
در واقع کلسترول از طریق خون منتقل می شود که به پروتئین متصل است و این ترکیب پروتئین و کلسترول به عنوان لیپوپروتئین نامیده می شود. این لیپوپروتئین بسته به نوع حمل کلسترول به انواع مختلف تشخیص داده می شود. آن ها عبارتند از:
لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL): این کلسترول بد است که کلسترول را در سراسر بدن حمل می کند. این در دیواره شریان ها ایجاد می شود و آنها را سخت و باریک می کند.
لیپوپروتئین بسیار ضعیف (VLDL): این بیشتر شامل تری گلیسیرید است که نوعی چربی است که به پروتئین در خون متصل می شود. VLDL کلسترول LDL را بزرگتر می کند که سبب کاهش رگ های خونی می شود. اما به یاد داشته باشید که اگر شما برای کاهش کلسترول که در آن سطح VLDL بالا دارید مصرف داروها را انجام دهید ابتدا باید داروهای بیشتری مصرف کنید تا ابتدا تری گلیسیرید و سپس کلسترول واقعی را کاهش دهید.
لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL): این نیز به عنوان کلسترول خوب نامیده می شود که کلسترول بیش از حد را به کبد منتقل می شود.
این رسوبات کلسترول و یا پلاک ها می توانند جریان خون را از طریق شریان ها کاهش دهند و این باعث بسیاری از عوارض مانند درد قفسه سینه، سکته مغزی یا قلب، مشکلات کلیوی و غیره می شود. سطح کلی کلسترول خون باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد و بین 200 - 239 میلی گرم در دسی لیتر پس از آن به عنوان حد بالا نامیده می شود و زمانی که آن به 240 میلی گرم / دسی لیتر افزایش یافته یا بیشتر آن به عنوان کلسترول بالا در نظر گرفته می شود و شما باید مراقبت سلامت خود در این نقطه از زمان برای جلوگیری از بسیاری از بیماری های سلامت باشید.

بیشتر بخوانید: نشانه های سطح کلسترول بالا در خون

درمان کلسترول بالا در طب سنتی:

این ترکیبات آشپزخانه رایج هستند که به طور موثر در کاهش سطح کلسترول در خون نقش دارند. لذا این درمان های آسان، ایمن و طبیعی به عنوان بخشی از برنامه کاهش کلسترول در بدن و همچنین برای خلاص شدن از بسیاری از مشکلات سلامتی کمک می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. وزن اضافی خود را کاهش دهید

ورزش منظم راه شگفت انگیزی برای تعادل سطح کلسترول است حتی اگر چاق باشید یا نباشید برای همه ورزش کردن خوب است. به یاد داشته باشید که اگر شما اضافه وزن دارید از دست دادن حداقل 5 تا 10 درصد از چربی در بدن کمک می کند تا LDL یا کلسترول بد را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. به طور کلی، افرادی که از لحاظ جسمی فعال هستند می توانند بیشتر از HDL یا کلسترول خوب استفاده کنند که به حفظ قلب و سایر قسمت های بدن شما کمک می کند تا فعال و سالم باشند.
در اینجا من به شما نمیگویم که روزانه لزوماً به ورزشگاه بروید و مجبور شوید چند ساعت کار کنید اما می توانید به سادگی تمرینات متوسط را انجام دهید که شامل پیاده روی سریع برای حدود 30 تا 45 دقیقه برای جلوگیری از کلسترول بالا در بدن است همچنین شما مجبور نیستید این (30 تا 45 دقیقه) را در یک لحظه صرف کنید می توانید این کار را برای 3 تا 4 بار در روز با 10 دقیقه در هر زمان انجام دهید. این فرم تمرین با فاصله باعث تأثیر مشابه بر کلسترول خواهد شد اگر در یک زمان به عنوان ورزش انجام شود. نه تنها راه رفتن، شما همچنین می توانید از شنا، دویدن، آهسته دویدن، ایروبیک، بازی یا حتی یوگا استفاده کنید تا از کلسترول بالا خلاص شوید و سلامت کامل داشته باشید.

2. اسیدهای چرب امگا 3:

اسیدهای چرب امگا 3 برای کاهش LDL یا کلسترول بد در بدن شناخته شده است. ماهی بهترین منبع این اسیدهای چرب امگا 3 است. شما می توانید ماهی را برای حداقل دو بار در هفته بخورید تا این اسید را به بدن برسانید و همچنین برای تعادل سطح کلسترول و کاهش تری گلیسیرید ها که از قلب و دیگر بیماری های بدن جلوگیری می کند. اما مطمئن شوید که چربی های اشباع شده را موقع طبخ به این ماهی اضافه نکنید.
همچنین به یاد داشته باشید زمانی که این روغن ماهی بدون محدود کردن مصرف چربی اشباع باشد میزان LDL یا سطح کلسترول بد شما تغییر نخواهد کرد و همچنین ممکن است سبب ایجاد شرایط بدتر شود. بنابراين بهتر است که ماهی را بیشتر کباب کنید يا برای سرخ کردن از روغن سبزیجات يا کره استفاده کنيد. اگر شما گیاهخوار هستید یا مایل به خوردن ماهی نیستید ابتدا با مشاوره با پزشک خود می توانید مکمل ماهی را مصرف کنید.
در اینجا برخی از ماهی هایی که در زیر لیست شده اند دارای منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. مصرف منظم این ماهی حداکثر سود را برای قلب به ارمغان می آورد که از هیچ منبع دیگری دریافت نمی کنید.
ماهی سالمون
ماهی خال مخالی
شاه ماهی
تن آلباکور
قزل آلای دریاچه
ساردین ها
هالیبوت
Bluefish
به غیر از ماهی، منابع دیگری از اسید چرب امگا 3 وجود دارد. آن ها هستند.
سویا
گردو
دانه های کتان
کانولا

3. دانه گشنیز:

بسیاری از مطالعات و تحقیقات نشان داده است که دانه گشنیز کمک می کند تا کلسترول کل را به خصوص LDL یا کلسترول بد و تري گلیسیرید را کاهش دهد. این دانه ها دارای اثرات هیپوگلیسمی هستند و این می تواند برای مدیریت دیابت نیز مورد استفاده قرار گیرد.
عناصر:
دانه گشنیز - 2 قاشق غذا خوری
آب - 1 لیوان
صافی
روند:
یک ظرف را بردارید و آن را روی حرارت قرار دهید.
آب را به آن بریزید و سپس بذر گشنیز را اضافه کنید.
اجازه دهید آن را به مدت 15 - 20 دقیقه جوش بیاید و حرارت را خاموش کنید.
مخلوط را با استفاده از یک صافی فشار دهید.
اجازه دهید آن را برای چند دقیقه خنک تا آن را به دمای اتاق می رسد.
این را بخورید تا میزان کلسترول بدن را از بین ببرید.
یا شما همچنین می توانید شیر، شکر و هل را به آن اضافه کنید و این را هم بزنید و این نوشیدنی را به عنوان جایگزینی برای چای معمولی استفاده کنید.
یا شما می توانید پودر تخم گشنیز را در جای دانه های گشنیز استفاده کنید تا این روند را انجام دهید.
برای نتایج مؤثرتر، این را 2 تا 3 بار در روز به طور منظم بنوشید.

4. غذاهای غنی از فیبر:

فیبر یکی دیگر از بهترین داروهایی است که به طور گسترده ای برای کاهش سطح کلسترول LDL در بدن استفاده می شود. این فیبر کلسترول را با اتصال به اسیدهای صفراوی روده که حاوی کلسترول است پاک می کند و سرانجام آنها را از بدن خارج می کند. تحقیقات ثابت کرده است که مصرف کمی از 10 تا 15 گرم فیبر محلول در روز LDL یا کلسترول بد را تا 10٪ از سطح کل کاهش می دهد.
جو دو سر، لوبیا خشک شده و سایر غذاهایی که داروی psyllium هستند منابع غنی این الیاف محلول هستند. پکتین یکی از انواع فیبرهاست و این پکتین نه تنها باعث کاهش سطح کلسترول می شود بلکه باعث می شود افراد از پرخوری با خواص آن در کاهش روند گوارشی محدود شوند. مواد غذایی غنی از پکتین شامل سیب، گلابی، آلو و غیره است. به یاد داشته باشید که غذاهایی که این فیبرها را زیاد دارند کمی دارای چربی اشباع، کالری و کلسترول هستند.
در اینجا برخی از غذاهای فیبر بالا ذکر شده که در زیر آمده است.
لوبیای خشک شده
بلغور جو دوسر
جو
گلابی ها
سیب
آلو
لوبیا
لوبیا چیتی
برنج قهوه ای
گریپ فروت
دانه های کامل
لوبیا سیاه

5. چربی های اشباع شده و ترانس:

خوردن غذای حاوی چربی اشباع شده و چربی های ترانس می تواند خوشمزه باشد اما به عنوان عامل اصلی افزایش کلسترول در رژیم غذایی است. بنابراین همیشه بهتر است که این غذاهای با چربی اشباع شده و ترانس وسوسه نشوید زیرا این چربی های بد باعث افزایش کلسترول بد، LDL و ترگلسیرید در خون می شوند. به یاد داشته باشید که نباید بیش از 7 تا 10 درصد کالری روزانه از چربی های اشباع تجاوز کنید.
فراورده های لبنی چرب سیر کننده هستند و گوشت در چربی های اشباع شده بسیار متمرکز هستند و در چربی ها، غذاهای سرخ شده و غذاهای تجاری پخته شده وجود دارد. بنابراین هر زمان که شما این بسته های آماده را برای خوردن خریداری کنید باید برچسب ها را چک کنید که آیا حاوی چربی ترانس در مقدار زیاد است یا نه. اگر چه برچسب های چربی ترانس را در بسته مشاهده کنید آن حاوی 0.5 گرم چربی ترانس است زیرا این به عنوان چربی های آزاد ترانس در ایالات متحده مجاز است. این به این معنی است که اگر شما این غذاهای به اصطلاح " چربی ترانس " را مصرف کنید در این صورت شما 0.5 گرم این چربی را در هر وعده غذایی مصرف می کنید. اگر شما چندین بار غذا بخورید تصور کنید چقدر از این چربی مصرف می کنید.
بنابراین برای جلوگیری از این مشکل، برچسب را چک کنید اگر چربی آزاد را پیدا کردید سپس لیست مواد تشکیل دهنده را فوراً بخوانید اگر موردی را به نام "روغن هیدروژنه شده" (که حاوی چربی ترانس است) پیدا کنید و از مصرف این محصول جلوگیری کنید 'T شامل چربی ترانس و یا روغن هیدروژنه در آن است.
در اینجا لیستی از غذاهای حاوی مقادیر بالای چربی اشباع و ترانس است که شما باید از مصرف آنها جلوگیری کنید اگر می خواهید میزان کلسترول بالا را کاهش دهید.
کره
روغن سبزیجات
گوشت
صدف
مارگارین
محصولات لبنی با چربی کامل
کراکرهای پخته شده تجاری، کوکی ها، کیک ها و تنقلات
توجه داشته باشید:
از چربی های سالم مانند چربی های تک اشباع نشده (روغن زیتون، کانولا و روغن بادام زمینی) برای کاهش سطح کلسترول در بدن استفاده کنید از چربی های چند اشباع نشده (آجیل مثل، بادام، بادام هندی و گردو) استفاده کنید.

6. چای سبز:

نوشیدنی های سبز به ویژه چای سبز برای کاهش سطح کلسترول بسیار مفید است. بنابراین همیشه این چای سبز را در نوشیدنی های روزانه خود قرار دهید. یا شما می توانید با استفاده از این چای سبز سالم، سودا یا سایر نوشیدنی های شیرین و گازدار را جایگزین کنید. همچنین در مطالعه ای که در برزیل انجام شد نشان داده شده است که افرادی که کپسول هایی با عصاره چای سبز مصرف می کنند اثرات قابل توجهی از کاهش کلسترول در بدن آنها را نشان می دهد.
بنابراین چای سبز را 2 تا 3 بار در روز به صورت روزانه بنوشید تا کلسترول بالا در بدن را از بین ببرد. یا شما همچنین می توانید از چای سیاه استفاده کنید که باعث کاهش میزان چربی های خون تا 10 درصد در طی 3 هفته می شود و همچنین خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

7. برگ ریحان و مارگوزا:

ریحان دارای فعالیت هیپوليپیدمی و ضد اکسید کننده است که به کاهش کلسترول خون کمک می کند. این دارای اثر کاهش چربی است که ممکن است به علت بعضی از ترکیبات موجود در روغن باشد که می تواند باعث افزایش کاتابولیسم شود و یا اینکه با جذب کلسترول مواجه شود تا از بروز کلسترول در خون جلوگیری شود. برگهای مارگوزا یا نیم، به طور موثر کلسترول بد را با عصاره الکلی آن کاهش می دهد که کلسترول سرم را برای جلوگیری از سطح کلسترول کاهش می دهد.
عناصر:
برگ های ریحان - 10 تا 15
مارگوزا یا نیم یا برگ های یاس بنفش هندی - 10 تا 15
آب - 1 لیوان
دستور تهیه:
مقدار مساوی از برگ ریحان و neem را دریافت کنید.
آنها را خوب مخلوط کنید و له کنید تا خمیر شوند.
سپس یک غربال بردارید و این خمیر را بر روی آن قرار دهید.
عصاره آن را خارج کنید سپس این عصاره را به آب اضافه کنید.
آن را خوب مخلوط کنید و این را با معده خالی بنوشید تا مشکل را از بین ببرید.
انجام این روند یک بار در روز به کاهش LDL یا کلسترول بد خون کمک می کند.
8. پیاز:
پیاز قرمز در مقابله با سطوح کلسترول بالا مفید است. دانشمندان هنگ کنگ دریافته اند که پیاز (به ویژه پیاز قرمز) به کاهش کلسترول بد و افزایش سطح کلسترول خوب کمک می کند. این به نوبه خود به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و کلیوی کمک می کند.
روش - 1:
عناصر:
آب پیاز - 1 قاشق چای خوری
عسل - 1 قاشق چای خوری
دستور تهیه:
مقادیر مساوی از آب پیاز و عسل را در یک کاسه قرار دهید.
این را خوب مخلوط کنید و برای خلاص شدن از کلسترول خون بنوشید.
یکبار در روز به طور منظم از این نوشیدنی ها استفاده کنید تا مشکل را از بین ببرید.
روش - 2:
عناصر:
پیاز - 1
فلفل - 1/4 قاشق چای خوری
دوغ پاستوریزه - 1 فنجان
دستور تهیه:
یک پیاز را بردارید و آن را ریز ریز کنید.
فلفل را به آن اضافه کنید و تمام این چیزها را در یک فنجان آب دوغ مخلوط کنید.
این را برای خلاص شدن از شر این مشکل مصرف کنید
مصرف منظم بر کلسترول خون تاثیر می گذارد.
یا شما می توانید زنجبیل، سیر را به غیر از پیاز در رژیم غذایی برای خلاص شدن از شر این مشکل وارد کنید.

9. خارتوت هند:

خارتوت یا انگورفرنگی یک عامل طبیعی هیپولپیدمی است که به کاهش غلظت چربی در سرم کمک می کند که به نوبه خود باعث کاهش کلسترول و خطر ابتلا به سایر مشکلات سلامتی می شود. مطالعه ای که در مجله بین المللی تحقیقات پزشکی و علوم پزشکی منتشر شده است نشان داده شده است که این انگورفرنگی حاوی اثرات ضد هیپر لیپیدمی، ضد آتروژنیک و اثرات هیپوليپیدمی است.
عناصر:
پودر یا خشک شده انگورفرنگی - 1 قاشق چای خوری
آب گرم - 1 لیوان
دستور تهیه:
انگورفرنگی هند را به آب گرم اضافه کنید.
آن را خوب هم بزنید و صبح با معده خالی بخورید.
مصرف منظم این نوشیدنی روزانه باعث کاهش سطح کلسترول شما می شود.

10. دانه های هندوانه:

هندوانه دارای لیکوپن است که یک رنگدانه کاروتینوئید است که به کاهش سطح کلسترول به خصوص در سطوح LDL کمک می کند و از این طریق مانع از بروز بیماری های شریانی و بیماری های قلبی می شود. بنابراین شما می توانید این میوه را به طور مرتب برای کاهش سطح LDL و همچنین جریان خون سالم در بدن مصرف کنید.
عناصر:
دانه هندوانه
آب - 1 لیوان
دستور تهیه:
مقداری از دانه های هندوانه را بشویید و چند ساعت در خورشید خشک کنید.
سپس آنها را برشته کرده و آن را با قرار دادن در خرد کن به پودر کنید.
حالا 1 قاشق چای خوری از این پودر دانه هندوانه را به آب اضافه کنید.
آن را خوب مخلوط کنید و آن را برای کاهش کلسترول بالا در بدن بنوشید.
این روند را برای یک بار در روز انجام دهید تا از کلسترول بالا رهایی یابید.

11. جو دوسر:

جو دوسر به طور کامل با فیبر محلول پر شده است و بنابراین جذب کلسترول را در خون و بدن کاهش می دهد که به نوبه خود باعث کاهش LDL یا سطح کلسترول بد می شود. بنابراین از خوردن یک کاسه از این بلغور جو دوسر برای کاهش کلسترول روزانه لذت ببرید.
عناصر:
بلغور جو دوسر - 1 ½ فنجان (OR) سبوس جو –
1 فنجان میوه هایی مانند سیب، موز یا توت فرنگی
آجیل مانند بادام یا گردو
روند:
بلغور جو دوسر پخته یا سبوس دار که حاوی حدود 3 گرم فیبر محلول و بتا گلوکان است.
سپس میوه ها و آجیل های ریز خرد شده را به آن اضافه کنید.
آن را هم بزنید و این جو دوسر را برای خلاص شدن از کلسترول بالا و نیز دریافت مزایای دیگر سلامتی مصرف کنید.
یا شما همچنین می توانید بلغور جو دوسر ساده را بدون اضافه کردن هر میوه یا آجیل در آن مصرف کنید.

12. سیر:

بسیاری از مطالعات و تحقیقات نشان داده است که سیر نه تنها به کاهش LDL یا سطح کلسترول بد کمک می کند بلکه باعث افزایش HDL یا سطح کلسترول خوب در خون می شود. این بیشتر به کاهش میزان چربی خون کمک می کند. سیر اگر به طور منظم مصرف شود نه تنها کلسترول را پایین می آورد بلکه مانع از لخته شدن خون می شود فشار خون را پایین می آورد و بدن را در برابر تقریباً تمام عفونت ها محافظت می کند.
این به توقف پلاک انسداد شریانی در مراحل اولیه با اجتناب از ذرات کلسترول از چسبیدن به دیواره های شريانی کمک می کند. بنابراین سیر را به طور منظم در رژیم غذایی خود داشته باشید تا قلب شما را سالم نگه دارد و همچنین سطح کلسترول مناسب را در خون حفظ می کند.

13. سرکه سیب:

سرکه سیب به کاهش کلسترول و تری گلیسیرید کمک می کند. به غیر از این، آن به عنوان درمان خانگی برای تعدادی از بیماری ها که شامل فشار خون بالا، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، نقرس و غیره عمل می کند.
عناصر:
سرکه سیب - 1 قاشق چای خوری
آب - 1 لیوان
روند:
سرکه سیب خام، ارگانیک و تصفیه نشده را تهیه کنید و به آن آب اضافه کنید.
این را خوب مخلوط کنید و برای کاهش میزان کلسترول آن را بنوشید.
روزانه 2 تا 3 بار در روز حداقل یک ماه بنوشید.
در این فرایند، شما می توانید این مقدار 2 قاشق غذا خوری ACV را به در هر لیوان به آرامی اضافه کنید. اگر این طعم ACV را دوست نداشته باشید، می توانید آن را در آب پرتقال تازه، آب سیب، آب انگور یا هر نوع آبمیوه مورد علاقه خود اضافه کنید.

14. چربی های تک اشباع نشده:

چربی های تک اشباع نشده در کاهش کلسترول بدن بسیار مفید است که در بسیاری از مطالعات انجام شده اثر چربی های تک اشباع نشده بر روی کلسترول اثبات شده است. این چربی به کاهش کلسترول LDL کمک می کند و کلسترول HDL را در خون افزایش می دهد که در نهایت به جلوگیری از کلسترول در بدن کمک می کند.
بنابراین بهتر از این روغن برای سلامتی با استفاده از روغن زیتون سالم به جای روغن سبزیجات برای سس سالاد، مارینینگ مرغ یا ماهی استفاده کنید. منابع طبیعی چربی اضافی مانند آوکادو کمک می کند تا با عنصری به نام بتا سیتوسترول، یک محصول مبتنی بر گیاهی که کلسترول را از مواد غذایی جذب می کند HDL را افزایش دهد. اطمینان حاصل کنید که این منابع طبیعی مانند آجیل، آووکادو به طور کلی با کالری زیاد است بنابراین شما باید از آنها در حد اعتدال استفاده کنید.
در اینجا فهرستی از غذاهایی است که چربی های تک اشباع نشده برای جلوگیری از سطح کلسترول استفاده می شود.
روغن زیتون
آووکادوها
روغن بادام زمینی
آجیل
روغن کانولا
توجه داشته باشید:
مطالعه توسط کالج بایلر پزشکی انجام شد که در آن دریافتند که اسید چرب امگا (MUFA) در روغن زیتون به کاهش LDL یا کلسترول بد در افراد مبتلا به دیابت یا سندرم متابولیک کمک می کند که به طور موثر به عنوان رژیم های کم چرب کمک می کند.

15. چربی های چند اشباع نشده:

چربی یک ترکیب ضروری برای انجام برخی از توابع بدن است بنابراین شما باید این را در رژیم غذایی خود قرار دهید اما آن را از سالم تر انتخاب کنید. چرب چربی های چند اشباع نشده کمک می کند تا کلسترول بالا را کاهش دهند (درست مثل چربی های تک اشباع نشده). آجیل های خاصی وجود دارند که دارای مقادیر بالای چربی های چند اشباع نشده هستند که به حفظ رگ های خونی کمک می کنند.
اما اطمینان حاصل کنید که تنها یک مشت از آجیل ها برای دریافت این چربی در طول روز ضروری است و بیشتر از این، به دیگر مشکلات سلامتی مانند چاقی یا افزایش وزن سریع، افزایش کلسترول و غیره ناشی از کالری بالا در آجیل می انجامد. در اینجا باید روشن کنید که نباید از آجیل های نمکی یا شکر در رژیم غذایی خود استفاده کنید چرا که این آجیل هدف اصلی استفاده از آجیل یعنی تبدیل چربی خوب به سطح کلسترول HDL خوب را خراب می کند. بنابراین اگر شما فقط آجیل خام مصرف کنید کارآمدتر خواهد بود.

16. آب پرتقال:

نوشیدن 3 فنجان آب پرتقال تازه روزانه قطعاً کمک خواهد کرد که سطح کلسترول خون را به طور طبیعی با ویتامین C، فولات و فلاونوئیدها کاهش دهید. مطالعه ای که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است یک واقعیت جالب پیدا کرده است یعنی اگر شما 750 میلی لیتر آب پرتقال خالص هر روز مصرف کنید به افزایش سطح کلسترول خوب یا HDL و همچنین تری گلیسیرید کمک می کند تا سبب کاهش نسبت LDL / HDL در بیماران مبتلا به کلسترول بیش از حد شود.
آب پرتقال که دارای استرول است بهتر از آب معمولی است. این مطالعه همچنین نشان داد که مصرف 3 گرم اسید فیتواسترول در روز می تواند کلسترول را تا 11 درصد و LDL را 15 درصد کاهش دهد. بنابراین مهم است که 2 لیوان از این آب پرتقال حاوی استرول گیاهی را هر روز مصرف کنید تا کلسترول را کاهش دهید.

17. روغن نارگیل:

روغن نارگیل یک چربی اشباع است اما به عنوان یک درمان مناسب برای درمان کلسترول در خون عمل می کند. این روغن حاوی اسید لوریک است که به افزایش HDL یا سطح کلسترول خوب کمک می کند و در نتیجه LDL / HDL را بهبود می بخشد.
عناصر:
روغن نارگیل - 1 تا 2 قاشق غذا خوری
کاسه
دستور تهیه:
روغن نارگیل خالص را در یک کاسه قرار دهید و در رژیم غذایی خود استفاده کنید.
یا شما می توانید به سادگی آن را در هر آبمیوه یا آب مخلوط کنید و این نوشیدنی ها برای کمک به کاهش کلسترول بالا بنوشید.
اطمینان حاصل کنید که از مصرف روغن نارگیل تصفیه شده یا فرآوری شده اجتناب کنید.
استفاده منظم از این روغن در رژیم غذایی روزانه شما کمک خواهد کرد که سطح کلسترول را در بدن کاهش دهید.

18. برنج مخمر قرمز:

برنج مخمر قرمز ترکیباتی به نام موناکولین ها دارد که در نتیجه باعث کاهش کلسترول می شود. به سادگی می گویند که این برنج تخمیر شده توسط مخمر قرمز (monascus purpureus) از هزاران سال پیش به طور سنتی برای اهداف دارویی در چین مورد استفاده قرار گرفته است. شما به راحتی می توانید این قرص برنج مخمر قرمز را در یک داروخانه معروف یا هر فروشگاه مواد غذایی سالم پیدا کنید.
اگر شما از کلسترول بالا رنج می برید سپس 1200 تا 2400 میلی گرم از این مکمل را یک بار یا دو بار در روز به طور روزانه مصرف کنید. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که این مکمل غذایی می تواند میزان (کلسترول بد) LDL را کاهش دهد. بنابر این مکمل را با احتیاط مصرف کنید زیرا دوزها و اثرات طولانی مدت آن هنوز هم مشخص نیست.
این محصولات مخمر برنج شامل لووستاتین و سایر مواد شیمیایی است که می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. بنابراین قبل از مصرف این دارو به طور مستقیم یا به صورت مکمل، با پزشک خود مشورت کنید. اگر باردار، شیرده یا زنان پرستارهستید و یا از مشکلات کبدی رنج می برید هرگز این مکمل را نخورید.

19. زردچوبه:

زردچوبه کمک می کند تا کلسترول خون را با خواص خود کاهش دهد. این بر میزان LDL یا سطح کلسترول بد و تری گلیسیرید تاثیر می گذارد. كوركومين در مقايسه با دارونما سطح كلسترول LDL را كاهش مي دهد. این کورکومین به ژنهای سلولی کبد ارتباط می دهد تا تولید پروتئین های (mRNA) را افزایش دهد که به نوبه خود باعث افزایش تولید گیرنده های LDL در کبد می شود. این LDL یا گیرنده های کلسترول بد مقدار LDL یا کلسترول بد در بدن را پاک می کند.
عناصر:
زردچوبه - 3/4 قاشق چای خوری
بادمجان له شده و پخته شده - 2 قاشق غذاخوری
آب جوش - 1 ½ قاشق غذا خوری
نان گندم کامل
دستور تهیه:
زردچوبه را تهیه و آن را به بادمجان له شده و پخته شده اضافه کنید.
خوب مخلوط کنید و این را به آب جوش اضافه کنید.
آن را مخلوط کنید و خمیری تهیه و آن را روی کل نان گندم اضافه کنید.
بعد از خوردن غذای سنگین، این خمیر را روی نان کامل اضافه کنید و آن را بخورید.
یا این زردچوبه را در پخت و پز یا هر نوع مکمل خود اضافه کنید و هر روز برای پاک کردن LDL و تری گلیسرید برای کاهش کلسترول استفاده کنید.

21. شکلات:

شکلات یکی از غذاهای سالم شیرین است که دارای آنتی اکسیدان هایی هستند که به ایجاد سطح کلسترول HDL کمک می کنند. در مطالعه ای که در AJCN منتشر شد به شرکت کنندگان پودر کاکائو برای 12 هفته داده شده و HDL 24٪ را افزایش داد در حالیکه در گروه کنترول فقط 5٪ افزایش داد. اما اطمینان حاصل کنید که انواع شکلات های تیره و تلخ از شکلات هایی را انتخاب کنید که که دارای 3 برابر بیشتر از آنتی اکسیدان ها است که از چسبیدن پلاکت های خون جلوگیری می کند و بنابراین به جلوگیری از لخته شدن در شریان ها در مقایسه با شیر شکلات کمک می کند.

22. اسفناج:

اسفناج دارای مقدار زیادی لوتئین است - رنگدانه زرد است که به طور کلی در سبزیجات برگ سبز و زرده تخم مرغ یافت می شود. این لوتئین قبلا ثابت شده است که با دژنراسیون ماکولا مربوط به سن (علت نابینایی) در مبارزه است. بنابراین پیشنهاد شده است که هر روز 1/2 فنجان غذای غنی از لوتیئن را برای مبارزه با حملات قلبی با کمک به دیواره های شریان از تهاجم کلسترول و تجمع در دیواره ها جلوگیری شود.
مواد لازم: (اسفناج - سالاد نارنجی ماندارین)
برای سالاد:
برگ اسفناج تکه تکه شده - 8 فنجان
پیاز به طور جداگانه برش داده شده و به حلقه ها تقسیم می شود - 1 پیاز قرمز
بخش نارنجی ماندارین کنسرو شده - 1/2 فنجان تخلیه شده
بادام بریده شده - 2 قاشق غذا خوری
برای عسل - پودر خردل:
خردل دیجون - 2 قاشق غذا خوری
عسل - 1 قاشق غذا خوری
آب پرتقال - 1 قاشق غذا خوری
آب لیمو - 1 قاشق غذا خوری
دستور تهیه:
اول از همه، یک کاسه بزرگ بردارید و اسفناج، پیاز، بادام و پرتقال را داخل آن برای تهیه سالاد مخلوط کنید.
برای ساخت عسل - دسر خردل، یک کاسه کوچک بردارید و در آن خردل، آب لیمو، آب پرتقال و عسل را با هم مخلوط کنید.
خوب مخلوط کنید و آن را بر روی سالاد بریزید.
آنها را به آرامی ترکیب کنید.
این سالاد را به طور مرتب مصرف کنید تا به طور کامل از سطح کلسترول بالا در خون محافظت کنید.

23. گیاهان استرول

استرول ها یا استنول ها موادی هستند که در گیاه یافت می شوند که به بلوک کردن جذب کلسترول توسط بدن کمک می کند. شما می توانید این استرول های گیاهی را در آب پرتقال، مارگارین و نوشیدنی های ماست دریافت کنید. مصرف 2 گرم گیاه استرول در روز برای کاهش کلسترول LDL بیش از 10٪ کافی است. یا شما می توانید این را با نوشیدن روزانه یک لیتر از استرول غنی شده با آب پرتقال برای گرفتن 2 گرم استرول برای بدن بدست آورید.

24. ترک سیگار:

حتی اگر برای افرادی که این عادت را دارند دشوار باشد اما شما باید این کار را برای بالا بردن سطح کلسترول خوب یا HDL انجام دهید. این سیگار کشیدن سطوح HDL را کاهش می دهد که به نوبه ی خود یک خطر بزرگ برای بیماری های قلبی است. در اینجا برخی از چیزهای مفید است که می توانید از آن استفاده کنید اگر کشیدن سیگار یا تنباکو را ترک کنید.
اگر سیگار را ترک کردید، در عرض 20 دقیقه فشار خون شما کاهش خواهد یافت. شما می توانید خودتان اثبات کنید.
در طی یک سال، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را نسبت به سایر سیگاری ها به 50٪ کاهش می دهد.
خطر ابتلا به بیماری های قلبی شما در عرض 24 ساعت پس از ترک سیگار کاهش می یابد.
در عرض 15 سال، شما با افرادی که هرگز در زندگی سیگار نکشید (به معنی بدون داشتن خطر ابتلا به بیماری های قلبی ناشی از کشیدن سیگار) در موقعیت مساوی قرار دارید.
آیا از ترک سیگار چیزی بیشتر می خواهید؟ ترک سیگار برای کاهش کلسترول و بهبود عملکرد کلی بدن (عمدتاً قلب) برای زندگی بهتر موثر است

25. ریواس:

ریواس یک خورد کننده کلسترول است که قطعاً کلسترول بالا را کاهش می دهد به خصوص اگر شما پس از غذا چرب سنگین مصرف کنید.
عناصر:
ریواس
دیگ بخار دولا
شربت عسل یا فلفل
وانیل
دستور تهیه:
یک دیگ بخار بردارید و ریواس را در آن بریزید.
چند دقیقه بپزید یک عسل یا شربت افرا برای شیرینی به آن اضافه کنید.
پس از پخته شدن، كارداموم يا وانيل اضافه كنید.
آن را خوب مخلوط کنید و برای خلاص شدن از شر این مشکل مصرف کنید.
مصرف منظم این ریواس ها به کاهش کلسترول اضافی در خون کمک می کند و شما را سالم می کند.

26. عسل:

عسل کمک می کند تا کلسترول را با خواص شگفت انگیز خود بهبود دهد. این با پاک کردن چربی بیش از حد و کلسترول در خون سیستم بدن را پاک می کند. نوشیدن این عسل در صبح کلسترول را به HDL تبدیل و مانع از بالا رفتن LDL کلسترول است.
روش - 1:
عناصر:
عسل - 1 قاشق چای خوری
آب گرم - 1 فنجان
روند:
عسل ارگانیک به آب داغ یا ولرم اضافه کرده و مصرف کنید.
آن را خوب هم بزنید و صبح زود با معده خالی بخورید.
نوشیدن منظم آب عسل گرم باعث کاهش سطح کلسترول می شود.
روش - 2:
عناصر:
عسل - 1 قاشق چای خوری
آب گرم - 1 لیوان
آب لیمو - 1 قاشق چای خوری
روند:
مقادیر مساوی از عسل و آب لیمو را تهیه کنید.
این را به آب گرم اضافه و آن را خوب مخلوط کنید.
این را صبح با معده خالی بخورید.
شما می توانید 10 قطره سرکه سیب را به جای آب لیمو برای خلاص شدن از سطوح کلسترول بالا استفاده کنید.

27. سویا:

سویا حاوی مقادیر زیادی از اسیدهای چرب امگا 3 است که در هنگام مصرف 25 تا 50 گرم پروتئین سویا باعث کاهش LDL یا کلسترول بد می شود. برای نتایج موثرتر، این لوبیا را به مدت یک ماه تا دو ماه روزانه بطور کامل برای خلاص شدن از شر کلسترول بالا و به همین ترتیب سایر مشکلات سلامتی در بدن مصرف کنید.
این لوبیا سویا نه تنها از افزایش LDL در افرادی که سطوح کلسترول نرمال دارند جلوگیری می کند بلکه همچنین باعث افزایش توانایی شریان ها می شود به این معنی است که به بهبود شریان ها کمک می کند.

28. ویتامین C:

ویتامین C حاوی ضد اکسیدان ها است که به کاهش التهاب کمک می کند. در برخی مطالعات نشان داد که کاهش معنی داری در LDL سرم یا کلسترول بد و تری گلیسیرید و در نتیجه میزان کلسترول دارد. توصیه می شود که مکمل ویتامین C حداقل 500 میلی گرم در روز مصرف شود. در اینجا برخی از منابع خوب ویتامین C شامل موارد زیر هستند.
مرکبات مانند لیمو، پرتقال، گریپ فروت، لیمو و غیره
پاپایا
آناناس
طالبی
کیوی
توت فرنگی
سیب زمینی های شیرین
سبزیجات کریستالی مانند کلم، کلم بروکلی، گل کلم، کلم پیچ و غیره
فلفل شیرین یا سبز یا قرمز

نکاتی برای از بین بردن کلسترول بالا

چگونگی سطح کلسترول خود را با این نکات ساده و موثر کنترل کنید.
انجام تمرینات منظم مانند راه رفتن، دویدن، یوگا، مراقبه و غیره کمک خواهد کرد که سطح کلسترول را کاهش دهید.
انتخاب دقیق رژیم غذایی در کاهش سطح کلسترول نقش مهمی ایفا خواهد کرد. از مصرف مواد آشامیدنی اشغال، پردازش شده و چرب که سطح کلسترول را در خون افزایش می دهد اجتناب کنید.
نوشیدن حداقل یک لیتر آب روزانه می تواند باعث جلوگیری از افزایش سطح کلسترول در خون شود. اگر بیش از یک لیتر آب نوشیدید به راحتی و به سرعت می توانید سطح کلسترول را کاهش دهید.
روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که باعث کاهش تری گلیسیرید (چربی خون) و کلسترول می شود. توصیه می شود روزانه حدود 1 تا 4 گرم روغن ماهی برای کاهش سطح کلسترول بالا در خون مصرف کنید.
آجیل ها که شامل گردو، بادام، بادام زمینی، گردوی امریکایی، فندق، پسته و سایر آجیل ها و دانه ها هستند برای کنترل کلسترول بالا با استرول های گیاهی و خواص غنی از فیبر بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. به خصوص گردوها به کاهش کلسترول و تری گلیسیرید کمک می کنند. بنابراین روزانه یک مشت از آجیل ها را مصرف کنید اما از مصرف بیش از حد اجتناب می کنند.
افزایش مصرف روزانه کل غلات و دیگر مواد غذایی غنی از فیبر در رژیم غذایی شما قطعاً کمک خواهد کرد که این سطح کلسترول بالا را کاهش دهید.
شامل جوانه های یونجه (سطح کلسترول را بهبود می بخشد یا نرمال می کند)، artichokes سطح کلسترول را کاهش می دهد چغندر (پر از کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها که LDL را کاهش می دهد)، هویج (پر از پکتین برای کاهش کلسترول)، روغن زیتون ( محافظت از قلب با کاهش LDL و افزایش HDL)، ریواس (خورد کننده کلسترول) در رژیم غذایی شما کمک خواهد کرد به طور موثر سطح کلسترول بالا در خون را کاهش می دهد.
داشتن دور کمر بزرگ نیز خطر ابتلا به کلسترول بالا و در نتیجه دیگر مشکلات سلامتی را افزایش می دهد. برای مردان، دور کمر حداقل 40 اینچ (102 سانتیمتر) یا زن با دور کمر حداقل 35 اینچ (89 سانتیمتر) است. اگر بالاتر از این باشد شانس بیشتری برای به دست آوردن این کلسترول در مقدار بیشتری خواهید داشت.
رژیم غذایی نامناسب یکی دیگر از عوامل مهم کلسترول بالا است. غذاها مانند گوشت قرمز، محصولات لبنی پر از چربی، چربی اشباع شده موجود در محصولات حیوانی و چربی های ترانس که بیشتر بر روی کوکی ها و کراکرهای تجاری پخته شده است سطح کلسترول را افزایش می دهند.
شاخص توده بدنی (BMI) 30 یا بیشتر قطعاً شما را در معرض خطر کلسترول بالا قرار می دهد.
اطمینان حاصل کنید که قند خون بالا باعث کاهش LDL یا کلسترول بد و کاهش سطح HDL در خون می شود. بنابراین سطح قند خون بالا و یا دیابت خود را چک کنید زیرا این باعث آسیب به شریان ها می شود.
علاوه بر ورزش منظم، شما باید سبک زندگی را فعالانه تر کنید که به معنی انجام تمرینات فیزیکی است هر جا که می توانید آن را انجام دهید مانند رفتن از پله ها به جای آسانسور، استفاده از دوچرخه به جای ماشین برای فاصله کوتاه، راه رفتن در حال دویدن، و در نهایت هدف 10،000 گام در روز و ادامه دادن روزانه برای کاهش سطح کلسترول بالا است.
گوشت اندام نه تنها در آهن و پروتئین بالاست بلکه در چربی و کلسترول نیز بالا هستند. بنابراین از خوردن اجتناب یا آن برای رفع مشکلات محدود کنید.
خوردن گوشت های لاغرتر راه دیگری برای کاهش مصرف چربی اشباع شده در رژیم غذایی شما است.
شیرینی مانند دونات، دانمارکی، piecrust ، شیرینی خامه دار و غیره منبع پنهانی چربی اشباع است. تمام این شیرینی ها با کره یا چربی های هیدروژنه ساخته شده اند که باید توسط افرادی که باید چربی اشباع شده کمتر مصرف کنند محدود شود. بنابراین با خواندن برچسب ها بر روی بسته ها از مصرف آنها اجتناب کنید.
از خوردن پوست مرغ اجتناب کنید و برای افرادی که در رژیم غذایی برای کاهش کلسترول و چربی هستند توصیه نمی شود چرا که این حاوی مقادیر زیادی از چربی های اشباع شده و تری گلیسیرید است.
جوشاندن و بخار پز بهترین راه های پخت و پز غذاها برای سلامت قلب است زیرا این فرایند برای چاشنی آن نیازی به چربی اضافی ندارد.
هر گاه که ممکن است غذای گیاه خواری را ترجیح دهید چرا که غذاهایی که از این منابع گیاهی استخراج می شوند شامل کلسترول نیستند و تمایل به کاهش چربی دارند اما محصولات مبتنی بر حیوانات دارای کلسترول غذایی هستند که دارای مقدار زیادی چربی به ویژه چربی اشباع شده است. بنابراین با افزایش مصرف پروتئین های گیاهی مثل لوبیا، دانه های کامل، توفو و غیره در رژیم غذایی خود لذت ببرید.
تغییرات شیوه زندگی (TLC) یک رژیم غذایی که چربی اشباع شده و کلسترول را کاهش می دهد که به کاهش سطح کلسترول خون کمک می کند و بنابراین احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد یا موجب کاهش حملات قلبی و یا سایر عوارض قلبی یا کلیوی می شود.
شامل آوکادو در رژیم غذایی شما که دارای منبع غنی از چربی غیرمستقیم قلب سالم است که HDL را افزایش می دهد و LDL را کاهش می دهد. این همچنین کمک می کند تا مقدار جذب کلسترول را از مواد غذایی کاهش دهید. اما به یاد داشته باشید که این avocadoes کم چربی و کم کالری هستند بنابراین آنها را در آرامش قرار دهید.
پولیکوسنول که از نیشکر تولید می شود در کاهش سطح کلسترول بد یا LDL در خون موثرتر است.
هیپوتیروئیدی گاهی اوقات با سطح کلسترول بالا در خون ارتباط دارد. اطمینان حاصل کنید که عملکرد تیروئید شما طبیعی است همچنین برای بهبود عملکرد تیروئید خود، که ممکن است سطح کلسترول را به طور طبیعی در خون کاهش دهد پزشک خود ببینید.
اطمینان حاصل کنید که با پزشک مشورت کنید اگر کلسترول شما پایین نیامده باشد یا اگر برای درمان سطح بالای کلسترول در خون و همچنین جلوگیری از بیماری های بیشتر و یا آسیب به کل بدن، برای کمک های پزشکی و درمان منفی باشد.
همیشه کل فرایندهای درمان را تنظیم کنید تا از کلسترول جلوگیری کنید.
سطح منیزیم را در رژیم غذایی روزانه افزایش دهید. غذاها مانند مارچوبه، بادام، سبوس گندم، کاشو، جوانه گندم، گردوی آمریکایی، توفو، شکلات های تیره، ملاس، مخمر آبجو، گردوی انگلیسی، آجیل برزیل، بادام زمینی، گندم سیاه، دولس (انواع جلبک قرمز و قهوه ای) ، فندق، چاودار و غیره یا مقداری از روغن منیزیم به طور موضعی همچنین می تواند باعث کاهش سطح کلسترول شود.
پیروی از تمام این داروهای طبیعی خانگی که بی خطر، گیاهی و ارگانیک هستند نتایجی طولانی در بر دارد. اما اگر مشکلی پیدا کردید برای از بین بردن مشکل با دکتر خود مشورت کنید.
این همه چیز در مورد درمان های خانگی برای خلاص شدن از کلسترول بالا است. امیدوارم که به این روش ها و راهنمایی هایی برای کنترل سطح کلسترول خون خود مراجعه کنید. و ما را از نظرات خود با خبر کنید.

در ادامه بخوانید: کلسترول

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search